Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Z racji nabycia e-bika pojawiła się kwestia ładowania.

Dane aku:
48V 26Ah, 13s9p, ogniwa LGGBMG11865
Ładowarka: GT240WJ 54,6V 3.5A

Kupiłem używane rower i sprzedający przekazał mi informację którą otrzymał od firmy elektryfikującej rower, że "akumulator należy ładować po każdej jeździe (nawet 2 km) i nie należy przekraczać czasu ładowania 4h. Jak nie można odłączyć ładowarki, to najlepiej kupić programator który odłączy napięcie po 4 godzinach."
Trochę to się gryzie z moją ogólną wiedzą na temat żywotności akumulatorów (telefony, komputery, wkrętarki), gdzie zawsze zalecane było nie doładowywać akumulatorów, tylko wyładować do dolnego progu i ładować do pełna.

1. Proszę o poradę czy faktycznie ładować po każdej jeździe, czy w momencie, jak akumulator się wyładuje?

2. Jak to jest z tym ładowaniem. Czy mam pilnować tych 4 godzin i odłączać ładowarkę, czy nie muszę tego robić, czy wręcz powinienem ją zostawić w prądzie na dłużej? Pytam, bo gdzieś wyczytałem, że po naładowaniu przez kolejne 4 godziny BMS wyrównuje napięcie w poszczególnych pakietach. Tylko nie wiem, czy każdy BMS i każda ładowarka tak robią? W tej ładowarce jak ładowałem od zera, to po 3 godzinach zaświeciła się zielona dioda i wentylator przestał chłodzić. Jak powinienem ładować prawidłowo?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

1. ładowanie po dwóch kilometrach to mała przesada, ale przy Li-Ionach na pewno nie jest zalecane rozładowywanie aku do "zera".
2. Fabryczne zalecenia ładowania prądem 0.5C to 3.5 godz lub 50 - 100 mA w fazie CV na ogniwo. Musiałbyś sprawdzić jakim prądem CC jest ładowany aku, i jaki prąd CV po czterech godzinach ma ładowarka, dopiero wówczas można coś powiedzieć czy podawane cztery godziny mają sens.
Ostatnio zmieniony 02 maja 2021, 22:16 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Dzięki za odpowiedź,

1. Tylko kwestia czym jest te "zero", bo wiadomo, że nie wolno wyładować aku do 0 V bo się je zajedzie. Natomiast chodzi mi o to, czy dobrze jest ładować po rozładowaniu do dolnej bezpiecznej dla aku granicy, czy np. lepiej ładować już przy 50%. Z tego co wiem, to dla Li-Ion liczą się cykle a nie aż tak wiek, więc teoretycznie lepiej by było ładować po 3 dniach wyładowany aku do 20%, niż każdego dnia z 80% do 100%. No chyba, że się mylę.

2. Inaczej, po 3 godzinach ładowarka z czerwonej diody wskoczyła na zieloną, co oznacza przejście w "stan oczekiwania". Wentylator w ładowarce przestaje pracować. Czy to oznacza, że ładowarka przestaje już ładować i nie trzeba jej wyłączać? Czy może wtedy zaczyna się proces wyrównywania pakietów przez BMS? Czy jednak nic się nie wyrównuje a pomimo zielonej diody ładowarka pcha ampery w naładowany akumulator i go uszkadza?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

1. "zero" to 3V na ogniwo. Nie jest istotne przy jakim rozładowaniu zaczniesz ponownie ładować. Jeżeli codziennie jeździsz krótkie odcinki, i wiesz że w najbliższym czasie nie będzie dłuższego odcinka do przejechania, to bez sensu jest utrzymywać ogniwa na pełnym napięciu 4.2V, bo to jak zauważyłeś, skraca ich żywotność/pojemność. Ładujesz więc taką baterię jak się rozładuje DO PEŁNA
Jeżeli jednak jeździsz różne dystanse czasowe (większe/mniejsze), to ładujesz aku do pełna po każdej jeździe, chyba że wystarczy Ci/masz czas na to, to wówczas lepiej ładować do pełna przed jazdą.
2.to czy powinniśmy zostawić ładowarkę dłużej na zielonej diodzie, zależy od ładowarki. są ładowarki których dioda załącza się np przy CV = 1A, i ładowanie taką ładowarką musimy wówczas przedłużyć o dwie - trzy godziny, a sama ładowarka się nie wyłącza. Co do "trzymania baterii tygodniami" na takiej ładowarce, to znowu kwestia żywotności/pojemności aku, owszem przy sprawnym BMS'e nie powinno nic się zdarzyć, niemniej jednak napięcie na baterii np 4.15 a 4.2 (4.15V bateria po wyrównaniu BMS, 4.2V bateria cały czas pod napięciem) to różnica cykli ładowań 700 do 500.
Są jednak i takie ładowarki które wyłączają ładowanie wraz z zapaleniem się zielonej diody. Takie ładowarki praktycznie mogą być podłączone dłużej bez konsekwencji,
Do oceny jaką masz ładowarkę wystarczy właczyć amperomierz podczas ładowania.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2021, 9:05 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: WojtekErnest »

