Wybuch baterii w e-bike

Zdjęcia i filmy znalezione w sieci lub Twojego autorstwa
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tatar »

WojtekErnest pisze:
24 lis 2018, 21:20
Lepiej zabezpieczyc aby PRZYCZYNA zaplonu nie była mozliwa niż zabespieczac się pŕzed skutkami.
Ale osobny rozdzial to prowadzacy działalność gospodarcza, warsztaty i ich ew. odpowiedzialność gdy klientowi, towarowi zrobi sie z tego powodu 'krzywda' dużej warosci.
Coś mi się zdaje,że tas,glebor,cyklonebike,elektro-bikes,Piotr W i inni przestaną Cię lubić za to ciągłe straszenie ,,krzywdą dużej wartości'' :D
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: GiantTrance3KW »

Strach chyba nikomu nie pomoże..czytam dużo, słucham, oglądam, analizuję, wyobrażam sobie różne realne scenariusze, no i żartuję nawet aby odpędzać czarne chmury z głowy...i co...w niczym mi to nie pomaga :-D
Taki urok tego naszego "paliwa" - energii, na którym jeździmy że niestety...bywa że dzieje się, zagrożenie oczywiście istnieje, i co mogę...nic - bezsilność oprócz oczywiście zdrowego rozsądku - podstawowych zasad zapobiegania.
Póki co jestem spokojny dopóki mój rower obok mnie jest spokojny ;-) Jeśli on odpukać zrobi się niespokojny to ja wtedy nawet nie zdążę się już zaniepokoić :-D
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

tatar pisze:
24 lis 2018, 22:17

Coś mi się zdaje,że tas,glebor,cyklonebike,elektro-bikes,Piotr W i
Akurat wymienieni przez Ciebie są znani z tego ze wiedzą co robią, znaja PRZYCZYNY problemow
i na naszych forach NIE MA negatywnych przykładów ich pracy. Co więcej, aktywnie wskazują przyklady niepoprawnych czy wręcz 'skandalicznych' konstrukcji tych niektórych innych...
Stąd w wielu miejscach sami ich polecamy :-)
No a Ci inni, w tym wielu dla nas anonimowych, powinni rozpoczynając działalność w tym zakresie, znać granice swej produkcji i odpowiedzialnosci.
Film z ostatniego linku dotyczy USA, ale jednak WARSZTATU który tej 'palnej' konstrukcji nie przemyslal lub z niewiedzy zlekcewazyl...
Więc ja tylko o tym...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tatar »

Ty zasiałeś ziarno niepokoju,inni strachu,a jeszcze inni obawy i rośnie taki mały ,kłujący myśli kaktus ;)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

strach sie rodzi z najzwyklejszej niewiedzy
zamiast siac ziorko strachu sadzcie ziorko wiedzy :)
dopoki jest akceptacja spolecznosci na ladowanie ladowarkami modelarskimi, uzywanie buzzerow, ladowanie bez bmsow, ladowanie zasilaczami bez wszystkich 3 faz ladowania i inne metody rodem z poczatku lat 2000 to sie takie rzeczy beda dzialy.
Wy znacie z forum 3 przypadki z kraju, a ja znam ich ze 20 nie opisanych i (prawie) ZAWSZE to byla wina ze ktos na nowo wymyslal kwadrature kola i robil to po swojemu bo sie nie doszkolil, bo mu sie wydawalo albo sluchal sie magikow inzynierow.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: mr_x »

Z tymi zasilaczami to też zależy. Ja używam takiego z regulacją napięcia i prądu, ale robię to świadomie i wiem co trzeba i jak ustawić, aby to działało bezpiecznie.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tatar »

mr_x pisze:
25 lis 2018, 10:18
Z tymi zasilaczami to też zależy. Ja używam takiego z regulacją napięcia i prądu, ale robię to świadomie i wiem co trzeba i jak ustawić, aby to działało bezpiecznie.
Pomiędzy zasilaczem,a ładowarką wydaje mi się jest jest różnica/chyba,że się mylę/,więc w tym przypadku starajmy się używać prawidłowej nazwy urządzenia,bo to także może stać się przyczyną tego , czego dotyczy tytuł niniejszego tematu;)
Ostatnio zmieniony 25 lis 2018, 10:39 przez tatar, łącznie zmieniany 1 raz.
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: mr_x »

