Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Dział poświęcony fabrycznym samochodom elektrycznym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: WojtekErnest »

Przy takim pakiecie, to już raczej większe sekcje z e-samochodow z 'depakietowania'...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Sebastian
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2021, 1:12

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Sebastian »

Hmmm, ten Pan ma podobno zasięg własnie taki +- i wydał na to +- 5000 zł... Więc co mam zrobić aby nie zapłacić 20 tys czyli koszt pojazdu bo to nie ma sensu....a mieć taki zasieg jednorazowo +-100-200 km
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: tkoko »

Sebastian pisze:
03 mar 2021, 17:23
Hmmm, ten Pan ma podobno zasięg własnie taki +- i wydał na to +- 5000 zł... Więc co mam zrobić aby nie zapłacić 20 tys czyli koszt pojazdu bo to nie ma sensu....a mieć taki zasieg jednorazowo +-100-200 km
Jak "załatwił" sprawne ogniwa po 2 - 3 zł, i złożył baterię we własnym zakresie, to jest to możliwe :D
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: tkoko »

Goliath pisze:
02 mar 2021, 1:22
Zakładając energiczną jazdę można śmiało stwierdzić... iż zasięg na Li-Ionach powinien się zwiększyć 2 krotne :mrgreen: /przy założeniu że akumulatory mają identyczną pojemność znamionową./
Jeszcze małe uzupełnienie do wcześniejszej opinii.
Moc sterownika (na zdjęciu) 2 kW czyli max 27A, 72V.
Przy maksymalnym prądzie 27A / 1 godz, masz przy powyższych żelach 27Ah vs Li-Ion 48Ah, czyli matematycznie, przy optymalnym wykorzystaniu Li-Ion, masz maksymalny wzrost zasięgu o ~40%, czyli zamiast 30 km, masz "zaledwie" 47 km.
Przy oszczędnej jeździe 17 A / 2 godz, masz przy żelach 34 Ah vs Li-Ion 48 Ah, czyli "tylko" 30%, tak wiec realny przyrost zasięgu będzie jeszcze mniejszy.
W praktyce, tyle dodatkowych czynników wpływa na zasięg, że matematyczne wyliczenia często mijają się z rzeczywistością.
Jak widzisz nie da się uzyskać "realnie" podwojenia/potrojenia zasięgu w tym pojeździe, samą zamianą żeli na Li-Ion, bez wyraźnego zwiększenia pojemności baterii.
Sebastian
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2021, 1:12

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Sebastian »

na tym forum tj. pojazdyelektryczne własnie ten Pan pisalał:

Pan Samochodzik otrzymał pakiet liion 72V 62Ah z BMS i 7a ładowarką. Jest to maksymalny pakiet jaki wejdzie do kosza po akumulatorach PB. Waga pakietu to mniej niż dwa żelowe akumulatory! Po przejechaniu 50km z maksymalną prędkością, brak ubytku „kresek naładowania” na liczniku. Poprzednio pokazywało ubytek 1 kreski po przejechaniu 20-25km. Szacuję zasięg na 200-250km przy obecnym pakiecie na jednym ładowaniu. Fajnie się tym maluchem jeździ. Chociaż dla mnie mógł by jechać przynajmniej 70km/h ale żonie wystarcza. Ogólnie jest dobrze :) A fakt iż śmigamy za darmo wszystkimi naszymi pojazdami jest wręcz zachęcający do jeżdżenia.


I pisałem z nim mailem iż : i pisał: Ja mam w tym 72V i 65 albo 70ah , a to daje 5kwh energii. bms jest na 100A.
Zasięg przy stylu jazdy żony obecnym czasie :okolo 0 stopni to minimum 100km z ogrzewaniem non stop włączonym.

I on zapłacił +- 6000 . Czy da się to jakoś poskładać i co mam ewentualnie się zapytać czy też na co zwrócić uwagę aby nie wtopić....
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: tkoko »

