Jaką zgrzewarke warto kupić?

Okazje, promocje, linki, sklepy, opinie
ODPOWIEDZ
blajsero
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 27 lut 2022, 20:38

Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: blajsero »

Jakoś brakuje mi na forum jednego konkretnego tematu gdzie są polecane odradzane zgrzewarki, więc pozwolę sobie tutaj pozbierać trochę informacji, oraz zaciągnąć waszych opinii.

Zgrzewarki dzielimy na 2 typy, te oparte o transformator (np z mikrofali), oraz akumulatorowe na prąd stały DC.

Na początek krótka charakterystyka:

DC
Ostatnio promowane i polecane jako najbardziej wydajne, lekkie i łatwe w transporcie. Tutaj możemy wydzielić te zasilane za pomocą akumulatorów (imho przestarzałe i niewygodne) oraz super kondensatorami.
Najczęściej spotykane jako gołe płytki drukowane, bez źródła zasilania bez elektrod, gdzie trzeba kombinować dalej na własną ręke.
Transformatorowe
Z lektury forum wywnioskowałem że te transformatorowe są generalnie odradzane ze względu na duża wagę, oraz niską moc.
Zazwyczaj poniżej 1 000A. Z plusów to przeważnie tego typu zgrzewarki mają w zestawie obudowę oraz jakieś elektrody.

Lista dostępnych polecanych/niepolecanych produktów (kolejność przypadkowa):

DC
  • zgrzewarka by daniel89 Wysoka moc do 2 000+A, nie wiem jak z jakością, przystępna cena, z obudowa, elektrodami, ale bez zasilania, no i trzeba trafic w slot czasowy jak bedzie dostepna
  • kWeld - Dobra jakość wysoka moc 2 000+A, wysoka cena, wszystko osobno
  • Arduino - mała moc do 600 ampre, zestaw radź se sam
  • Glitter 801A/B/D komercyjny, kompletny produkt z: obudową, elektrodami i źródłem prądowym. Dostępne na aliexpress. Moce do 1 800A
  • wiele innych mniejszych projektów, z mocą poniżej 1 000A
Transformatorowe
  • SUNKKO 737G słaba jakość, na youtube widać dużo poprawek robionych przez użytkowników dostępna na aliexpres i allegro i wielu innych miejscach
Ostatnio zmieniony 04 lip 2022, 14:48 przez blajsero, łącznie zmieniany 2 razy.
blajsero
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 27 lut 2022, 20:38

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: blajsero »

może jeszcze na dniach uda mi sie troche liste rozszerzyć,

a tymczasem chciałem podpytać co myślicie o tym glitterze, cena na aliexpress całkiem całkiem, uwzględniając że wszystko jest już w zestawie, tylko podłączyć i zgrzewać. Teoretycznie parametry Azjaci opisują trochę gorzej niż Amerykanie. nie wiem z czego to wynika, że produkt to podróba czy że Amerykanie sa bardziej optymistyczni do pewnych rzeczy.

tutaj filmik ze zgrzewania: https://www.youtube.com/results?search_ ... itter+801d
unboxing
tutaj jakieś rozgrzebane i niedziałające 801a
tutaj jakiś test 801B ale nie gadają nic
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: Yasiu77 »

zgrzewarkę Daniela można było kupić kompletną z obudową, przewodami, chwytem i tylko aku trzeba załatwić
krawcu
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 28 lut 2018, 13:09
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: krawcu »

Jeszcze taką zgrzewarkę znalazłem ale wygląda na to że daje do 1000A tylko a cena zbliżona do kWeld: https://malectrics.eu/
2x Bafang BBS01 w Unibike Voyager
1x Riksza z HUB 250W 36V
2x skuter 500W
1x hulajnoga 120W
1x skuter 1600W
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: slow »

Arduino spot weldera (ta z linku wyżej) zrobiłem sobie sam.
Ale nie jestem zadowolony. zasilam to z 6 pakietów lipol 3Ah. na początku to jeszcze zgrzewało i pokazywało szacowany prąd koło 1100A.
Po kilku zrobionych pakietach lipole osłałby i pokazuje koło 850A. Z niklem 0,12ma problemy. Dziwię się jak to ludzie na YT pokazują że jednym pakietem lipol 5Ah tym zgrzewają.

