Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Kamilghost
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2022, 14:23

Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: Kamilghost »

Witam szanowne grono . Postaram się opowiedzieć szybko i w skrócie problem. Otóż przerobiłem swój rower na elektryczny silnik 1500 w zamówiłem baterie (13s6p) 21ah ogniwa Panasonic u pewnego pana wszystko przyszło bateria przyszła naładowana zrobiłem jazdę próbną wszystko działało, wyjeździłem całą baterie do 42v . Okazało się że mam złą ładowarkę to znaczy 36 v (42.1). A potrzebowałem 48 (54,6), taka właśnie zakupiłem za 80 zł z OLX powystawowa sprawna 2A. Montując baterie do skrzynki roweru niechcąco zwarly mi się kable plus minus na chwilkę zaiskrzyło, bateria napięcie miała cały czas 43v mierzone miernikiem, chcąc naładować baterie tą nową ładowarką która mi przyszła po podłączeniu pali się na czerwono około 5 sekund i nagle zaczyna włączać i wyłączać zielone czerwone zielone czerwone na przemian... W ładowarce słychać po chwili jakby takie skwierczenie topienie i zaczyna wyłączać i włączac się , jak podpiąłem miernik to skacze napięcie o 2 volty w dół lub w górę w momencie włączania i wyłączania.. odpiąłem też bms żeby sprawdzić czy to nie on jest winowajcą i podłączyłem ładowarkę bezpośrednio pod minus i Plus jest to samo . Ogniwa mają równe napięcie 3,4 v . Zaznaczę że ładowarka na wyjściu ma 53,7(na naklejce jest 54,7) czy to wina ładowarki czy uszkodziłem coś w baterii . Proszę o pomoc bo się załamałem ... Rower skończony a nie ma jak naładować baterii . :cry:
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: WojtekErnest »

BMS odlaczyles styki prądowe -B, -P, oraz balansujace i B+ ?. Bo objaw wskazuje na uszkodzony BMS i kluczowanie mosfetow. Ew, przepalone styki na aku przy zwarciu. Trzeba rozebrać i dokladnie sprawdzic aby skwierczenie nie zamieniło się w pożar.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2027
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: Tooropek »

Powystawowa sprawna ładowarka do wymiany.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: tkoko »

Zacznij od ładowarki. Podłącz ją do żelazka i powiedz jak się zachowuje. Prawdopodobnie będzie świecić na czerwono a przez żelazko będzie płynął prąd 1.5 - 2 A. Może również na moment zaświecić na czerwono i następnie cały czas na zielono. W obu przypadkach ładowarka powinna być OK. Jeżeli będzie mrugać na czerwono-zielono ładowarka jest do wymiany/naprawy.
Kamilghost
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2022, 14:23

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: Kamilghost »

Wyciągnąłem taśmę/kostkę z bms -B i -P nie odlutowalem całkiem tylko czarny z wejścia ładowania dolutowalem bezpośrednio do minusa a plus został tak jak był bezpośrednio do baterii (muszę odlutowac także -B i -P ?) Akumulator rozebrałem wszystkie kabelki od bms są na swoim miejscu są całe ogólnie wszystkie kable są całe. Nie rozumiem trochę jak mam podłączyć ładowarke do żelazka w jaki sposób???
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: tkoko »

Kamilghost pisze:
14 kwie 2022, 15:59
.... . Nie rozumiem trochę jak mam podłączyć ładowarke do żelazka w jaki sposób???
Nie wiem jaki masz wtyk/gniazdo w ładowarce, niemniej jednak będzie tam "plus i minus". jakimś drutem łączysz minus z jednym bolcem wtyczki żelazka, plus z drugim końcem wtyczki żelazka i gotowe (zabezpiecz jakąś taśmą samoprzylepną końcówki/gołe druty).
Kamilghost
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2022, 14:23

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: Kamilghost »

Teraz rozumiem , ciekawa sprawa , jak to działa do końca to nie wiem , będę w domu(22:00) to tak zrobię , aczkolwiek co da mi pewność że ładowarka ładuje a coś z baterią jest złego to znaczy bardziej z bms . Ona podaje na wyjściu normalnie 53,7 v , No ale czy jest możliwość że pod obciążeniem rozłącza ją. Czy na przewodach od ładowania powinien być prąd ?Bo jak podpinam miernik to napięcie baterii 43v (pytam bo nie wszystko ogarniam ) do mniemam że musi być skoro jest podłączone do plusa i minusa na bms . Jak odpinam bms i mierze baterie plus minus to mam połowe jej napięcia No ale to chyba normalne tak?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: WojtekErnest »

Połowa napięcia to napięcie np na kondensatorze, więc o niczym nie swiadczy. Musisz sprawdzic i aku i ładowarkę. Ale OSOBNO i najlepiej przy pomocy zaorzyjazniknego elektryka/elektronika
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Kamilghost
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2022, 14:23

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: Kamilghost »

