Wybuch baterii w e-bike

Zdjęcia i filmy znalezione w sieci lub Twojego autorstwa
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tatar »

W założeniu konstruktora wózka golfowego było pewnie-prędzej sterownik się spali niż bezpiecznik :D
Awatar użytkownika
Mitar
Forumowicz
Posty: 679
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:43
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Mitar »



:shock:
Awatar użytkownika
matys
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 21 lut 2018, 17:23

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: matys »

Czyli to prawda, że palenie szkodzi :o


https://www.sadistic.pl/wybuch-e-papierosa-vt479862.htm
Kross Evado 1.0 Mxus V3 Turbo 20s2p HC Turnigy GT1500
Awatar użytkownika
kriskov
Forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 22 lip 2018, 17:45
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: kriskov »

Kolega z innego forum właśnie podczas ładowania malutkiego pakietu lipo 3S do jakiegoś pewnie zasilania video fpv modelu podpalił se pracownię
Awatar użytkownika
kriskov
Forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 22 lip 2018, 17:45
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: kriskov »

a tak to wygląda
Załączniki
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

Jesli sie laduje ale NIE MIERZY, no to kiedyś to sie w koncu zdarzy...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: GiantTrance3KW »

Śledzę te wszystkie niefajne przypadki o których się dowiadujemy i widząc jaki potencjał jest w ogniwach, jakie aku mogą poczynić spustoszenia i szkody w razie jakiegoś wypadku (uszkodzenie mechaniczne, zwarcie, czy przy ładowaniu i jakieś przy tym awarii - przeładowaniu) to oprócz zachowania środków ostrożności - by spać w miarę spokojnie, warto również wiedzieć jak trudno jest gasić ewentualne takie zdarzenie - jeśli do niego by doszło w naszej obecności, bo jak widać żartów z tym nie ma. Ostatnie zdarzenie z płonącą u nas Teslą pokazuje jak temat jest trudny do opanowania - mam na myśli gaszenie i sposoby, podstawowe i cenne informacje są w tym artykule: https://autokult.pl/32092,plonaca-tesla ... ie-wydawac
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Yasiu77 »

łącznie moje e dziady mają baterię 6300w i coraz poważniej myślę o postawieniu w pewnym oddaleniu od domu blaszanej budki z zasilaniem.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

W 2017r w kraju było 126 TYSIĘCY pożarów, z czego niecałe 7tyś spowodowane przez urządzenia elektryczne.
7 tyś... 20 dziennie, co godzina pożar.
Czytamy o tym w gazetach? nie czytamy
Ale o 1 samochodzie czytamy we wszystkich :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Inc0 »

...a dlaczego o jednym samochodzie trabia we wszystkich mediach bo to tesla elektryczny samochód cos kuriozalnego i budzacego zainteresowanie media takie rzeczy podchwytuja w locie i rozdmuchuja do granic a nawet poza granice umiaru, inna sprawa że komus może zalezy żeby ludzi odstręczyć od tej marki/typu napedu
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: ximad »

Ja codziennie czytam na poznanskich portalach o płonących samochodach na srodku ulicy, w tym tygodniu chyba nawet jeden dzien 2 naraz plonely :)
plona w garazach, na ulicach, nigdy nie ma informacji w newsie co bylo przyczyna.
Nie mowie przy tym o podpaleniach ktorych tez jest duzo ostatnio, tylko o jakis usterkach.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

Właśnie opublikowano krótki film z Belgi jak płonie firmowy Stromer prod Szwajcarskiej (za 5 000 euro. )
Na krótkim filmie palącego się roweru, wyrażnie widać dym z silnika i akumulatora. To sugeruje ze powodem było zwarcie w silniku a skutkiem zapłon akumulatora. Wlaściciel jak dotąd nie uzyskał od producenta/dostawcy zwrotu, nowego roweru w ramach gwarancji, ale uzyska odszkodowanie, bo ma ubezpieczenie od pożaru. Z komentarzy internautów na grupach FB wynika że, właściciele ebajkow w Beneluxie, maja w większości wykupione takie ubezpieczenie. https://www.facebook.com/groups/1282296 ... Hngcrkens4
Załączniki
Stromer-pozar-2.JPG
Stromer-pozar-1.JPG
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: ximad »

Co najlepiej w takim wypadku zrobić? Oprócz telefonu po straż? Poczekać aż się wypali? Przeciąć kable między aku a silnikiem(odpiąć złączke jak jest) ?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

