Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Goliath »

Skoro już dostałeś się do tej 8 sekcji... :? to na początek może spróbuj ją doładować do podobnego napięcia jak reszta sekcji. ;)
Możesz użyć do tego taniego układu do ładowania 1S Li-Ion.... np. takiego :)

https://www.gammodel.pl/ladowarka-mini- ... p-120.html

lub ładowarki modelarskiej.

Po naładowaniu 8 sekcji sprawdź jak wtedy zachowuje się pakiet przy min. i max stopniu naładowania.
Możliwe że ta 8 sekcja ma płynność i dlatego napięcie na niej spada :? , lub masz uszkodzony BMS i balansowanie 8 sekcji nie wyłącza się :shock: , ale to można sprawdzić później :D
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Goliath pisze:
09 maja 2021, 13:06
na początek może spróbuj ją doładować do podobnego napięcia jak reszta sekcji.
Dzięki, spróbuje zacząć od tego co zalecił Zeeltom
zeeltom pisze:
04 maja 2021, 4:07
Po takim rozładowaniu dobrze jest sprawdzić napięcia pięter, wtedy szybko się zorientujemy, które piętro jest najgorsze, bo będzie na nim najniższe napięcie. Z kolei, też dobrze jest sprawdzić wszystkie piętra po naładowaniu do pełna, czy wszystkie piętra mają jednakowe napięcia z dokładnością do 0,01V. Sprawdzimy w ten sposób sprawność BMS jak i samej baterii.
Ciekawi mnie, czy pakiet ładuje się do równych napięć, czy to jedno piętro cały czas ma mniej. Jak do równych, to wtedy można diagnozować, czy 8 sekcja ma płynność czy np. BMS jest uszkodzony.
Goliath pisze:
09 maja 2021, 13:06
Możliwe że ta 8 sekcja ma płynność i dlatego napięcie na niej spada , lub masz uszkodzony BMS i balansowanie 8 sekcji nie wyłącza się
P.S. Może mi ktoś napisać jak wygląda proces balansowania? Bo nie mogę tego zrozumieć :) Wiem, że BMS wyrównuje piętra ale w jaki sposób? Przekazuje energię z piętra z wyższym napięciem na niższe?
WojtekErnest pisze:
04 maja 2021, 19:24
Gdy pakiet rozbalansowany to np 1 ma 4,10 a drugi 4,20V. I wtedy silnie balansowany jest ten z 4,20, ale ten z 4,10 jest nie ruszany.
Jeśli z tego dobrze rozumiem, to BMS "zbija" wyższe napięcia do najniższego, a tych niższych nie rusza? Zbija zamieniając energię w ciepło?
Sorry za błahe pytanie, ale się nie znam ;)
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

Po przekroczeniu powyżej ~4,175V załącza wyładowanie i wyłącza przy ~4,175V.
Napiecie podałem orientacyjne bo każdy BMS ma parę procent niedokładności.
Bądź razie poniżej 4,175V nic nie robi balanser.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Jeżeli poprzedni właściciel trzymał się "sztywno" czterech godzin ładowania, to być może masz tylko bardzo rozbalansowane "P". Na początek tak jak pisał Goliath, naładuj tą celę do zbliżonego napięcia innych "P", np dowolnym zasilaczem o maksymalnym napięciu 4V (sprawdzaj pod koniec ładowania napięcie czy nie przekracza 4.2V. Następnie naładuj do pełna (jak najdłużej) baterię. Sprawdź po 3 - 5 godzinach poziomy napięć na wszystkich "P". Zostaw baterię na 24 godz, i zmierz ponownie wszystkie "P". Jeżeli ta wadliwa sekcja będzie miała zbliżone napięcie do reszty (0.01V), to prawdopodobnie będzie OK. Jeżeli jednak spadek napięcia będzie znacznie większy od reszty, to "P" jest do wymiany.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: WojtekErnest »

Na 90% ta sekcja jest wadliwa, bo jest za duża różnica na zwykly brak balansowania.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Goliath »