Wróciłem do swojej starej transformatorówki która ma już dziesiątki tysięcy zgrzewów za sobą i jest git.
Transformatorówka jest znacznie mniejsza niż mała zgrzewarka DC + akumulator samochodowy.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: tas »

Wydaje mi się, że z powodu małej powtarzalności zgrzewarek DC są one głównie przeznaczone do domowych amatorskich prac. Profesjonaliści wybierają transformatorowe.
Z tym, że DC można sobie kupić/złożyć za 1000zł a transformatorowa średniej klasy to koszt ponad 6k, profesjonalna to już 20+ i stąd to promowanie DC, taka w budżecie kilkuset zł zgrzewa lepiej niż kosztująca podobnie tania transformatorowa.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
krawcu
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 28 lut 2018, 13:09
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: krawcu »

Ostatnio udało mi się pożyczyć zgrzewarkę Sunkko 709AD (jak w tym linku).
To był mój pierwszy kontakt ze zgrzewarką (wcześniej tylko lutowałem) i powiem że nie zrobiła na mnie dużego wrażenia. Kable się szybko nagrzewały i wywalało standardowe zabezpieczenia B16. Musiałem podłączyć ją na większych bezpiecznikach.
Powiedzcie mi proszę czy taka zgrzewarka to lepszy wybór niż jakaś DC (typu KeWeld lub od kolegi z forum) czy może jednak ta transformatorówka to dobre w swojej cenie urządzenie?
Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś urządzenia bo od czasu do czasu coś zgrzewam i nie wiem wybrać inwestując już ta ok 1000-1500zł.
2x Bafang BBS01 w Unibike Voyager
1x Riksza z HUB 250W 36V
2x skuter 500W
1x hulajnoga 120W
1x skuter 1600W
Awatar użytkownika
CAT-EBIKES
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 16 sty 2022, 10:54

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: CAT-EBIKES »

blajsero pisze:
04 lip 2022, 0:39
Transformatorowe
Z lektury forum wywnioskowałem że te transformatorowe są generalnie odradzane ze względu na duża wagę, oraz niską moc.
Zazwyczaj poniżej 1 000A. Z plusów to przeważnie tego typu zgrzewarki mają w zestawie obudowę oraz jakieś elektrody.
Polecam ci kupić porządny sprzęt w budżecie do 1000 zł wykonany przez osobę wprawioną w temacie, a dodatkowo cała zgrzewarka jest oparta na solidnym polskim sterowniku.
https://www.olx.pl/d/oferta/zgrzewarka- ... OImeS.html
Damian
https://cat-ebikes.pl/
Pakiety akumulatorowe, rowery elektryczne, ogniwa li-ion
Profesjonalny montaż, konwersja rowerów (również wysyłkowo)
KONTAKT: sklep@cat-ebikes.pl
tel. 577 512 420
BIAŁYSTOK
Tomasz Radomski
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 03 kwie 2020, 21:49

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: Tomasz Radomski »

Trochę się nie zgodzę z tym, że zgrzewarki na trafie dają 1000A max. Faktycznie jest problem ze zmierzeniem prądu zgrzewu, bo do tego potrzebny jest bardzo dobry miernik cęgowy. Udało mi się nie raz uzyskać 1900A w odległości około 50cm od traf. Tak je mierzyłem ponieważ zbyt bliskie pomiary mogą być zakłamane z uwagi na ogromne pole magnetyczne od traf.
Jakie są plusy i minusy też nie napiszę bo bawię się tylko w trafa. Na pewno minusem jest wielkość i masa oraz to, że potrzebne jest do re przyłącze. Minimum to 16A bezpiecznik. Zgrzewarkę z trafa trzeba zrobić umiejętnie no i sterownik też potrzebny jest jednak lepszy niż chiński. Ostatnio chińskie strasznie podupadły na jakości. Dlatego na ten moment sterownik od EVWHITE jest najlepszym wyborem. https://evw-elektronika.pl
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: glebor »

Zgrzewanie zaczyna się od 3kA a efektywnie zgrzewa się na 5kA
Kweld nie nadaje się do kładzenia warstwy niklu 0.2 działa wyłącznie na 0.15mm
Wszelkie trafa nie nadają się do zgrzewania czystego niklu w sposób estetyczny.

16-24 mosfety to minimum do pracy żeby zrobić bezawaryjny pakiet.

Na rynku jest bieda... te mini spot Werder i inne wynalazki nadają się do grzania stalowej taśmy co najwyżej.