W przypadku TEGO roweru który ma wymienny aku, teoretycznie wyłaczyć stacyjkę, zwolnić zaczep i ... kopnąć' cały aku poza rower.
Ale to teoretycznie, no bo jest obawa poparzenia czy nawet małej eksplozji. To się dzieje szybko i żadna np. woda nic nie da.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

Patrzeć i filmować aby pokazać kolegom :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Umbur »

Można jedynie próbować gasić CO2.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tkoko »

Umbur pisze:
14 wrz 2018, 16:09
Można jedynie próbować gasić CO2.
Albo użyć koca "azbestowego".
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

ale filmu nie będzie..
I co później sprzedacie tvn czy innym WP żeby trąbiły że elektryki się palą?
A tak hajs wpadnie i nowy rower budujecie :D
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: GiantTrance3KW »

Dokładnie...jedynie filmować jeśli w terenie to na luzie, można nawet kiełbaskę upiec :D Gorzej w domu...tutaj serio mówiąc myśleliśmy już o kocach, matach p.poż. ale co z tego jeśli ogniwa przy tej gwałtownej reakcji same z siebie oprócz łatwopalnych gazów wytwarzają tlen no to chyba porażka..zastanawiałem się już co by było całkowicie pod wodą gdybym np podczas nieoczekiwanego "fire" jadąc plażą zdecydował bym wpierdzielić cały rower do morza :D ale to też nieprzewidywalne...mógłby być niezły wulkan na filmiku :D Nie pękamy panowie...jeździmy i cieszymy się ;) i tak w statystykach które pewnie powstaną będzie później pisać np. że co setny ebiker spłonął podczas jazdy :D co któremuś sfajczył się dom czy mieszkanie...i tu już nie jest do śmiechu...życie..
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Goliath »

GiantTrance3KW pisze:
14 wrz 2018, 18:41
Nie pękamy panowie...jeździmy i cieszymy się ;) i tak w statystykach które pewnie powstaną będzie później pisać np. że co setny ebiker spłonął podczas jazdy :D
Ghost Rider :lol:
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Przemek »

GiantTrance3KW pisze:
14 wrz 2018, 18:41
..zastanawiałem się już co by było całkowicie pod wodą gdybym np podczas nieoczekiwanego "fire"...
są filmiki jak ludki próbują gasić palący sie lit wodą efekt niestety jest odwrotny zaczyna wybuchać i palić się bardzo gwałtownie
a ta może zaproponuję komuś co ma dobrą kamerkę i jakieś wysoko prądowe ogniwo żeby naładować je na max i wrzucić do słoja z wodą jeszcze takiego filmiku nie widziałem :twisted:
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: GiantTrance3KW »

Przemek pisze:
15 wrz 2018, 13:15
GiantTrance3KW pisze:
14 wrz 2018, 18:41
..zastanawiałem się już co by było całkowicie pod wodą gdybym np podczas nieoczekiwanego "fire"...
są filmiki jak ludki próbują gasić palący sie lit wodą efekt niestety jest odwrotny zaczyna wybuchać i palić się bardzo gwałtownie
a ta może zaproponuję komuś co ma dobrą kamerkę i jakieś wysoko prądowe ogniwo żeby naładować je na max i wrzucić do słoja z wodą jeszcze takiego filmiku nie widziałem :twisted:
No właśnie o to mi dokładnie chodzi :D Bo jak próbują nieskutecznie zresztą gasić wodą to tego już sporo w sieci, ale gdyby tak wrzucić cały rower w razie takiej "przygody" do głębszej wody to może by chociaż ramę uratował.. :D no a widowisko swoją drogą też ciekawe mogłoby być
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: verre »

jak ktoś się boi trzymać w mieszkaniu/domu akumulator to jest rozwiązanie:
:D
Załączniki
:D
:D
😁😁😁😁😁...😁😁😁
opec
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 26 lip 2018, 8:44

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: opec »

WojtekErnest pisze:
14 wrz 2018, 8:46
Wlaściciel jak dotąd nie uzyskał od producenta/dostawcy zwrotu, nowego roweru w ramach gwarancji, ale uzyska odszkodowanie, bo ma ubezpieczenie od pożaru. Z komentarzy internautów na grupach FB wynika że, właściciele ebajkow w Beneluxie, maja w większości wykupione takie ubezpieczenie.
Już widzę jak u nas się zacznie wąsate kombinowanie i podpinanie akku pod 220V żeby tylko wyłudzić odszkodowanie na starej stodole :P
verre pisze:
17 wrz 2018, 18:02
jak ktoś się boi trzymać w mieszkaniu/domu akumulator to jest rozwiązanie:
:D
A to w czymś takim właśnie nie doszłoby do wybuchu? Jakby ciśnienie od gwałtownej reakcji spalania rozerwało tą stalową skrzynkę to ja bym wolał być daleko. Można się dorobić dodatkowych drzwi w domu. :?
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: verre »