Pod warunkiem, że nie masz regulacji prądu, to jest. Gdy masz regulację prądu, jest to w tym przypadku nic innego, jak faza CC w ładowarce.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tatar »

Nie każdy musi o tym wiedzieć.Dla Ciebie to oczywiste,dla mnie np. nie.Posiadam /dla przykładu/ zasilacz warsztatowy z regulacją napięcia i prądu,ale nie używam go jako ładowarki,bo nie chce eksperymentować z czymś,co dla mnie nie jest ładowarką.Napis na urządzeniu ,,Zasilacz regulowany'',jest dla mnie tylko zasilaczem ;)
Ostatnio zmieniony 25 lis 2018, 10:51 przez tatar, łącznie zmieniany 1 raz.
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: mr_x »

Dlatego napisałem, że jak ktoś jest świadomy. W każdym innym przypadku nie polecam, wystarczy ustawić złe napięcie końcowe lub za duży prąd i można uszkodzić akumulator.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tatar »

Ok,ale to wprowadza mylne pojęcie dla ludzi,którzy są laikami/albo prawie/ w elektryce i elektronice
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: mr_x »

Obawiam się, czy laik powinien budować takie rzeczy. No ale skoro była mowa o zasilaczach, chciałem dodać małe sprostowanie. :)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tatar »

Wbrew pozorom bardzo wiele osób konstruuje e-pojazdy,bo kolega ma,bo modne ,bo fajne itp.,więc z tematem budowy byłbym dalece ostrożny w osądach/Starczy nasze forum-pomóżcie w budowie nie nie znam się,a chciałbym-temat często widziany. ;)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

Zasilaczem lab. czyli takim ktory ma regulacje pradu max oczywiscie da się naładować. Ale:
- to jest tylko prad MAX czyli poczatkowy
- zasilacz lab. nie ma tego czego mają współczesne ladowarki, czyli fazy posredniej tj probkowania czyli pomiaru chwilowego, spadku napiecia na pakiecie po ustaniu ladowania i przechodzenia do kolejnej fazy fazy z jeszcze nizszym prądem.
- automatyzacji calego procesu.
Czyli uzywamy w razie konieczności, ale trudno to polecać powszechnie, tym bardziej gdy jak widac z opisów, nie brakuje osob które nie odrozniaj prądu od napiecia, uzywania multimetru itp
No i nie dziwcie się apelom TAS-a i innych doswiadczonych kolegow, by uzywalc do tego celu sprawdzonych i automatycznych urzadzen.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: mr_x »

Jak ktoś nie odróżnia prądu od napięcia, to trudno polecić samodzielną budowę. Poważnie, taki ktoś może przecież nie poradzić sobie nawet z przylutowaniem przewodów. Tutaj zgadzam się jak najbardziej, że niech osoba nie mająca pojęcia o ładowaniu nie używa nic, poza ładowarką, co już pośrednio napisałem wcześniej.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tatar »

WojtekErnest pisze:
25 lis 2018, 11:09
Zasilaczem lab. czyli takim ktory ma regulacje pradu max oczywiscie da się naładować. Ale:
- to jest tylko prad MAX czyli poczatkowy
- zasilacz lab. nie ma tego czego mają współczesne ladowarki, czyli fazy posredniej tj probkowania czyli pomiaru chwilowego, spadku napiecia na pakiecie po ustaniu ladowania i przechodzenia do kolejnej fazy fazy z jeszcze nizszym prądem.
- automatyzacji calego procesu.
Czyli uzywamy w razie konieczności, ale trudno to polecać powszechnie, tym bardziej gdy jak widac z opisów, nie brakuje osob które nie odrozniaj prądu od napiecia, uzywania multimetru itp
No i nie dziwcie się apelom TAS-a i innych doswiadczonych kolegow, by uzywalc do tego celu sprawdzonych i automatycznych urzadzen.
Dlatego pisząc powinniśmy używać prawidłowej nazwy urządzenia przystosowanego do konkretnego celu.Ładowarka,to ładowarka:zasilacz,to zasilacz.To co dla niektórych jest oczywiste,na innych może sprowadzić mnóstwo kłopotów ;)
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: wwojciech »

