[BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
maus
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 26 wrz 2021, 21:55

[BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: maus »

Mam rower (większy nie wchodzi w rachubę) a nie mam kondycji żeby na nim do roboty i do domu dojechać..
Kombinuję żeby mu zamontować napęd, spodobała mi się rolka
Potrzebowałbym pomocy i pomysłów jak ten plan zrealizować tanio i prosto
kilka (może i głupich) pytań, pomysłów i założeń:
Możliwie najprostszy układ elektryczny - jaki silnik i sterownik? (i czy jest konieczny)
wyświetlacze mi raczej zbędne
ma nie przekraczać 25 km i 250 W żeby mnie ze ścieżki rowerowej nie pogonili
Czy mechaniczne sprzęgło działające na zasadzie hamulca rowerowego - naciskam dźwignię - rozłącza napęd, docisk - sprężyna to dobry pomysł?
ważę ok 80 kg i jestem niski, planuję korby skrócić żeby mocno kolan nie nadwyrężyć - kontuzja
plan działania mam mniej więcej taki - rozbujać rower nogami włączyć silnik i jechać - mam nadzieję żę to możliwe
jaki budżet mniej więcej potrzebuję?
w weekend bym wrzucił jakieś zdjęciapacjenta do przeróbki jak paczka dojdzie to już z oświetleniem i dzwonkiem
planuję pomalować na jedyny słuszny kolor i zamontować jakieś wygodne siodło starego typu, takie retro z tymi dwoma sprężynami z tyłu.
Pozdrawiam i dzięki za pomoc i sugestie 8-)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: tas »

Najtaniej jest kupić koło z hulajnogi 6.5" za 50zł i za siodełkiem dorobić uchwyt, do tego sterownik za 80zł 250W, manetka, mały aku i już :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: pxl666 »

da sie zrobic ale ja wolałbym wsadzić nawet silnik w przednie koło
maus
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 26 wrz 2021, 21:55

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: maus »

chwila nieuwagi albo kurtka i będę miał to koło z hulajnogi zaparkowane w 4 literach :)
rower (w sensie siodełko) przechodzi mi pod krokiem jak stoję
Obrazek
przed czyszczeniem i malowaniem jeszcze, dopiero co go obdarłem z nalepek, farba już zamówiona, jak mi się spodoba to będe picował, jak na razie chamski czarny mat pójdzie
miejsca dużo nie ma, koła 50 cm - czyli 20 cali
na allegro jest jakiś zestaw na ten rozmiar za 1500 :x trochę sporo..
budżet raczej parę stów niż parę tysięcy:)

myślałem żeby coś pomiędzy ramę i tylne koło wsadzić, rolka wlezie (chyba) koło z hulajnogi nie ma opcji żeby tam wcisnąć
co do mocowania - mogę wyciąć, wiercić i ogarnąć pospawanie jakby co, toczyć nie mam gdzie, kabelki jestem w stanie lutować, baterii nie poskładam i nie zgrzeję
jak co to chętnie odkupię używki byle podpasowały i w dobrej cenie :)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: pxl666 »

tam masz koło 20? co to za obejma przy suporcie ?
maus
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 26 wrz 2021, 21:55

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: maus »

cybant.. testuję czy się nie odkręca i pewnie siedzi na miejscu :) tam bym chciał napęd montować, baterię i sterownik gdzieś na ramie (choćbym miał kombinować jakiegoś case'a (na wzór baku z motocykla) z laminatu to poradzi
koło 50 cm, felga 42 cm, opona 4 cm szerokość 6cm czyli z 20 cali będzie (calówkę mam w robocie więc w cm podaje)
bagażnik też raczej odpada
większe koła (ani rower) też nie przejdą bo nie mam gdzie trzymać, dlatego kompaktowo musi być
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2021, 10:29 przez maus, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: pxl666 »

to na poważnie rozważ przeplecenie koła jakimś niewielkim przekładniowym do przodu
maus
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 26 wrz 2021, 21:55

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: maus »