Umowne 0 =3V nalezy interpretowac tak że jesli pakiet ma okolo 3,3V to po włączeniu roweru i nacisnieciu 'gazu' czy pobór prądu kilku/nastu Amper, napięcie spada do okolo 3V i ... koniec jazdy.
Dlatego, defacto 3,3V to jest w istocie 0%.
A pamiętać nalezy ze im nizsze napięcie pakietu, to aby dostarczyć MOC prąd musi wzrastać. Zatem ladujemy aku na max, potem balanser obniża napięcie i wtedy ekonomika jazdy i trwałość aku jest największa. Ladowanie po 2 km to przesada, lub pakiet jest z założenia nierówny/uszkodzony i sprzedawca asekuruje się taką poradą.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2021, 9:43 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

zeeltom pisze:
02 maja 2021, 22:59
Opisywałem niedawno sprawę ładowania i zapalania się zielonej diody. Po jej zaświeceniu powinniśmy zostawić jeszcze ładowanie ze 2-3 godziny, bo wtedy następuje wyrównywanie pakietu.
Może nie koniecznie chcę ją mieć w prądzie tygodniami, bardziej kwestia tego, czy mam pilnować, żeby np. po włączeniu o 22:00 pilnować, żeby odłączyć ją o 2 w nocy, czy może być w prądzie do 8 rano i się nic nie stanie :) A być może nawet jest wskazane żeby była do tej 8 w prądzie bo wyrówna pakiety?
tkoko pisze:
03 maja 2021, 9:01
zależy od ładowarki. są ładowarki których dioda załącza się np przy CV = 1A,
Podrzucam zdjęcie mojej, może ktoś wie jak ona się zachowuje po "skończeniu" ładowania. Równolegle poszukam wtyczek XLR i się wepnę amperomierzem żeby sprawdzić to samemu, bo mnie ciekawi co się dzieje po zapaleniu zielonej
ladowarka.jpg
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

zeeltom pisze:
03 maja 2021, 9:31
CV=1A???
Chyba nie rozróżniasz CV od CC.
......
Obejrzyj filmik "test ładowarki :D

http://chomikuj.pl/tkoko
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Golcu pisze:
03 maja 2021, 10:39
.
Podrzucam zdjęcie mojej, może ktoś wie jak ona się zachowuje po "skończeniu" ładowania. Równolegle poszukam wtyczek XLR i się wepnę amperomierzem żeby sprawdzić to samemu, bo mnie ciekawi co się dzieje po zapaleniu zielonej
ladowarka.jpg
Jeżeli razem z włączeniem zielonej diody wyłącza się wentylator, to zapewne wyłącza się i ładowanie. Jeżeli po zapaleniu zielonej diody wentylator nadal pracuje, prawdopodobnie ładowanie nie jest zakończone.
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

tkoko pisze:
03 maja 2021, 11:11
Jeżeli razem z włączeniem zielonej diody wyłącza się wentylator, to zapewne wyłącza się i ładowanie.
Wentylator się wyłącza. Jedyna opcja, to ładowanie na tyle małym prądem, że chłodzenie niepotrzebne. Cóż, trzeba sprawdzić..
zeeltom pisze:
03 maja 2021, 9:31
Chyba nie rozróżniasz CV od CC.
Dla mnie to zupełnie nowe terminy. Chodzi o to, że na początku ładowarka ogranicza prąd ładowania do jej maksymalnego (w moim przypadku 3,5 A), a w końcowej fazie ładowania ładuje tyle ile akumulator bierze i ograniczone jest to jego rezystancją i napięciem?
Przeczytałem Twój post jeszcze raz i w zasadzie to właśnie opisałeś, więc chyba już rozumiem :)

Kurczę, nie lubię takich niejasności.. Pewnie wynika to z różnych ładowarek i różnego ich działania
zeeltom pisze:
03 maja 2021, 11:20
Niekoniecznie. Wentylator się wyłączy, ale napięcie nadal jest.
tkoko pisze:
03 maja 2021, 11:11
Jeżeli razem z włączeniem zielonej diody wyłącza się wentylator, to zapewne wyłącza się i ładowanie.
zeeltom pisze:
03 maja 2021, 9:31
Zielona dioda zapala się zazwyczaj po ukończeniu CC, ale ładowanie trwa nadal dając BMS czas na wyrównanie napięć na pietrach.
A to wg. mnie dosyć istotny temat, jak postępować, bo mamy w tej chwili 3 opcje:
1. Wyłączyć ładowarkę po zielonej diodzie (wg. wiedzy byłego użytkownika roweru) żeby nie zniszczyć akumulatora.

2. Nie trzeba wyłączać, bo już nie ładuje i nie ma co się spinać

3. Trzeba wręcz zostawić, bo ładuje i wyrównuje pakiety

Ale jak to mówią, jak samemu nie sprawdzisz to się nie dowiesz :)
miernik.jpg
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

To wszystko zależy od ładowarki.
Ja mam ładowarkę co po zapaleniu zielonej diody wyłącza całkowicie odcina prąd do akumulatora.
Nawet bym zapomniał i by była 24H załączona przez parę dni to i tak ponownie nie uruchomi ładowanie.

Ale te tańsze ładowarki po zapaleniu diody zielonej cały czas podtrzymują napięcie akumulatora i nie wyłącza się wogule i zawsze parę mA jest ładowania z powodu balasowanie ogniw, tylko ze balasowanie będzie zakończone po pewnym czasie po wyłączeniu ładowarki.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2021, 15:16 przez Dede, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

zeeltom pisze:
03 maja 2021, 11:20
....
Jakiś filmik w sieci nie jest wyrocznią.
Ten filmik (2015 r) w sieci jest moją własnością, i pokazuje (co do minuty) jak zachowuje się 3 amperowa ładowarka z Magmy, podczas ładowania aku Li-Ion w czasach kiedy niektórzy żyli w erze dinozaurów i w rowerach stosowali żele. :D
Szerszy opis dotyczący ładowania aku tymi ładowarkami z Magmy masz tutaj. Do dnia dzisiejszego zarówno ładowarka jak i baterie nią ładowane maja się dobrze, i jak na ośmioletni okres użytkowania nadal działają, i w najbliższym czasie (jak pogoda pozwoli) będę mógł ocenić jakim zasięgiem nadal dysponują w moim "budżetowym MID'zie" po wymianie silnika.

viewtopic.php?f=19&t=599&hilit=starzenie+ogniw
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: WojtekErnest »

Golcu pisze:
03 maja 2021, 15:08

A to wg. mnie dosyć istotny temat, jak postępować, bo mamy w tej chwili 3 opcje:
1. Wyłączyć ładowarkę po zielonej diodzie (wg. wiedzy byłego użytkownika roweru) żeby nie zniszczyć akumulatora.

