Kontroler BLDC +atmega328 opóźniony odczyt hallotronów

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
elro75
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 02 sty 2020, 13:41

Kontroler BLDC +atmega328 opóźniony odczyt hallotronów

Post autor: elro75 »

Witam ! Zakupiłem jakiś czas temu silnik od hoverboard o mocy chyba 250W 36V. Posiadam też chiński sterownik BLDC 500W 36V. Podłączyłem te dwa wynalazki ze sobą i zasiliłem źródłem napięcia 39V i prądzie 2A..Co się jednak okazało to to, że silnik na wolnych obrotach głośno chodzi, cały drży i po zatrzymaniu go ręką nie chce ruszyć...tak więc zacząłem się zastanawiać...i pomyślałem, że pobawię się trochę :) Pomyślałem sobie jak by chodził silnik gdyby sygnały z hallotronów trochę opóźnić i dopiero przesyłać do sterownika...Ponieważ coś tam wiem o mikrokontrolerach atmel zmontowałem na atmega328 układ opóźniający sygnały z hallotronów...i cóż ku zdziwieniu przy odpowiednio długim opóźnieniu silnik na wolnych obrotach jest cichy i po każdym zatrzymaniu zawsze rusza .Poza tym ma mniejsze obroty i sporo większy moment mierząc na wyczucie. Silnik też rozebrałem i okazało się, że hallotrony w nim nie są zamontowane w szczelinach pomiędzy cewkami tylko centralnie na środku cewki...
Oto zdjęcie z doświadczenia :
ObrazekObrazek
elro75
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 02 sty 2020, 13:41

Re: Kontroler BLDC +atmega328 opóźniony odczyt hallotronów

Post autor: elro75 »

Ech ... Po próbie z większym obciążeniem okazało się, że silnik się gubi i przeskakuje...ostatecznie musiałem wstawić nowe czujniki halla w szczeliny stojana..oto fotka :

Obrazek
Stare hallotrony pozostały ..tylko je odciąłem..teraz silnik pracuje prawidłowo...
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kontroler BLDC +atmega328 opóźniony odczyt hallotronów

Post autor: Dede »

Sterownik wykrył problem z czujnikiem halla i przeszedł na pracę bez czujnikowy hall.
Zawsze bedzie gorzej pracować silnik na trybie bez czujnikowy.
Jeśli ma sterownik auto nauke to warto uruchomić ta funkcje po wymianie hall
ODPOWIEDZ