A to w czymś takim właśnie nie doszłoby do wybuchu? Jakby ciśnienie od gwałtownej reakcji spalania rozerwało tą stalową skrzynkę to ja bym wolał być daleko. Można się dorobić dodatkowych drzwi w domu. :?
ee no przeciez to nie bomba tylko akumulator, chyba aż takiej reakcji nie ma :o
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Inc0 »

jesli skrzynka super szczelna nie jest to nie wybuchnie gazy znajda sobie ujscie szczelinami btw to po amunicji ta "paczka"?
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: verre »

Inc0 pisze:
18 wrz 2018, 19:36
jesli skrzynka super szczelna nie jest to nie wybuchnie gazy znajda sobie ujscie szczelinami btw to po amunicji ta "paczka"?
skrzynka hermetyczna, po amunicji
:lol: ale nie sugerowałbym się tym :D
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

Na starym forum, jeden z forumowiczów umieścił opis swojego przypadku (W skrócie):
"Na baterii jeździłem drugi sezon, przejechałem na niej ok. 3,5 tys. km. 
Po najechaniu na krawężnik straciłem napęd. Po zatrzymaniu stwierdziłem brak działania wbudowanego diodowego mierniczka poziomu baterii, a po chwili zauważyłem delikatny dymek wydobywający się z wnętrza - już wiedziałem że mam kilka chwil na wyjęcie baterii i ewakuację. Za 2-3 min bateria zaczęła już działać jak świeca dymna, a za kolejne 2 min. były już fajerwerki. Zadzwoniłem po straż pożarną - przyjechali, dogasili (bateria była już "wypalona") i kazali zabrać zgliszcza. 

Spalona bateria umieszczona była na bagażniku, pochodziła z fabrycznego roweru elektrycznego sprowadzonego z Niemiec, który był po kolizji (uszkodzona przednia część roweru). Przed instalacją u siebie rozebrałem ją celem weryfikacji stanu - była zbudowana w oparciu o ogniwa SONY 2600 mAh (nie pamiętam typu) w pakiet 10s4p....
Gdzieś pod skórą czuję, że doszło do przetarcia izolacji pakietu i zwarcia do budowy. Sam pakiet od obudowy były odizolowany tylko cienką pianką, która z czasem spokojnie mogła się poprzecierać, podobnie jak koszulka termokurczkiwa, w którą "ubrany" był pakiet."
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
amciu
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 24 wrz 2018, 3:36

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: amciu »

A czytam ja tu gdzieś, jak jeden Kolega z zamiarem dokonania performance upgrade swojego e-bike'a zamierza dopuścić Li-ionkę do pracy przy 60*C...
Mam nadzieję, że wie co czyni i zachowa należytą czujność i ostrożność.
No cóż - nie On jeden eksperymentuje dla dobra ludzkości z narażeniem zdrowia i mienia.

Odnośnie specyficznych warunków eksploatacji baterii Li w rowerku, czyli narażeniem na wstrząsy, wibracje i znaczne obciążenia elektryczne, to chyba warto wyznaczyć sobie terminy obowiązkowych przeglądów i poważnie ich przestrzegać. Tak trochę po lotniczemu, przynajmniej z idei ;)
Poziom wiedzy specjalistycznej Kolegów w tym temacie określiłbym jako imponujący, więc ktoś mniej obeznany nie będzie miał trudności z oceną stanu i zdatności trakcyjnej przy takim przeglądzie. Za to powód do satysfakcji z profesjonalnego podejścia - jak najbardziej :)
opec
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 26 lip 2018, 8:44

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: opec »

WojtekErnest pisze:
24 wrz 2018, 11:52
Na starym forum, jeden z forumowiczów umieścił opis swojego przypadku (W skrócie):
"Na baterii jeździłem drugi sezon, przejechałem na niej ok. 3,5 tys. km. 
Po najechaniu na krawężnik straciłem napęd.
W sumie to miał szczęście. Mogło to sie stać koło domu, nieświadomy wrzuciłby rower do garażu/ piwnicy i dopiero wtedy by było. Za każdym razem jak najeżdżam, albo zjeżdżam z krawężnika mam przed oczami utratę zasilania, mimo że jeszcze nigdy mnie to nie spotkało, ale brak jakiejkolwiek amortyzacji sprawia że ja i bateria mamy dość twardo. Ostatnio rozmyślałem czy dla bezpieczeństwa nie zastosować by ogniotrwałej, niepalnej pianki wypełniającej i nie zalać tym całego pojemnika, ale cena 100zł za opakowanie takiej pianki to już troche dużo jak na eksperyment, a w razie pożaru pojemnik baterii i tak by sie rozupuścił ;)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

