ID.ealny samochód !?

Dział poświęcony fabrycznym samochodom elektrycznym
ODPOWIEDZ
consigliero
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 29 maja 2022, 14:08
Lokalizacja: Kraków/ Rataje Słupskie

ID.ealny samochód !?

Post autor: consigliero »

Kiedyś dawno temu mieliśmy okazję przejechać się I3 w wersji z rangę extenderem i po pierwszym metrach wiedziałem że chciałbym mieć elektryka. Jedynym wtedy dysonansem był moment w których się włączył silnik spalinowy. Miałem marzenie i plan w którym auto musiało mieć minimum 200 km zasięgu w każdych warunkach, aby pokonać odległość między wsią a Krakowem. I3 był w pewnym momencie blisko tego założenia ale jakoś nigdy nie doszło do jazdy próbnej. Tesla mimo że spełniała wszystkie założenia nie była dla mnie dobrym wyborem, jakoś nie przekonywał mnie model sprzedaży auta oraz fakt że nie mieli doświadczenia w produkcji samochodów. W momencie gdy VW ogłosiło że będą budować auta elektryczne to im uwierzyłem i zapisałem się do programu First edition, do niczego nie zobowiązywał a zapewniał możliwość nabycia auta, które na papierze wyglądało obiecująco. Terminy oczywiście nie zostały dotrzymane i gdy w czerwcu 2020 trzeba było podjąć decyzję ostateczną czy kontynuujemy zakup, zrobiłem to niejako siłą rozpędu, nie analizując zbytnio swoich finansów. W 2019 w listopadzie zaczęliśmy budowę domu który miał być mały i zakładał ogrzewanie pompą ciepła oraz fotowoltaikę, wtedy popełniłem jeden błąd nie uwzględniając auta w bilansie. Po czerwcowej decyzji okazało się że auto będzie we wrześniu, odbieraliśmy auto wiedząc że nie będzie w pełni skończonym oprogramowaniem ale dostaliśmy w zamian jakieś fanty, dłuższa gwarancja i chyba wallboxa. Odbiór się przesunął na 22 października do czasu powrotu z naszej wycieczki motocyklem. Gdy pojechałem po odbiór trzeba było wyrobić tablice, wtedy dostałem w salonie ich nowe demo aby pojechać do urzędu, to była pierwsza moja jazda ID.3. Pierwsze dni to fascynacja i zapoznawanie się z samochodem oraz testowanie jego możliwości. Wtedy mieliśmy jeszcze Dacię i motocykl z innych pojazdów. Początkowe ładowanie było z gniazdka oraz darmowych w owym czasie orlenow, za późno poprosiłem o założenie wallboxa który leżał w garażu od lipca. Tak naprawdę to nie wiedziałem do kończy czy podołam finansowo i czy ostatecznie wezmę auto. Po pierwszej zimie w nowym domu z nowym autem byłem też przerażony wielkością zużycia prądu, które wyniosło ponad 14000 kWh za trochę ponad pół roku. Ile ja się naszukałem informacji ile zużywa przeciętny dom, to moje. Dopiero w połowie lutego odnalazłem wszystkie niespodzianki które powodowały taki wynik. Wtedy też się zorientowałem, że brakuje mi 3 kW aby zbilansować posiadanie auta elektrycznego, naprawiliśmy to w lipcu 2021. Było to pierwsze nasze auto które w ciągu roku przejechało ponad 40000 km a jak musiałem pojechać Dacią to wsiadając miałem wrażenie że jest zepsuta. Są też minusy bo motocykl który spokojnie robił rocznie pomiędzy 10000-20000 km w pierwszym sezonie zrobił niecałe 500 km.
Załączniki
1FD1FE69-104B-4A69-ABF0-F2C53C89AAFB.jpeg
F4189B28-7DED-4339-A6EA-0776B4BD8AF5.jpeg
F183D24E-FC8A-4FC3-8C46-1BC2FA5D6661.jpeg
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: ID.ealny samochód !?

Post autor: scuda »

A co takiego w domu było nie tak, że tyle prądu pożeraoło ?
consigliero
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 29 maja 2022, 14:08
Lokalizacja: Kraków/ Rataje Słupskie

Re: ID.ealny samochód !?

Post autor: consigliero »

Jedną z rzeczy był fakt, że 2 okna przyszły jako ostatnie i jak je zobaczyłem to za telefon i pytam dlaczego mają dwie szyby a nie trzy, w odpowiedzi słyszę że nie ma okien przesuwnych trzyszybowych. Zadzwoniłem do producenta i pytam jak to jest, pierwsze to zapytali kto mi takie okna założył, bo one są dobre w Chorwacji albo do pomieszczeń gospodarczych, po drugie są normalne trzyszybowe tylko w systemie patio. Mieli je wymienić ale zajęło to trochę czasu udało się przed tą zimą. Gdy je zmieniono to siedząc obok miałem wrażenie że okno mnie grzeje w twarz. Zasilałem też stary dom mamy i dopiero gdy założyłem licznik to się okazało że jeden piecyk elektryczny pobiera więcej niż pompa ciepła na cały nasz dom nawet ze złymi oknami i CWU. Wtedy miałem już liczniki na wallboxie, pompie ciepła i została jeszcze rekuperacja jako podejrzana. Gdy zapytałem fachowca ile bierze urządzenie wyliczył jakąś skromną wartość a mnie brakowało jeszcze 900 kWh. W połowie lutego wybrałem się na strych i popatrzyłem na ustawienia grzałki na czerpni, była ustawiona na 15 stopni. Wtedy stało się jasne dlaczego w październiku nastąpił skok zużycia prądu z niecałych 200 kWh na ponad 800 kWh. Przestawiłem grzałkę na zero stopni i zapomniałem o sprawie. Rekuperacja miała jeszcze kilka tajemnic, fachowiec montujący zostawił sterownik w środku urządzenia a jego szef odmawiał taki sterownik ekstra jak powiedziałem że go nie było. Dopiero przy której zmianie filtrów zaglądnąłem do środka i zobaczyłem woreczek foliowy, wyciągam a tam zapakowany sterownik. Myślę że dopiero tej zimy uzyskam właściwą wiedzę na temat energochłonności naszego domu.
ODPOWIEDZ