Wybuch baterii w e-bike

Zdjęcia i filmy znalezione w sieci lub Twojego autorstwa
Jacek 1972t
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 18 kwie 2022, 21:12

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Jacek 1972t »

Zastanawiam się, jak w tym przypadku zamiast gaśnicy, sprawdziłby się koc gaśniczy.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: pxl666 »

jak z pistoletem i kondonem - lepiej mieć i nie potrzebować niż potrzebować i nie mieć
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: gość »

Pewnie słabo.
Nie wiem czy tlen jest potrzebny jak już się to wszystko rozpali.
Chyba lepiej byłoby zasypać to piachem.
Awatar użytkownika
Vegasnight9
Forumowicz
Posty: 565
Rejestracja: 04 cze 2018, 0:10
Lokalizacja: Żary

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Vegasnight9 »

Jeżdżę na HT Viper GTS 3kW :arrow: viewtopic.php?f=30&t=1243
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: zielony71 »

Ten film był już na forum i ktoś ustalił, że to autobus na gaz, więc bez związku z tematem.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: pxl666 »

zielony71 pisze:
11 wrz 2022, 10:08
Ten film był już na forum i ktoś ustalił, że to autobus na gaz, więc bez związku z tematem.
na chacie chyba było gadane
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

Udokokumentowany pożar roweru w Jeleniej Górze.
https://www.tvdami.eu/wiadomosci/6445,p ... pijarskiej?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: pxl666 »

WojtekErnest pisze:
13 wrz 2022, 22:46
Udokokumentowany pożar roweru w Jeleniej Górze.
https://www.tvdami.eu/wiadomosci/6445,p ... pijarskiej?
dzień dobry . suport mi skrzypi...wymienimy?
borsuk
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 sty 2021, 9:26
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: borsuk »

zielony71 pisze:
08 wrz 2022, 21:41
Masakra, dobrze, że zdążył wynieść tę baterię. Wychodzi na to, że nie wolno odwracać wzroku od baterii ;-)
Wyniósł, odpowiednio ułożył i zaczęła sie palić. Wygąda to na cud.

Mam taką baterię i przejechałem na niej ponad 1000km. (wcześniej zrobiłem sam 8 szt.różnych baterii, ale już mi się odechciało ;) )
Bateria 10S7P, montaż zupełnie przyzwoity, ogniwa samsung 35E z różnych serii, maleńki BMS , pojemność niezła (patrz foto, rozładowana od 41,8V do 35V prądem 4-4,5A.). Po ok. 40 ładowaniach spadek 7 mV po 12 godzinach od pełnego naładowania, na razie nie widziałem potrzeby, aby mierzyć sekcje.
Tę baterię trzeba ładować z jej wyłacznikiem w trybie ON, w przeciwnym razie BMS silnie sie grzeje i to może być przyczyna pożaru.
bat_nowa3.JPG
bat_nowa2.JPG
bat_nowa1.JPG
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Dede »

borsuk pisze:
14 wrz 2022, 18:12
Tę baterię trzeba ładować z jej wyłacznikiem w trybie ON, w przeciwnym razie BMS silnie sie grzeje i to może być przyczyna pożaru.
Kiedyś taki sposób spaliłem BMS 4S z wyłącznikiem.
Jak wyłączamy BMS na wyładowanie to wyłącza jedną parę mosfetów i jeśli zaczynamy ładować to przez tą parę mosfetów płynie prąd przez diody pasożytniczą i zaczyna się grzanie i uszkodzenie od temperatury.

Jeśli mamy BMS 10A na ładowanie a przełącznik na OFF to popłynie prąd przez diody mosfecie obciążenia nie będą 10A jak producent podaje tylko spadnie do ~2A.

Dioda pasożytnicza ma spadek napięcia około 1,3V to przy 5A to już moc wydzielona 6,5W ciągła BMS które jest oklejony folią i zamknięte obudowie się przegrzeje.