WojtekErnest pisze:
25 lis 2018, 11:09
Zasilaczem lab. czyli takim ktory ma regulacje pradu max oczywiscie da się naładować. Ale:
- to jest tylko prad MAX czyli poczatkowy
- zasilacz lab. nie ma tego czego mają współczesne ladowarki, czyli fazy posredniej tj probkowania czyli pomiaru chwilowego, spadku napiecia na pakiecie po ustaniu ladowania i przechodzenia do kolejnej fazy fazy z jeszcze nizszym prądem.
Niestety ale troszkę inaczej to funkcjonuje. Ta 3 faza to jest ładowanie stałym napięciem. Często stare ładowarki uznawaly koniec ładowania jako moment osiągnięcia Vmax przez co nie został aku naladowany do 100%. W tej chwili na podstawie pomiaru pradu, 3 faza kończy się spadkiem prądu do określonej wartości (która przeważnie jest za mała dla dużych aku). Zasilacz laboratoryjny będzie wykonywał wszystkie 3 fazy prawidłowo lecz nie skonczy ladować.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: wit »

Cóż nadal twierdzę, ze dobra ładowarka modelarska jest dużo lepsza od kiepskiego lub choćby popularnego taniego bms.

Jednak należy ŚWIADOMIE nastawić parametry -i warto mieć tak dobraną ładowarkę, żeby parametrów nie dało się przekroczyć. ZAWSZE ładować z podpiętym gniazdem balancera.

np. ładowarka dająca max 5A nigdy nie przeciąży prądowo aku który wolno ładować 20ma... Poprzez wejście balancera ładowarka sama rozpozna ilość ogniw w szeregu -i zablokuje błędnie ustawione napięcie -nie rozpocznie ładowania. Jeśli mamy w aku ilość sekcji odpowiadająca ilości obsługiwanej przez ładowarkę -praktycznie nie ma możliwości przeładowania...

Należy kontrolować max rozładowania odpowiednio wysoko odcięcie poprzez sterownik -oraz każdorazowo przy ładowaniu kontrola na ładowarce rozjazdów napięć. .
ładowanie ładowarkami modelarskimi TYLKO DLA ŚWIADOMYCH MAJĄCYCH WIEDZĘ UŻYTKOWNIKÓW.

Ładowanie jakimiś zasilaczami -to proszenie się o kłopoty. podobnie jak ładowanie typowo rowerową ładowarką (wiec bez wbudowanego balancera) i nie używanie bms.
Niechlujna izolacja, możliwość mechanicznego uszkodzenia baterii i zwarcia -to błędy kardynalne.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

wwojciech pisze:
25 lis 2018, 23:05
3 faza kończy się spadkiem prądu do określonej wartości (która przeważnie jest za mała dla dużych aku).
Dlaczego sądzisz, że w 3 fazie ladowarki specjalistyczne, mają za mały prąd końcowy który jest między 80-150 mA (przynajmniej ja takie spotykam) ?
Przeciez w tym czasie balansery zbijaja jedynie 50-60 mA, a pakiet w tym czasie łagodnie stygnie i wyrównuje się i stabilizuje cześć rownolegla.
To wlasnie uważam za jedną z zalet automatycznych ładowarek specjalistycznych.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

Obecnie są na rynku 2 rozwiązania:
"Nowego" typu BMSy i Ładowarki ladujące do ~4.15V (przykład to te dostępne w nexunie, ładowarki mają 3 fazę na ~150mA)
"Starszego" typu BMSY i Ładowarki ładujące do ~4.20V (przykłady dużo z aliexpress, a tu już z 3 fazami jest różnie)

I teraz co się stanie jeśli
1. do BMSa balansujacego do 4.2V prądem 50mA podłączycie ładowarkę 3 fazową "ładującą" do 4.15V?
2. do BMSa balansujacego do 4.15V prądem 50mA podłączycie ładowarkę która nie ma 3 fazy lub ta faza ustawiona jest na dość niski prąd np 50mA
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: wwojciech »

WojtekErnest pisze:
26 lis 2018, 7:03

Dlaczego sądzisz, że w 3 fazie ladowarki specjalistyczne, mają za mały prąd końcowy który jest między 80-150 mA (przynajmniej ja takie spotykam) ?
Ogniwo ma pewną pojemność czyli ile ładunku w sobie zmieści. W notach przynajmniej tych ogniw co używamy do 4,2V jest prad zakończenia ladowania 50mA. Jeśli ladujemy dalej to pchamy dalej ładunek w niego.