Też mi się tak wydaje że 8 sekcja ma upływność /autokorekta w fonie ostatnio zmieniła mi to słowo na "płynność" :), ale to sprawdzimy później...
Najpierw trzeba wyrównać napięcie na tej jednej celi i zobaczyć jak będzie się zachowywała w czasie :) tak jak to kolega tkoko napisał :)
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Yasiu77 »

jeśli faktycznie będzie problem z jedną sekcją i ma ona spadek napięcia, to niekoniecznie trzeba ją całą wywalać. Trzeba ją naładować do pełna a następnie zdemontować taśmy z jednej strony by ogniwa w tej sekcji nie były zrównoleglone. Po np. 24 h przemierz napięcia na ogniwach, jeśli jedno będzie miało np. 3.9v a reszta 4.15v to już wiesz które to bruździ :) Można od razu je zlokalizować ale trzeba by mieć miernik Rw
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: WojtekErnest »

Moze 'tylko' puscil zgrzew i jest część pojemnosci i ta część pracujaca jest katowana dużym prądem.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Zamówłem ładowarkę na micro USB 1A automatyczną. Podłącze na noc i zobaczę rano jaki będzie efekt. Po naładowaniu całego aku wszystkie piętra mają 4,2 V a to jedno 3,7 V.

Pytanko jeszcze jedno, mogę podłączyć ładowarkę przez złącze z BMS? Nie powinn się nic chyba stać przy ładowarce 1A?
Ostatnio zmieniony 10 maja 2021, 10:09 przez Golcu, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Golcu pisze:
10 maja 2021, 9:25
.....
Pytanko jeszcze jedno, mogę podłączyć ładowarkę przez złącze z BMS? Nie powinn się nic chyba stać przy ładowarce 1A?
Możesz podłączyć ładowanie pod piny BMS'a. Ładowanie 1A, 26 Ah "P" zajmie trochę czasu
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

WojtekErnest pisze:
10 maja 2021, 5:52
Moze 'tylko' puscil zgrzew i jest część pojemnosci i ta część pracujaca jest katowana dużym prądem.
W sumie brzmi to realnie, skoro 12 pakietów ma jednakowe napięcie a tylko jeden (jeszcze w śrdoku) ma dużo mniej. Korci mnie, żeby wyciągnąć ten akumulator i zobaczyc czy tam wizualnie coś nie wporządku..
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Tak się jeszcze zastanawiam.. Nie jest czasem tak, że jak by puścił zgrzew, to przy ładowaniu całości te piętro naładowało by się najszybciej i BMS odłączył by ładowarkę nie doładowując pozostałych do 4,2 V?
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Goliath »

Dobrze rozumujesz Watson-ie :)
Dlatego przypuszczam upływność jednego z ogniw w 8 sekcji... lub zwarcie na tranzystorze balansującym tej sekcji.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Goliath pisze:
10 maja 2021, 19:45
Dobrze rozumujesz Watson-ie :)
Dlatego przypuszczam upływność jednego z ogniw w 8 sekcji... lub zwarcie na tranzystorze balansującym tej sekcji.
Lub np. większą pojemność tej sekcji, i przy braku prawidłowego balansowania, po prostu tylko rozjazd tej sekcji. Trzeba to naładować do pełna, zaczekać 24 godziny, i pewnie wszystko będzie wiadomo.
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Goliath pisze:
10 maja 2021, 19:45
przypuszczam upływność jednego z ogniw w 8 sekcji... lub zwarcie na tranzystorze balansującym tej sekcji.
tkoko pisze:
10 maja 2021, 20:09
Trzeba to naładować do pełna, zaczekać 24 godziny, i pewnie wszystko będzie wiadomo.
To żeby wykluczyć wzajemnie te podejrzenia, po naładowaniu odłączę BMSa i odczekam 24 godziny i jak będzie ok, to kolejne 24 godziny z podłączonym BMSem.
Dzięki za pomoc!