Nie wiem jaki tam jest BMS na jaki prąd ładowania ale jak ładowanie było jak przełącznik był na OFF to na pewno od temperatury BMSa spaliła się bateria.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

No właśnie wiele osób nie zauważa sytuacji gdy na BMS następuje odwrócenie polaryzacji. A potem zdziwienie ze usterka lub wręcz pożar. Ta sama sytuacja jest możliwa gdy (niektórzy) próbują łączyć równolegle dwa pakiety z BMS-ami.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: pxl666 »

czy tu wychodzi ze bms z zabezpieczenia staje sie niebezpiecznikiem ?
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Dede »

Praktycznie tak. Tak samo dotyczy funkcji włączania i wyłączania w BMS smart gdzie jest możliwość wyłączania wyładowania i ładowania.

Jeśli mamy smart BMS ~300A i w nim ręcznie wyłączamy ładowanie akumulatora to jedna połowa mosfetów wyłączamy, jak pojedziemy sobie pojeździć na sterowniku 150A przy wyłączonym ręcznie aplikacji ładowaniu akumulatora to spalimy sobie BMS bo moc wydzielona na mosfetach będzie 195W (1,3V×150A).
Też dla tego na pewno nie jedną osoba mogła taki BMS smart 300A spalić nie wiedząc jaki błąd zrobiła.

I taż to działa drugą stronę jak wyłączamy wyładowanie ręcznie to trakcie ładowania wydzielona moc jest wiele większa, dla tego lepiej nie wyłączać ręcznie BMS bo idzie spowodować jego uszkodzenie.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

W ponedziałek (31.10.2022) rano w jednym z bloków na warszawskim Dolnym Mokotowie doszło do silnego wybuchu. W jej wyniku jedna osoba została ranna. Wstępnie podano, że eksplodowała hulajnoga elektryczna. Wyrwane zostały 2 okna. Poszkodowany wlasciciel został przewieziony do szpitala.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

Obrazek
Zdjęcie ze zdarzenia, taki wybuch, ze okna całe leżą pod budynkiem. Moim zdaniem to nie żaden wybuch tylko bateria w hulajce się przeładowała (woda/ładowarka/BMS/grzebanie) i ogniwa puściły gazy, nastąpił wzrost ciśnienia w małym mieszkaniu z dobrymi szczelnymi oknami i wypchnęło okna na zewnątrz. Taki efekt korka od szampana. Wydaje mi się, że większość "mieszkaniowych wybuchów" hulajnóg ma taki właśnie bez ogniowy charakter.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tkoko »

Tas bez przesady żeby gaz gaz z rozszczelnionych ogniw dał takie ciśnienie/efekt. Gdyby tak było to i przy otwieraniu szampana okna by wylatywały. Ten "gaz" musiał się zapalić by wzrosło ciśnienie do tego stopnia że wywaliło okna, a to jest wybuch. Podobnie dzieje się z innymi palnymi "gazami". Pytanie tylko czy to faktycznie był "gaz" z baterii, bo na "zdrowy rozum" powinno spalić mieszkanie a nie wywalać okna.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

Miałem na myśli gaz z uchodzącego palącego się akumulatora powodująca tego typu szkody, a nie jakaś forma eksplozji akumulatora. Sam zobacz zdjęcia, szyby leżą całe pod blokiem kilka metrów od ściany. Co to za eksplozja, która wyrywa okna a nie tłucze szyb? Nie eksplozja tylko ciśnienie wypycha okno całe. Jakby okno było otwarte to by szkód nie było. Takie mam zdanie. Ładowanie hulajnóg tylko przy otwartym oknie :P
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

Mieszkancy "zeznaja" : ...usłyszałam ogromny huk i poczułam wstrząs, myślałam, że to jakaś bomba lub wybuch gazu........ z okna sąsiada wydobywał się dym i czarny pył, "
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: pxl666 »

imho jest niezmiernie ciekawe ze typ w mieszkaniu przeżył ciśnienie które potrafiło wypchnąć z otworu okno ? śmierdzi na kilometr . pozatym skąd wiadomo ze typ nie postanowił wprowadzić w życie "terrorist handbook " może sobie mieszał proch strzelniczy ??
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

Wlasciciel stał przy drzwiach wyjsciowych. Tak zeznaje.... a jak bylo ????
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Dede »

Nie wybuchł akumulator tylko gazy z akumulatora.