Nie znam się na tyle żeby rozważać, jestem otwarty na propozycje (budżetowe raczej..) potrzębuję działającego wehikułu :)
Jakie koszta i gdzie to można ogarnąć? Robi to ktoś z forum w jakichś ludzkich cenach?
Zielony jestem cakowicie w tematach rowerowych... rower mam od tygodnia, trzecia przejażdżka, dziś wyplułem tylko połowę płuc :lol:
Definitywnie potrzebuję silnika, musi być dozwolony na ścieżce rowerowej. Ominięcie korka to fajne uczucie, 25 zł w kieszeni - przyzwoita oszczędność
Tylko czas dojazdu pół godziny w jedną stronę trochę boli. No i wyplute płucka..
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: pxl666 »

szukaj na olx silnika np z gazeli , różne sie zdarzaja , ja kupiłem za 350 zeta silnik do przodu który elegancko wskoczył w rowerek dla dziecka z kołami 20 i taki sadze ci wystarczy
maus
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 26 wrz 2021, 21:55

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: maus »

PM z głupimi pytaniami poszedł..
https://kosynier.eu/pl/blog/rower-elekt ... -w-polsce/
wg tego manetki mieć nie mogę, jak tym sterować, przycisk on /off w okolicy pedałów?
ustrojstwo ma być traktowane jak zwykły rower wg prawa, bez rejestracji, prawka itp
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: gość »

Myślę że 80% ludzi na tym forum ma manetke.
Bez niej sterowanie wygląda mniej więcej tak:
Włączenie sterownika, wybór poziomu wspomagania (jeśli jest wyświetlacz), krecenie korbą.

W momencie kiedy sterownik za pomocą PAS wykryje obroty korby zacznie dawać prąd do silnika.
maus
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 26 wrz 2021, 21:55

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: maus »

w miarę możliwości wolałbym bez wyświetlacza i ustawione wspomaganie na max po włączeniu- z opcja trzymam przycisk to nie działa.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: tkoko »

maus pisze:
30 wrz 2021, 6:18
w miarę możliwości wolałbym bez wyświetlacza i ustawione wspomaganie na max po włączeniu- z opcja trzymam przycisk to nie działa.
Nie za bardzo rozumiem "z opcja trzymam przycisk to nie działa.". Włączasz zasilanie; PAS działa, wyłączasz zasilanie: PAS nie działa, po co jeszcze dodatkowy przycisk.
maus
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 26 wrz 2021, 21:55

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: maus »

https://nexun.pl/przyciski-na-kierownic ... wy-zwierny
taki momentary switch na lewą rękę żeby błyskawicznie rozłączyć napęd (coś jak sprzęgło)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: tkoko »

maus pisze:
30 wrz 2021, 17:52
https://nexun.pl/przyciski-na-kierownic ... wy-zwierny
taki momentary switch na lewą rękę żeby błyskawicznie rozłączyć napęd (coś jak sprzęgło)
Do tego stosuje się klamki hamulca z czujnikami. Jednak nadal nie wiem kiedy i jak zamierzasz to użyć.
maus
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 26 wrz 2021, 21:55

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: maus »

właśnie zamiast klamki z czujnikiem, hamulec mam spoko tyle że mały i ciężko cokolwiek będzie przerobić
porządne są droższe, tańszy szybko zamęcze
EDIT:

jedyny słuszny kolor - work in progress..
Obrazek
1 silnik w kole przednim, po 10 mogę coś kupić.. kto mógłby mi zapleść i za ile?
2 sterownik - im prościej tym lepiej
3 bateria, pakiet od kogo kupię i za ile? skrzynke ze sklejki + laminowanie żywicą i włóknem powinienem ogarnąć
4 czujnik pas, jak go ustawić zgodnie z niecnym zamysłem?
5 przycisk o rozłączania napędu, zamiast hamulca z czujnikiem
jak na razie tyle z ogólnego planu, idę kontynuować malowanie..
Ostatnio zmieniony 02 paź 2021, 14:00 przez maus, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: tkoko »