2. Nie trzeba wyłączać, bo już nie ładuje i nie ma co się spinać

3. Trzeba wręcz zostawić, bo ładuje i wyrównuje pakiety

Ale jak to mówią, jak samemu nie sprawdzisz to się nie dowiesz :)
Sprawdź zależność prądu malejacego od stanu włączania diod. A po drugie sprawdz jak zachowa sie ladowarka gdy obciazysz aku, czy z powrotem podejmie ladowanie.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

No i sprawa się wyjaśniła :)
Ładowanie po odcięciu baterii przez BMS (tym razem 10 metrów od domu :D)

Początek ładowania - 3,5 A
Po 2 godzinach - 1,78 A
Po 3 godzinach akurat jak wszedłem do garażu, ładowanie było na poziomie 0,51 A jeszcze na czerwonej po chwili spadło do 0,50 A i zaświeciła się zielona dioda.
Po 4 godzinach 0,34 A
Po 5,5 godzinach 0,11 A
Po 7 godzinach 0,01 A
WojtekErnest pisze:
03 maja 2021, 15:53
Sprawdź zależność prądu malejacego od stanu włączania diod. A po drugie sprawdz jak zachowa sie ladowarka gdy obciazysz aku, czy z powrotem podejmie ladowanie.
Dzięki! Na to nie wpadłem i faktycznie, odkręciłem manetkę, przyhamowałem koło i jak prąd na ładowaniu zaczął wzrastać to zgasła zielona dioda na ładowarce i włączył się wentylator. Jak popuściłem hamulec, prąd zmalał, zielona się zaświeciła i wentylator wyłączył.

Także reasumując:
Wychodzi na to, że ta ładowarka ładuje cały czas, a jak prąd ładowania spadnie poniżej 0,5 A zapala się zielona dioda, wyłącza wentylator ale płynnie ładuje dalej aż prąd ładowania spadnie praktycznie do zera.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: WojtekErnest »

No i wszystko jasne....
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: miki »

Wynika z tego, że po zapaleniu zielonej diody LED trwa balansowanie pakietu. Ciekawe eksperymenty. Niestety, nie jest to zachowanie uniwersalne, należałoby w ten sposób sprawdzić każdy typ ładowarki.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

miki pisze:
04 maja 2021, 9:03
Wynika z tego, że po zapaleniu zielonej diody LED trwa balansowanie pakietu. Ciekawe eksperymenty. Niestety, nie jest to zachowanie uniwersalne, należałoby w ten sposób sprawdzić każdy typ ładowarki.
Zapalenie zielonej diody a balansowanie nie ma ze sobą nic wspólnego. Zielona dioda zapala się różnie, i zależy to już, jak wcześniej pisałem od konkretnej ładowarki. Często zapala się poniżej progu balansowania. Jeżeli przerwiesz ładowanie takiej ładowarki, aku nigdy nie będzie balansowane.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: miki »

A co ja napisałem? Ładowarka kolegi balansuje, inne trzeba "pomacać" żeby się dowiedzieć, jak działają.
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: slow »

Mam kilka najtańszych ładowarek. Do narzędzi 2,3,4s, do rowerów 10,13s. Każda w stanie jałowym przy świeceniu zielonej diody daje napięcie maksymalne. Zatem nawet jak świeci zielona to jakiś niewielki prąd do pakietu chyba dostarcza. Nie sądzę żeby całkowicie się wyłączały (choć to trzeba by sprawdzić) A zatem przedłuża balansowanie. Po dopięciu ładowarki napięcie szybko spada do tych 4,17 i balansowanie się kończy.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

Dobrze ze mam smart BMS i nie muszę sie martwić o balasowanie bo zawsze mam wyrównane nawet jeśli przerwie ładowanie przy 80%.
A co to ładowarek należy sprawdzić do jakiego napięcia ładują bo często jest poniżej aktywności balansera i czasem ręcznie należy korektę zrobić wyrównać napięcie.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: miki »

Zeeltom, to nie było miłe.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

Zeeltom, zamiast obrażać ludzi to napisz cos konkretnego tylko nie pisz ze mamy mieć ładowarki 24H/7 podpięte do prądu bo ty tak robisz.

Każdą ładowarkę należy sprawdzić jakie napięcie jest w niej ustawione i kiedy sie załącza balasowanie na BMSie po zapaleniu lamki zielonej.

Uniwersalne podejście to po zapaleniu diody zielonej dać 2÷3 godziny jeszcze ładowania.

Każdy akumulator należy sporadyczne sprawdzać napięcia na celach.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2021, 18:27 przez Dede, łącznie zmieniany 1 raz.
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

zeeltom pisze:
04 maja 2021, 4:07
Po takim rozładowaniu dobrze jest sprawdzić napięcia pięter, wtedy szybko się zorientujemy, które piętro jest najgorsze, bo będzie na nim najniższe napięcie. Z kolei, też dobrze jest sprawdzić wszystkie piętra po naładowaniu do pełna, czy wszystkie piętra mają jednakowe napięcia z dokładnością do 0,01V. Sprawdzimy w ten sposób sprawność BMS jak i samej baterii.
Dzięki za pomoc. Będę musiał tak zrobić, tym bardziej, że poprzedni użytkownik działał zgodnie z zasadą "Wyłączyć po zapaleniu się zielonej diody", a jeżeli faktycznie po tym dopiero następuje wyrównywanie pięter, to pakiet musi być nieźle rozjechany.. Z drugiej strony tak mu zalecili konstruktorzy pakietu. Chyba.. że źle go zrozumiał. Trudno powiedzieć.