Sebastian pisze:
04 mar 2021, 0:38
.......
Pan Samochodzik otrzymał pakiet liion 72V 62Ah z BMS i 7a ładowarką. Jest to maksymalny pakiet jaki wejdzie do kosza po akumulatorach PB. Waga pakietu to mniej niż dwa żelowe akumulatory!.......
Aku 12V, 45Ah to ~14kg, wymiar np. ~20 x 17 x 17 = 5780 cm3, i pojemność użyteczna ~3240 Wh.
Li-Ion, wagowy odpowiednik żela 12 V, 45 Ah to; ~300 ogniw czyli 1.84 x 1.84 x 6.5 x 300 = 6602 cm3
Li-Ion, objętościowy odpowiednik żela 12 V, 45 Ah to; ~260 ogniw czyli 1.84 x 1.84 x 6.5 x 300 = 5722 cm3
Tak więc w miejsce jednego aku żelowego 45Ah / 12 V, teoretycznie wejdzie 300 ogniw Li-Ion wagowo, lub 260 ogniw na wymiar. Całe żelowe aku w pojeździe ma 72 V / 45 Ah / ~3240 Wh, odpowiednik w Li-Ionach na np. Sanyo GA to 19080 Wh, czyli 72 V, 265 Ah !!! Do osiągnięcia takiej pojemności potrzeba min 1560 ogniw !
Z 62 Ah tak jak z piasku "bicza nie ukręcisz", a tym bardziej zasięgu :D
borsuk
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 sty 2021, 9:26
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: borsuk »

tkoko pisze:
03 mar 2021, 21:43
Jeszcze małe uzupełnienie do wcześniejszej opinii.
Moc sterownika (na zdjęciu) 2 kW czyli max 27A, 72V.
Prad max wcale nie wynosi 27A tylko znacznie więcej. Dla starszej wersji sterownika takiego samego pojazdu (Anaig 2000) prąd maksymalny wynosi 65A. Prąd znamionowy i prąd maksymalny znacznie się różnią.
Jeżeli chodzi o wzrost zasięgu wszystko dokładnie wyjasnił Goliath.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: tkoko »

borsuk pisze:
04 mar 2021, 10:38
......
Jeżeli chodzi o wzrost zasięgu wszystko dokładnie wyjasnił Goliath.
Jesteś tego pewien :D
No to ponowna matematyka. Ponieważ żele nie mają własnych zabezpieczeń, więc jak mniemam takie zabezpieczenie ma sterownik pojazdu. Minimalne napięcie żela to 11.5 V x 6 = 69 V. i zapewne przy takim napięciu pojazd będzie wyłączał zasilanie.
69 V : 20S = 3.45 V na ogniwo. Zajrzyj sobie teraz w tabelkę Li-Ion'a Goliath'a i oblicz jaką "realną" pojemność ma bateria Li-Ion przy prądzie 20 - 30A, porównaj to z pojemnością żela przy tym prądzie, i oblicz mi o ile wzrośnie wówczas zasięg względem żela. 20 - 30A prądu podaję dlatego że ta wartość jest najłatwiej przeliczalna dostępna w obu tabelach podana w mocy pojazdu/sterownika i zapewne najczęściej używana w tym pojeździe :D
Gofer35
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 19 lut 2021, 6:28

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Gofer35 »

Panowie oprócz tego co buduje obecnie siedzę godzinami przed komputerem i drążę temat czy nie można by było zbudować baterii z ogniw np takich:

https://nexun.pl/czesci-do-e-bike/ogniw ... 5e-3450mah

Myślałem żeby podłączyć 20 ogniw szeregowo po czym do nich podłączyć po 15 sztuk ogniw równolegle. Wydaje mi się , ze to też zdało by egzamin? dopiero poznaje te wszystkie tajniki dlatego pytam. Pozdrawiam wszystkich fachowców i bardzo dziękuję za wszystkie porady i informacje.
Ostatnio zmieniony 04 mar 2021, 14:18 przez Gofer35, łącznie zmieniany 1 raz.
Gofer35
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 19 lut 2021, 6:28

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Gofer35 »

Nie wiem czy się nie mylę ale całe to przedsięwzięcie grzało by się nadmiernie :?:
molpiku
Forumowicz
Posty: 244
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:02
Lokalizacja: Kutno, Łódzkie

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: molpiku »

Gofer35 pisze:
04 mar 2021, 14:07
Panowie oprócz tego co buduje obecnie siedzę godzinami przed kopem i drążę temat czy nie można by było zbudować baterii z ogniw np takich:

https://nexun.pl/czesci-do-e-bike/ogniw ... 5e-3450mah

Myślałem żeby podłączyć 20 ogniw szeregowo po czym do nich podłączyć po 15 sztuk ogniw równolegle. Wydaje mi się , ze to też zdało by egzamin? dopiero poznaje te wszystkie tajniki dlatego pytam. Pozdrawiam wszystkich fachowców i bardzo dziękuję za wszystkie porady i informacje.
W świecie elektryków ten akumulator co napisałeś oznacza się 20s15p ilość s oznacza ilość ogniw połączonych szeregowo, a p oznacza ilość ogniw połączonych równolegle . Na pewno taki akumulator zdał by egzamin.
Gofer35 pisze:
04 mar 2021, 14:10
Nie wiem czy się nie mylę ale całe to przedsięwzięcie grzało by się nadmiernie :?:

Nie będzie się grzało to tylko 3a na ogniwo, ale żeby zwiększyć ich żywotność można zwiększyć ilość p i wtedy będzie mniejszy prąd przypadający na ogniwo.
Maciej
Gofer35
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 19 lut 2021, 6:28

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Gofer35 »

Dziękuję za udzieloną odpowiedź.

Czyli posługując się stosownym językiem mógł bym sobie zbudować baterię 20s20p. Mam jeszcze pytanie czy w tym układzie pakietu osiągnę baterię coś około 69Ah?
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Goliath »

tkoko pisze:
04 mar 2021, 12:45
borsuk pisze:
04 mar 2021, 10:38
......
Jeżeli chodzi o wzrost zasięgu wszystko dokładnie wyjasnił Goliath.
Jesteś tego pewien :D
No to ponowna matematyka. Ponieważ żele nie mają własnych zabezpieczeń, więc jak mniemam takie zabezpieczenie ma sterownik pojazdu. Minimalne napięcie żela to 11.5 V x 6 = 69 V. i zapewne przy takim napięciu pojazd będzie wyłączał zasilanie.
69 V : 20S = 3.45 V na ogniwo. Zajrzyj sobie teraz w tabelkę Li-Ion'a Goliath'a i oblicz jaką "realną" pojemność ma bateria Li-Ion przy prądzie 20 - 30A, porównaj to z pojemnością żela przy tym prądzie, i oblicz mi o ile wzrośnie wówczas zasięg względem żela. 20 - 30A prądu podaję dlatego że ta wartość jest najłatwiej przeliczalna dostępna w obu tabelach podana w mocy pojazdu/sterownika i zapewne najczęściej używana w tym pojeździe :D
Minimalne bezpieczne napięcie żela to 10,5 V /choć oczywiście są wyjątki i producenci dopuszczają niższe napięcia przy bardzo dużych chwilowych obciążeniach.
Teraz te 10,5 V przemnóż przez 6 żeli co da 63V
Dla Li-Ion 63V dzielone przez 20 sekcji daje 3,15V na sekcje ;) realnie niewiele energii zostaje międzu 3,15 V a klasycznym 3V
molpiku
Forumowicz
Posty: 244
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:02
Lokalizacja: Kutno, Łódzkie

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: molpiku »

Gofer35 pisze:
04 mar 2021, 14:47
Czyli posługując się stosownym językiem mógł bym sobie zbudować baterię 20s20p. Mam jeszcze pytanie czy w tym układzie pakietu osiągnę baterię coś około 69Ah?
Tak oczywiście bateria będzie miała 69ah. Bateria 20s20p może mieć nawet 72ah na ogniwach lg m36
Maciej
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: gość »

Albo może być tańsza jeśli Wybierzesz ogniwa tansze i o mniejszej pojemności.

Z takich ogniw można zrobić np: 20s30p i prąd na ogniwo będzie mniejszy, a to zdrowiej dla pakietu😉
Pojemne ogniwa wybierają ludzie których ogranicza np: rozmiar ramy.

W tym pojeździe miejsca jest aż za dużo.
molpiku
Forumowicz
Posty: 244
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:02
Lokalizacja: Kutno, Łódzkie

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: molpiku »

gość pisze:
04 mar 2021, 16:46
Albo może być tańsza jeśli Wybierzesz ogniwa tansze i o mniejszej pojemności.

Z takich ogniw można zrobić np: 20s30p i prąd na ogniwo będzie mniejszy, a to zdrowiej dla pakietu😉
Pojemne ogniwa wybierają ludzie których ogranicza np: rozmiar ramy.