maus pisze:
02 paź 2021, 13:43
możemy kontynuować tutaj?
viewtopic.php?f=31&t=7580
jak dla mnie im prościej i taniej tym lepiej zamiast manetek i sterowania choćby hebel do włączenia całości i jeden przcisk chwilowy do tymczasowego wyłączenia napędu
co do czujnika pas - jak się to ustawia? equid napisał "da się ściągnąć łańcuch i jechać.."
jest możliwe ustawienie tego żeby powolny obrót korbą odczytał jako bardzo szybki lub kręcenie do tyłu (bez obciążenia - mam wolnobieg) traktował na równi z kręceniem do przodu?
Już pisałem, "PAS" to odpowiednie oprogramowanie sterownika. Tak więc to sterownik musi mieć "PAS". Najpowszechniejszy PAS dostępny dla nas w sterownikach to "PAS" obrotowy. Tu występują dwa sposoby reakcji (w uproszczeniu).
1. "PAS" działa zero-jedynkowo, czyli w zależności od ustawień wyświetlacza LED/LCD, podaje od razu maksymalną ustawioną moc do silnika.
2. bardziej inteligentny "PAS", podaje moc zależnie od obrotów korby i ustawień poziomu wspomagania/mocy.
Jak działa taki "PAS" obrotowy masz tutaj cztery przykłady; "Sunstar 03 PAS", "PAS 10 magnesów", "PAS tkoko", "PAS Trotter". Najbardziej dopracowany jest sterownik Trotter.
http://chomikuj.pl/tkoko
Czy "PAS" działa tylko w jednym kierunku czy w oba, zależy w pierwszej kolejności od oprogramowania sterownika i zgodności "czujnika PAS" z tym sterownikiem.
Czujnik PAS ze sterownikiem działającym w jednym kierunku, natychmiast wyłącza silnik przy obrocie korby do tyłu. Masz tu swój "natychmiastowy wyłącznik" bez dodatkowych przycisków.
Oprócz "PAS'ów" obrotowych są tensometry "PAS naciskowy" z odpowiednim sterownikiem np. MPe
https://ebikecomputer.com/pl/
Tak na marginesie, do jazdy potrzeba czterech elementów; silnika, sterownika, aku, i czujnika PAS/manetka, reszta jest zbędna.
Ostatnio zmieniony 02 paź 2021, 16:34 przez tkoko, łącznie zmieniany 4 razy.
maus
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 26 wrz 2021, 21:55

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: maus »

chcę to:
1. "PAS" działa zero-jedynkowo, czyli w zależności od ustawień wyświetlacza LED/LCD, podaje od razu maksymalną ustawioną moc do silnika.
i upchnąć to gdzieś w ramie obok sterownika/baterii
nie chcę tego:
Czujnik PAS ze sterownikiem działającym w jednym kierunku, natychmiast wyłącza silnik przy obrocie korby do tyłu.

Plan jest taki -włączam elektrykę, kręcę lekko i powoli korbą(nieważne w którą stronę w tył bez oporu czy w przód normalnie (viewtopic.php?f=30&t=4944 tu jest opisane o co mi chodzi tylko że jako błąd ;)) - czujnik wykrywa że się obraca, napęd się włacza i jedzie, po przekroczeniu 25km/h - wyłącza się samo.
Przycisk na kierownicy, pod lewe łapsko( i kciuk najlepiej )mi potrzebny żeby jak sobie pedały ustawiam, hamuję, dokręcam korbą żeby se wygodniej nogi ustawić, podjeżdżam pod krawężnik czy choćby przez tory albo z górki zjeżdżam rozłączyć napęd (albo czujnik) bez wyłączania całości
Wiem że przycisk nie jest niezbędny do jazdy, to tylko po to żebym się na wertepach nie zabił (skracam sobie drogę przez nieużytki) i żeby rower czasem działał jak rower ;)
To do dojazdu do roboty i z powrotem ma być, rzecz w tym żeby się nie napedałować (tą robotę ma odwalić silnik) przepisowe na tyle żeby nie rejestrować, ubezpieczać etc i koniecznie w pełni legalne na ścieżce rowerowej bo cały plan ominięcia korków na tym polega.
Pojazd na drogę, ulicę to w tym wypadku bezsens bo zakorkowana na amen w godzinach szczytu, a po ścieżce i z górki to przemykam :)
Pod górkę to gorzej borower trza pchać.
Jakby nie przepisy to manetka, korby precz i jazda..
Stopniowanie wspomagania też mi raczej zbędne bo o to mi chodzi żeby się nogami przed robotą nie namachać tylko lekko i powoli kręcić a silnik ma zasuwać
Ostatnio zmieniony 03 paź 2021, 0:20 przez maus, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: tkoko »