Mam jeszcze pytanie, każdy BMS balansuje baterię?
miki pisze:
04 maja 2021, 9:54
A co ja napisałem? Ładowarka kolegi balansuje, inne trzeba "pomacać" żeby się dowiedzieć, jak działają.
Na razie wiem tylko tyle, że zapalenie zielonej diody nie jest jednoznaczne z zatrzymaniem ładowania. Ampery "płyną" dalej. Ale czy akumulator się wtedy balansuje tego nie wiem. Gdzieś przewinęło mi się, że zależy od BMSa, ale muszę jeszcze poczytać i dowiedzieć się przede wszystkim co tam za BMS siedzi i jakie warunki muszą być spełnione żeby balansował.
Dede pisze:
04 maja 2021, 18:14
Każdą ładowarkę należy sprawdzić jakie napięcie jest w niej ustawione i kiedy sie załącza balasowanie na BMSie po zapaleniu lamki zielonej.
No i właśnie.. jeżeli balansowanie zaczyna się od pewnego napięcia, (np. 54,9) a ładowarka jest ustawiona na 54,4, to pomimo, że po zielonej diodzie jeszcze ładuje, to nie poda napięcia które uruchomi balansowanie. Z drugiej strony, jeżeli balansuje na napięciu 54,0 to napięcie 54,4 będzie za duże. Ale nie wiem czy dobrze dedukuję, bo dopiero zaczynam wdrażać się w temat i jeszcze dużo czytania forum przede mną :)

Dzięki wszystkim za zaangażowanie w temat! :)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: WojtekErnest »

Balanser (typowo) balansuje w zakresie (4,15-4,20V) dla 1 S. Nie ma znaczenia czy jest ładowanie, czy świeci led zielony czy jakikolwiek inny.
Średni prąd balansowania jest największy gdy aku ma 4,20 (lub więcej) i znacznie mniejszy gdy ma np 4,15V
Dlatego uzywamy zakresów balansowania dla 1 segmentu bo w pewnym sensie nie jest istotne napięcie całości pakietu.
Przykłąd : Gdy pakiet rozbalansowany to np 1 ma 4,10 a drugi 4,20V. I wtedy silnie balansowany jest ten z 4,20, ale ten z 4,10 jest nie ruszany.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2021, 19:26 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 3 razy.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

Dla tego napięcie końcowe powinno byc 4,2V dla 1S
Wiec jeśli mamy 20S to napięcie końcowe trakcie ładowania 84V i wszystkie 20 cel powinno miec po równo 4,2V.
Po wyłączeniu ładowarki balanser jeszcze działa jak napięcie spadnie to wyłączy balasowanie, wyłączenie balasowania i czas działania to wszystko zależy o mocy i jaki próg napięcia jest ustawiony dla balansera, dochodzi jeszcze rozjazdy na celach to godzinami jeszcze może działać po wyłączeniu z gniazdka ładowarki.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

zeeltom pisze:
04 maja 2021, 22:55
miki pisze:
04 maja 2021, 17:16
Zeeltom, to nie było miłe.
Nie musi być miłe. Jak czytam że V x A to są Wh, albo że pojemność akumulatora wyrażana jest w Wh, to mnie, jako elektryka, szlag trafia i protestuję. A później te bzdury przyjmuje ktoś jako prawdę i szerzy dalej te głupoty.
To sa postawy elektronika co dla niektórych elektryków może szlag trafić.
Jaki to problem obliczenie Wh akumulatora?

Jak wiadomo według Wh jest najbardziej wiarygodne dane do obliczenia dystansu przejechania km i ile zostało Wh energi akumulatora.
Osobiście korzystam z funkcji Wh w Mpe do roweru i przelicza zasięg km.
Na forum sa podawane średnie poboru energi Wh na km jazdy jeśli wiemy jaki przydział energi rower pobiera to możemy policzyć zasięg roweru do przejechania wiec warto wiedzieć ile akumulator ma Wh przed zakupem.

Przykład akumulatorów co mają pojemność 100Ah 24V vs 40Ah 72V to który ma najwięcej energi?
Elektryk powie ze tam gdzie największa pojemność Ah a to nie prawda.
Elektronik powie najwięcej energi jest tam gdzie najwięcej jest Wh po obliczaniu tym przypadku akumulator 40Ah 72V wygrywa z akumulatorem 100Ah 24V

Zauważyłem ze akumulatory do laptopów jest podawana wartość Wh i wiemy ile rzeczywistości jest energi kiedyś było podawane tylko pojemność mAh i było mylące i wprowadzenie w błąd ludzi.
zeeltom pisze:
04 maja 2021, 22:55
Ostatnie stwierdzenie, że ładowarka się wyłącza razem z wiatrakiem też nie wróżą nic dobrego, bo to niekoniecznie jest prawda.
Dla czego może nie być prawdą? Jest tyle modeli ładowarek ze konstrukcja i wykonanie jest możliwe, nie bądźmy przekonaniu ze wszystkie ładowarki działają jednakowo bo to wszystko zależy od konstrukcji elektroniki.

Ja mam ładowarkę co załącza wiatrak jak jest wyższa temperatura niektóre działają od zależności od obciążenia prądu.
Moja ładowarka wyłącza całkowicie prąd po zapaleniu lamki zielonej a większość po zapaleniu zielonej diody ładuje dalej więc tez mogę powiedzieć ze mówicie nie prawdę? Bo umnie tak nie działa jak mówicie bo wyłącza całkowicie prąd.

Wygląda dyskusja jak by była jedna ładowarka na cały świat i wszystkie miały jednakowo działać jak u innych jest inaczej to juz wypowiedź ze nie prawda bo umnie tak nie działa.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2021, 0:42 przez Dede, łącznie zmieniany 3 razy.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: miki »

Ujmę to tak, klasyczną miarą pojemności akumulatora jest jego pojemność wyrażana w Ah i napięcie wyrażane w V. W danej pojemności można zgromadzić pewną konkretną ilość energii, co wyrażamy w Wh. Jednym słowem, zarówno Ah, jak i Wh w jakiś sposób oddają cechy akumulatora. Powiem więcej, Wh nawet bardziej. Przy podawaniu klasycznej pojemności w Ah musimy jeszcze znać drugi parametr, jakim jest napięcie w V. A napięcie razy pojemność dają ilość zgromadzonej energii (w Wh). I prawdopodobnie dlatego producenci samochodów elektrycznych podają ilość energii, jaką może zgromadzić ich akumulator. To jest jednostka, która w prostszy sposób pozwala oszacować zasięg auta.