Przykład:
Ładowarka ma prad końca ladowania (większy niż balansowania) 150mA, co przy 10P i rozpoczętym balansowaniu daje prad końca ladowania wynoszący 10mA.(balansowanie 50mA).
Ładunek nadprogramowy będzie przesyłany od momentu kiedy osiagnelo ogniwo 50mA aż do 10mA. Może nie dużo ale jednak jest to nadwyżka.

Ncr18650b 65mA
18650 pf 55mA
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Witt »

zeeltom pisze:
08 sie 2018, 21:04
Akumulator z Batavusa. Wymieniono w nim baterie w serwisie. I zapomniano unieruchomić ogniwa we wnętrzu pakietu. Baterie sobie latały, aż wypchnęły płytkę elektroniki i zrobiły zwarcie.
bateriabatavus.jpg
Kiedyś bawiłem się bananami, pomagał mi syn, odwróciłem się po suszarkę, a syn wepchnał za głęboko śrubokręt i co? dokładnie to samo. Poszedł błyskawicznie błotek, rozwaliłem plastik i błyskawicznie wyciąłem baterię której nie dało się dotknąć i trafiła do dużego zbiornika by ostygła i na balkon. Też są mega denger. Długo się same nagrzewają, nawet po ładowaniu.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

wwojciech pisze:
26 lis 2018, 10:32
..
Ładunek nadprogramowy będzie przesyłany od momentu kiedy osiagnelo ogniwo 50mA aż do 10mA. Może nie dużo ale jednak jest to nadwyżka.
@wwojciech przeczytaj dokładnie co napisał Tas. Bo analizujesz w zasadzie pojedyńcze NOWE ogniwa nie patrząc na współpracę z BMS oraz charakterystykę działania ładowarka/BMS którą trzeba 'brać' łącznie. Co to oznacza : b. różne prądy ładowania przy zbliżaniu się do progów w obszarze 4,15 - 4,20 i zmienne w trakcie eksploatacji RW, co powoduje że nawet ogniwo które ma w spoczynku 4,15 V a już nieco większe RW, gdy dostanie nawet mały prąd z ładowarki ma dość szybko ok 4,20 którego NIE UTRZYMUJE po odłączeniu. A do tego trzeba dodać jednak jednak to, że w praktyce są na rynku proste ładowarki, które bym umownie określił jako 3-ci typ (wg kwalifikacji Tas-a) które utrzymują prąd rzędu 1 A przy ogniwach naładowanych na 4,15-4,16V.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: wwojciech »

Musisz napisać wszystko dużymi literami żeby bylo bardziej jasne. Stosujesz ładowarkę która jest szkodliwa dla nowych ogniw żeby była dobra po 600cyklach? Jeśli ogniwo ma duże Rw to taki aku wyrzucam bo szkoda wozic balast.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

Zeby bylo bardziej jasne, takie 2 pytania do Ciebie :
1. "Nowego" typu BMSy i Ładowarki ladujące do ~4.15V (przykład to te dostępne w nexunie, ładowarki mają 3 fazę na ~150mA)" to wg Ciebie dobre rozwiazanie ?

2. Taki przeklad : Pakiet RW nowych ogniw 28-35, używane po roku czy 2, część ma nawet 50 mR.
Wyrzucasz czesc, całość, naprawiasz ? Czy raczej masz ładowarkę/BMS sobie z tym radzi kosztem dłuższego balansowania ?