Kurczę… Pierwszy elektryk, tydzień frajdy i dwie doby bez jazdy... :o :(
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: miki »

Golcu pisze:
10 maja 2021, 22:35
Kurczę… Pierwszy elektryk, tydzień frajdy i dwie doby bez jazdy... :o :(
Tak, to się nazywa uzależnieniem i nie jesteś tu jedyny z takim schorzeniem :-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Golcu pisze:
10 maja 2021, 22:35
...........
To żeby wykluczyć wzajemnie te podejrzenia, po naładowaniu odłączę BMSa i odczekam 24 godziny i jak będzie ok, to kolejne 24 godziny z podłączonym BMSem.
......
Bardzo dobrze kombinujesz. Jeżeli będzie problem z upływnością tego "P", to zapewne do godziny będziesz wiedział.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

BMS ma rezystor i diode led jak święci to znaczy ze aktywny balanser.
Wersja bez diody to idzie sprawdzić czy wyładowanie występuje to sprawdzić napięcie na rezystorach, jesli jest napiecie to znaczy ze aktywny balanser jesli brak napięcia na rezystorach to nie aktywny balanser.

Ja bym stawiał bardziej na jedno ogniwo trakcie zgrzewania zrobiła sie dziura i ogniwo juz jest suche i wyładowanie występuje dla tego odbiega napięcie od pozostałych.
Doładowanie tej celi może sie okazać rozwiązanie problemu na chwilę.
Warto zobaczyć do ogniw i taśmy czy gdzieś nie ma wad ukrytych.
borsuk
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 03 sty 2021, 9:26
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: borsuk »

Dede pisze:
11 maja 2021, 7:47
Ja bym stawiał bardziej na jedno ogniwo trakcie zgrzewania zrobiła sie dziura i ogniwo juz jest suche i wyładowanie występuje dla tego odbiega napięcie od pozostałych.
Doładowanie tej celi może sie okazać rozwiązanie problemu na chwilę.
Warto zobaczyć do ogniw i taśmy czy gdzieś nie ma wad ukrytych.
Zgadzam się. Przy takim wielkim rozjeździe 0,5V jedyne co ma sens to rozebranie sekcji i testowanie pojedynczych ogniw. Może być uszkodzone jedno ogniwo lub więcej, albo sekcja źle zgrzana.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

borsuk pisze:
11 maja 2021, 8:51
Dede pisze:
11 maja 2021, 7:47
Ja bym stawiał bardziej na jedno ogniwo trakcie zgrzewania zrobiła sie dziura i ogniwo juz jest suche i wyładowanie występuje dla tego odbiega napięcie od pozostałych.
Doładowanie tej celi może sie okazać rozwiązanie problemu na chwilę.
Warto zobaczyć do ogniw i taśmy czy gdzieś nie ma wad ukrytych.
Zgadzam się. Przy takim wielkim rozjeździe 0,5V jedyne co ma sens to rozebranie sekcji i testowanie pojedynczych ogniw. Może być uszkodzone jedno ogniwo lub więcej, albo sekcja źle zgrzana.
Golcu na rozpruwanie aku zawsze będzie miał czas. Jak się okaże że problemem nie jest aku, a np. wadliwy BMS to go "trafi" rozprucie aku. :D
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

