[RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Zdjęcia i filmy znalezione w sieci lub Twojego autorstwa
ODPOWIEDZ
grafffik

[RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Post autor: grafffik »

Hej Hej,
Dzisiaj naszła mnie ochota by wybrać się w dawno nieodwiedzane miejsce, jakim jest ujście rzeki Świder do Wisły. Planowałem wpierw wyprawę analogiem ok 80km, ale lenistwo zwyciężyło, wziąłem e-bike, wsiadłem w pociąg i wyjechałem ze stacji Warszawa Śródmieście około południa w stronę Otwocka, planując samą drogę powrotną ok 40km na ebajku z miejscowości Świder na Warszawskie Bielany.

Sama wyprawa tą trasą jest bardzo ale to bardzo powolna ze względu na trudność trasy. Wszędzie znajdujemy powalone drzewa, błoto, ostre zakręty i gliniaste zjazdy podjazdy o wysokości 1-1.5m prawie jak pionowe ściany. Musimy być przygotowani na wnoszenie i podciąganie ebajka. Dlatego też od razu na początku zaznaczam, że nie jest to trasa dla każdego. Powiem więcej - bardziej polecam udanie się tu analogiem niż ebajkiem.

Zaczynamy relację:

Zaraz po opuszczeniu stacji PKP Świder, singielkiem dojeżdżamy do rzeki Świder. Rzeka na swojej całej długości jest bardzo malownicza

Obrazek

Jako że dziś mocno padało, rzeka przybrała tempa i porobiły się wodne kaskady. Początek grudnia więc temperatura nie rozpieszczała. Mocny deszcz i porywy wiatru również robiły swoje. Sam Świder jest rzeką czystą i kąpiel w nim nie stanowi niebezpieczeństwa. Kusi też kajakarzy, choć nie jest rzeką łatwą.

Obrazek

Wzdłuż rzeki Świder prowadzi niebieski szlak rowerowy. Jest to szlak przeznaczony tak naprawdę tylko dla rowerów, ew. lekkich e-bajków, ze względu na liczne powalone drzewa, przez które często trzeba przenosić rower. Z takim falconem trzeba by się sporo namachać na całej trasie – no ale czasami przecież warto się zmęczyć :lol: Widoki czasami są niezastąpione. Przejeżdżamy pod drzewami, pod mostami tras szybkiego ruchu, często też pod piaszczyste górki, ale z każdą chwilą czekają nas co raz to lepsze widoki.

Obrazek

Obrazek

Przejeżdżając pod ostatnim mostem, wjeżdżamy do miejscowości Otwock (na zdjęciu znak w prawym górnym rogu) i w tejże miejscowości przekraczamy rzekę Świder.

Obrazek

Aby tego dokonać trzeba wepchać ebajka na górę... a potem zjechać sobie spokojnie na dół z drugiej strony... na szczęście manetka pomaga znacznie w pchaniu żelastwa...

Obrazek

W tym momencie wjeżdżamy już na teren pierwszego rezerwatu przyrody – Rezerwat Wyspy Świderskie.

Obrazek

Czym się on charakteryzuje i co to za wyspy pod Warszawą – zostawiam zainteresowanym do sprawdzenia w Google, w każdym razie jedziemy dalej singielkiem i po ok. 6km od momentu wyruszenia ze stacji PKP ukazuje nam się taki oto widok.

Obrazek

Jest to miejsce gdzie rzeka Świder wlewa się do Wisły.
To malownicze i naturalnie wyglądające ujście Świdra do Wisły jest tworem sztucznym. Zostało ono przekopane w latach 70. ubiegłego wieku podczas budowy drogi. Wcześniej Świder płynął jeszcze kilka kilometrów dalej, równolegle do Wisły.
Ujście rzeki to piękny widok. Świder płynie dość wartko i jest tu dość szeroki. U samego ujścia rozwidla się na dwie odnogi opływając kępę na której znajduje się plaża. By na nią dotrzeć trzeba przejść rzekę. Będąc po jej prawej stronie tak jak na powyższym zdjęciu jest to nieco trudniejsze.
Jest to ostatnie miejsce gdzie możemy spotkać jeszcze jakąś cywilizację – znaczy się jakiegokolwiek człowieka. Dalej już tylko pustka i samotność.