Jak potrzebowałem dobrego sprzętu to trzeba było zaprojektować samemu i 2k wydać na same części i markowe mosfety.

Tomek Radecki robi fajne rozwiązania na 2 trafach - nikiel to grzeje jako tako ale wymaga sterownika cyfrowego. Wszelkie potencjometry przy pewnej sile elektromagnetycznej szaleją.
Sterownik Damiana juz upalilem i mam dosyć kombinacji dlatego 2 lata wstecz zaprojektowałem swoją i na razie nie udostępniam. Tzn nie chciałoby mi się tego sprzedawać za 2k po kosztach części a za 3.5tys amatorzy w Polsce nie będą zainteresowani... bo jeszcze pakiet trzeba zasilający zrobić z balansowaniem aktywnym i szybką ładowarką 1500w także taka zgrzewarka zamyka się z zasilaniem w 5k.
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Awatar użytkownika
CAT-EBIKES
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 16 sty 2022, 10:54

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: CAT-EBIKES »

glebor pisze:
19 gru 2022, 23:39
Zgrzewanie zaczyna się od 3kA a efektywnie zgrzewa się na 5kA
Kweld nie nadaje się do kładzenia warstwy niklu 0.2 działa wyłącznie na 0.15mm
Wszelkie trafa nie nadają się do zgrzewania czystego niklu w sposób estetyczny.

16-24 mosfety to minimum do pracy żeby zrobić bezawaryjny pakiet.

Na rynku jest bieda... te mini spot Werder i inne wynalazki nadają się do grzania stalowej taśmy co najwyżej.

Jak potrzebowałem dobrego sprzętu to trzeba było zaprojektować samemu i 2k wydać na same części i markowe mosfety.

Tomek Radecki robi fajne rozwiązania na 2 trafach - nikiel to grzeje jako tako ale wymaga sterownika cyfrowego. Wszelkie potencjometry przy pewnej sile elektromagnetycznej szaleją.
Sterownik Damiana juz upalilem i mam dosyć kombinacji dlatego 2 lata wstecz zaprojektowałem swoją i na razie nie udostępniam. Tzn nie chciałoby mi się tego sprzedawać za 2k po kosztach części a za 3.5tys amatorzy w Polsce nie będą zainteresowani... bo jeszcze pakiet trzeba zasilający zrobić z balansowaniem aktywnym i szybką ładowarką 1500w także taka zgrzewarka zamyka się z zasilaniem w 5k.
Czy mówisz o sterowniku EVW-001S lub EVW-001W (w zależności od wersji)? Bo całkiem możliwe, że niejeden Damian projektował sterownik. Jeśli jednak mówisz o tym, o którym myślę, to jako konstruktor pozwolę się wypowiedzieć. Nie otrzymaliśmy do tej pory żadnej informacji o upaleniu. Jeśli takie sytuacje się zdarzają najlepiej jest to zgłosić.
W tych sterownikach jedyne co można upalić to triak. Zaprojektowaliśmy je tak, aby można było wlutować mocniejszy triak - BTA100 do bardziej wymagających zastosowań. W starszych wersjach nie było tego miejsca do wlutowania, ale tak czy inaczej da się to przerobić na mocniejszy triak.

Po drugie - zgrzewarki robi Tomek Radomski, nie Radecki. Wielokrotnie mylisz nazwisko, co może wprowadzać innych ludzi w błąd.

Trzecia sprawa - nie rozumiem tego hejtu na kWelda. Kweld bez najmniejszego problemu zgrzewa 0.2 czystego niklu lub kanapkę 0.1Ni + 0.1Cu. Dwie lub trzy warstwy niklu 0.2mm też da się tym zgrzać. Do zasilania używam pakietu 4s1p LiFePO4 na pryzmatach A123 i robi robotę. Zgrzewy są odpowiednio mocne. KWeldem zgrzałem dwie baterie do SURRONA, z czego jedna na 400A była robiona na mieszance Ni+Cu i to podwójnej. Ta zgrzewarka ma jedną wadę - przy wyższych nastawach dżuli szybko się przegrzewa i trzeba robić przerwy.

Swego czasu prezentowałeś swoje przepalone kweldowe zgrzewy jako "solidne". Z doświadczenia wiem, że na oko to było coś ok 100-120 J na zgrzew na pierwszej lub drugiej warstwie niklu. To zdecydowanie za dużo. Tyle dżuli to ja ładuję na 0.1Ni + 0.1Cu. Więc jeśli uważasz, że kWeld jest za słaby na takie rzeczy, i chcesz ładować równowartość 200-300 J na zgrzewanie niklu to szczerze współczuję. Bo naprawdę da się zrobić dobry zgrzew nawet na 0.2mm niklu poniżej 70J.

