Wybuch baterii w e-bike

Dział do dzielenia się filami i zdjęciami znalezionymi w internecie. Prosimy o podawanie linku do źródła
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: pxl666 »

Goliath pisze:
20 maja 2020, 11:31
Umbur pisze:
20 maja 2020, 11:12
...a za amortyzatorem widzę rurę wydechową.
... to atrapy :D niczym pedały w Falcon-ach, Kariwa-ch, Spark-ach... :mrgreen:
Dobre , polać panu
Awatar użytkownika
Vegasnight9
Forumowicz

Post autor: Vegasnight9 »

WojtekErnest pisze:
20 maja 2020, 9:44
Nie wiadomo czy był ładowany (np kabelek z okna) czy "sam z siebie" czyli balansowanie, efekt wstrząsów, iskrzący styk itp.
Lub celowy zabieg np zwieranie gniazda ładowania pakietu gdy nie ma bezpiecznika....
Czy obecne BMS'y mają zabezpieczenie przed zwarciem styków? Chodzi mi o sytuację gdy ktoś złośliwie wsadzi nam w gniazdo ładowania spinacz do papieru ;)
Jeżdżę na HT Viper GTS 3kW :arrow: viewtopic.php?f=30&t=1243
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Kontakt:

Post autor: glebor »

jak by sobie jakiś dowcipniś próbował wsadzić zszywacz w gniazdo to mu paluchy usmarzy :) BMSy raczej zabezpieczają tylko wyjście P- przeciążeniowo.

Tak sobie pooglądałem, ale patrzę też jak robione są baterie do skuterów; patrzę na konstrukcje seryjne, bo mam z nimi doczynienia i widzę, jak robione są w PL np. przez wykonawców; aby ładnie wyglądało ogniwka, taśma na to kaftan i heja. Seryjny akumulator ma:
- ogniw
- taśmę niklową
- taśmę maskującą nie koniecznie ducttape, ale coś na bazie grubej tkaniny
- to cudo jest zabezpieczone szkłem epoksydowym (zawsze!)
- koszyki są sztywno przykręcone śrubami pomiędzy 4 ogniwami jak teraz rozbierałem pakiety więc pakiet musiałbym spaść z 11 piętra jakby jakiś dowcipniś wywalił przez okno, ale w warunkach normalnej eksploatacji nie ma opcji.
- pakiety dodatkowo są w nierdzewnej lub aluminiowej obudowie, na wypadek zapłonyu, żeby była możliwość usłyuszenia, że coś jest nie tak i kilka minut na ewakuację z pojazdu.
Poza tym zawsze są stosowane gniazda bezpieczników, praktycznie nie ma możliwości, aby cokolwiek się stało.

Najgorzej pod względem bezpieczeństwa wyglądają akumulatory z chin. Znajomy mi podesłał, mówi, że nie działa. Patrzę, kabel przetarty o ogniwo krańcowej, ogniwo przepalone miał farta, że za wczasu upalił się kabel i nie poszło zwarcie, tylko lit się wylał i dostało trochę temperatury.

Z pakietów, które rozbieram chińczyki robią przeróżnie, a czasem podsyłacie do regeneracji, więc coś nie coś o tym wiem :)
Bywają dobrze zrobione pakiety od producentów seryjnych, którzy faktycznie mają linie produkcyjne. Niektóre pakiety bagaznikowe są mega super.
Bidony z chin są wykonane bardzo miernie. pakiet, na to capton cieniutki i BMS. Jak kapton się przetrze będzie bum :) sam capton, to zdecydowanie za mało. BMS powinien być odseparowany od pakietu chociażby szkłem poli 0,5mm
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz

Post autor: WojtekErnest »

Informacja z Fabrykarowerów.com (Częstochowa)
-------------------------
Dnia 4 czerwca tego roku o godzinie 05:59 doszło do wybuchu, a następnie pożaru roweru elektrycznego w okolicy naszego sklepu.
Informujemy że rower nie pochodził z naszego sklepu, ani nigdy nie był serwisowany w naszym serwisie!
Rower to zwykły rower przerobiony na elektryczny tzw. „samoróbka” z chińską instalacją.
My nigdy nie dokonujemy takich przeróbek ze względu na Wasze bezpieczeństwo !
Jedyne co mamy z tą akcja wspólnego, to to że doszło do niej na chodniku w okolicy naszej firmy.
-------------------------
Załączniki
pozar-rower1.JPG
pozar-rower2.JPG
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Kontakt:

Post autor: tas »

Trochę się po domyślam.
Wygląda na metalową skrzynkę. Można się domyślać, że ponownie powodem usterki mógł być źle unieruchomiony pakiet.
Nie oszczędzajcie pianki montując swoje akumulatory w skrzynkach i dobrze je izolujcie od ścianek, niby rzecz oczywista a jednak czasem warto przypominać.
Silniki, sterowniki, BMSy: SKLEP tel: 792-304-416
Kod rabatowy dla forumowiczów: "FORUM"
Tanie akumulatory i ogniwa: SKLEP
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: BLOG
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Kontakt:

Post autor: glebor »

ja jestem sceptyczny wszelkim skrzynkom z metalu/dibondu...
tylko sklejka, ewentualnie laminat :)
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz

Post autor: Eryk »

glebor pisze:
05 cze 2020, 20:29
ja jestem sceptyczny wszelkim skrzynkom z metalu/dibondu...
tylko sklejka, ewentualnie laminat :)
:D a co mają powiedzieć użytkownicy falkonów, sparków itp. ;) ? Według mnie każda obudowa jest ok tylko trzeba pakiet zrobić z głową i solidnie go zamontować.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz

Dzisiaj o 8 rano w W-wie na ul. Klobuckiej nastapil wybuch prawdopodobnie aku w hulajnodze
------------------
Siła wybuchu była tak silna, że wyłamała framugi okien mieszkania, uszkodziła barierkę balkonu oraz elewację budynku. Przyczyny wybuchu wyjaśnia policja, jednak jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa jedną z hipotez jest eksplozja elektrycznej hulajnogi, która była podłączona do akumulatora. Budynek nie był podłączony do instalacji gazowej.
--------------------
miki
Forumowicz

Post autor: miki »

WojtekErnest pisze:
06 cze 2020, 18:41
Dzisiaj o 8 rano w W-wie na ul. Klobuckiej nastapil wybuch prawdopodobnie aku w hulajnodze
------------------
Siła wybuchu była tak silna, że wyłamała framugi okien mieszkania, uszkodziła barierkę balkonu oraz elewację budynku. Przyczyny wybuchu wyjaśnia policja, jednak jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa jedną z hipotez jest eksplozja elektrycznej hulajnogi, która była podłączona do akumulatora. Budynek nie był podłączony do instalacji gazowej.
--------------------
A czego się spodziewasz po chińskich produktach? Normy CE? ISO9000?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz

Daj linka do źródła
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz

Bylo w TV, Radio Zet i na wielu forach. Rozmiar zniszczeń wskazuje wg mnie ze jesli zrodlem POZARU był aku hulajnogi, to jednak skutki zniszczeń mogą wskazywac ze obok byla np butla z gazem czy ... instalacja bimbru....

Przykladowy link na stronie www.haloursynow.pl
Artykul : wybuch-w-bloku-na-klobuckiej-eksplodowala-hulajnoga-elektryczna
Załączniki
pozar-klobucka2.JPG
Ostatnio zmieniony 07 cze 2020, 7:18 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Kontakt:

A ja myślę. że to jednak był akumulator z hulajnogi. Ogólnie to byłem świadkiem rozpoczęcia pożaru w jednym z warsztatów zajmujących się ich budową i uczestniczyłem w akcji gaśniczej. I powiem wam jedno, taki pożar generuje OGROMNE ilości gazów. OGROMNE. Tak wielkie, że gdy w zamkniętym warsztacie się to rozpoczęło to ich nadmiar był wypychany przez szczelinę pod drzwiami mającą 1cm wysokości a pęd powietrza był jak z wentylatora ustawionego na max i 3m od drzwi ubrania "łopotały".
Myślę, że to nie był wybuch. Uważam, że okno zostało zwyczajnie wypchnięte od środka jak korek z szampana. A słyszany przez świadków wybuch to zwyczajnie wszystko spadło kilka pięter niżej z łoskotem.
----------------------
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz

tas pisze:
07 cze 2020, 7:09
A ja myślę. że to jednak był akumulator z hulajnogi. Ogólnie to byłem świadkiem rozpoczęcia pożaru w jednym z warsztatów zajmujących się ich budową i uczestniczyłem w akcji gaśniczej. I powiem wam jedno, taki pożar generuje OGROMNE ilości gazów. OGROMNE. Tak wielkie, że gdy w zamkniętym warsztacie się to rozpoczęło to ich nadmiar był wypychany przez szczelinę pod drzwiami mającą 1cm wysokości a pęd powietrza był jak z wentylatora ustawionego na max i 3m od drzwi ubrania "łopotały".
Myślę, że to nie był wybuch. Uważam, że okno zostało zwyczajnie wypchnięte od środka jak korek z szampana. A słyszany przez świadków wybuch to zwyczajnie wszystko spadło kilka pięter niżej z łoskotem.
Jak duży to był aku i jak zgasiliscie ?
Bo hulajogi są bardzo różne....
miki
Forumowicz

Post autor: miki »

tas pisze:
Zgadza się, ta reakcja chemiczna jest bardzo gwałtowna. Widzieliśmy nie raz przykłady palącego się jednego ogniwa, wyobraźmy sobie takich ogniw 100.
misiek604
Forumowicz

Post autor: misiek604 »

Ale tam były tez drzwi do innych pomieszczeń nawet jak by było to ciśnienie to nie miało by to takiej siły że wyrwało by futryny okienne, wydaje mi się że zniszczyło by to właśnie drzwi wewnętrzne i ta eksplozja na okno była by mniejsza.
misiek604
Forumowicz

Moim zdanie to Aku mogło się zapalić przez to zapaliły się inne rzeczy w pokoju a wybuchła butla z gazem, mała turystyczna biwakowa, które się kupuje poniekąd w marketach.
misiek604
Forumowicz

Awatar użytkownika
tas
Administrator
Kontakt:

pxl666 pisze:
07 cze 2020, 8:58
tas pisze:
Jak duży to był aku i jak zgasiliscie ?
Bo hulajogi są bardzo różne....
nie zgasilismy :)
dluga historia ale na pewno opisze bo ciekawa :)
----------------------
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz

tas pisze:
A ja myślę. że to jednak był akumulator z hulajnogi.
....
Myślę, że to nie był wybuch. Uważam, że okno zostało zwyczajnie wypchnięte od środka jak korek z szampana
Cd o wybuchu i pożarze na ul. Klobuckiej W-wa :
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy w mieszkaniu znajdowało się kilka hulajnóg elektrycznych, butla z gazem i różne kable przemysłowe, .....
Rychu
Forumowicz

Post autor: Rychu »

Może ktoś sobie dorabiał ładowaniem hulajnóg na minuty.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz

Prokuratura wczoraj potwierdzila, że pożar powstal w trakcie ladowania akumulatora jednej prywatnej hulajnogi. Jak ustalili śledczy, w mieszkaniu nie doszło do żadnego innego wybuchu.
Awatar użytkownika
PiotrLL
Forumowicz

Post autor: PiotrLL »

WojtekErnest pisze:
16 lip 2020, 18:00
Prokuratura wczoraj potwierdzila, że pożar powstal w trakcie ladowania akumulatora jednej prywatnej hulajnogi. Jak ustalili śledczy, w mieszkaniu nie doszło do żadnego innego wybuchu.
Ta Hulajnoga musiała miec jakis reaktor, ze az takie cisnienie powstału w mieszkaniu....
Zapraszam do kontaktu wymiana wiedzy- pomoc
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Kontakt:

gazy sie wydzielily, wcale nie musialo byc duzo ognia
----------------------
smdrwf12300
Forumowicz

Post autor: smdrwf12300 »

Dlatego w "DUZYCH" serwerowniach są specjalne stalowe "skrzela" które sie pod wpływem cisnienia otwieraja na zewnatrz . "Wystrzał" z 30-50 szt butli z gazem skutecznie potrafi "zagasic" ogien ale przyrost cisnienia jest naprawde szkodliwy .
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz

Śledztwo w przedmiotowej sprawie zostało umorzone ze względu na stwierdzenie braku znamion czynu zabronionego – dodała rzecznik prasowy Prokuratury.
Komunikat :
Sprzęt nie był rozmontowywany ani przerabiany. "W wyniku stanu awaryjnego akumulatora lub jego ładowarki doszło do gwałtownego wydzielania się palnego (dymu lub gazu), a następnie jego zapłonu",
ODPOWIEDZ