Obrazek

Przez kolejne 20km czeka nas singielek który prowadzi głównie wzdłuż prawego brzegu Wisły. O tej porze roku jest on cholernie trudny ze względu na wszechobecne gliniaste błoto.

Obrazek

Miejscami Wisła zabiera co swoje co powoduje erozje gleb i zapadanie się singielka do Wisły. Trzeba uważać, bo w momencie kiedy opada skarpa to nie kilka centymetrów a całe chałdy. Jest to o tyle niebezpieczne, że w tym miejscu nurt jest wartki, a pomoc na pewno nie nadejdzie. Jesteśmy zdani sami na siebie.

Obrazek

W momencie kiedy singielek nie prowadzi wzdłuż Wisły często przebijamy się przez zarośla po naprawdę muldowatym terenie, gdzie ręce po prostu błagają o odpoczynek. Całość sytuacji dopełniają wszechobecne dziki, które uwielbiają te zarośla.

Obrazek

Czasami ścieżka prowadzi przez takie miejsca, że po prostu musimy zejść. Oczywiście.. w tym przypadku można by próbować zjechać dołem.. ale weź zjedź trawersem z glinianego wału podczas deszczu...

Obrazek

Opuszczając rezerwat Wyspy Świderskie wjeżdżamy w rezerwat Wyspy Zawadowskie. Cały obszar Doliny Środkowej Wisły jest cenny przyrodniczo nie tylko w skali kraju, lecz także Europy. Dlatego został on objęty ochroną w ramach programu Natura 2000. W tym też miejscu koryto Wisły jest szerokie na prawie kilometr! Nurt odbija się to od lewego, to od prawego brzegu. Dzięki temu w korycie rzeki dość licznie tworzą się wyspy, niektóre dosyć spore :D

Obrazek

Jako że Warszawa, ludzie w wolnym czasie pędzą tu zwierzęta. W metrze przecież nie wypada :lol: :lol: :lol: Także możemy spotkać konie, kozy czy też owce

Obrazek

Z rezerwatu wyjeżdżamy po ok 3h - ebajkiem. Baterię mamy wydrenowaną do granic możliwości. Ja jadąc na PASie na 1 programie, po 16km trasy miałem już 2 kreski baterii z 5. Był to pierwszy i ostatni raz kiedy udałem się na tą trasę e-bajkiem w zimę.
Ale żeby nie było - analogiem tą trasę w lato robi się w około dwóch godzin:lol:

Trasa kończy się na wysokości wału miedzeszyńskiego, kilka kilometrów przed mostem świętokrzyskim. Z tego miejsca czekała mnie już kulturalna podróż ścieżką rowerową do domu. Szybki przejazd pod mostem Łazienkowskim (póki stoi a nie płonie jak kilka lat temu, zakończył się nieoczekiwanym postojem..

Obrazek

Zebrane błoto na ebajku zaczeło wysychać...

Obrazek

Obrazek

Na mnie również.. ale żona przyzwyczajona i po wejściu do domu, pokazała mi gdzie mamy pralkę :lol: :lol: :lol:

Obrazek

Pozdrawiam i dziękuje za lekturę. Selfiaczek dla potomnych :lol: :lol: :lol:

Obrazek
Awatar użytkownika
genjusz
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:23

Re: [RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Post autor: genjusz »

Kolega lubi sie ubrudzić :) latem to jedna z moich ulubionych tras.
Univega Alpina 500 analog / Falcon QS205
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: [RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Post autor: mr_x »

Fajnie, zazdroszczę wyprawy. :)
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: [RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Post autor: glebor »

Super wyprawa mimo niskiej temperatury :) Ciekawe ile zajmie Ci umycie sprzęta :D
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: [RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Post autor: Goliath »

@grafffik - Ty wariacie :D jak widać energia Cię rozpiera :lol: nawet przy braku pogody ;)
Trasa fajna, wymagająca... szkoda tylko że nie masz śladu GPS z tej wycieczki /np. w programie Relive/ 8-)
Masz rękę do robienia fotek... ;)
Awatar użytkownika
nxtBike
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2018, 19:14
Lokalizacja: Dziekanów Bajkowy
Kontakt:

Re: [RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Post autor: nxtBike »

super
grafffik

Re: [RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Post autor: grafffik »

Goliath pisze:
09 gru 2018, 22:30
@grafffik - Ty wariacie :D jak widać energia Cię rozpiera :lol: nawet przy braku pogody ;)
Trasa fajna, wymagająca... szkoda tylko że nie masz śladu GPS z tej wycieczki /np. w programie Relive/ 8-)
Masz rękę do robienia fotek... ;)
oczywiście że mam :D 3maj linka do stravy

a poniżej mapa trasy

Obrazek

+ dane z Garmina

wykres wysokości trasy

Obrazek

i tętno - które najlepiej świadczy o trudności trasy...