Pozdrawiam serdecznie.
Damian
https://cat-ebikes.pl/
Pakiety akumulatorowe, rowery elektryczne, ogniwa li-ion
Profesjonalny montaż, konwersja rowerów (również wysyłkowo)
KONTAKT: sklep@cat-ebikes.pl
tel. 577 512 420
BIAŁYSTOK
Wojtek
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: 02 maja 2019, 9:48

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: Wojtek »

Dyskutujecie o dżulach, amperach i co jakiś czytam o przepalonych, cieknących celach. Nikt nawet nie wspomnieni o podstawowym warunku dobrego zgrzewu - elektrodach. Bez ich poprawnego, indywidualnego dla danej zgrzewarki przygotowania do pracy, nie ma mowy o poprawnym, trwałym przez wiele lat zgrzewie. Jest wiele zdjęć zadowolonych z wykonanej pracy konstruktorów baterii z okopconymi, zesmarzonymi niby zgrzewami o średnicy pięciogroszówki, które dziś przewodzą prąd, a za dwa, trzy lata nikiel będzie odpadać razem z kawałkiem minusa celi. Dobry zgrzew nie jest równoważny mocy czy cenie zgrzewarki. I dobrze zgrzana bateria to nie 10 zgrzewów z których połowa jest nic nie warta. Dobre zgrzewy to elektrody profilowane do konkretnej zgrzewarki, kontrolowane i ewentualnie korygowane co kilkaset zgrzewów. Nawet Sunko okaże się całkiem poprawną zgrzewarką jeśli precyzyjnie przygotujemy obie elektrody - kąt 60*, średnica ostrza - 0,6mm - oczywiście wypolerowane papierem 1500 - 2000.
Awatar użytkownika
CAT-EBIKES
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 16 sty 2022, 10:54

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: CAT-EBIKES »

Wojtek pisze:
24 gru 2022, 11:56
Dyskutujecie o dżulach, amperach i co jakiś czytam o przepalonych, cieknących celach. Nikt nawet nie wspomnieni o podstawowym warunku dobrego zgrzewu - elektrodach. Bez ich poprawnego, indywidualnego dla danej zgrzewarki przygotowania do pracy, nie ma mowy o poprawnym, trwałym przez wiele lat zgrzewie. Jest wiele zdjęć zadowolonych z wykonanej pracy konstruktorów baterii z okopconymi, zesmarzonymi niby zgrzewami o średnicy pięciogroszówki, które dziś przewodzą prąd, a za dwa, trzy lata nikiel będzie odpadać razem z kawałkiem minusa celi. Dobry zgrzew nie jest równoważny mocy czy cenie zgrzewarki. I dobrze zgrzana bateria to nie 10 zgrzewów z których połowa jest nic nie warta. Dobre zgrzewy to elektrody profilowane do konkretnej zgrzewarki, kontrolowane i ewentualnie korygowane co kilkaset zgrzewów. Nawet Sunko okaże się całkiem poprawną zgrzewarką jeśli precyzyjnie przygotujemy obie elektrody - kąt 60*, średnica ostrza - 0,6mm - oczywiście wypolerowane papierem 1500 - 2000.
Elektrody są ważne owszem.
Zgrzewamy elektrodami z kWelda, których ostrza są znacznie grubsze, niż 0.6mm. Jak zgrzewam bidon 91 ogniw, to po dogrzaniu blaszki 0.15mm do jednego ogniwa jestem w stanie podnieść cały pakiet trzymając tylko za tą taśmę i się nie odrywa. Prosty test, a dużo mówi o jakości zgrzewu.
Damian
https://cat-ebikes.pl/
Pakiety akumulatorowe, rowery elektryczne, ogniwa li-ion
Profesjonalny montaż, konwersja rowerów (również wysyłkowo)
KONTAKT: sklep@cat-ebikes.pl
tel. 577 512 420
BIAŁYSTOK
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: glebor »