Niech sprawdzi najpier BMS wykluczyć awarię jego.
Jeśli BMS będzie sprawny to naprawa sekcji.
Tylko przypadku akumulatora nie będzie stanie naprawić bez zgrzewarki i miernika rezystacji.
Żeby szybko naprawić najlepiej komuś dać do naprawy.
Niech napisze miasto skąd jest może ktoś blisko jest fachowiec do napraw akumulatorów koło jego.
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Najpierw naładuje do pełna całość, później "P" z niższym napięciem, odczekam i zobaczę. Jeżeli istnieje możliwość, że ten pakiet się rozbalansował, to problem będzie rozwiązany. Chodź musiał bym mieć duże szczęści, bo mam obawy, że to nie będzie takie proste.. W razie czego z wymianą BMSa też powinienem sobie poradzić.
Dede pisze:
11 maja 2021, 12:18
Tylko przypadku akumulatora nie będzie stanie naprawić bez zgrzewarki i miernika rezystacji.
Żeby szybko naprawić najlepiej komuś dać do naprawy.
Niech napisze miasto skąd jest może ktoś blisko jest fachowiec do napraw akumulatorów koło jego.
Zgadza się. Pomimo, że w teorii wiem o co chodzi, nie mam sprzętu i doświadczenia. W razie uszkodzenia tego piętra to albo wyślę akumulator do Elektro-Bikes (bo tam był robiony), albo poszukam kogoś niedaleko mnie.

Jestem z Mikołowa (12 km od Katowic)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Golcu pisze:
11 maja 2021, 12:40
....
Jestem z Mikołowa (12 km od Katowic)
Najbliżej masz equid'a (Żory). Nieco dalej (Cz-Dz, Bielsko) masz już całą grupę. a i w Katowicach powinno być kilka osób :D
Ostatnio zmieniony 11 maja 2021, 12:46 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

Ja jestem z Rudy Śląskiej blisko mnie 15km. Ale nich pomyśli po parę osób jest okolicy co naprawią fachowo akumulator

Jak jest zainteresowany to mogę przyjechać do Ciebie pomóc ustalić problem posiadam miernik rezystacji przy okazji pogadać.
Ostatnio zmieniony 11 maja 2021, 15:02 przez Dede, łącznie zmieniany 2 razy.
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Dzięki za pomoc :) Na razie ładuję to jedno piętro i zobaczymy co z tego wyniknie. Podłączyłem wczoraj o 18:00 przy napięciu 3,85. O 23:00 sprawdzałm ostatni raz, to było już 4,01 V i cały czas szedł 1 A. Rano o 5:30 4,18 V i 0,5 A - dalej ładuje
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

Jak długo ładuje to dobrze to znaczy ze ma dużą pojemność.
Tylko należy ustalić dla czego ta konkretna cela wyładowała tak mocno.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Golcu pisze:
12 maja 2021, 7:32
Dzięki za pomoc :) Na razie ładuję to jedno piętro i zobaczymy co z tego wyniknie. Podłączyłem wczoraj o 18:00 przy napięciu 3,85. O 23:00 sprawdzałm ostatni raz, to było już 4,01 V i cały czas szedł 1 A. Rano o 5:30 4,18 V i 0,5 A - dalej ładuje
Czyli ładuje zgodnie z oczekiwaniem, za dwie godziny powinna skończyć
Ostatnio zmieniony 12 maja 2021, 8:08 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

tkoko pisze:
12 maja 2021, 8:08
za dwie godziny powinna skończyć
Niestety nie wiem kiedy skończyła i przy jakim napięciu bo mnie nie było.

Jak wróciłem z roboty o 16:30, to moduł ładowania 1S świecił się już na zielono i zmierzone napięcie na ładowanym "P" wyniosło 4,16 V. Odłączyłem, zmierzyłem za pół godziny i było 4,17 V. Po 6,5 godzinach miernik pokazał 4,16 V. Przemierzyłem wszystkie piętra w tych o 17:05 i 23:30 żeby wykluczyć błędy miernika i sprawdzić zachowanie innych "P". Wyniki poniżej:

__17:05____23:30
01: 4,19____4,19
02: 4,20____4,20
03: 4,19____4,19
04: 4,19____4,18
05: 4,20____4,20
06: 4,19____4,20
07: 4,19____4,19
08: 4,17____4,16
09: 4,19____4,19
10: 4,19____4,20
11: 4,19____4,19
12: 4,19____4,19
13: 4,19____4,19

Zastanawia mnie, dlaczego pakiet nie naładował się do 4,19-4-20 tak jak pozostałe. Może ta ładowarka ma niższy próg wyłączenia? No nic, poczekam do jutra i zmierzę napięcia jeszcze raz.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Goliath »

