Witam

ODPOWIEDZ
DlaczegoNieŁoś
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 lip 2022, 19:31

Witam

Post autor: DlaczegoNieŁoś »

Witam szacowane grono.

W telegraficznym skrócie:
Stasiek z okolic Łodzi.

Z braku błogosławieństwa że strony ślubnej na posiadanie kolejnego roweru (chciałem ambitnie i w miarę lekko spark gamma lub samurai ewentualnie eleek ale nie do końca mnie urzekła wygląd ) zapadła decyzja zelektryfikowania obecnego.
Pacjent:
Focus project
Koło 26
Fox 36 160mm przód
Fox rp2 170mm tył
Naped gx eagle 11-50
Hamowanie zee

Zalozenia:
Z braku miejsca w ramię (wg obliczeń Max 70szt 18650) pomysł na plecak
Napęd na pewno mid drive. Z chęci od czasu do czasu wjechania do lasa, może jakieś single jak ładniejsza połowa pozwoli na dżien czy dwa wyjechać skłaniam się w stronę cyc'a (lekko i nie zmniejsza przeswitu A co najważniejsze w kilka chwil jestem w stanie to przenieść do innej ramy).
Różnica w cenie niewielka więc x1 pro. (Tak wiem że głośne niemiłosiernie ale akceptuje to)

Najważniejszy dylemat to bateria. Cyc Obsługuje 36v-72v. Ja sklaniam sie bardziej w strone zasiegu i jeśli dobrze rozumie przy założeniu +-100ogniw (5-5,5kg) 36v 10s10p dostanę większy zasięg z mniejszym kopem niż 48v 13s7p chyba że ta różnica zasięgu jest na tyle pomijana żeby iść w stronę 48v
Ogniwa LG mj1 3500mAh 10A

Dłużej nie zanudzam swoimi wywodami
Pozdrawiam
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Witam

Post autor: tkoko »

DlaczegoNieŁoś pisze:
13 lip 2022, 11:19
..... rozumie przy założeniu +-100ogniw (5-5,5kg) 36v 10s10p dostanę większy zasięg z mniejszym kopem niż 48v 13s7p ........
10 x 10 = 100 ogniw, 13 x 7 =91 ogniw więc na "dzień dobry" masz zasięg mniejszy ~10%, dalszy zasięg może być zbliżony, pod warunkiem że prędkości będą zbliżone. Każda większa prędkość od możliwej na 36 V będzie skutkować dalszym zmniejszeniem zasięgu.
DlaczegoNieŁoś
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 lip 2022, 19:31

Re: Witam

Post autor: DlaczegoNieŁoś »

Generalnie plan jest na wspomaganie więc i prędkości wynikajace z przełożenia (mysle o zebatce 38, teraz bez elektryfikacji mam jajko 34z co przy wciśnięciu w pedały jest porównywalne z okrągłą tarczą 36, daje mi to prędkość w okolicy 36-38km/h, natomiast podjazdy odpowiadają przełożeniu 30z z kaseta 11-50 mało jest w stanie mnie zaskoczyc) będą zbliżone.
Chce elektryfikowac głównie dla tego że na dłuższą metę koło 26 z kapciem 2.4 i stopniowanie przełożeń wymagają ciągłej wysokiej kadencji do szybszej jazdy w cywilizowanych warunkach.

Uprzedzajac nie chce wiekszego kola bo kilka km szybciej kosztem zwrotnosci małego kola do mnie nie przemawia.

Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia, ale to już raczej pytanie do plecakowców. Połączenie baterii z silnikiem wywnioskowałem że złącze xt90 i przewód silikonowy ale jaki przekrój (specyfikacja wskazuje na Max 6mm² do tego złącza ) czy to wystarczy zakładając że bms będzie 40-50A chyba że taki prąd to przerost formy nad treścią.

