Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Dział poświęcony fabrycznym samochodom elektrycznym
ODPOWIEDZ
Witt
Forumowicz

Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: Witt »

Witam Panów, jako że pewnie w ciągu 10 lat wielu z nas będzie posiadaczem elektryka chciałbym rozpocząć temat ładowarek. Ale dosłownie wszystkiego co dotyczy takiego sprzętu, od prostych z 230V, PowerWalle, po dużej mocy ładowarki wykorzystujące PowerBanki.

Zacznę jednak od najprostrzej, przyziemnej ładowarki na 230V.
Mamy dwa standardy, ładowarki o mocy około 3kW i ładowarki dual bądź dedykowane o mocy 7kW. Spotkałem się z krążącą opinią, że takie ładowarki ludzie podłączają sobie do gniazdka. Jako, że lubię wymiarować instalacje pod zapotrzebowanie prądowe zaskoczyło mnie, że nikt nie zastanawia się czy może podłączyć akurat do "tego gniazdka".

Jak zadaję pytanie jaki przekrój ma kabel w tym gniazdku uzyskuję odpowiedź "a jakie ma to znaczenie". Widzę, że ludzie niezdają sobie sprawy czym jest 1,5 mm2, czym 2,5 mm2 i 4 mm2 i dlaczego mają je zabetonowane w swoich ścianach.

Stąd pytanie do praktyków, czy ładowaliście w swoich domach na kablu 1,5 mm2 (bezpiecznik dla takiego kabla przewidziany to 16A maks) i jak taka instalacja się zachowywała.
Czy nie przepalały się styki w gniazdku.
Czy nie smolił się pod tynkiem nie przegrzewał kabel.

Te 3kW jest ogromnie dużym poborem, który w domowych urządzeniach występuje tylko jako prąd chwilowy/moc chwilowa.

Chętnie też posłucham jak praktycy ładują swoje auta w mieście i na trasie.
gienek333
Forumowicz

Re: Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: gienek333 »

Temat jest dosyć rozwinięty na samochodyelektryczne.org (partnerskim forum :) ). Teoretycznie minimum dla gniazdek to 2,5 mm2 (ale jak "janusz" robi bloki to potrafi "przyoszczędzić"), ja do zmywarki 3,2 kW dałem 3x4 mm2. Dodam że ładowarki są najczęściej zamontowane w samochodach, a te "przejściówki" nazywane EVSE to tylko takie rozbudowane i drogie zabezpieczenie (tam nie ma ładowarki, tylko stycznik który załącza ładowarkę do sieci).
Tomekslubice
Forumowicz

Re: Systemy Ładowania aut elektrycznych - ładowarki

Post autor: Tomekslubice »

To teraz pytanie jak wedle trendów za chwile w przeciętnym niemieckim bloku 10- Schmidt-ów bedzie miało elektryki i będzie chciało swoje baterie naładować przez noc, jaką infrastrukturę elektryczną trzeba będzie zapewnic? Jakis przecietny renault ma baterie o pojemnosci 41KWh to przez 10h ladowania i tak trzeba ladowarki o mocy ponad 4KW.
ODPOWIEDZ