opec pisze:
26 wrz 2018, 12:01
.., mimo że jeszcze nigdy mnie to nie spotkało, ale brak jakiejkolwiek amortyzacji sprawia że ja i bateria mamy dość twardo. Ostatnio rozmyślałem czy dla bezpieczeństwa nie zastosować by ogniotrwałej, niepalnej pianki wypełniającej i nie zalać tym całego pojemnika,
W fabrycznych konstrukcjach często spotyka się oprócz rękawa/koszulki termokurczliwej, dodatkowy rękaw z grubej (ok3 mm) twardej zapewne trudnopalnej gumy. Nadto są uzupełnienia z grubej twardej gąbki. Wtedy pakiet jest elastycznie unieruchomiony i zabezpieczony. Ale to ma sens gdy sama konstrukcja jest zrobiona pewnie aby pod naciskiem nie doszło do zwarcia jakiegokolwiek - z +.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: EV-Maniak »

Oj kurcze straszycie tym tematem, że masakra...
Czyli najlepiej e-bajka trzymać na dworze pod azbestowym kocem...
:roll:
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: ximad »

Ja nie ukrywam że czuje się swobodniej z ebikiem od kiedy ładuje go w blaszanym garażu, bez samochodu w środku :)
ale to trochę wmówiona swoboda bo telefon, tablet, laptop, wkretartka, wszystko się ładuje i lezy w domu.
ap0f1s
Forumowicz
Posty: 555
Rejestracja: 03 maja 2017, 9:37
Lokalizacja: Kęty

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: ap0f1s »

Jest tyle urządzeń, które powoduje więcej wypadków i jakoś nikt się tym nie przejmuje. A tutaj jest panika. Dużo urządzen przy zplocie zdarzeń mogą zrobić krzywdę. Głupia instalacja elektryczna powoduje dużo pożarów. Telefon posiada także aku lion też trzymiesz go w metalowej obudowie 24/h. Wypadki się zdarzają i będą cały czas trzeba zachowywać zasady bezpieczeństwa, ale w paranoje nie ma co wpadać.
Budowa pakietów lion, rowerów elektrycznych (Falcon, vektor, E-kross itp.)
Kontakt 513388355
Kilka moich konstrukcji
viewtopic.php?f=30&t=399
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

strach wynika z niewiedzy.
Wystarczy rozumieć co się ma i jak się o to dba i można spać spokojnie :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

tas pisze:
28 wrz 2018, 14:29
strach wynika z niewiedzy.
Wystarczy rozumieć co się ma i jak się o to dba i można spać spokojnie :)
Ci co kupują gotowe pakiety, nie wiedzą jak są w rzeczywistości zabezpieczone. Więc się boją.
A inni co zrobili to dla siebie niedbale, też się boją.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: verre »

no to większość się boi :D
😁😁😁😁😁...😁😁😁
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: ximad »

Jeżeli ktoś się nie zna od podstaw na tym temacie i robi aku po lekturze bloga i forum to oczywiste że ma wątpliwości i się boi, nawet jeżeli zrobił to porządnie. Ja starałem się lutować ogniwa bardzo starannie i każdy lut sprawdzałem czy się nie odrywa, okleiłem aku kaptonem, taśmą zbrojoną i gumą i mocowałem na piankę, a i tak staram się unikać szybkiej jazdy po dziurach żeby mi się coś w środku nie oderwało, nie przetarło. Pierwsze ładowanie to siedziałem w zasięgu ładowarki kilka godzin "w razie awarii". Teraz już z większą pewnością przychodzę na koniec ładowania nie wyglądając obłoków dymu :)
sannis
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:01

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: sannis »

verre pisze:
17 wrz 2018, 18:02
jak ktoś się boi trzymać w mieszkaniu/domu akumulator to jest rozwiązanie:
:D
Inc0 pisze:
18 wrz 2018, 19:36
jesli skrzynka super szczelna nie jest to nie wybuchnie gazy znajda sobie ujscie szczelinami btw to po amunicji ta "paczka"?
Używam takiej skrzynki do przechowywania lipo. Wystarczy zdjąć uszczelkę, która jest na rancie skrzynki a chroni amunicję przed zawilgoceniem i mamy "bullet proof" skrzynkę na baterię. Zresztą na youtube jest dużo filmów z tą skrzynką i aku. Daje radę. Gdzieś widziałem patent, jak na górnej klapie tej skrzynki, facet dokleił piasek w workach strunowych. W testach wypadło rewelacyjnie. Ja zawsze w plecaku na ebajku, mam mini saperkę, mojego syna kandydującego na survivalovca :D :lol: :lol:
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Paweł »

Przegrzanie modułów tesli (brak bmsa). Zapewne identycznie zachowałyby się nasze akumulatory.