Jak dla mnie to najpierw wydostały się gazy z akumulatora później jak małym pomieszczeniu z dużą ilością gazu ten gaz sie zapalił wybuchł zrobiło się duże ciśnienie małym pomieszczeniu i wypchną okna z futryną na zewnątrz.
Wstawiam film coś podobnego jak to mogło wyglądać małe pomieszczeniu może się uzbierać dużo gazu i wybuchnąć w bloku ładować przy otwartych oknach najlepiej ;)

Właściciel może był za drzwiami pokoju a za drzwiami nie było takiego ciśnienia jak pokoju co ładował hulajnogę dla tego przeżył.

Polsce to nie pierwszy raz taki wybuch bo gdzieś też było że okna z futryną wypchnęło.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2022, 13:55 przez Dede, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

O dokładnie, obstawiam taki właśnie przebieg tych zdarzeń :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: pxl666 »

sorry chłopcy ale o ile wygląda to dramatycznie to ani nie ma dowodu ze te gazy są palne / wybuchowe ani nie widać żeby w pomieszczeniu nastąpiła eksplozja.
rtęć jest toksyczna jak wuj ale jakoś plomby amalgamatowe ze związkiem rtęci nie zabijają ludzi od dekad. lit jest reaktywny owszem ale jego związki już niekoniecznie
owszem wydobyła się chmura dymu i zapewne nie jest to aromat bzu ale po wszystkim przedmioty leżące na stole są na stole nadal a wystarczy szybki research żeby zobaczyć mieszkania po wybuchu butli i no sorry ale nie ma opcji

Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

Byłem jakimś cudownym zrządzeniem losu pod drzwiami warsztatu - pomieszczenia ~120 -150m2, w środku którego zapalił się pryzmatyczny akumulator liion i zwkły pakiet 18650 pozostawione przez właściciela na ładowanie (bez BMSa! :roll: ) i w chwili jak się zapaliły i słyszałem to ze środka to z pomiędzy progu i drzwi (szpara tam była na 2cm) wiało i szumiało jakby z kompresora robił zrzut. Potworny upiorny głośny świst uchodzącego przez szparę powietrza. Zakładam, że to było dokładnie tak jak na tym filmie Dede. Gdyby pomieszczenie było mniejsze to też by wywaliło okno jak korek z szampana :D

Obrazek
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: pxl666 »

tas ale była mowa o palnych gazach które się miały zapalić i spowodować eksplozję .
wydarzenie które wspominasz, w myśl waszych dywagacji powinno wywalić te drzwi razem z oknami .
jakimś dziwnym cudem nie słyszałem żeby ładunek miotający haubicy to było stare ga albo mj1. skoro tak was to męczy to jaki problem nagwintowac rurę 2 cale i nakręcić korki z ogniwem podłączonym do ładowarki ? różne testy ludzie robią na yt . może zrobisz ? W każdym razie . nie sądzę że gazy z ogniw są palne
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

Dede pokazał film, gdzie, jak widać, są palne i przez chwilę robią dużą kulę ognia - wystarczającą do podgrzania powietrza
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Vegasnight9
Forumowicz
Posty: 565
Rejestracja: 04 cze 2018, 0:10
Lokalizacja: Żary

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Vegasnight9 »

za te wszystkie wybuchy akumulatorów w 95% przypadków odpowiada ładowanie/rozładowanie ich zbyt dużą mocą (na granicy wytrzymałości ogniw). Sami są sobie ludzie winni. Jaka jest szansa zapalenia akumulatora ładowanego małym prądem? 1% ?
Jeżdżę na HT Viper GTS 3kW :arrow: viewtopic.php?f=30&t=1243
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Dede »

Vegasnight9 pisze:
04 lis 2022, 16:55
Jaka jest szansa zapalenia akumulatora ładowanego małym prądem? 1% ?
Tu nie leży problem z mocą nawet 1% jest to duże ryzyko zapalenia akumulatora.