Trzecia sprawa - nie rozumiem tego hejtu na kWelda. Kweld bez najmniejszego problemu zgrzewa 0.2 czystego niklu lub kanapkę 0.1Ni + 0.1Cu. Dwie lub trzy warstwy niklu 0.2mm też da się tym zgrzać. Do zasilania używam pakietu 4s1p LiFePO4 na pryzmatach A123 i robi robotę.
Zdecydowanie nie robi roboty. Zgrzejesz nim pierwszą warstwę na 50J i się trzyma. Prubujesz zgrzać drugą warstwę i się nie trzyma. Bez znaczenia czy jest 50J czy 120 i nie jest to tylko moja opinia. Pakiet zasilający miałem 4S30P na samsungach 30T i jest on na pewno wydajniejszy niż saszetki A123. Mam saszetki A123 4S2P i również wcale nie jest lepiej, pozatym, że podczas pracy saszetki robią się gorące i puchną, więc ze względu bezpieczeństwa ich nie używam.

Zgrzewy są odpowiednio mocne. KWeldem zgrzałem dwie baterie do SURRONA, z czego jedna na 400A była robiona na mieszance Ni+Cu i to podwójnej. Ta zgrzewarka ma jedną wadę - przy wyższych nastawach dżuli szybko się przegrzewa i trzeba robić przerwy.
Jasne, w obudowę możesz wywiercić dziurę i zainstalować 2 wysookobrotowe wentylatory 15kRPM i już się nie przegrzewa.

Swego czasu prezentowałeś swoje przepalone kweldowe zgrzewy jako "solidne". Z doświadczenia wiem, że na oko to było coś ok 100-120 J (było między 55-60 Juli, więc średnio wiesz...) na zgrzew na pierwszej lub drugiej warstwie niklu. To zdecydowanie za dużo. Tyle dżuli to ja ładuję na 0.1Ni + 0.1Cu. Więc jeśli uważasz, że kWeld jest za słaby na takie rzeczy, i chcesz ładować równowartość 200-300 J na zgrzewanie niklu to szczerze współczuję. Bo naprawdę da się zrobić dobry zgrzew nawet na 0.2mm niklu poniżej 70J. No właśnie się nie da... W kweldzie po dodaniu wentylatorów odparowały ścieżki na płytce, które wzmocniłem cyną i była jakaś niewielka poprawa... Ogólnie kweld ma za małą liczbę mosfetów, żeby nadawał się do pracy.

W obecnej chwili używam zgrzewarki na 24 mosfet 1405 i jakość jest nieporównywalnie lepsza. Na 12mS jestem w stanie zgrzać elegancko nikiel bez przepaleń. Może nasze rozbierzności w parametrach powstają z powodu użytego materiału. Nikiel jest N199 i N200. Ja używam N200 i jest on mega przewody, na tyle, że kaweld nie jest w stanie tego zgrzać. Wszystkie pakiety, jakie robię idą na niklu 0,2. 24 fety grzeją na pakiecie zasilającym zgrzewarkę samsung 30T i bez problemu zgrzeje to nikiel 0,15+miedź 0,2 i wreszcie jestem zadowolony. Teraz zdecydowanie mocniej zjadane są elektrody i trzeba podostrzać, bo idzie znacznie większa energia i miedź się wtapia w zgrzewany nikiel.

Co do sterowników szaleją mi parametry przy zgrzewaniu i jedyne normalne sterowanie jest cyfrowe z arduino + SSR, aczkolwiek jakość tych zgrzewów z transformatorów 2 połączonych ze sobą jest bardzo niska; na jednym wogóle się nie dało zgrzewać. Zgrzewarkę będąc jeszcze na duńskiej podkręciłem że wywalało bezpiecznik B32, więc moc była całkiem niezła. Wymieniliśmy na C32 i dało się coś okazjonalnie zgrzać. Aczkolwiek w warunkach domowych na zabezpieczeniu B16/B20 to można pozgrzewać sobie co najwyżej taśmę stalową niklowaną. Sinus to moc szczytowa przez pierwiastek z 2, dodatkowo czas w jakim jest wykonywana amplituda to 20/40ms, więc nawet na jednym okresie jest za długi czas względem zgrzewarek DC.

Ogólnie czas zgrzewania kaweldem się skończył i nie powróci już nigdy. Niemniej ma niezły stosunek jakości do ceny dla początkujących.
same mosfety infineona z TME kosztują więcej na porządny projekt niż cały Kweld.
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Awatar użytkownika
CAT-EBIKES
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 16 sty 2022, 10:54

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: CAT-EBIKES »

A więc po kolei.