To są pytania wielu użytkowników na które staramy się odpowiadać lub wskazywac zagrożenia.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 930
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: TomaS »

A jak mam BMSa z Bluetooth to jakie wartości progów odcinania ustawić żeby współgrało z ładowarką ? Na chybił trafił czy można wartości zadane odczytać ze specyfikacji (której nikt nie podaje) ładowarki ?
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: wwojciech »

Ad1 w przypadku ładowania do 4,15 zejscie ponizej progu Icut 50mA na ogniwo jest bezpieczne. 0,05V mnie od 4,2V to kilka procent mniejsza pojemnosc ogniwa, a zakres przeładowania to promile więc daleko do 100% pojemności.

Ad2. Akumulator który mialem pierwszy w rowerze osiągnął juz 100mA, co w zimie go wykluczylo z gry. Zrobił 700cykli a mimo to niema rozjazdów, trzyma równo napięcia na każdej sekcji. Dodam że na początku kariery zdarzało mi się kilka razy pojedyncze cele przeladowac za wysokim napięciem i również rozładować zbyt nisko.
Gdy juz sie zaczynają tak duże rozjazdy należy się zastanowić nad sensem walczenia z takim aku. Jeśli juz nie wyrabia bms czyli różnica co każde lądowanie jest wieksza niż 0,1. To problem się pogłębia (użytkowa pojemność spada z każdym cyklem). Mozna walczyc I podratowac ładowarka modelarska/żarówka/rezystorem żeby znowu miec wieksza pojemność użytkową na kilka kolejnych cykli. Trzeba polegać na BMSie.
Zwiększona RW to mniejsza moc maksymalna więc tez zaczyna rowerek słabiej jechać.

Nawiązując do tematu głównego ogniwa są bezpieczne nawet przeladowujac je wyższym napięciem. Test bezpieczeństwa dla jednego ogniwa mówi o długotrwałym ładowaniu napięciem 12V (prądu nie pamiętam ale to byl zakres Amper). Ma się świecić ale nie moze wybuchnąć. W pakiecie niema szans powtorzyc taki test - ogniwa nagrzewaja się wgledem siebie.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

@Wojciech czyli się zgadzamy :-).
Ad2 Ja wprawdzie 'interweniuje gdy gdy rozjazd się utrzymuje 30-50 mV i balansowania jest zauważalnie dłuższe. A to przez pierwsze 2 lata eksploatacji wystarczy wg mnie sprawdzić 2 razy w roku.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: mr_x »

wwojciech pisze:
25 lis 2018, 23:05
Zasilacz laboratoryjny będzie wykonywał wszystkie 3 fazy prawidłowo lecz nie skonczy ladować.
Dlaczego niby?
O ile nie odłączę zasilacza, napięcie będzie poprawne, sekcje akumulatora równe, to na końcu prąd będzie zbliżał się do zera. I nie jest to magia, tylko prawo Ohma.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

i nie spadnie do 0, BMS będzie balansować wiecznie bo zamiast zasilacz się wyłaczyć to dostarcza energie do balansowania, po 3 miesiącach darlingtony się wygrzeją od rezystorów balastujacych i się zewrą i rozładują sekcje same do 1V jak ktoś tego nie wyłapie i o jaki ten BMS zły i nie dobry bo się zepsuł...
Tak wygląda teoretyzowanie vs praktyka użytkowa.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: mr_x »

Mój nie balansuje, o ile cele są równe. Gdy akumulator był nowy, pierwsze kilka ładowań BMS wyrównywał, widziałem poprzez świecenie LED. Teraz LEDy nie świecą, cele różnią się o max 0,02V.
Być może to wynika z charakterystyki pracy BMSa, być może teraz nie dochodzi do progu zadziałania balansowania, skoro cele są dość równe.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

mr_x pisze:
30 lis 2018, 19:51
Dlaczego niby?
O ile nie odłączę zasilacza,
..
I nie jest to magia, tylko prawo Ohma.