Większość przypadków to trakcie ładowania przyczyna problem z akumulatorem lub ładowarką, a nie przyczyna mocą ładowania.

Najczęściej uszkodzony jest BMS nawet użytkownik tego nie wie że ma uszkodzony BMS.
Najczęściej BMSie uszkadzają się mosfety a ich uszkodzenie zazwyczaj nie pozwalają wyłączyć prąd bo są zwarte na stałe.

Same uszkodzenie BMSa nic nie powinno stać ale jak mamy akumulator który ma cele rozjechane i jedna cela ma napięcie powyżej 4,2V np 4,4V i dodadek że BMS nie wyłączy prąd to akumulator się zapali nawet jeśli mamy ładowarkę którą ładuje 1% mocy akumulatora.

Drugą przyczyna zapalenia nie sprawna ładowarka które daje napięcie większe niż powinno być, nawet jeśli mamy sprawny akumulator i BMS to ładowarka o większym napięciu może uszkodzić BMS.
Np. BMS 13S do 54,6V fabrycznie może mieć zamontowane mosfety na 60V a uszkodzona ładowarka impulsie przekroczy 60V może uszkodzić BMS, uszkodzenie mosfety BMS robią się zwarte na stałe i ładowarka dalej ładuje aż do zapalenia się akumulatora.


Trzecią przyczyna zapalenia jest trakcie obciążenia, trakcie jazdy sterownik BLDC się uszkadzają mosfety i robią zwarcie instalacji akumulatora, BMS powinien wyłączyć prąd trakcie zwarcia ale dostał taki impuls prądu że sam się uszkodził mosfety i też ma uszkodzone mosfety na zwarcie na stałe, więc jeśli nie mamy bezpiecznika topikowego to instalacja się spali razem z akumulatorem.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

Z moich doświadczeń w naprawach małych pojazdów typu hulajka za główne przyczyny problemów mogących spowodować pożar mógłbym wytypować poniższe. Jeśli ktoś ma hulajkę to warto sobie to przyswoić. Rower też, w sumie dotyczy to też większych pojazdów

1. Wibracje i wstrząsy akumulatora oraz sterownika.
Hulajka powinna być otworzona i te elementy poddane inspekcji na okoliczność ich umocowania. Bardzo dużo modeli nie ma mocowania dedykowanego, te elementy są po prostu przyciśnięte pokrywą lub gąbką i w trakcie jazdy pojazdem z kiepską amortyzacją wszystko podskakuje, trze o siebie powodując typowe usterki z odpadniętymi i przetartymi kablami balansujacymi czy też pękniętymi zgrzewami. Miałem już kilka przypadków, że aku w niebieskiej koszulce po otwarciu mi się nieomal rozpadło rękach, od wibracji się blaszko odspoiły. Wtedy podczas łądowania słaba sekcja dostaje podłączenia wyładowanego ogniwa, płynie bazylion amper wyrównujących i robi się bum

2. Woda.
Duża ilość hulajek konstrukcyjnie nie ma szczelnego przedziału na akumulator, woda/wilgoć w akumulatorze może doprowadzić to usterki BMSa i w konsekwencji pożar

3. Nie podkręcać mocy. Dużo modeli hulajnóg ma programowe haki na podniesienie mocy, ale programowo aku i BMSa się nie da zmienić i łatwo BMS przegrzać, przestanie działać i pożar. Ogólnie za mały aku jak na moc hulajki to moim zdaniem jeden z głównych systemowych powodów niebezpieczeństwa.

