Segway

Tu umieszczamy wszystko co związane z innymi fabrycznymi pojazdami EV
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Segway

Post autor: Przemek »

Witam, jako że stoi na magazynie już kilka dobrych lat postanowiłem w końcu zregenerować baterie, na baterii napisane liion wiec regeneracja w zasięgu reki kilka godzin roboty, po otwarciu ukazały sie ogniwa lifepo4 18650 ? regenerował ktoś z was takie cudo?
iść w oryginalną chemię co będzie chyba najmniej kłopotliwe czy przerabiać na liion?
mieliście do czynienia z takim cudem?

Od razu zapytam czy ma ktoś na sprzedaż lifepo4 18650?
Awatar użytkownika
MixhaL
Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: 10 sie 2018, 14:56

Re: Segway

Post autor: MixhaL »

lifepo4 ma inny zakres napięć i inną charakterystykę rozładowania, nie wiem jaki tam pakiet siedzi ale albo napięcie będzie za wysokie i nie uruchomisz albo będzie za niskie i będzie odcinało napięcie np w połowie rozładowania pakietu, może się trafić że pakiet uda się wykorzystać np w powiedzmy 80% ale dochodzi problem ładowania, będziesz potrzebował prawdopodonie nową ładowarkę, być może nowy BMS.
Słowem, lepiej pozostać przy oryginalnej chemii jeżeli ogniwa to czarna magia dla Ciebie.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Segway

Post autor: Przemek »

Cześć dzięki za odpowiedz
ogniwa nie są czarną magią robiłem wiele aku i mam sporo ogniw niestety / stet wyłącznie liion,
bms jako zabezpieczenie baterii to nie problem ale z baterii oprócz + i - wychodzą jeszcze sygnały do sterownika i nie wiem czy da radę "bezproblemowo " to przerobić na lit ten aku wygląda tak



gość chyba wymienia lifepo4 na li ion bo filmik ma opis li ion a tak nie jest
najprościej będzie podmienić ogniwa na oryginalną chemię, szukałem trochę i jest ich mało ja jak są to cena odstrasza z drugiej strony one mają coś koło 1.3ah to mało w porównaniu do liion
sam nie wiem, na zlot bym wziął
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Segway

Post autor: Przemek »

jako że uku rozebrany postanowiłem spróbować go reanimować, nie mam zasilacza 72V żeby szarpnąć naraz całym aku,
zrobiłem odczep od jednego p napięcie na nim równe 0V :twisted: podłączyłem ładowarkę modelarską nie wykryła aku no bo 0V podałem napięcie na celę z zasilacza ładowarka wykryła i zaczęła ładować naładowałem do 3.3V i podłączyłem następna
ciekawe czy ta 3.3V utrzyma napiecie do jutra?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Segway

Post autor: WojtekErnest »

Przemek pisze:
11 lut 2019, 13:51
...zaczęła ładować naładowałem do 3.3V i podłączyłem następna
ciekawe czy ta 3.3V utrzyma napiecie do jutra?
Nie jest lekko spuchnięta ??
Gdyby były sprawne ogniwa to mógłbyś je naładować małym prądem do 3,55-3,65 V.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Segway

Post autor: Przemek »

wyglądają jak nówki, na razie rozebrałem jedną stronę baterii w dwóch sekcjach jest po jednej sztuce "zmęczonych" widać korozję, na razie ich nie ruszam zobaczymy co będzie jutro, na razie ta naładowana na 3.3 trzyma ale miernik z jednym zerem po przecinku potrzebuje przynajmniej 24h na ponowny odczyt bo nie wiadomo co sie dzieje po 2 i 3 przecinku
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Segway

Post autor: Przemek »

no wiec napięcie 3.3V utrzymało sie . Mierzone pod obciążeniem żarówka 12V 55W przysiad do 3,1v wiec chyba dobrze zważając że pakiet naładowany od 50% ale mogę sie mylić bo nigdy sie nie zajmowałem się tą tą chemia są tam ifr 18650 ec
wydaje się ze na ten moment potrzebuję wymienić w tej baterii 2 szt
wieczorem otworzę tą drugą to sie okaże czy tam tez są skorodowane
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Segway

Post autor: Przemek »

zeeltom pisze:
12 lut 2019, 16:08
Może te skorodowane też są sprawne nadal? Mierzyłeś je? Może korozja jest tylko na blaszkach a same ogniwa są OK?
Wszystkie sekcje wykazują 0V
te skorodowane - jedna ma korozje na zgrzewie chyba od minusa a druga na boku
w zasadzie niema przeszkód by spróbować naładować te pakiety, nie są spuchnięte ani nic z tych rzeczy, jutro podepnę bo coś mi strzeliło w plecach i leżę jak długi, do tego spieprzył sie dremel i nie mam jak rozciąć drugiego aku
Wydaje mi się ze aku umarł z zaniedbania poprzedniego właściciela, do mnie to coś przyjechało ze 3-4 lata temu mierząc wyjścia było już martwe do tego przeleżało kolejne te 3-4 lata
Wydaje mi sie że "kierownik" po rozładowaniu aku odstawił go i aku rozładował sie przez długotrwały postój, próbowałem odczytać datę produkcji tych ogniw ale nie znalazłem odpowiedzi, może macie pojecie co toto znaczy na ogniwie pisze
lishen valence provent 3.2V ifr 18650 ec yn32 40008601
a może one mają naście lat ?
no ale mimo zerowego napięcia lądują sie i trzymają ładunek, tak że jest nadzieja ..
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Segway

Post autor: Przemek »

po upływie około dwóch tygodni ogniwa trzymają napięcie porucz jednego S w którym jest skorodowane ogniwo, odciąłem mu blaszki żeby nie ssało pakietu, pod koniec tygodnia wyprowadzę swoje złącza balansujące do ładowarki modelarskiej i wyrównam całość do prądu przechowywania i biorę sie za drugą baterie.
jeszcze raz pytam, czy ma ktoś z was dostęp do ogniw IFR 18650 EC jest to chemia lifepo4
ODPOWIEDZ