A obrażanie kolegów z forum to bardzo zły nawyk. Nawet wśród elektryków.
Awatar użytkownika
pape
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 13 maja 2019, 16:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: pape »

Zeltom, jesteś jak Don Kichote. Masz rację, ale teraz wygrywa szybkość, łatwość. Pojemność to Ah. Nie trzeba mieć matury bo to poziom 3, 4 klasy podstawówki żeby mając napięcie sobie to policzyć. Łatwiej jednak uprościć, że pojemność to Wh niż pisać, że pojemność taka, a napięcie takie. Wszystko jest teraz szybsze i łatwiejsze, a my starsi dziadkowie nie mamy szans z tym walczyć. Normą jest instrukcja obrazkowa. I trzeba się z tym pogodzić.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

zeeltom pisze:
04 maja 2021, 22:55
miki pisze:
04 maja 2021, 17:16
Zeeltom, to nie było miłe.
Nie musi być miłe. Jak czytam że V x A to są Wh, albo że pojemność akumulatora wyrażana jest w Wh, to mnie, jako elektryka, szlag trafia i protestuję. .......

Do miki, tak strasznie nie martw się o mnie :D dyskusje (zresztą wieloletnie) z Zeeltomem są dla mnie zabawne.

Do Zeeltoma,
1. To zapewne w najbliższym czasie czeka Ciebie przewrót Kopernikański.
2. pokaz mi gdzie napisałem że V x A to Wh, chętnie to zobaczę
zeeltom pisze:
03 maja 2021, 9:31
CV=1A???
Chyba nie rozróżniasz CV od CC.
Normalnie działająca ładowarka najpierw ląduje stałym prądem, przykładowo 2A, potem w momencie gdy spada prąd poniżej 2A doładowuje akumulator stałym napięciem np. 42V dla 10S do momentu spadku prądu ładowania poniżej 0,1A i wtedy powinna się wyłączyć.
Zielona dioda zapala się zazwyczaj po ukończeniu CC, ale ładowanie trwa nadal dając BMS czas na wyrównanie napięć na pietrach.
U mnie wyrównywanie zaczyna się w okolicach 4,22-4,21V i kończy przy 4,19V na piętro.
Faktycznie nie rozróżniam FAZY CC od CV, i dlatego używam do rozróżnienia taki drobiazg jak watomierz, gdzie mam podgląd na napięcie, natężenie itd w czasie ładowania baterii.
Poniżej masz zdjęcia, nie z internetu tylko z wczorajszych pomiarów działania moich ładowarek.
I tak,
1. ładowarka o oznaczeniu HGSPCHAONFF do baterii 10S, 36V, i prądzie ładowania 3A zachowuje się następująco.
Faza CC przy prądzie ~3A trwa w zależności od pojemności baterii do napięcia 41.5 do 41.8V, po czym następuje spadek prądu, i w FAZIE CV przy prądzie ~1 A następuje zapalenie zielonej diody. Ładowarka dalej ładuje aż do zera, przy czym tak długo jak płynie jakikolwiek prąd, wentylator cały czas pracuje (im mniejszy prąd tym wolniej). Wyłączenie ładowarki czy to przez BMS czy odłączenie od baterii, wyłącza i wentylator.
2. ładowarka o oznaczeniu YZPOWE-42 do baterii 14S, 52V, i prądzie ładowania 4A zachowuje się następująco.
Faza CC przy prądzie ~4A trwa w w przypadku mojej baterii do napięcia około 57.7V, po czym następuje spadek prądu, i w FAZIE CV przy prądzie ~0.8 A następuje zapalenie zielonej diody i wyłączenie wentylatora. Ładowarka dalej ładuje aż do zera.
Jak widać zarówno moje ładowarki jaki i np. u Golcu nijak się ma do "normalnie działającej ładowarki".
zeeltom pisze:
03 maja 2021, 11:20
Niekoniecznie. Wentylator się wyłączy, ale napięcie nadal jest.
CV to po przetłumaczeniu "stałe napięcie". Od kiedy to napięcie wyrażane jest w amperach?
Jakiś filmik w sieci nie jest wyrocznią.
Jak wyżej, podaj mi gdzie napisałem że CV to NAPIECIE wyrażane w amperach. Dodatkowo z tego co mi wiadomo, ładowarki modelarskie WYŁĄCZAJĄ ładowanie (ale to tylko opinia na podstawie użytkowników tych ładowarek).
zeeltom pisze:
04 maja 2021, 17:00
W sumie, to nadal nie jest jak pisze tkoko. że balansowanie się kończy, jak pisze tkoko. Ale on pisze wiele różnych rzeczy, które mają mają ją się nijak do rzeczywistości i uprzedzam czytających, że nie zawsze on ma rację, choć próbuje uchodzić za zawacę rzeczy
Nie wiem o jakim "końcu balansowania piszesz", ale mogę Ci zademonstrować początek balansowania mojego pakietu. Dolne zdjęcie i dwa ujęcia po prawej stronie. Na lewym masz moment zapalenia się pierwszej diody na BMS'ie, na drugim masz zapalanie dalszych diod na BMS'ie. Jak pisałem wcześniej, balansowanie nie ma nic wspólnego z zapaleniem się zielonej diody, zielona dioda zapaliła się przy napięciu 58.9V (na watomierzu, realnie 58.7V) i przy prądzie ~0.8A. Balansowanie zaczęło się natomiast przy realnym napięciu 58.8V, i prądzie 0.22 A. Koniec balansowania to najpierw zapalenie się wszystkich diod w BMS'e, a następnie ich zgaszenia.