W tym pojeździe miejsca jest aż za dużo.
Koledzy wyżej pisali, że 20s 100p wejdzie
Maciej
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: gość »

Dokładnie dlatego można użyć tańszych ogniw - z lepszym stosunkiem ceny do pojemności.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: gienek333 »

Mam na zbyciu pakiety Li-ion 7S 28P na ogniwach 2900mAh (pakiet ma ok 80Ah). Całość w aluminiowej skrzynce waży 13,5 kg. Do takiego pojazdu trzeba 3 takie pakiety, albo 6 wtedy pojemność 160Ah), cena jednego 1000 zł (wychodzi ok 5 zł/ ogniwo), a zgrzanie 200 ogniw to kupa roboty ;) .
Gofer35
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 19 lut 2021, 6:28

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Gofer35 »

I to się nazywają fachowe porady. Dzięki wam chyba zbuduje pakiet do mamy pojazdu zt-95. ;) Jeżeli chodzi o pakiety od Gienek 333 myślę że były by dobrym rozwiązaniem możemy się dogadać. W rodzinie mam dwa takie pojazdy. Jeden pakiet będzie zrobiony z baterii od Mitsubishi których zdjęcia kiedyś wrzuciłem natomiast drugi chce zbudować na ogniwach jw. Dziękuję wszystkim którzy mi pomagają. Wasza pomoc jest nieoceniona :) pozdrawiam
Sebastian
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2021, 1:12

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Sebastian »

Hmm to będę miał ten zasięg 100-200 km gdy kupię litowe np w MarianProjekt za około 5tyś. Czy nie ma sensu wydawać gdy jeszcze jako tako wyciąga on 30 pare km. na jednym ładowaniu. Po prostu się pytam gdyż nie znam się na tym niestety....
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: tkoko »

Sebastian pisze:
05 mar 2021, 0:46
Hmm to będę miał ten zasięg 100-200 km gdy kupię litowe np w MarianProjekt za około 5tyś. Czy nie ma sensu wydawać gdy jeszcze jako tako wyciąga on 30 pare km. na jednym ładowaniu. Po prostu się pytam gdyż nie znam się na tym niestety....
Pozostaje Ci zaczekać na, mam nadzieję, rzetelną opinię Bronisława po zamontowaniu nowego aku, o ile wzrósł mu zasięg pojazdu. :D
Uzupełnienie
Tak na teraz, masz dosyć korzystną ofertę Gienek333. Za 3000 zł masz baterię zapewne umożliwiającą zasięg 100 km, być może nawet przy pełnym obciążeniu i agresywnej jeździe.
Bronisław
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 22 lut 2021, 10:18

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Bronisław »

To jeszcze chwilę potrwa bo piszą że za 2 miesiące powinna być u mnie bateria
Bronisław
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 22 lut 2021, 10:18

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Bronisław »

A jeżeli już dostanę ta baterie z ładowarka jak to podjąć
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: tkoko »

Bronisław pisze:
05 mar 2021, 16:36
A jeżeli już dostanę ta baterie z ładowarka jak to podjąć
Nie za bardzo rozumiem co chcesz "podjąć. Bateria dostarczona będzie bezpośrednio na adres podany w Ali.
Bronisław
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 22 lut 2021, 10:18

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Bronisław »

Przepraszam podpiąć
Bronisław
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 22 lut 2021, 10:18

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Bronisław »

Chodzi mi o ladowarke
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: tkoko »

Bronisław pisze:
05 mar 2021, 17:08
Przepraszam podpiąć
W komorze baterii, po wyjęciu żeli, masz zapewne dwa przewody idące do sterownika. Podpinasz "plus" do plusa baterii, "minus" do minusa baterii. Bateria ma zapewne własne gniazdo ładowania, tam podłączasz ładowarkę otrzymaną wraz z baterią.
Bronisław
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 22 lut 2021, 10:18

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Bronisław »

Tam idzie po 2 przewody do plusa i dwa do minusa akumulatorow
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Goliath »

Są różnice w średnicy biegnących przewodów ??
Pewnie jedna para /plus i minus/ pochodziła od zewnętrznego złącza do ładowania baterii - cieńsze przewody, a druga para biegnie w stronę sterownika - grubsze przewody.

