Rower wyłącza się podczas jazdy

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
mkebike
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 19 lut 2021, 19:10

Rower wyłącza się podczas jazdy

Post autor: mkebike »

Witam,

Moja konstrukcja to Silnik MXUS 30H + Sterownik KT Sinus 45a 67v + pakiet 16s9p z ogniw LG MJ1.

Przejechałem na tym od nowości ok. 6 tys. kilometrów i wszystko było ok.

Teraz jednak pojawił się problem.
Rower wyłącza się podczas jazdy.
Bateria naładowana do pełna, wszystko wydaje się być ok, wyświetlacz się uruchamia, ale przejadę kawałek ( raz to było 4 km, teraz 200m) i odcina zasilanie.

Jak sprawdziłem multimetrem zaraz po tym jak rower się wyłączył, to nie było napięcia na gnieździe ładowania (pokazało 13v), po czym rosło i po chwili było pełne 67,2 v. Rower można było uruchomić normalnie.
Ale przejechałem 200 metrów i znowu rower się wyłączył, ponownie spadło napięcie.
Napięcie na wyjściu z baterii jest cały czas 67,2v

Jaka może być przyczyna?
Awatar użytkownika
krzychu666
Forumowicz
Posty: 148
Rejestracja: 19 lut 2018, 19:52
Lokalizacja: wiskitki

Re: Rower wyłącza się podczas jazdy

Post autor: krzychu666 »

pewnie siada któraś sekcja w pakiecie, spada napięcie pod obciążeniem i Bms wyłącza akumulator bez obciążenia napięcie rośnie i rower przez chwilę do następnego odcięcia przez Bms jedzie
elektryczna damka MXUS 3K 18S 35ah 50 A, MAXIM -MXUS 500W 14S 20ah 25A
mkebike
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 19 lut 2021, 19:10

Re: Rower wyłącza się podczas jazdy

Post autor: mkebike »

Jest to możliwe? Tak jak pisałem bateria ma przejechane 6 tys. km czyli około 60 pełnych cykli ładowania. Pakiet był składany 2 lata temu, ogniwa z rozpakietowania z 2017r. Bateria nigdy nie stała rozładowana.
Teraz sprawdzałem, przy w pełni naładowanej baterii, wszystkie sekcje równo w bmsie - 4,19v.
Nie zauważyłem też wcześniej żeby na przykład rower miał coraz mniejszy zasięg. Po prostu z dnia na dzień, w pewnym momencie odcięło zasilanie i teraz się to powtarza.

Jeśli to faktycznie któraś sekcja padła to jak to mogę sprawdzić?
Awatar użytkownika
krzychu666
Forumowicz
Posty: 148
Rejestracja: 19 lut 2018, 19:52
Lokalizacja: wiskitki

Re: Rower wyłącza się podczas jazdy

Post autor: krzychu666 »

odłącz złącze bms od baterii sekcja która pada będzie miała niższe napięcie, a bateria niech będzie rozładowana/ nie musi być całkowicie/
elektryczna damka MXUS 3K 18S 35ah 50 A, MAXIM -MXUS 500W 14S 20ah 25A
mkebike
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 19 lut 2021, 19:10

Re: Rower wyłącza się podczas jazdy

Post autor: mkebike »

możliwe, że bms źle pokazuje?
bo chodzi ci o to żeby zmierzyć napięcie na poszczególnych sekcjach na samej baterii z pominięciem bmsa tak?
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Rower wyłącza się podczas jazdy

Post autor: Dede »

Miałem przypadek ze bms wyłączył prąd z powodu wtyczki balansera brak dobrego kontaktu.
Masz jakieś wtyczki pomiędzy BMS a baterią? jeśli tak moze to byc przyczyna sporadycznie brak kontaktu z akumulatorem.
mkebike
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 19 lut 2021, 19:10

Re: Rower wyłącza się podczas jazdy

Post autor: mkebike »

Bms bezpośrednio podłączony z baterią

znalazłem taką wypowiedź na forum z innego wątku:

"Może to ci trochę rozjaśni sytuację bo jest podobna do tej, którą ja przerabiałem. Z tym, że tam prąd odcinało przy w pełni naładowanej baterii.
Dostałem akumulator z e-bike (jakiś fabryczny rower, chyba miejski) do regeneracji, przyczyna - rower po przejechaniu się kilku minut się wyłączał (odcinało prąd), trzeba było czekać i znowu chwilę jeździł.
Rozebrałem i napięcia na wszystkich sekcjach były równe z dokładnością do 0,02V (nie pamiętam czy po naładowaniu czy w połowie rozładowania). Po zmierzeniu pojemności poszczególnych sekcji okazało się, że jedna z dziesięciu sekcji jest całkowicie padnięta (chyba 500 albo 700 mAh), reszta była nie najlepsza (około 4000-5000mAh) ale właściciel chciał żeby wymienić tylko tą jedną żeby było po taniości. I już rower się nie wyłączał."

U mnie objawy podobne. Tylko zastanawia mnie, że zaczęło się to dziać z dnia na dzień
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Rower wyłącza się podczas jazdy

Post autor: Dede »

Słabe zgrzewy i puściły, pod obciążeniem za duży spadek napięcia i BMS wyłącza prąd możliwe.
borsuk
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 sty 2021, 9:26
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rower wyłącza się podczas jazdy

Post autor: borsuk »

mkebike pisze:
19 lut 2021, 19:29

Bateria naładowana do pełna, wszystko wydaje się być ok, wyświetlacz się uruchamia, ale przejadę kawałek ( raz to było 4 km, teraz 200m) i odcina zasilanie.
Miałem takie objawy kiedy złącze XT60 wysuwało się od wstrząsów. Wysunięcie wynosiło ok. 1 mm, a trudno to było zauważyć, ponieważ złącze było zaklejone taśmą ekstra power (właśnie po to, żeby sie nie wysuwało :) ).
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Rower wyłącza się podczas jazdy

Post autor: cyklista »

Ja tam stawiam że padnięte jakieś ogniwa pojedyncze i normalnie reszta z sekcji je ładuje i bms pokazuje równo, a pod obciążeniem te zepsute obniżają napięcie sekcji
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Rower wyłącza się podczas jazdy

Post autor: tkoko »

Może podobna sytuacja jak tutaj.

viewtopic.php?f=25&t=6305
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rower wyłącza się podczas jazdy

Post autor: WojtekErnest »

Na przyszłość dodawajcie gniazdo serwisowe dostępne z zewnątrz. Wtedy jest łatwa diagnoza. A tak zgadywanie...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