Sprawdź po 24h od odłączenia... to da lepszy wgląd na całość. :D
Tym modułem 1S się nie przejmuj... one mają dużą rozbieżność napięciową, i nie zawsze ładują ogniwa dokładnie do 4,200 V :mrgreen:

Rozumiem, że po naładowaniu pierwsza próba jest bez podłączonego BMSa ;)
Ostatnio zmieniony 13 maja 2021, 1:18 przez Goliath, łącznie zmieniany 1 raz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Golcu pisze:
13 maja 2021, 0:13
......
Zastanawia mnie, dlaczego pakiet nie naładował się do 4,19-4-20 tak jak pozostałe. Może ta ładowarka ma niższy próg wyłączenia? No nic, poczekam do jutra i zmierzę napięcia jeszcze raz.
Bo to ładowarka na jedno "P", to po pierwsze, a po drugie tak jak napisał Goliath, moduły mogą się minimalnie różnić napięciem.
Na razie wygląda to obiecująco. Szkoda że nie ładowałeś aku tak jak proponowałem, czyli najpierw podładowanie ogniwa do pełna, a następnie podładowanie całości dedykowaną ładowarką. Niemniej jednak, w mojej ocenie, powinno być dobrze. Skoro przez siedem godzin napięcie pozostało stabilne (4.16V) to ogniwa w sekcji są raczej OK. Jak rozumiem są to pomiary z odłączonym BMS'em. Włącz BMS i sprawdź po 24 godz napięcia. Jeżeli między ósmym "P" a pozostałymi ta różnica napięć 0.02 - 0.03V się nie powiększy, to ładowanie, na rower i jazda, a po tygodniu sprawdzenie czy nadal wszystko jest OK.
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Goliath pisze:
13 maja 2021, 1:17
Sprawdź po 24h od odłączenia... to da lepszy wgląd na całość.
Tak zrobię, dzisiaj ok. 16:30 minie 24h. Sprawdzałem jeszcze dzisiaj rano (5:30) i trzyma cały czas 4,16 V.
tkoko pisze:
13 maja 2021, 6:43
Jak rozumiem są to pomiary z odłączonym BMS'em.
Goliath pisze:
13 maja 2021, 1:17
Rozumiem, że po naładowaniu pierwsza próba jest bez podłączonego BMSa
Tak, BMS jest odłączony ;)
tkoko pisze:
13 maja 2021, 6:43
Szkoda że nie ładowałeś aku tak jak proponowałem, czyli najpierw podładowanie ogniwa do pełna, a następnie podładowanie całości dedykowaną ładowarką.
Przeoczyłem tą radę, mogłem tak zrobić w sumie a zrobiłem odwrotnie. Najpierw naładowałem całość i później pakiet z mniejszym napięciem.
tkoko pisze:
13 maja 2021, 6:43
Włącz BMS i sprawdź po 24 godz napięcia.
Wystarczy jak wepnę wtyczkę wielopinową? Czy po wpięciu wtyczki podłączyć np. na godzinę dedykowaną ładowarkę i wtedy zostawić na 24?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Golcu pisze:
13 maja 2021, 10:47
....
Wystarczy jak wepnę wtyczkę wielopinową? Czy po wpięciu wtyczki podłączyć np. na godzinę dedykowaną ładowarkę i wtedy zostawić na 24?
Wepnij wtyczkę, włącz ładowarkę, jeżeli ładowanie wystartuje to naładuj na maxa. Jeżeli ładowarka nie wystartuje, podłącz na chwile jakieś obciążenie (żelazko, czajnik itd) aż ładowanie się uruchomi i tak jak wyżej ładuj na maxa. Zmierz godzinę po odłączeniu napięcia na "P", oraz napięcia po 24 godz.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: WojtekErnest »