Powiem tak , ładowarkę sprawdziłem pod żelazkiem świeci przez pół sekundy na czerwono i cały czas na zielono. Mam drugą na 36 v tamta pod żelazkiem świeci cały czas na czerwono . Wychodzi że sprawna . Odlutowalem bms całkowicie i podałem ładowanie na plus główny i minus główny i ładowarka zaczęła ładować swiecila cały czas na czerwono. Ładowala z pół godziny i po tym czasie zaczęła nagle znowu włączać się i wyłącza Co sekunda . Stawiam że do tego że ładowała jedną cele tylko . Jeśli źle mówię to mnie poprawcie. I teraz pytanie jak podpiąć ładowanie bez bms żeby cała bateria się ładowala . (Wiem że wtedy będzie nierówno ladowac ogniwa /cele . Aczkolwiek wiem że niektórzy lądują bez bms kontrolując V. Wadliwy wychodzi na to jest bms . Jak podpiąć ładowanie żeby ładowała się cała bateria.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: zielony71 »

Proponuję na tym zakończyć samodzielne próby naprawy, bo już więcej i tak sam nic konstruktywnego nie zrobisz.
A jest spore ryzyko, że zrobisz sobie krzywdę, albo coś jeszcze bardziej popsujesz.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Kamilghost
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2022, 14:23

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: Kamilghost »

Myślę że po wymianie bms będzie dobrze . Aczkolwiek chciałbym wiedziec co się dokładnie zespsulo mosfety sprawdze jeszcze . Zaznaczam że bateria się naładowała około 3 v więcej niż była wcześniej , jak zrobić żeby naładować cała ??
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: WojtekErnest »

Umiesz sprawdzić mosfety a nie wiesz jak podłączyć aku z ładowarką? Nie wiesz jak sprawdzic 13 napiec kazdego segmentu Twojego aku ? Ta ladowarka moze być uszkodzona a Ty nadal eksperymentujesz z ladowaniem nią aku ? Trudno o odpowiedzialne porady...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: tkoko »

Twoje opisy to jeden wielki "mishmash".
Sprawdzenie baterii.
1. mierzysz napięcie każdego "P" baterii (czyli 10 sekcji) jakie napięcia masz na każdej sekcji, i jakie napięcie ma cała bateria między "+" a "-B".
2. wkładasz wtyczkę balansu (tą z 10 - 11 kabelkami) do BMS'a, i mierzysz napięcie między "+" i "-P" oraz "+" i "-C" (jeżeli bateria ma osobne wejście ładowania). Jeżeli pomiędzy "+" a "-P" i "-C" są niższe napięcia niż miedzy "+" a "-B", masz zablokowany/uszkodzony BMS. Zewrzyj między sobą na moment "-B", "-P" "-C" i opisz jakie ma napięcia.
Kamilghost
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2022, 14:23

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: Kamilghost »

Wojtek Ernest. Wolę takie odpowiedzi pomocne jak tkoko niż pisanie co kto umie a czego nie . Robię to po to żeby się właśnie nauczyć. Ty byś pewnie oddał do fachowca co ma w małym palcu temat . Ale ja wolę się sam nauczyć żeby przez następne 10 lat nie żyć w niewiedzy jak to działa.. sprawdzę tak jak mówisz tkoko . Odezwę się niebawem :)
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: zielony71 »

Chciałbym Ci uświadomić, że bateria litowa to nie jest najlepszy obiekt do nauki. Chwila nieuwagi i masz pożar, którego nie da się w prosty sposób ugasić.
Sam się lubię uczyć i to robię, ale zanim w ogóle dotknąłem się baterii litowych, to prawie cały rok uczyłem się na niklowo-wodorkowych.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: tkoko »

zielony71 pisze:
16 kwie 2022, 10:22
Chciałbym Ci uświadomić, że bateria litowa to nie jest najlepszy obiekt do nauki. Chwila nieuwagi i masz pożar, którego nie da się w prosty sposób ugasić. ....
Wielu na tym forum w podobny sposób uczyło się Li-xxx i z tego co się orientuję nikomu nic poważnego się nie stało :D, aku kwasowe również się zapalają/wybuchają, to po pierwsze, a po drugie Li-xxx najczęściej palą się wtedy gdy z nimi nic nie robimy. W trakcie obsługi aku możemy popalić palce, skórę itp, spalić przewody, zrobić dziurę w ogniwie itd, ale dopóki aku się nie zagrzeje powyżej 150 - 200*C to się raczej nie zapali. Dla bezpieczeństwa przy pracy z aku warto dokładnie kontrolować cały czas jego temperaturę a powinno być OK.
Kamilghost
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2022, 14:23

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: Kamilghost »

1. Wszędzie jest 3,4 v
2.Miedzy "+" a "-P" są takie same napięcia (44,2v) i pomiędzy "+" a"-C" też są takie same(44,2) cała bateria miedzy minus a plus na 44,2 v.
3.Po zwarciu bateria ma 44,2v.
4.To jest pakiet 78 ogniw, bms ma 13 kabelków i jeden minusowy czyli 14.
5. Idąc tym tropem bms jest w porządku a ładowarka jest zła, na to wychodzi. Zaznaczę że po podpięciu świeci na czerwono 5 sek i jak dostawie ucho to zaskwierczy (jak byś zapałkę włożył do wody ) i zaczyna się włączać i wyłączać ).
tkoko
Forumowicz
Posty: 4923
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: tkoko »