Jeśli w którejś kwestii błądze proszę o poprawienie
lewy
Forumowicz
Posty: 31
Rejestracja: 24 cze 2020, 12:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Witam

Post autor: lewy »

DlaczegoNieŁoś pisze:
13 lip 2022, 11:19
Z braku błogosławieństwa że strony ślubnej na posiadanie kolejnego roweru (chciałem ambitnie i w miarę lekko spark gamma lub samurai ewentualnie eleek ale nie do końca mnie urzekła wygląd ) zapadła decyzja zelektryfikowania obecnego.
Zawsze możesz poprosić o rozdzielenie płatności karta/gotówka i lwią część zapłacić "pod stołem", coby lepszej połowie na rachunku bankowym cyferki się zgadzały :D
DlaczegoNieŁoś
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 lip 2022, 19:31

Re: Witam

Post autor: DlaczegoNieŁoś »

Tu nie chodzi o wydanie gotówki tylko o postawienie kolejnego roweru... to trochę problematyczne w przechowywaniu, auto "na codzień" przed garażem, ślubnej auto w garażu obok niego pod kocykiem moja fanaberia auto "od święta w ładna pogodę " dwa rowery na ścianie kilka par rolek, i cały regał do okola z szparagami akwarystycznymi. Jak sam widzisz tylko elektryfikacja wchodzi w grę
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Witam

Post autor: Yasiu77 »

Pokaż co masz pod kocykiem i te akwaria :)
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Witam

Post autor: Tooropek »

Przy założeniu 10s10p 1260Wh i prąd 50A (1800W), prędkości cyca na danym zestawie zębatek nie znam bo różne konfiguracje istnieją, ale jakby założyć, że przód standard a tył 11 to prędkość wyjdzie w okolicy 40km/h. Wariant 13s7p 1176Wh i prąd 35A (1680W), prędkość zwiększy się o te 10km/h, zasięg w teorii porównywalny i w ogólnym rozrachunku mniejszy o kilka minut (kilometrów) mniejszy niż w przypadku baterii 10S 36V. Przewody w obu przypadkach musisz zastosować minimum 10awg do takich prądów. Konektory albo xt90 antyspark albo QS-8S. Zatem albo większa prędkość kosztem mniejszego prądu albo większy moment obrotowy i mniejsza prędkość. Wydrukuj sobie jeszcze szablon pod 21700 plastra miodu i sprawdź ile 217 wejdzie bo być może uda się dobrać pakiet optymalnie pod kątem prądu i napięcia.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
DlaczegoNieŁoś
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 lip 2022, 19:31

Re: Witam

Post autor: DlaczegoNieŁoś »

Yasiu77 pisze:
16 lip 2022, 23:43
Pokaż co masz pod kocykiem i te akwaria :)
Najpierw muszę jakoś ogarnąć dodawanie zdjęć... A w skrócie pod kocykiem zimuje crx del sol daytona. Akwariami pochwalę się jak będzie finalna instalacja zrobiona , pokój filtracyjny i tylko frontowa szyba w ścianie salonu. Na ta chwilę mam dziurę między salonem A pokojem na filtracji...

Tooropek już to poobliczalem teoria mówi o minimalnych różnicach. Przy założeniu cegły w plecaku. W ramię zmieszczą na ścisk 65szt 18650. U tracę możliwość instalacji roweru na bagażniku. Dlatego oprócz plecaka myślę o 10s6p pod rama. Jako taka polatajka w koło komina do pracy czy po bułki. A na dłuższy wyjazd cegła do plecaka. Tylko rozkminiam jak to sensownie zrobić żeby mieć podłączona baterie z pod ramy i jednocześnie wprowadzony kabel pod siodło do wpiecia plecaka. Myślałem o obudowie Hammond aluminiowej w miejscu bidonu tam wprowadzić przewod od silnika i przez dwa heble przełączyć plus albo z plecaka albo z ramy
https://allegro.pl/oferta/wylacznik-zas ... 1232300108
W sensie żeby na jeden wchodził plus z ramy na drugi plus z plecaka A wyjścia obu połączyć na silnik. Stosując jeden klucz nie mam możliwości włączy obu baterii jednoczesnie

W jakims temacie czytalem o jednoczesnym uzywaniu dwóch baterii i tam byly informacje ze nie wolno bo bmsy zle reaguja. Teraz zasadnicze pytanie co z minusem? Mogą być połączone czy je też rozdzielić. Tylko jedna bateria ma być używana w danym momencie
roman
Forumowicz
Posty: 38
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:51

Re: Witam

Post autor: roman »

Temat z bat w plecaku był na forum poruszany i raczej nie jest polecane. Może wiele nie pomogę, ale kiedyś jak przez chwilę myślałem o CYCu we fullu, to wykalkulowałem sobie, że przy tej cenie napędu to warto by już było popracować nad wymienianą skrzynką lub samym aku (zakładam, że bateria w obudowie bidonu nie wchodzi w rame). To zdecydowanie wyższy koszt bo wymienne może na pozór łatwe, ale by to dobrze zrobić (bezpieczne, pewne, łatwe, itd) to trzeba to dobrze przemyśleć. Ale przy tej cenie napędu to warto pomyśleć.
DlaczegoNieŁoś
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 lip 2022, 19:31