Może podeślesz jakieś fotki ;)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: tkoko »

Bronisław pisze:
05 mar 2021, 20:53
Tam idzie po 2 przewody do plusa i dwa do minusa akumulatorow
Bo dwa przewody idą zapewne do gniazda ładowania żeli, które Ciebie nie będzie interesować po wymianie aku. Warto by wrzucić jakieś zdjęcia bo żaden z nas nie jest jasnowidzem, i opieramy się tylko na skąpych informacjach o pojeździe.
Bronisław
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 22 lut 2021, 10:18

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Bronisław »

Ok zrobię zdjęcie i wysle
Bronisław
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 22 lut 2021, 10:18

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Bronisław »

No
Bronisław
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 22 lut 2021, 10:18

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Bronisław »

Obrazek
Załączniki
Resized_IMG_7577_3.jpeg
Bronisław
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 22 lut 2021, 10:18

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Bronisław »

Nic tu nie widac
Gofer35
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 19 lut 2021, 6:28

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Gofer35 »

Bronisław dodaj zdjęcie ładowarki z bliska to jest to urządzenie z wiatrakiem bo u mnie mam inną. Z góry dziękuję
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: tkoko »

Toś ale zaszalał ze zdjęciami, i z opisem do zdjęcia. :D Jak rozumiem pojazd posiada trzy akumulatory 24 V. Po lewej stronie zdjęcia (czerwony przewód) powinien być plus 72 V, po prawej (czarny przewód) jest zapewne "masa". "Zagadkowe" są kable drugi i trzeci od lewej ("+" i"-"), bo idą pod baterię, tak jakby było drugie "piętro" baterii. Ciebie tak naprawdę po wymianie na Li-Ion będzie interesować tylko "plus 72 V" i "masa" idące do sterownika. idące do ładowarki/gniazda ładowania możesz odłączyć i zaizolować. Ciekawi mnie jeszcze cienki zwinięty przewód leżący na aku. Podaj również wymiary komory na baterię, łatwiej będzie dyskutować o maksymalnej ilości ogniw Li-Ion w komorze, a pośrednio o możliwej pojemności aku, i zasięgu pojazdu.
borsuk
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 sty 2021, 9:26
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: borsuk »

tkoko pisze:
07 mar 2021, 8:31
Toś ale zaszalał ze zdjęciami, i z opisem do zdjęcia. :D Jak rozumiem pojazd posiada trzy akumulatory 24 V. Po lewej stronie zdjęcia (czerwony przewód) powinien być plus 72 V, po prawej (czarny przewód) jest zapewne "masa". "Zagadkowe" są kable drugi i trzeci od lewej ("+" i"-"), bo idą pod baterię, tak jakby było drugie "piętro" baterii. Ciebie tak naprawdę po wymianie na Li-Ion będzie interesować tylko "plus 72 V" i "masa" idące do sterownika. idące do ładowarki/gniazda ładowania możesz odłączyć i zaizolować. Ciekawi mnie jeszcze cienki zwinięty przewód leżący na aku. Podaj również wymiary komory na baterię, łatwiej będzie dyskutować o maksymalnej ilości ogniw Li-Ion w komorze, a pośrednio o możliwej pojemności aku, i zasięgu pojazdu.
W tym temacie wymiary komory już były, liczba alumulatorów też, a nawet wrzuciłem filmik jak wymienić aku w podobnym pojeździe. Jest różnica bo na filmie przewody do ładowania nie są podłączone bezpośrednio do akumulatora, tylko do kontrolera.
Podsumowując, żeby nie międlić w kółko tego samego. Do aku połączone są 2 pary przewodów, jedna idzie do kontrolera druga do ładowarki. Trzeba sprawdzić czy ta druga para idzie bezpośerdnio do ładowarki , czy może zasila też przetwornicę albo ogrzewanie itp. Ładowarkę trzeba odłączyć, gdyż do aku li-ion potrzebna będzie inna ładowarka.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: tkoko »

borsuk pisze:
07 mar 2021, 10:13
...... a nawet wrzuciłem filmik jak wymienić aku w podobnym pojeździe. .....
Sorry nie zauważyłem filmiku. Odnośnie wcześniejszego wpisu, jeżeli układ aku jest podobny jak na filmiku, "masa" ("-") do sterownika jest na środkowym aku.
Bronisław
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 22 lut 2021, 10:18

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Bronisław »

Tak w zestawie mam dostać też odpowiednią ładowarkę i chciałbym ją wstawić w miejsce obecnej tylko tam jest wskaźnik naładowania i w tej co dostanę jest na akumulatorze
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: tkoko »