Naprawdę nie wiem co ty musisz robić z tymi A123, że się przegrzewają i puchną. Owszem, są lekko ciepłe bo jednak dostają impulsowo po 2000A, ale dobrej jakości cele, które posiadam nie puchną. No chyba, że kupiłeś jakiś śmietnik z depakietu/odzysku :roll:

Mocy zgrzewarki nie mierzy się po tym jak bardzo wywala bezpieczniki. Dużo zależy od jakości uzwojeń i parametrów magnetycznych rdzenia. Zgrzewarka może i szarpie duży prąd z sieci, ale jeśli są duże straty na uzwojeniu i rdzeniu, to nic ci z tego wywalania bezpiecznika.

Wartość skuteczna to jest wartość szczytowa dzielona przez pierwiastek z dwóch, ale domyślnie i tak posługujemy się wartością skuteczną, a nie szczytową. Zatem prąd skuteczny (dajmy na to) 1000 A sinusoidalny to jest to samo co 1000A stały (DC). Odsyłam do równania z całką: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5% ... _skuteczna

Jeśli czas jest za długi to trzeba używać sterownika z regulacją mocy, który de facto reguluje czas półokresu sinusa, a więc i moc skuteczną.

Glebor, naprawdę trudno sie czyta posta bez używania cytatów. Ale jeszcze trudniej czyta się bzdury, które tu wypunktowałem.

EDIT: Elektrody zaostrzone na stożek będą kleić się jeszcze bardziej. Także powodzenia :lol: Nie bez powodu elektrody w kWeldzie stockowo są zaokrąglone.
Damian
https://cat-ebikes.pl/
Pakiety akumulatorowe, rowery elektryczne, ogniwa li-ion
Profesjonalny montaż, konwersja rowerów (również wysyłkowo)
KONTAKT: sklep@cat-ebikes.pl
tel. 577 512 420
BIAŁYSTOK
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: glebor »

A więc po kolei.

Naprawdę nie wiem co ty musisz robić z tymi A123, że się przegrzewają i puchną. Owszem, są lekko ciepłe bo jednak dostają impulsowo po 2000A, ale dobrej jakości cele, które posiadam nie puchną. No chyba, że kupiłeś jakiś śmietnik z depakietu/odzysku :roll:

Pracuję... Jakbyś miał rękojeści chłodzone wodą - elektroda idzie w środek, z drewnianą rączką która ma 8 otworów z rurkami na wodę, żeby nie parzyła, to zdarza się, że z rękojeści poleci dym a elektrody nie problem przebarwić i zazwyczaj po 15-20 minutach pracy robią się ciemno niebieskie (tellurium cooper 14500). Inny stop w ogóle się nie nadaje do zgrzewania...

Ogniwa były nowe 0,5mR i w sumie po godzinie prawdziwej pracy napęczniały i wywaliłem przez okno dla bezpieczeństwa. Jak się zgrzewało w trybie amatorskim pedałem i przykładaniem elektrod to kweld jakoś działał, ale jak sie zaczęło szyć po 4 pary zgrzewów na ogniwo w trybie 0,1ms to poddawało się wszystko i kweldy i sterowniki i rękojeści i elektrody. Jedynie nie udało mi się nigdy spalić transformatora niestety. Najprawdopodobniej jak kable robiły się gorące traciły prąd przez wzrost rezystancji i zgrzewy mocno różniły się pod koniec i na początku zgrzewania.

Nie piszę bzdur, tylko intensywnie użytkuję zgrzewarkę. Robiłem testy na 4S2P a123 i niestety się nie sprawdziły. Zgrzewarki ze sterownikiem cyfrowym są spoko, ale wszelkie potencjometry się zupełnie nie sprawdzają. Pytanie jeszcze jakie kable były dawane. W połączeniu 2 transformatorów Gall 900 E4 nawiniętych po 3 zwoje kabla 35 lub 50mm2 siła elektromagnetyczna była tak duża, że obecnie każdy sterownik szalał.