maus pisze:
02 paź 2021, 20:14
1 silnik w kole przednim, po 10 mogę coś kupić.. kto mógłby mi zapleść i za ile?
2 sterownik - im prościej tym lepiej
3 bateria, pakiet od kogo kupię i za ile? skrzynke ze sklejki + laminowanie żywicą i włóknem powinienem ogarnąć
4 czujnik pas, jak go ustawić zgodnie z niecnym zamysłem?
5 przycisk o rozłączania napędu, zamiast hamulca z czujnikiem
1. silnik 260RPM, z kołem 20" maksymalna przepisowa prędkość 25 km/godz bez żadnych dodatkowych układów.
https://sklepebike.pl/pl/p/SILNIK-Q100- ... -PRZOD/141
2. sterownik KU63 bez LED/LCD, z możliwością zmniejszenia maksymalnej mocy przełącznikiem "3 speed"
https://sklepebike.pl/pl/p/Kontroler-S- ... 24V36-/501
3. bateria 36 V dowolna.
4. Najlepiej 12 magnesów, da Ci to dodatkową możliwość różnych poziomów wspomagania. KU63 z czujnikiem 12 magnesów zachowa się zero-jedynkowo, z czterema-sześcioma magnesami będzie wspomagał łagodniej.
https://sklepebike.pl/pl/p/CZUJNIK-PAS- ... ONTAZ/1227
5. nadal zamierzasz zawracać Wisłę kijem :D przy 250 watach nie potrzeba ani klamek ani innych czujników odcinających zasilanie silnika.
maus pisze:
02 paź 2021, 20:14
chcę to:
1. "PAS" działa zero-jedynkowo, czyli w zależności od ustawień wyświetlacza LED/LCD, podaje od razu maksymalną ustawioną moc do silnika.
To się aktualnie osiąga przez dobór ilości magnesów czujnika PAS i ustawienia parametrów w sterowniku.
maus pisze:
02 paź 2021, 20:14
nie chcę tego:
Czujnik PAS ze sterownikiem działającym w jednym kierunku, natychmiast wyłącza silnik przy obrocie korby do tyłu.
Czyli chcesz sprawdzić doświadczalnie jak szybko da się zaliczyć glebę na silniku elektrycznym, tym bardziej przy tak małym kole i starcie na maksymalnej mocy :D
maus
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 26 wrz 2021, 21:55

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: maus »

gleby ma właśnie nie być :) toteż spamuję durnymi pytaniami..
chodzi o to żeby rowerek się toczył bez takiego kręcenia korbą jak u ciebie na filmach :)
nie znam możliwości sterowników, sa się to ustawić żeby płynnie na obroty wchodziło?
tak poprawdzie jedyny silnik elektryczny jaki ogarniam to rozrusznik, i to sterowany linką :p

Obrazek
rozchodzi mi się o to żeby po lekkim kręceniu korbą rower sam przyspieszał a nie że im szybciej kręce to wspomaganie lepiej działa
żeby robił to płynnie a nie jak start spod świateł i strzał ze sprzęgła..
coś jak na pseudo wykresie z painta po prawej, to chyba da się ogarnąć w sterowniku?

no i wygodne niedrogie siodło by się przydało a nie "kawałek plastiku obciągnięty (pseudo) skórą" cytując znajomka..
@tkoko
ten silnik toz to 8 stow prawie.. a jedzcze muszęznaleźć kogoś kto mi go w koło zaplecie

sterownik sensowniej cenowo będzie działał z tym silnikiem?
a baterie ktośna forum sprzedaje w ludzkich pieniądzach?

https://www.olx.pl/d/oferta/silnik-do-r ... GfC0S.html jakiś silnik się znalazł na olx, brać?
zasziała z tym S-KU 63?

2. sterownik KU63 bez LED/LCD, z możliwością zmniejszenia maksymalnej mocy przełącznikiem "3 speed"
ten sterownik wydaje sie fajny i ma to co chcę ! :) mogę to bezpiecznie kupić, nie będzie problemu żeby znaleźć do niego tani silnik?
jeszcze tylko tańszy silnik z nim ożenic...
Ostatnio zmieniony 04 paź 2021, 6:32 przez maus, łącznie zmieniany 8 razy.
plotek
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 27 cze 2022, 15:45

Re: [BMX] mongoose legion, napęd, rolka?

Post autor: plotek »

Podbijam pytanie. Mam podobny problem techniczny prawdopodobnie z rolką. Ktoś coś?



_________________
https://inotic.pl/
ODPOWIEDZ