Bronisław pisze:
07 mar 2021, 13:24
Tak w zestawie mam dostać też odpowiednią ładowarkę i chciałbym ją wstawić w miejsce obecnej tylko tam jest wskaźnik naładowania i w tej co dostanę jest na akumulatorze
Dla Ciebie to jest w zasadzie "gadżet". Masz przy kierownicy zapewne jakiś wskaźnik napięcia (tradycyjnie brak zdjęcia), który pokaże Ci orientacyjny stan naładowania baterii. Jeżeli jednak bardzo zależy Ci na podglądzie wskaźnika z baterii, to wystarczy wyciąć małe okno w osłonie baterii. Może niezbyt komfortowy podgląd, ale jednak będzie bez rozkręcania osłony. Co do samych wskazań napięcia baterii przy kierownicy. Będziesz musiał nieco inaczej "interpretować" te wskazania/zasięg ze względu na inną charakterystykę rozładowania Li-Ion"ów względem żeli.
Gofer35
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 19 lut 2021, 6:28

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Gofer35 »

Gdyby ktoś chciał to wrzucam zdjęcia baterii o których już kiedyś mówiłem mam do nich dostęp ponieważ sprzedający mieszka 30km ode mnie. Dane 40ah 3,7v nominalnie, 4,1v ladowanie, 2,75v rozladowanie. Moc na zwarciu ok 1850Amper gdyby ktoś chciał to 100 zł sztuka. Do zt 95 zamontuję 20szt. Pozdrawiam
Załączniki
IMG_20210308_194203_compress41.jpg
IMG_20210308_194137_compress44.jpg
IMG_20210308_194131_compress63.jpg
Gofer35
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 19 lut 2021, 6:28

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Gofer35 »

Witam. Panowie co myślicie o takim regulatorze do baterii https://www.conrad.pl/p/regulator-wenty ... 70c-117323

lub takie coś

https://sklep.avt.pl/avt1564.html
Gofer35
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 19 lut 2021, 6:28

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Gofer35 »

Od Bronisława nie uzyskałem zdjęcia tabliczki znamionowej jego ładowarki natomiast oryginalna moja wygląda tak
Załączniki
5935297186591277052.jpg
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Goliath »

Gofer35 pisze:
09 mar 2021, 9:04
Witam. Panowie co myślicie o takim regulatorze do baterii https://www.conrad.pl/p/regulator-wenty ... 70c-117323

lub takie coś

https://sklep.avt.pl/avt1564.html
Ale dokładnie... do czego Ci potrzebny ten regulator :| 8-)

Przecież one mają małą moc... zwłaszcza ten drugi :mrgreen:
Gofer35
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 19 lut 2021, 6:28

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Gofer35 »

:?: Myślałem o jakimś chłodzeniu baterii w upalne dni bo nie wiem jak się będą zachowywały
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: tkoko »

Gofer35 pisze:
09 mar 2021, 13:07
:?: Myślałem o jakimś chłodzeniu baterii w upalne dni bo nie wiem jak się będą zachowywały
Przecież 60 czy nawet 70 A, dla baterii która umożliwia pobór nawet1850 A (jak podałeś) to jest nieistotny prąd. Co tu ma się grzać, jedynie złe połączenia. :D
Gofer35
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 19 lut 2021, 6:28

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Gofer35 »

Mądrego to i dobrze posłuchać :) więc mówisz bezsensowne działanie, to mój pierwszy pakiet więc pożarów nie chcę :?
molpiku
Forumowicz
Posty: 244
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:02
Lokalizacja: Kutno, Łódzkie

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: molpiku »

Gofer35 pisze:
09 mar 2021, 14:40
Mądrego to i dobrze posłuchać :) więc mówisz bezsensowne działanie, to mój pierwszy pakiet więc pożarów nie chcę :?
Jakby co to akumulator li-lon zwykł gaśnicą nie ugasisz tylko kocem gaśniczym ograniczysz rozprzestrzenianie ognia, lub specjalna gaśnica do li-lon 1L za 497zł. Jest to spowodowane tym, że w czasie spalania wydzielają się gazy potrzebne do podtrzymywania ognia.
Maciej
Gofer35
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 19 lut 2021, 6:28

Re: Pytanie dotyczące pojazdu ZT 95. i akumulatorów jego.

Post autor: Gofer35 »

Panowie gdyby ktoś chciał to tutaj mam fotkę ze sprawdzeń baterii tych które kupiłem a sprzedający ma ich bardzo dużo. Moim zdaniem do zt-95 pasują idealnie. Czekam jeszcze na ładowarkę. Zamówiłem takie coś :roll:

https://pzlsedziszow.pl/sklep/produkt/ladowarka-72v10a/
Załączniki
0_IMG-20210312-WA0030.jpg
0_IMG-20210312-WA0031.jpg
ODPOWIEDZ