Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Tauron
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2021, 16:05
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: Tauron »

Cześć.
pytanie jak w temacie,posiadam zestaw bionx 2 gen. Sterownik KT 1000W 48v 30A, bateria Sanyo GA pakiet 13s7p. Bms 35A.Zrobiłem na tym już ponad 1000km a dopiero teraz mnie to zaczęło interesować , dlaczego przy napięciu 45v odcina mi zasilanie , nie powinno tak być powiedzmy dopiero przy 40V ? Bateria ładowana 1.5-2A. Ładuje się do 54,4V.Z góry przepraszam jak temat znajduje się w tym miejscu co nie powinien .
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2021, 21:59 przez Tauron, łącznie zmieniany 1 raz.
slow
Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: slow »

45 to trochę za wcześnie. Jak masz lcd to da się tam ze 2v podtuningować.
Jak nie to korekta dzielnika przy procku
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2027
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: Tooropek »

Ile masz V spadku napięcia pod obciążeniem? To, że bms odcina przy 3V na cele to wiemy nie od dziś, a jeśli byś miał 4/5V spadku napięcia pod obciążeniem to by się zgadzało, choć tak być nie powinno i idzie za tym głębsza diagnoza pakietu, a najpierw jak wspomniał slow - korekta na LCD.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Tauron
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2021, 16:05
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: Tauron »

Więc tak, sterownik ustawiony na 80 ℅ , spadek napięcia przy starcie do 4V wiadomo spadek chwilowy tak normalnie to 2v . Dodam że składałem rower ze znajomym którego też zarazilem rowerem, ten sam sterownik ten sam silnik, aku ma złożone z Samsung 20R i ten sam problem.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: WojtekErnest »

Jeśli pakiet jest fizycznie nierówny tzn pod obciazeniem, 12 Segmentow bedzie miało napięcie równe 3,52V a jeden napięcie < 3V, to zadziala BMS i odetnie zasilanie. Odetnie przy napieciu sumarycznym 45V .Zatem najpierw trzeba ustalić co odcina. Czy sterownik czy BMS.
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2021, 6:48 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: tas »

Moze odcina przy 42v prawidlowo tylko potem wstaje o 3v i stad wrazenie zlego progu ;)
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2021, 6:52 przez tas, łącznie zmieniany 1 raz.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Tauron
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2021, 16:05
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: Tauron »

Zacznę obserwować jak zbliżenia się do 46V co się będzie działo, wcześniej sprawdzałem cele i niby wszystkie jak dla mnie były równe, powiedzmy 4.15 -4.14 to chyba nie jest źle zrozumiałbym gdyby któraś miała poniżej 4V , w sumie może być tak że napięciowo będą równe ale pojemność będzie mniejsza też tak chyba może się zdażyć, tego to nie sprawdzałem . 🤔
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: tkoko »

Zapewne jest tak jak pisze Tas. Pod większym obciążeniem napięcie spada o ~3V (dosyć typowy spadek napięcia) poniżej progu wyłączenia sterownika, po czym wraca bez obciążenia do wyższego napięcia. Niżej masz orientacyjną tabelkę napięć/zabezpieczeń, oraz wskazań wyświetlacza 500C dla takiej baterii .
Załączniki
500C volty.png
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2021, 7:49 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Tauron
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2021, 16:05
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: Tauron »

WojtekErnest pisze:
23 wrz 2021, 6:46
Jeśli pakiet jest fizycznie nierówny tzn pod obciazeniem, 12 Segmentow bedzie miało napięcie równe 3,52V a jeden napięcie < 3V, to zadziala BMS i odetnie zasilanie. Odetnie przy napieciu sumarycznym 45V .Zatem najpierw trzeba ustalić co odcina. Czy sterownik czy BMS.
Mysle ze to bms odcina, bo gdyby to był sterownik to powiedzmy po powrocie tych kilku volt włączył bym go normalnie a w tej sytuacji muszę podłączyć się pod ładowarkę.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: tkoko »

Tauron pisze:
23 wrz 2021, 7:50
........
Mysle ze to bms odcina, bo gdyby to był sterownik to powiedzmy po powrocie tych kilku volt włączył bym go normalnie a w tej sytuacji muszę podłączyć się pod ładowarkę.
Sterownik też od razu nie włącza się po wyłączeniu, w KU65 potrzebowałem kilku minut na możliwość włączenia sterownika. We włączeniu sterownika często pomaga również "fizyczne" odłączenie i ponowne włączenia baterii.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 771
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: lukk »

W ogóle masz w tym zestawie wyświetlacz? Jeśli tak, to czy on gaśnie?
Gdyby to on gasnął to pokazuje, że prawdopodobnie BMS odcina z powodu wahań na celach, jak powyżej.
Jeżeli nie gaśnie, tylko wskazanie napięcia mruga to spadło poniżej progu odcięcia sterownika, ale BMS cały czas nie odciął.
Tauron
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2021, 16:05
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: Tauron »

Tak mam, kt LCD3.
Tauron
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2021, 16:05
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: Tauron »

Czyli trzebaby zbadać aku ? Z tego wniosek.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: tkoko »

Tauron pisze:
23 wrz 2021, 9:46
Czyli trzebaby zbadać aku ? Z tego wniosek.
Nie sądzę że masz jakiś większy problem z aku. Spadek napięcia 0.2 - 0.3V / 2.5 - 4V pod obciążeniem jest "normą". Dodatkowo poniżej napięcia 3.3 - 3.4V / 43 - 44V ten spadek napięcia pod obciążeniem jest znacznie większy . Jeżeli jest możliwość regulacji minimalnego napięcia na sterowniku, ustawiłbym to napięcie powyżej napięcia odcięcia BMS'a, masz wówczas możliwość dalszej jazdy z mniejszym obciążeniem/wspomaganiem.
Załączniki
LG HG2.JPG
miki
Forumowicz
Posty: 1389
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: miki »

Ja też przychylam się do opinii, że akumulator zachowuje się raczej normalnie.
Tauron
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2021, 16:05
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: Tauron »

Ok, w takim razie zmiana parametrów i obserwacja, odezwę się jak będę widział czy coś się zmieniło,, na ta chwilę dziękuję wam wszystkim za rady i spostrzezenia👍.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: WojtekErnest »

Tauron pisze:
23 wrz 2021, 7:34
...wcześniej sprawdzałem cele i niby wszystkie jak dla mnie były równe, powiedzmy 4.15 -4.14 to chyba nie jest źle . 🤔
To że naladowane są równe, nie oznacza że przy minimum są tak samo równe. Właśnie przy minimum się najbardziej rozjezdzaja. Oczywiscie piszemy tu o napięciu minimalnym, pod obciążeniem A nie gdy staniesz a napiecie wzrosnie o np 3-4V. Jesli nie gasnie LCD to odciął sterownik, jesli gasnie wszystko to BMS.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Tauron
Forumowicz
Posty: 84
Rejestracja: 20 wrz 2021, 16:05
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Odcięcie prądu przy 45V , czy coś jest nie tak?

Post autor: Tauron »

A więc, tak faktycznie miałem źle ustawione parametry bo nie wiem jakim sposobem ustawiłem sobie parametr na +1.5 v zamiast - . No ale czasem i tak się zdarza 😁, udało mi się dojechać do 41.5v i jeszcze jechałem więc myślę że wszystko gra 😁i rozumiem że z aku jest wszystko oki. Dzięki za wasze sugestie i ciesze sie że zawsze ktoś coś ma chcęć pomoc drugiemu w potrzebie. 👍.
ODPOWIEDZ