I na koniec, jest takie powiedzenie
"Nie ucz ojca dzieci robić".
Moje początkowe doświadczenia z bateriami Li-Ion, i ładowarkami do nich to lata 2013/2014. Byłem pierwszy (nie licząc fabrycznych rowerów) który w swoich rowerach zaczął używać Li-Ion i BMS'y, nawet Tas wówczas bazował na turnigy, buzerach i ładowarkach modelarskich. Jedną z pierwszych ładowarek do Li-Ion którą sam zakupiłeś, to była polecana przez mnie ładowarka z Magmy . Jeszcze rok czy dwa lata temu, jedynym Twoim aku godnym polecenia do roweru to były żele, i wszelkie dyskusje nad zmianą ich na Li-Iony (również i ze mną) kończyła się podobnie jak np powyższa dyskusja. Żel to żel i koniec dyskusji, a dzisiaj mamy już specjalistę od Li-Ion'ów :D
Załączniki
aku1.JPG
aku 36V.jpg
aku52.jpg
Ostatnio zmieniony 05 maja 2021, 10:07 przez tkoko, łącznie zmieniany 3 razy.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: miki »

Pogadajcie sobie na PW. Jak już musicie :-)
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

Może chodziło o V x Ah możliwe ze ktoś zapomniał dodać h na końcu.
Do komputera Mpe liczymy V x Ah

Formuła konwersji mAh na Wh
Wh = mAh × V / 1000
Żeby ułatwić życie najłatwiej policzyć V x Ah

Dużo akumulatorów jest juz podawanych juz Wh zamiast mAh i musimy to zaakceptować ta metodę podawania pojemności akumulatora.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2021, 15:32 przez Dede, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Goliath »

A wracając do tematu ;)

@Golcu - sprawdź tak jak koledzy radzą napięcia na poszczególnych sekcjach podczas "naładowanego" akumulatora i tuż po rozładowaniu kiedy BMS odetnie.

Z Twoich wcześniejszych wpisów to coś mi nie gra z rzeczywistą pojemnością akumulatora :|
Wcześniej pisałeś o danych akumulatora
Golcu pisze: Dane aku:
48V 26Ah, 13s9p, ogniwa LGGBMG11865
Ładowarka: GT240WJ 54,6V 3.5A
...a później opisałeś zachowania ładowarki podczas ładowania "pustego" aku.
Golcu pisze: No i sprawa się wyjaśniła :)
Ładowanie po odcięciu baterii przez BMS (tym razem 10 metrów od domu :D)

Początek ładowania - 3,5 A
Po 2 godzinach - 1,78 A
Po 3 godzinach akurat jak wszedłem do garażu, ładowanie było na poziomie 0,51 A jeszcze na czerwonej po chwili spadło do 0,50 A i zaświeciła się zielona dioda.
Po 4 godzinach 0,34 A
Po 5,5 godzinach 0,11 A
Po 7 godzinach 0,01 A
Przy "nominalnej" pojemności 26Ah to coś za szybko ładowarka 3,5A ukończyła ładowanie... jakby akumulator miał rozjazd na celach lub jego realna pojemność była granicy ~10Ah :|
Ostatnio zmieniony 05 maja 2021, 15:30 przez Goliath, łącznie zmieniany 1 raz.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

Jesli jedna cela z 13 ma aktualnie pojemność 10Ah zamiast 26Ah to BMS wyłączy wcześniej prąd mimo ze jest prąd na innych celach.
Więc na wyładowanym należy sprawdzić napięcia na celach to bedzie wiadomo kutra ma najmniejszą pojemność i którą cele należy naprawić.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Goliath »

Dede pisze:
05 maja 2021, 15:51
Jeśli jedna cela z 13 ma aktualnie pojemność 10Ah zamiast 26Ah to BMS wyłączy wcześniej prąd mimo ze jest prąd na innych celach.
Więc na wyładowanym należy sprawdzić napięcia na celach to będzie wiadomo która ma najmniejszą pojemność i którą cele należy naprawić.
To tak reasumując... ;)
Dzięki Dede za rozszerzenie mojej wypowiedzi. ;)
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Goliath pisze:
05 maja 2021, 15:29
Z Twoich wcześniejszych wpisów to coś mi nie gra z rzeczywistą pojemnością akumulatora
Właśnie dlatego założyłem ten temat, bo mi się nie zgadza teoria osoby sprzedającej rower i zacząłem drążyć. Pierwsze odcięcie prądu mnie kompletnie zaskoczyło, wskaźnik naładowania pokazywał 70% (co prawda oparty na napięciu, więc to miarodajne aż tak nie jest), a intuicyjnie czułem, że trochę za szybko brakło prądu. Za drugim razem zresetowałem licznik i zrobiłem 40 km do odcięcia przez BMS. To mój pierwszy e-bike i nie wiem ile powinien przejechać na takiej baterii. Poza tym jest dużo zmiennych od których zależy zasięg. Jak przeglądałem ogłoszenia, to często widziałem, że zasięg przy 25 km/h i pedałowaniu wynosi 120 km, ale przy szybkiej jeździe na manetce 40 km. U mnie jest teren dosyć zróżnicowany, droga do pracy to sinusoida, więc to też pewnie ma wpływ na zasięg. Z drugiej strony, dużo też pedałuje.
Chciałem zacząć od kupna watomierza (TK15 np.) żeby sprawdzić realne zużycie prądu. Później dobrać się do akumulatora i właśnie pomierzyć poszczególne sekcje. Ale w międzyczasie zadzwoniłem do Elektro-bikes z Bielska (którzy elektryfikowali ten rower) i trochę pogadałem. Zapytałem o te ładowanie i czy BMS ma balanser. Powiedzieli, że ma balanser i jak najbardziej zalecają, żeby nie odłączać ładowarki na zielonej diodzie, tylko żeby jeszcze z 2-3 godziny ją zostawić, bo na zielonej diodzie jest naładowany w 80% i jeszcze nie balansuje. W ogóle najlepiej podłączyć wieczorem i odłączyć rano. Zaproponowali mi, żebym przyjechał z rowerem, wtedy pomierzą akumulator, wyrównają go i dadzą wykres z baterii. I tak też chyba zrobię, bo jak pakiet będzie mocno rozjechany, to jeśli dobrze zrozumiałem - BMS sobie nie poradzi.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