Obrazek

Jestem jeżdżącym monitorem aktywności :lol:
sannis
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:01

Re: [RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Post autor: sannis »

Takich relacji na tym forum brakowało! Czyli fotografie z właściwym (nie za długim , ale też nie z zdawkowym) tekstem. Co do trudności, które opisujesz, to jestem zaskoczony, bo prócz zwalonych konarów to na swoim facie z przekładniowcem, pokonuję bez problemu. I tylko błoto pozostaje to samo :D Zmęczenie też. ONLY OFF ROAD!!! Zainspirowałeś mnie i postaram się przygotować coś w ten deseń z G.Sowich.
grafffik

Re: [RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Post autor: grafffik »

Czizas ja to marze o Górach Sowich od wielu lat - by się w nie wybrać. jak masz jakąś metę na nocleg pisz śmiało. Mnie wystarczy prysznic z gorącą wodą i jakiś czajnik. Przyjedziemy z Wawy z ebajkami na pace chociażby na weekend.

tutaj nawet przekładniowiec by nie miał nic do gadania, bo sama trasa jest wolna sama w sobie. nie ma nawet jak się rozpędzić powyżej 20km/h, tyle przeszkód po drodze.albo konary, albo gliniaste zakręty gdzie koło ci ucieka, albo skarpy do Wisly, albo takie muldy że trzymasz tylko kierownicę i starasz się przjechać w jednym kawałku pełnym ogniem.

Cieszę się, że relacja się podoba. Będą na pewno następne bo dla mnie sezon dopiero się rozpoczyna, a z tego co widzę to co raz więcej znajomych na ebajkach zachęcam do jazdy zimą. :lol:
Ostatnio zmieniony 10 gru 2018, 0:25 przez grafffik, łącznie zmieniany 1 raz.
sannis
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:01

Re: [RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Post autor: sannis »

Metę musicie sobie zorganizować sami. Oprowadzę na pewno. Po wcześniejszych konsultacjach, bo jest po czym:)
grafffik

Re: [RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Post autor: grafffik »

okej. będę pisać na priv. jakbyś jednak miał coś zaszłyszanego do polecenia to będę rad
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: [RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Post autor: Goliath »

grafffik pisze:
09 gru 2018, 23:35
...i tętno - które najlepiej świadczy o trudności trasy...
Jakiego czujnika używasz do mierzenia tętna ??
Pas klatkowy , bransoleta, czy "sportowy" zegarek łączący się z telefonem ?? z jakim czujnikiem... optycznym czy klasycznie 2 elektrody/ :D
Jeżeli używasz pasa klatkowego klasycznego, to czy używasz żeli przewodzących czy tylko zwilżenie czujników ??
Co byś polecał i jakiej firmy??
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: [RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Post autor: WojtekErnest »

Jesli bransoleta, czy zegarek z czujnikami LED, to niestety takie pomiary trzeba traktowac z przymrozeniem oka. Ręka spocona, owlosienie to zakloca odczyt. O ile w warunkach stacionarnych jest to porownywalne z pasem klatkowym, to w ruchu, w różnych warunkach w taki pomiar nie wierze. Nawet czujnik zakladany na palec, pokaże poprawniejssy wynik no ale to tylko w specyficznych sytuacjach.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
grafffik

Re: [RELACJA Z WYPRAWY] E-bajkiem wzdłuż Świdra i Wisły

Post autor: grafffik »

Używam Garmin Fenix 5X Plus. Nie jestem w stanie polecić żadnego czujnika bo się na tym nie znam. 5X Plus używam bo ma wbudowane mapy OSM i wszystkie scieżki rowerowe w okolicy. Pulsometr działa dobrze i nie sądzę by to była jakaś lipa. Co i jak to proponuję poczytać na temat zegarka. Ja się nie znam j mówiąc szczerze na moje potrzeby mi wystarcza
Pzdr
ODPOWIEDZ