[youtube][/youtube]
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: GiantTrance3KW »

Kolejny materiał napawający optymizmem :-D szczególnie jak mieszkamy z pojazdem pod jednym dachem i do tego w bloku :lol:
Ale uj z tym Panowie ! Nie dygamy ! :D
Przecież i tak wcześniej czy później wszyscy i wszystko obróci się w pył na tej planecie :lol:
Carpe diem ;)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

Im wiecej gasi, tym wiekszy ogień i wybuch rozrywanych ogniw.
Nie widać czy zapłon nastąpił w czasie ładowania pakietu.

[EDYTA] : W 3:14 widać jak odłącza ładowanie, już po zapaleniu się pakietu.
Z innych komentarzy wynika ze były połączone dwa pakiety które się rózniły stanem naładowania.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2018, 22:33 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: GiantTrance3KW »

Też mi się wydaje że strażacy na luzie podeszli do tematu, i nie wiem , ale wygląda jakby wodą to dogaszali...ogólnie fajerwerki od początku rozwinęły się dość burzliwie na końcu, ale tych ogniw tam trochę było..
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: tas »

Dobrze, że są takie filmy, może "inżyniery" co opisują na forum swoje "mądrości" o ładowaniu i użytkowaniu akumulatorów bez BMSów czy ładowaniu z zasilaczy z radiostacji z demobilu będą mieli mniej naśladowców :P
Pozdrawiam użytkowników śpiących spokojnym snem :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: ximad »

888 ogniw, moje 40 ogniw chyba szybko by sie wypalilo w porwnaniu do tego :)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

Z opisów wynika, że połączono (szeregowo lub równoległe) dwa pakiety po 444 ogniw, które różniły się napięciami. No i ładowano je 'jakimś' zasilaczem z 'jakimś' prądem bez ochrony BMS i kontroli napięć segmentów.
Oryginalny aku Tesli w samochodzie lub power wall-ach ma budowę modułową i jak wiadomo każdy moduł ma BMS 6S i w połączeniu szeregowym sterowane szyną komunikacyjną przez centralny komputer. Tu z oczywistych powodów tych elementów, jak i instalacji chłodzącej nie było.
A taki BYL ładny ten 'amerykancki' samochód....
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
grafffik

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: grafffik »

może trzeba by opracować np. pojemniki na przetrzymywanie baterii. np. z kwasówki. wsadzało by się taką baterię do pojemnika, zamykało na zamek czy na śruby. w obudowie było by do ładowania do którego podłączało by się baterie w środku a z zewnątrz ładowarkę. w przypadku kiedy ładowarka zawiedzie, jedynym dostępem do powietrza i do ujścia ew. ognia będzie własnie złącze ładowarki, które się stopi prędzej czy później, lecz można by zrobić od wewnętrznej strony zakładki blokujące ogień, - takie jak są np. w piecach na eko groszek, do dopalania sadzy.
jest pomysł na biznes ? jest :D
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: equid »

Podstawowym problemem przy zapłonie akumulatorów jest to, że mają własną energię do której uwolnienia nie potrzeba tlenu . Jeżeli potem chcemy taki akumulator zgasic to jest to praktycznie nie możliwe. Jedynie co możemy zrobić to dać się temu wypalić w niepalnym otoczeniu. Jeszcze można spróbować odciąć dopływ powietrza dzięki czemu może nie dojdzie do zapłonu dymu i widowiskowego miotacza ognia ;) , chociaż przy większych pakietach jest to prawie nie możliwe.
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: Eryk »

Piękne fajerwerki :D w Nowy Rok nie trzeba już inwestować w pirotechnikę wystarczy odpalić stare ogniwa :D Morał z tego taki że zabezpieczeń nigdy nie za wiele.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuch baterii w e-bike

Post autor: WojtekErnest »

Lepiej zabezpieczyc aby PRZYCZYNA zaplonu nie była mozliwa niż zabespieczac się pŕzed skutkami.
Ale osobny rozdzial to prowadzacy działalność gospodarcza, warsztaty i ich ew. odpowiedzialność gdy klientowi, towarowi zrobi sie z tego powodu 'krzywda' dużej warosci.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