Wyrownanie napięc o niczym nie świadczy. Obniżone naladowanie do 4,16V to prawdopodobnie z powodu wyzszego RW wtedy ladowanie wczesniej sie zakonczy.
Teraz nie musisz na nic czekać, jezdzij, i po 20-30 km sprawdz napiecia. Na 90 % nadal sadze ze ten segment będzie mial wyraźnie nizsze napięcie. Jesli tak będzie, segment jest wadliwy.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2021, 15:57 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Goliath pisze:
13 maja 2021, 1:17
Sprawdź po 24h od odłączenia... to da lepszy wgląd na całość.
No i mamy wynik! Napięcie omawianego pakietu utrzymuje się dalej na poziomie sprzed 24 godzin :D

__17:05____23:30____po 24 od podłączenia (17:05)
01: 4,19____4,19____4,19
02: 4,20____4,20____4,20
03: 4,19____4,19____4,19
04: 4,19____4,18____4,18
05: 4,20____4,20____4,20
06: 4,19____4,20____4,19
07: 4,19____4,19____4,19
08: 4,17____4,16____4,16
09: 4,19____4,19____4,19
10: 4,19____4,20____4,19
11: 4,19____4,19____4,19
12: 4,19____4,19____4,19
13: 4,19____4,19____4,19
tkoko pisze:
13 maja 2021, 12:52
Wepnij wtyczkę, włącz ładowarkę, jeżeli ładowanie wystartuje to naładuj na maxa.
Wpiąłem wtyczkę i odpaliłem ładowarkę. Po testach ładowarki stwierdziłem, że ładowarka ładuje cały czas o ile ma zapotrzebowanie na prąd. Przed doładowaniem 8 piętra akumulator ładował się przez całą noc, więc ładowarka od razu przeszła do trybu CV z zieloną diodą. Odłączę po godzinie, pomierzę od razu po wyłączeniu, następnie za godzinę i zostawię na 24h.
WojtekErnest pisze:
13 maja 2021, 15:57
Wyrownanie napięc o niczym nie świadczy. Obniżone naladowanie do 4,16V to prawdopodobnie z powodu wyzszego RW wtedy ladowanie wczesniej sie zakonczy.
Teraz nie musisz na nic czekać, jezdzij, i po 20-30 km sprawdz napiecia. Na 90 % nadal sadze ze ten segment będzie mial wyraźnie nizsze napięcie. Jesli tak będzie, segment jest wadliwy.
Żeby wykluczyć napięcie wyłączenia ładowarki 1S mam jeszcze taki pomysł. Jak z BMS wszystko będzie ok, to pojeżdżę trochę żeby napięcie na wszystkich innych spadło do ok. 4,00V, "podciągnę" ten "wadliwy" pakiet ładowarką 1S również do ok. 4,00V i wtedy naładuję całość. To też powinno dać jakiś obraz sytuacji. Ale na razie wykluczę, czy BMS nie rozładowuje tego piętra.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Golcu pisze:
13 maja 2021, 18:12
........
Żeby wykluczyć napięcie wyłączenia ładowarki 1S mam jeszcze taki pomysł. Jak z BMS wszystko będzie ok, to pojeżdżę trochę żeby napięcie na wszystkich innych spadło do ok. 4,00V, "podciągnę" ten "wadliwy" pakiet ładowarką 1S również do ok. 4,00V i wtedy naładuję całość. To też powinno dać jakiś obraz sytuacji. Ale na razie wykluczę, czy BMS nie rozładowuje tego piętra.
Nie musisz tak "kombinować". Włącz ładowarkę i ładuj tak długo aż prąd spadnie do 0.05 - 0.1 A. Następnego dnia, najlepiej jakbyś wyjeździł całe aku, na pełnej mocy, do wyłączenia BMS'a lub sterownika. Kontroluj jak możesz temperaturę aku w różnych miejscach. Zapamiętujesz/zapisujesz minimalne napięcie przy którym nastąpiło wyłączenie aku. Ponownie ładujesz aku do osiągnięcia prądu 0.05 - 0.1 A, i sprawdzasz pojemność aku, oraz czy napięcia są porównywalne do wcześniejszego pomiaru.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: WojtekErnest »

tkoko pisze:
13 maja 2021, 20:23
[Zapamiętujesz/zapisujesz minimalne napięcie przy którym nastąpiło wyłączenie aku.
Proponuję wtedy odczytac te 13 napięc, bo suma napięc wprowadza w błąd jesli np segment 8 jest 'padniety' i ma juz < 3V a pozostale np 3,5V
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