Re: Witam

Post autor: DlaczegoNieŁoś »

Wydrukowałem wszystkie dostępne szablony bidonowek i zadna nawet nie zbliza sie do wpasowania w rame. Opcja to pełna zabudowa swiatla ramy lub od spodu na dolną rure. Osobiście wołał bym opcje od spodu bo będę mógł zapisać rower ba bagażnik na hak.
Najwezsza bidonowka ma chyba 11cm wysokości natomiast to co wymyśliłem jestem s stanie zejść z wysokością do około 7cm. Jeśli chodzi o wymienna baterie to kwestia jakiegoś sensownego ruchomego mocowania ale to pewnie skomplikowane więc ja stale 10s6p pod ramę i 10s10p w plecak.
Ogarnę Google i wstawię fotkę pacjenta...
roman
Forumowicz
Posty: 38
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:51

Re: Witam

Post autor: roman »

Dlatego też właśnie tak mi przyszło do głowy by mieć łatwe zdejmowalne/wymienialne całe skrzynki (z aku wśrodku). Aku ma wysokoprądowych ogniwach. Wówczas miałbyś parę skrzynek(aku), każda lekka. Jak trasa wymaga to zapas do plecaka, czy tam w aucie zostawić zapasy, montaż roweru na bagażnik rowerowy bez problemu, rower nadal pozostałby lekką konstrukcją, itp. Ja tu widzę dużo zalet ;)

Oczywiście jest to praca, bo trzeba wymyśleć, zrobić, potestować, ale jak wyżej pisałem, przy tej cenie napędu to już jest sens nawet to komuś zlecić, tu na forum są jacyś magicy od skrzynek, może coś doradzą...
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Witam

Post autor: pxl666 »

ja wrzuciłem aku pod ramę i bardzo okej to wyszło
na foto masz 5p ale finalnie wszedł 13s7p bidon i w takim konfigu sprzedałem ten rower
Obrazek

w cubie mam podobnie i nie narzekam

Obrazek
DlaczegoNieŁoś
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 lip 2022, 19:31

Re: Witam

Post autor: DlaczegoNieŁoś »

Oto pacjent
https://drive.google.com/file/d/1-3pY6W ... p=drivesdk
Przymiarki bidonu 65ogniw
https://drive.google.com/file/d/1-5yueV ... p=drivesdk
Przymiarka 91 ogniw
https://drive.google.com/file/d/1-6Dtkl ... p=drivesdk

Jakoś oba trochę za bardzo wchodzą w koło.
Ewentualność to skleić jakoś sensownie obudowę o wymiarach ja na załączonym bazgrole 🤔
https://drive.google.com/file/d/1-8tWhI ... p=drivesdk
Lub zabudowa ramy tam spokojnie zmieszczą 60 szt ale nie zasnę roweru na bagażniku
https://drive.google.com/file/d/1-7CHdG ... p=drivesdk
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Witam

Post autor: pxl666 »

wina cyca bo za wysoko wychodzi . zauważ jak nisko ja mam baterie
DlaczegoNieŁoś
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 lip 2022, 19:31

Re: Witam

Post autor: DlaczegoNieŁoś »

Rozrysowalem już tyle różnych kombinacji że powoli głupieje od tego. Postanowione na pewno że pakiet będzie 10s. Nie chce mi się już dziś iść do garażu mierzyć ale pakiet 10s5p w kształcie cegły z plastra miodu10x5 ogniw (22x10x7 cm) z bms 25a od spodu w drukowanej obudowie szerokością i wysokością zbliży się do obudowy shark 65ogniw przy czym będzie znacznie krótszy co nie powinno ograniczać amortyzacji (jutro wpuszcza powietrze z Amora i sprawdzę ile miejsca zostanie przy pełnym odbiciu, co raczej nie będzie miało odzwierciedlenia w realnej jeździe ale warto wiedziec)

Jeszcze jedna rzecz (pominmy względy wygody)
https://drive.google.com/file/d/1-0k9eM ... p=drivesdk
Bazgroł opisany jako rozłącznik to
https://allegro.pl/oferta/wylacznik-zas ... 2323001081
Chodzi o poprawność działania, czy połączone przewody P- obu baterii nie będę w żaden sposób się zakłócać jeśli plusy będę rozłączone
ODPOWIEDZ