..
Być może to wynika z charakterystyki pracy BMSa, być może teraz nie dochodzi do progu zadziałania balansowania, skoro cele są dość równe.
Nie doczytałeś tego że ustawiając napiecie zasilacza na napięcie max dla pakietu czyli ilość S x 4,20V, prąd oczywiście maleje gdy napięcie SUMARYCZNE ogniw zbliza się do S x 4,20. ALE w okolicach 4,15-4,17 V włącza się BALANSER BMS-a, który będzie stale pracował pełną mocą, czyli swoim prądem. Czyli cd.. jak napisał @Tas, a zasilacz stale będzie pobierał prąd, choćby tylko na nagrzewanie rezystorów i elementów kluczujących BMS. To własnie jest ta magia w praktyce i jednak zgodna również z teorią...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

a jak sie ustawi za malo to bms nie ma rezerwy napiecia na balansowanie i nie balansuje, tak zle i tak nie dobrze :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

tas pisze:
01 gru 2018, 0:40
a jak sie ustawi za malo to bms nie ma rezerwy napiecia na balansowanie i nie balansuje, tak zle i tak nie dobrze :)
Dokładnie tak :-)
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: mr_x »

Ustawione mam 50,4V, dokładnie tyle, ile ma pakiet przy pełnym naładowaniu (12S).
Widać mam inny BMS.
sannis
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:01

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: sannis »

To jak to jest - BMS po osiągnięciu nominalnego napięcia rozłącza ładowarkę, czy ładowarka sama się wyłącza? I jeszcze jedno - na starym forum, kiedyś był taki wątek, czy po wyłączeniu się ładowarki należy odpiąć wtyczkę z sieci? Czy tez zostawić, albo odpiąć ładowarkę od bms aby nie pobierała prądu z baterii?
Awatar użytkownika
genjusz
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:23

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: genjusz »

Mnie uczono:
Ładowanie start: podłącz ładowarkę do 220v dopiero wtedy podłącz gniazdo do ebike.
Ładowanie stop: odłącz gniazdo od ebike a dopiero później odłącz ładowarkę od 220v.

Często zostawiam ładowarkę podłączoną na noc i rano odłączam od ebike - podobno pozwala to na lepsze balansowanie beterii.
Univega Alpina 500 analog / Falcon QS205
Awatar użytkownika
matys
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 21 lut 2018, 17:23

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: matys »

:o

[youtube][/youtube]
Kross Evado 1.0 Mxus V3 Turbo 20s2p HC Turnigy GT1500
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tatar »

Powtórka ze strony 10-tej/....ale to już było / :D
Awatar użytkownika
matys
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 21 lut 2018, 17:23

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: matys »

:oops: jakoś musiało mi umknąć
Kross Evado 1.0 Mxus V3 Turbo 20s2p HC Turnigy GT1500
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tatar »

:D Powtórki też czasami wskazane
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: scuda »

Dla rozładowania sytuacji wrzucam linka jak palą się pojazdy które nie mają li ionów :)

Nie jest to takie rzadkie jak się wydaje. Tylko nikt tutaj tego nie wyszukuje.
Kiedyś u nas na osiedlu audi 80 też się sama zapaliła, spaliła się całkowicie do tego jeszcze był wybuch zbiornika paliwa, choć straż przyjechała dość szybko.
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: mr_x »

O, to w Suwałkach. Kiedyś słuchałem Radia 5. :)
grafffik

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: grafffik »

Mój ulubiony tester testuje wszelkie mity i możliwe rodzaje uszkodzeń z 18650 w jednym odcinku

[youtube][/youtube]

przy okazji ktoś szukał podgrzewanych rękawiczek... :D

[youtube][/youtube]
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tatar »

Rękawiczki? Nie wiem ,czy udało by się tak łatwo odkleić stopioną izolację z rąk po takich,, podgrzewanych rękawiczkach'' :lol:
sannis
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:01

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: sannis »

Pinarello zapaliło się na szosie:
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: ximad »

Exploded into flames to chyba trochę przesada, nic tam nie wybuchło, tylko ogień kozacki.
dobry komentarz :)
Wouldn't have happened on a coal bike.
#JustSaying
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tatar »

Zwróćcie uwagę,ze w tym przypadku,był to rower wyścigowy z ukrytym w ramie silniczkiem wspomagającym/dokładnie w rurze podsiodłowej/

Obrazek
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Umbur »

To już stary temat jest.

[film][/film]
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tatar »

Zgadza się tak było.Jechał peleton,a przy trasie stała kamera termo ;)
ODPOWIEDZ