W roku 2021 załatwiłem w sumie 4 kaweldy. Ponieważ grzały słabo zwiększyłem soft na 2700A i pierwszy padł na tych nastawach po kilku godzinach pracy z wentylatorem wysokoobrotowym zamontowanym w obudowie. Mosfety niby miały 70 stopni, ale nie wytrzymała ścieżka. Zszedłem softem na 2400-2500A żeby dało się zgrzewać czysty nikiel 0,2 - prawdziwy czysty nikiel N200, a nie gówno z aliexpress. Najpierw padła dioda, potem padła ścieżka przy mosfetach - dałem plecionkę i zalutowałem to przestał działać pomiar prądu poprawnie. Rzeźbienie w gównie z tymi kaweldami... One są do amatorskiej pracy ok. Jeżeli ktoś chce tym grzać 1-2 bidony dziennie, to spoko. Jeżeli kweld miał zgrzać 30 bidonów dziennie, to leciał w trybie automat 0,1ms przerwy między zgrzewami i na podkręconym sofcie od 8-19 i stwierdziłem po wymianie 4 kawelda, że buduję swoją zgrzewarkę i działa do pół roku odpukać na razie bez zająknięcia ;) Pakiet zbudowałem na ogniwach samsung 30T jeden 4S 30P i drugi 4S20P trzecia zgrzewarka chodzi na 4S15P - ale raczej rzadko z powodu również przegrzewania się ogniw.

Jeżeli chodzi o zasilacz, to na początku był flatpack SMPS1000 przerobiony ruskim modem na 14,4V 35A ale to nie było w stanie zapewnić tempa uzupełnienia energii. Wleciał cyfrowo regulowany tebechop 2700 z prądem ładowania 50A i z niego już byłem zadowolony ;) Ma możliwość odłączania części końcówek mocy, gdy prąd ładowania nie jest w pełni wykorzystany.

Ogólnie miałem przyjemność obcować też z MIGDĄ MD500 jej nie rozbierałem, bo ledwo grzała nikiel 0,15 i udało się zwrócić na aliexpress, zapłąciłem tylko za wysyłkę zwrotną. Ciekawie jest to złożone bo zgrzewarka używa mosfetów i na elektrodach potrafi pojawić się nawet 100V.
Aczkolwiek mocno przestrzegam, bo od tej migdy za 15k kweld jest nieco lepszy. Oczywiście wszelkie wynalazki jak sunko itp jakby ktoś chciał kupić, to lepiej baterie oddać na zgrzanie do jakieś firmy. Ew kupić transformatorową zgrzewarkę, ale z myślą, że jak połączenia mają być dobre, to wyłącznie taśma stalowa niklowana położyć 2-3 warstwy więcej niż niklu i zalakierować. Efekt będzie wtedy zadowalający. Lepiej zrobić akusa na stalówce niż niedogrzać nikiel i się barować z puszczającymi zgrzewami jak w pewnej firmie z Poznania :) która zgrzewała na migdzie właśnie i potem blaszki odłaziły ciągnąć palcami ;) I w roli ścisłości z tej migdy nie tylko korzystała w okolicy popularna firma z zestawami i bateriami do rowerów z poznania, ale także specjaliści regenerujący akumulatory do wkrętarek - obecnie ta firma jeszcze niestety istnieje.

Jednego z tych uszkodzonych kweldów mam nadal nienaprawionego do dzisiaj. Jakby ktoś chciał się pobawić to oddam za flaszkę. Nie działa pomiar prądu zgrzewania.
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
Atebo
Forumowicz
Posty: 70
Rejestracja: 12 kwie 2020, 16:09
Lokalizacja: Bayern

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: Atebo »

Mały dodatek do wątku.
Zakupiłem na Ali zgrzewarkę o symbolu 801H. https://de.aliexpress.com/item/10050051 ... pt=glo2deu
W promocji z wysyłką wyszła 253 euro za najmocniejszy model.
Zgrzałem jedną bateryjkę 13S7P i śmiało mogę stwierdzić, że kweldowi w niczym nie ustępuje. Nie za wielka można dopasować wiele parametrów zgrzewu. Nie wiem jak by miała się zachowywać przy 4 bidonach dziennie. Ale do amatorskich zastosowań polecam
Załączniki
IMG_20230430_105906.jpg
batlad.jpeg
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jaką zgrzewarke warto kupić?

Post autor: glebor »

Ciekawy patent capacitor welding może być zdecydowanie wydajniejszy niż trafo...
U nas śmiga własna konstrukcja na razie rok i działa bez problemu zgrzewając po 20 bidonów dziennie, aczkolwiek model ciekawy, Kweld nie jest zbyt bezawaryjnym produktem przy pracy ciągłej. Ciekawe jak ten capacitor welder będzie działał w perspektywie czasu
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
ODPOWIEDZ