[rozwiązane] Mxus 30H + KT sinus - odcinanie napędu

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
psow
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 15 lip 2020, 11:32

[rozwiązane] Mxus 30H + KT sinus - odcinanie napędu

Post autor: psow »

ROZWIĄZANE

Witam, przytrafiła mi się dziwna usterka w rowerze elektrycznym. Postanowiłem tu napisać w nadziei, że ktoś spotkał się z czymś podobnym i pomoże nieco w dalszej diagnozie.

Problem objawia się odcinaniem zasilania od silnika, ale uwaga - dzieje się to tylko przy pedałowaniu. Przy jeździe w 100% na manetce (korba nieruchomo) nigdy nie odcina. Moją pierwszą myślą było to, że uszkodził się czujnik PAS, więc tymczasowo odłączyłem go od sterownika i pojechałem na jazdę próbną. I tu zaskoczenie, bo problem nie ustąpił. Podczas jazdy sprawdzałem wiele razy i jestem absolutnie pewien, że tym, co wyzwala odcinanie napędu jest obrót korbą (i to pomimo odpiętego PAS). Dzieje się to bardzo konsekwentnie.
Widzę też zależność od nacisku na korbę – gdy kręcę korbą, ale tak lekko, że w praktyce i tak jadę całkowicie na manetce, to wtedy nie odcina. Problem za to konsekwentnie pojawia się, gdy chcę pedałowaniem choć lekko pomóc silnikowi.
Dodam jeszcze, że wykluczam problem z baterią - mam BMS z bluetooth i odczyty wyglądają dobrze.

Przyznaję, że jestem nieco w kropce jeśli chodzi o dalszą diagnozę, ale podejrzewam bardziej problem mechaniczny, niż elektryczny. Bardzo proszę o sugestie, co warto sprawdzić.

Mój zestaw to w praktyce Mxus 30H (kasetowy) i sterownik KT sinus 48V/45A (tyle, że w wydaniu od e-bikera/Rapida).
Ostatnio zmieniony 30 lip 2020, 11:09 przez psow, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
spinusss
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 29 lip 2019, 16:34
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Mxus 30H + KT sinus - odcinanie napędu

Post autor: spinusss »

Problem upatruję w czujnikach halla, sprawdź przewody i połączenia następnie sygnały z czujników. Przyczyną może być też odklejony i przemieszczony magnes. W czasie silnego wspomagania pedałowaniem pole z magnesów (to jest związane z sygnałami czujników) wyprzedza nieco pole wytwarzane przez sterownik, zakłócenie/zanik sygnału halla może skutkować zaburzeniem algorytmu sterownika i odłączaniem napędu.
Pozdrawiam,
MÓJ POJAZD:viewtopic.php?f=30&t=3465 S-Crash_&_Bionx
psow
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 15 lip 2020, 11:32

Re: Mxus 30H + KT sinus - odcinanie napędu

Post autor: psow »

Dzięki za odpowiedź.

Sprawdziłem czujniki halla metodą stąd https://ebike.nexun.pl/czujniki-halla-j ... ac-awarii/ - wszystkie działają.
Awatar użytkownika
spinusss
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 29 lip 2019, 16:34
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Mxus 30H + KT sinus - odcinanie napędu

Post autor: spinusss »

Z prostych rozwiązań poleciłbym jeszcze odłączenie sterownika od baterii. W przypadku sterownika KT (i nie tylko) zdarzały się dziwne zachowania, niewrażliwe na przywołanie ustawień fabrycznych, pomagało jedynie odłączenie baterii i rozładowanie kondensatorów. Spróbuj, może w Twoim przypadku zadziała. Wyświetlacz nie sygnalizuje błędów?
MÓJ POJAZD:viewtopic.php?f=30&t=3465 S-Crash_&_Bionx
psow
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 15 lip 2020, 11:32

Re: Mxus 30H + KT sinus - odcinanie napędu

Post autor: psow »

Wyświetlacz nie pokazuje żadnych błędów, ani przy włączaniu, ani w momencie odcinania.

Wieczorem wypróbuję pomysł z zasilaniem i resetowaniem do ustawień fabrycznych - tylko najpierw muszę z powrotem polutować kabelki od halli.
psow
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 15 lip 2020, 11:32

Re: Mxus 30H + KT sinus - odcinanie napędu

Post autor: psow »

Niestety, ciągle to samo :cry:

Chodzą mi jeszcze po głowie pomysły z kategorii bardziej mechanicznej - może to być np. kwestia łożysk w silniku? Albo zbyt luźno dokręconych szprych?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Mxus 30H + KT sinus - odcinanie napędu

Post autor: tkoko »

psow pisze:
16 lip 2020, 21:12
Niestety, ciągle to samo :cry:

Chodzą mi jeszcze po głowie pomysły z kategorii bardziej mechanicznej - może to być np. kwestia łożysk w silniku? Albo zbyt luźno dokręconych szprych?
A próbowałeś innych kombinacji przewodów fazowych/hali w silniku. Z tego co piszesz wynika że silnik gubi synchronizację w momencie dołożenia dodatkowej mocy/prędkości z korby, co by wskazywało na złe zgranie faz/hali.
opis jak to przeprowadzić masz na blogu Nexun/Tas
psow
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 15 lip 2020, 11:32

Re: Mxus 30H + KT sinus - odcinanie napędu

Post autor: psow »

Jakby co, to nie jest to nowa konstrukcja - to jest jej 3 sezon, a to jest usterka, która pojawiła się podczas jazdy. Także raczej nie jest to kwestia złej kolejności faz/halli, bo musiałbym cały ten czas jeździć na złej.

W ogóle, co do silnika to mierzyłem wg. https://ebike.nexun.pl/diagnostyka-silnika/, jedynie pkt. 2 uprościłem i po prostu mierzyłem rezystancję pomiędzy wszystkimi fazami - niczego niepokojącego nie zauważyłem.

Czy warto jeszcze coś sprawdzać/wypróbować, zanim zabiorę się za otwieranie silnika?
psow
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 15 lip 2020, 11:32

Re: [rozwiązane] Mxus 30H + KT sinus - odcinanie napędu

Post autor: psow »

Problem ustąpił po wymianie łożysk w silniku. Zwłaszcza to od strony kasety było już ewidentnie zużyte.
Dzięki za wszystkie sugestie.
ODPOWIEDZ