70% naładowany i wyłączył prąd to znak ze akumulator do naprawy.
Jak juz zauważono akumulator ma prawdopodobnie jedną cele uszkodzoną i szybko spada napięcie i odcina prąd mimo ze na pozostałych celach jest napiecie bo wskaźnik naładowania wykazuje 70% według napięcia całego pakietu.

Radziłbym nie ładować akumulator i zawieść do sprawdzenia bo BMS nie poradzi sobie jeśli cela jest uszkodzona, to juz nie małe rozjazdy napięcia jak wyłącza przy 70% a akumulator zachowuje się jak niecałe 10Ah niz 26Ah jak powinno.

A co do ładowania nie polecam z powodu jeśli jest uszkodzona jedna cela to trakcie ładowania może dość to sytuacji ze któraś z cel przeładowuje powyżej 4,2V i uszkodzić możesz pozostałe ogniwa. BMS powinien wyłączyć ładowanie ale są przypadki ze nie wyłącza i dla tego są pożary akumulatorów trakcie ładowania.
Ostatnio zmieniony 06 maja 2021, 0:46 przez Dede, łącznie zmieniany 3 razy.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Golcu, a sprawdzałeś jakie napięcie miała bateria po wyłączeniu zasilania, ale przed włączeniem ładowania, to pierwsze pytanie. Drugie pytanie, jaką moc pobiera silnik podczas jazdy ? Jeżeli jest "rozjazd P", to widać to przy porównaniu napięcia przed i po odcięciu przez BMS. Dodatkowo niskie temperatury otoczenia również mogły wpłynąć na szybsze odcinanie BMS'a. Niemniej jednak, tak jak zauważyli Goliath i Dede, Bateria ma "połowę" deklarowanej pojemności. Dziwne tylko że przy ładowaniu nie widać różnicy napięć "P". Przy takich rozjazdach BMS najczęściej wyłącza ładowanie a u Ciebie nie wyłączył.
Ostatnio zmieniony 06 maja 2021, 8:08 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Dede pisze:
06 maja 2021, 0:32
70% naładowany i wyłączył prąd to znak ze akumulator do naprawy.
Tylko mam ten wskaźnik opierający się tylko na napięciu, nie wiem na ile on jest miarodajny podając procenty na podstawie napięcia.
pomiar.jpg
tkoko pisze:
06 maja 2021, 8:00
Golcu, a sprawdzałeś jakie napięcie miała bateria po wyłączeniu zasilania
Właśnie tego nie zrobiłem, mogłem włożyć miernik w gniazdo ładowania i bym wiedział.. Wyświetlacz pokazujący stopień naładowania zgasł całkiem jak BMS odłączył zasilanie.
tkoko pisze:
06 maja 2021, 8:00
Drugie pytanie, jaką moc pobiera silnik podczas jazdy ?
Tego też właśnie nie wiem, zacznę chyba od zakupu watomierza, bo i tak się przyda
tkoko pisze:
06 maja 2021, 8:00
Jeżeli jest "rozjazd P", to widać to przy porównaniu napięcia przed i po odcięciu przez BMS.
Chyba przed zawiezieniem go do wyrównania spróbuję się dobrać do BMSa i pomierzyć poszczególne P, na razie nie chciałem tam grzebać bo wszystko jest oryginalnie zrobione przez firmę elektryfikującą. Dołożył bym też ten watomierz który rzetelniej pokaże co się dzieje z prądem niż ten wskaźnik naładowania. Wtedy będzie wiadomo dużo więcej
aku.jpg
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: zielony71 »

Mam bardzo krótkie doświadczenie z bateriami (za to intensywne), ale wynika z niego, że mierzenie napięcia na baterii bez obciążenia mija się z celem. Dopiero podłączenie jakiegoś odbiornika i pomiar pokazują rzeczywisty stan baterii.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

zielony71 pisze:
06 maja 2021, 9:53
Dopiero podłączenie jakiegoś odbiornika i pomiar pokazują rzeczywisty stan baterii.
Właśnie w zależności od wyhylania manetki procenty spadają na tym wyświetlaczu. Później napięcie wraca, dlatego jako wyznacznik wyładowania jakoś mocno bym go nie brał pod uwagę.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Przez 7 lat jeździłem na czterodiodowym wskaźniku, i da się w miarę dokładnie określić stan i zasięg baterii dla danego silnika. Po pierwsze trzeba sprawdzić napięcia i odpowiadające im wskazania procentowe wskaźnika. Po drugie, trzeba sprawdzić pod "typowym" obciążeniem, procentowe wskazanie na wskaźniku przy REALNYM (sprawdzonym miernikiem) napięciu 50.5 - 51.5V. Przy tym napięciu i nie zmieniającej się mocy masz praktycznie połowę pojemności/zasięgu baterii. Jeżeli moc silnika jest odpowiednio duża, jest zimno, a stan baterii jest kiepski, to każde "danie w palnik" może wyłączać BMS, lub sterownik, bo wyłączanie przez sterownik jest również możliwe.
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: verre »