4. Nie doładowywanie do pełna. Tego nie pisze w instrukcji, ale NIE WOLNO podładowywać. Jeśli już ładujemy to zawsze na 100% bo w przeciwnym wypadku NIE MA balansowania, aku staje się nierówne, BMS jak już naąłdujemy na 100% to pracuje kilka razy dłużej balanserami, wygrzewają się rezystory, te grzeją tranzystory darlingtona w obwodzie balansujacym, przepala je i nie ma balansowania.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

Dobre podsumowanie. Szkoda tylko że pkt 4. ma małe publiczne zrozumienie.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Witt »

tas pisze:
05 lis 2022, 8:18

2. Woda.
Duża ilość hulajek konstrukcyjnie nie ma szczelnego przedziału na akumulator, woda/wilgoć w akumulatorze może doprowadzić to usterki BMSa i w konsekwencji pożar
... nie tylko hulajnogi, rozebrałem po 6 latach małego hajlonga. 1/5 ogniw w rdzy, fakt jeżdżę cały rok również w zimę, ale hajlonga sam doszczelniłem silikonem i podczas złych warunków (spory deszcz) zawsze miał osłonę z kodury lub innego futerału. Efekt mizerny. Oznacza to najprawodpodobniej że "wilogoć" i tak dostaje się do środka i wytrawiła mi rdzą połączenia.Rdza pojawiła się z prawej strony od strony gniazda do ładowania, jedynego miejsca które nie uszczelniałem uznając że jest to jakoś hermetyczne. Możliwe że na zasadzie "kondensacji" nagrzewa się bms, baterie złącza i te które bardziej przyjmują w pierwszej kolejności wilgoć.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: pxl666 »

spray vhb/woreczek lub kilka z pochłaniaczem wilgoci/solidne owinięcie pakietu streczem przed wsadzenien do skorupy. moje są suche w środku pomimo jazdy w śniegu i ulewach
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: pxl666 »

aha . bms szczelny . np DALY
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Dede »

Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Goliath »

6:46 - super profesjonalnie wyciąga akumulator metalową brechą :lol:
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

No faktycznie.....jesli to aku nie ma trwardej skrzynki metalowej, to taka naprawie najpierw coś uszkodzi, wgniecie ogniwa.
Warto przy okazji obejrzec ten materrial, jako przestroga.....przed zakupem niebezpiecznych samodziałów niewiadomego pochodzenia.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Yasiu77 »

gorsze rzeczy widziałem i niestety dalej to jeździ. Jak mówiłem gościowi że to bomba to oczywiście przesadzam. Luźne kable nieizolowane, taśmy poprzepalane, zimne luty, różne ogniwa, oczywiście nic nie unieruchomione w środku bidonu bo po co :shock:
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Przemek »

To że baterie sie palą to wiadomix ale dziś powinniśmy uważać też na ładowarki .....
https://www.rmf24.pl/regiony/trojmiasto ... rp_state=1
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

Kolejny pożar akumulatora hulajnogi w czasie ładowania.

Do zdarzenia doszło w jednym z mieszkań w W-wie przy ulicy Grójeckiej 214. Strażacy otrzymali zgłoszenie po godzinie 8. - W lokalu mieszkalnym zapaliła się hulajnoga elektryczna. Jak wynika z relacji świadków, pojazd zapalił się podczas ładowania
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Rysiekkk
Forumowicz
Posty: 172
Rejestracja: 19 lut 2018, 13:55
Lokalizacja: Krk

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Rysiekkk »

Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

Tam przynajmniej prowadzą statystykę w ilu przypadkach przyczyną pożarów byl pojazd elektryczny.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Yin »

Taka czarna wizja: pewnie pójdzie to wszystko w stronę coraz większych regulacji w kwestii baterii, czytaj bez certyfikatu za grubsza kasę bateria jest niedopuszczona do ruchu = mandacik. Certyfikat wykupią firmy i ewentualne pożary które i tak bandą albo z winy użytkownika albo po długim sądzeniu szkody pokryje firma z ubezpieczenia. Koszt ubezpieczenia będzie oczywiście wrzucony w cenę baterii bo biznes się musi spinać. Bezpieczniej za bardzo nie będzie ale będzie drożej i ulica będzie miała wrażenie ze rząd coś robi. W NC już kombinują:

Po poszukaniu aktualnych statystyk na temat tego miejsc i przyczyn powstawania pożarów w domu:

An estimated 358,500 home fires occur every year. 50% of these fires start in the kitchen, 7% begin in the bedroom, and 6% are chimney fires, 4% of all residential home fires start in the living room, while 3% start from the laundry room.31 sty 2023

I trochę starsze statystyki dla porównania:
Obrazek

Chyba wszyscy te baterie w kuchni ładują ;)

Tu są statystyki porównujące pożary aut, według tego najczęściej palą się hybrydy ( czyżby mała i przeciążona prądowo bateria?) spalinowe i na koncu elektryki:

https://www.carsmetric.com/electric-car ... tatistics/

Cytat z artykułu: " Battery-electric vehicles are only .03% likely to ignite, compared to 1.5% for gas-powered vehicles and 3.4% for hybrid vehicles."
Ale kto kliknie w artykuł z tytułem "auto benzynowe się zapaliło" :) Brak kliku = brak zarobku.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

ćwierć miliona aut się pali... :D
Aż sprawdziłem ile w PL się pali aut: w 2022 to prawie 8500szt, pali się 23 samochody dziennie :D aut spalinowych pali się 0.04% rocznie a aut elektrycznych... 0.03% :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tkoko »

Problem nie w tym że auta (dowolne) się palą, problem w tym że "benzynowe" straż ugasi w 10 - 30 min a "elektryka" 16 oddziałów straży gasiło 21 godz.
https://www.google.com/search?q=auto+el ... utc=sp-006
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

Nee to nie jest problem z autem to jest problem z brakiem narzędzi do gaszenia bo to nowość.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Yin »

Tak mi jeszcze przeszło przez myśl odnośnie statystyk: ciekawe jaki procent to celowe podpalenia przez złośliwość lub w celu wyłudzenia ubezpieczenia. Do tego jak by patrzeć na statystyki z europy to Francja mocno by przodowała ;)
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Azmadan
Forumowicz
Posty: 90
Rejestracja: 21 wrz 2019, 17:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Azmadan »

A co do samochodów - dziś oglądałem sobie co dokładnie pod maską ma Jeep Avenger - oczy przykuły naklejki na kilku kablach... z hełmem strażackim = zaznaczone co należy odciąć... w razie wypadku.
2019 - Merida Dakar 24"- HUB przód (dla dziecka)
2020 - Focus Black Forest - TSDZ2 (przejęła żona)
2021 - GT eVerb - Shimano E8000
2023 - Haibike Seet HardLife 27,5" XS - HUB tył (dla dziecka)
https://zaliczgmine.pl/img/maps/map-6259-s.png
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

W istocie ograniczenie 'samozapłonów' ebajkow będzie możliwe gdy modele BMS-ow będą masowo wyposażone w więcej czujników temperatury i ograniczników prądu, które w porę przerwą nadmierne ladowanie/temperatura wielopunktowa, oraz nadmierne różnice w napięciach. Bo to poza mechanicznymi uszkodzeniami powoduje pożar. A to oznacza modele BMS czy pakiety z ograniczoną konfiguracją indywidualna.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: pxl666 »

jeżu przecież kompletnie nie wiadomo czy powodem jest ogniwo , bms , wadliwe połączenia , wadliwa instalacja , szczur , głupi użytkownik itd . czynników jest milion i jeśli w tesli jest doskonały bms (a raczej nie jest słaby) to jakim cudem się palą skoro on zabezpiecza nawet przed stęchłą wodą święconą ? dlaczego windows 10 nadal się sypie skoro już jest tak dopracowany ??
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: pxl666 »

Azmadan pisze:
12 kwie 2023, 23:47
A co do samochodów - dziś oglądałem sobie co dokładnie pod maską ma Jeep Avenger - oczy przykuły naklejki na kilku kablach... z hełmem strażackim = zaznaczone co należy odciąć... w razie wypadku.
a pisze tam za każda żyła oddzielnie czy wszystkie razem ?
ODPOWIEDZ