Masz więc zapewne do wymiany/naprawy tylko ładowarkę. Z ciekawości spytam zwarłeś przez przypadek tylko aku czy również ładowarkę.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: Yasiu77 »

Powinieneś z większa dokładnością zmierzyć pojedyncze cele, między 3,40 a 3,49 jest duża różnica, jak różnice są ok 0,02V to jest dobrze. Może podaj swoją lokalizację i pożycz od kogoś ładowarkę na próbę bo ta Twoja to raczej trup.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: zielony71 »

tkoko pisze:
16 kwie 2022, 10:45
zielony71 pisze:
16 kwie 2022, 10:22
Chciałbym Ci uświadomić, że bateria litowa to nie jest najlepszy obiekt do nauki. Chwila nieuwagi i masz pożar, którego nie da się w prosty sposób ugasić. ....
Wielu na tym forum w podobny sposób uczyło się Li-xxx i z tego co się orientuję nikomu nic poważnego się nie stało :D, aku kwasowe również się zapalają/wybuchają, to po pierwsze, a po drugie Li-xxx najczęściej palą się wtedy gdy z nimi nic nie robimy. W trakcie obsługi aku możemy popalić palce, skórę itp, spalić przewody, zrobić dziurę w ogniwie itd, ale dopóki aku się nie zagrzeje powyżej 150 - 200*C to się raczej nie zapali. Dla bezpieczeństwa przy pracy z aku warto dokładnie kontrolować cały czas jego temperaturę a powinno być OK.
Jeśli komuś stało się coś poważnego, to całkiem możliwe, że już nie mógł o tym napisać. A nawet jeśli było to mniej poważne, to niekoniecznie chciał się tym chwalić na forum. Ja w każdym razie z ostatniego okresu pamiętam, że komuś przy lutowaniu płynna cyna zwarła plus z minusem ogniwa i wspominał coś o "małym pożarze". A innemu przypadkowe zwarcie wytopiło izolację z kilku przewodów przy wtyczce od BMS.
Tutaj w pierwszym poście mamy wspomniane o przypadkowym zwarciu plusa z minusem, a to może doprowadzić do pożaru.
Bardzo cenię Twoje rady, bo są konkretne i przemyślane, ale uważam, że akurat przy bateriach nie zaszkodzi wspomnieć o ryzyku, bo nie każdy o tym wie, a wiedzieć powinien.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Kamilghost
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2022, 14:23

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: Kamilghost »

Tylko Aku. Jestem ze świętokrzyskiego właśnie ciężko znaleźć kogoś w ogóle kto ma taką ładowarkę... Podjadę do takiego gościa w Kielcach który ma oryginalne rowery i zapytam czy możemy podłączyć i sprawdzić bo takową posiadał.. będzie to najpewniejszy rozwiązanie nawet do mnie pisał posta jeśli bym miał taką drugą bo wiedziałbym wtedy co jest uszkodzone;)
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: zielony71 »

Mam taką ładowarkę i akurat jestem z Kielc. W razie czego mogę pomóc po Świętach.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: WojtekErnest »

Kamilghost pisze:
16 kwie 2022, 13:29
....sprawdzić bo takową posiadał.. będzie to najpewniejszy rozwiązanie nawet do mnie pisał posta jeśli bym miał taką drugą bo wiedziałbym wtedy co jest uszkodzone;)
I to również potwierdza, że uczenie się elektroniki na błędach, rady dla amatorów musza być szczególnie wyważone. Na mechanice można eksperymentować, zmieniać, dobierać ale z urzadzeniami wysoko -prądowym i/lub wysokonapięciowym tak nie wolno robić.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
W.P.
Forumowicz
Posty: 322
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z ładowaniem baterii pomocy!

Post autor: W.P. »

Wiele wskazuje na uszkodzoną ładowarkę. Autor pisze o dziwnym włączaniu i wyłączaniu się oraz o odgłosach z wnętrza.
Sprawdzenie w warunkach domowych nie jest proste.
W ub. roku przy okazji pracy nad szybką ładowarką do 10S10P musiałem zrobić tester ładowarek - urządzenie symulujące rzeczywisty akumulator (2 razy użyte :), dziś przykurzone ).
Jeśli Kolega Kamilghost zechciałby udostępnić mi rzeczony zasilacz to chętnie wykonam potrzebne pomiary i podam wyniki na forum.

Ps. W ub. roku po lekturze wątku:
viewtopic.php?f=10&t=7200
podjąłem próbę pomocy Koledze kruq. Niestety prace zakończyły się ustaleniem winowajcy w postaci kontrolera przetwornicy nieosiągalnego na naszym rynku (może dostępnego w Chinach). Po rozmowie z właścicielem odstąpiłem od dalszych prac.
ODPOWIEDZ