:geek: ale kombinacje, wystarczy zwykły woltomierz i kilka dni jazdy a się człowiek zorientuje w zasięgach, czy Wy chcecie co do metra wiedzieć? :roll:
😁😁😁😁😁...😁😁😁
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

verre pisze:
06 maja 2021, 10:54
:geek: ale kombinacje, wystarczy zwykły woltomierz i kilka dni jazdy a się człowiek zorientuje w zasięgach, czy Wy chcecie co do metra wiedzieć? :roll:
Ale Golcu ma to co ma :D więc żeby "mieć" napięcie, musi zmierzyć "procenty".
Ostatnio zmieniony 06 maja 2021, 10:57 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: verre »

nie musi mierzyć niczego, ładujesz do pełna i jedziesz, patrzysz na wskaźnik - diody - i na kilometry na liczniku i też się zorientujesz
Ostatnio zmieniony 06 maja 2021, 11:00 przez verre, łącznie zmieniany 1 raz.
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Goliath »

tkoko pisze:
06 maja 2021, 10:56
verre pisze:
06 maja 2021, 10:54
:geek: ale kombinacje, wystarczy zwykły woltomierz i kilka dni jazdy a się człowiek zorientuje w zasięgach, czy Wy chcecie co do metra wiedzieć? :roll:
Ale Golcu ma to co ma :D więc żeby "mieć" napięcie, musi zmierzyć "procenty".
Mogę się mylić bo wersji tego "wskaźnika naładowania" jest wiele :roll: ale myślę, że to uniwersalny wskaźnik który ma możliwość konfiguracji wskazań i można w nim ustawić wyświetlanie naładowania w samych %, V oraz naprzemiennie % i V :|

Kupiłem kiedyś taki chyba w Nexun-ie :mrgreen:

@Golcu - zerknij z tyłu tego wskaźnika czy na płytce są dwa mikro przyciski.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

verre pisze:
06 maja 2021, 10:54
:geek: ale kombinacje, wystarczy zwykły woltomierz i kilka dni jazdy a się człowiek zorientuje w zasięgach, czy Wy chcecie co do metra wiedzieć? :roll:
Nie chodzi o zasięg co do metra. Ładowarka 3,5A powinna ładować akumulatora od zera do 80% az 6 godzin (21Ah) później pozostałe 20% (5Ah) następne 3 godziny ładowania bo pod koniec spada prąd ładowania.
Następny 2/3 godziny balasowanie ogniw.

Narazie to akumulator od zera do 80% ładuje dwie godziny a następne trzy godziny juz spada prąd jemu do kilka mA
Trakcie ładowania od zera wykazuje 10Ah a powinno byc 26Ah
To jest ponad przeszło połowa pojemności akumulatora to nie możemy zwalić na temperaturę bardziej bym stawiam na uszkodzoną cele.

Nich idzie do sklepu kupic multimeter najtańszy i niech sprawdzi napięcia na celach, a miernik przyszłości i tak się przyda.
Ostatnio zmieniony 06 maja 2021, 12:20 przez Dede, łącznie zmieniany 6 razy.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Znowu "szewski błąd" masz 13S, więc połowa objętości/zasięgu baterii przy typowym obciążeni/jeździe to 47.5 do 48.5V. Sorry za błąd :D
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Dede pisze:
06 maja 2021, 11:54
......
To jest ponad przeszło połowa pojemności akumulatora to nie możemy zwalić na temperaturę bardziej bym stawiam na uszkodzoną cele.
.......
W 2016 r mieliśmy mały zlocik w okolicy Bielska

https://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=4707

Rano z 7*C, aku w szopce zapewne z 5*C. 300 metrów od domu miałem już jedną diodę na wskaźniku, czyli poniżej 36V a powyżej 34V, około 30 - 40% pojemności. Ostatecznie przejechałem prawie osiemdziesiąt kilometrów, w tym podjazdy na enduro Koziej Górki, 683 metrów wysokości :D Gdybym dał w pełny "palnik" na początku przy tym napięciu, nie wjechałbym nawet na ul. Piasta (1 km od domu). Spokojne rozgrzanie baterii pozwoliło dojechać na tej baterii nie tylko do Buczkowic na spotkanie, ale pod Kozią Górkę gdzie dopiero wymieniałem tą baterię :D
Ostatnio zmieniony 06 maja 2021, 13:37 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

Nie wiemy jaka temperatura była.
Więc jaka była temperatura jak wyłączył BMS prąd?
Teraz jak jest ponad 10 stopni na plusie czy dalej ma problem przy 70% naładowania wyłącza prąd?
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Tam są procenty na zmianę z napięciem w tym wyświetlaczu, tylko to się samo cyklicznie zmienia, do tego jak świeci słońce to nic nie widać.. Zamowiłem już watomierz, lubie mieć jasną sytuację :)
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Chwila przerwy w temacie, bo potrzebowałem czasu na testy. Założyłem watomierz, naładowałem do pełna i zacząłem jeździć już z pomiarem zużytych Ah. Ale nie dawało mi spokoju brak wiedzy o poszczególnych P i w końcu dobrałem się do akumulatora.
Dede pisze:
05 maja 2021, 15:51
Jesli jedna cela z 13 ma aktualnie pojemność 10Ah zamiast 26Ah to BMS wyłączy
Dede pisze:
06 maja 2021, 11:54
bardziej bym stawiam na uszkodzoną cele.
Wszystko wskazuje, że Dede ma tutaj rację.
Zmierzyłem napięcie na wszystkich piętrach po przejechaniu ok. 10 km i wygląda to następująco:

1 4,06
2 4,07
3 4,07
4 4,06
5 4,06
6 4,06
7 4,07
8 3,59
9 4,06
10 4,07
11 4,06
12 4,06
13 4,07

No i chyba wszystko jest jasne, 8 piętro jest najsłabsze i przy większym rozładowaniu pewnie odcina cały pakiet. Zrobię jeszcze pomiar po odcięciu przez BMS i tuż po naładowaniu, ale potrzebuję na to parę dni żeby "wyjeździć" kilometry.
ODPOWIEDZ