Przydało by sie zrobić test pojemności a szczególnie 8 sekcja.
Jeśli jest uszkodzone jedno ogniwo z 9 to bedzie 8 sekcja wykazywać inne napięcia po całkowitym wyładowaniu akumulatora.
Wiec jak będziesz na etapie wyładowania akumulatora az do wyłączenia BMSa to obowiązkowo sprawdzić napięcia wszystkich cel. Wtedy sie dowiemy czy pojemność jest identyczna do pozostałych.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

WojtekErnest pisze:
13 maja 2021, 20:56
tkoko pisze:
13 maja 2021, 20:23
[Zapamiętujesz/zapisujesz minimalne napięcie przy którym nastąpiło wyłączenie aku.
Proponuję wtedy odczytac te 13 napięc, bo suma napięc wprowadza w błąd jesli np segment 8 jest 'padniety' i ma juz < 3V a pozostale np 3,5V
Czy ósmy segment jest sprawny wyjdzie z pomiaru pojemności rozładowania/ładowania aku w Wh. Nominalnie ma ~1200 Wh. Z tego w nowym sprawnym aku dostępne powinno być 1100 Wh. Im bliżej tej wartości tym lepszy aku, i małe prawdopodobieństwo dalszych problemów z aku.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: WojtekErnest »

Jesli puścił zgrzew 1-go ogniwa, to pomiar pojemnosci CAŁOŚCI nie da alarmujacego sygnalu. Tylko pomiar napiecia pod obciążeniem to wykryje niemal natychmiast. Zresztą usterka jednego segmentu to też poza utratą pojemnosci, utrata wytrzymalosci prądowej tego segmentu, jego większe grzanie itp. A to wazniejsza sprawa.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

Ok, mam już pomiary i wygląda na to, że BMS go nie "wysysa":
___ _A_____B_____C__|__D_____E_____F__
01: 4,19__4,19__4,19_|_4,18__4,16__4,15
02: 4,20__4,20__4,20_|_4,18__4,17__4,16
03: 4,19__4,19__4,19_|_4,18__4,17__4,17
04: 4,19__4,18__4,18_|_4,17__4,16__4,15
05: 4,20__4,20__4,20_|_4,19__4,18__4,16
06: 4,19__4,20__4,19_|_4,18__4,17__4,16
07: 4,19__4,19__4,19_|_4,18__4,16__4,15
08: 4,17__4,16__4,16_|_4,15__4,15__4,15
09: 4,19__4,19__4,19_|_4,18__4,16__4,15
10: 4,19__4,20__4,19_|_4,18__4,17__4,16
11: 4,19__4,19__4,19_|_4,18__4,17__4,15
12: 4,19__4,19__4,19_|_4,17__4,17__4,16
13: 4,19__4,19__4,19_|_4,18__4,17__4,15

A: Pomiar po naładowaniu 8 piętra ładowarką 1S
B: Pomiar po 6,5 h od doładowania ładowarką 1S
C: Pomiar po 24h od doładowania ładowarką 1S
----------
D: Pomiar z podłączonym BMS po odłączeniu dedykowanej ładorawrki po godzinnym doładowaniu całości
E: Kolejny z BMS pomiar po 3,5 h od odłączenia
F: Pomiar po 19 godzinach od odłączenia ładowarki z podłączonym BMSem
tkoko pisze:
13 maja 2021, 20:23
Następnego dnia, najlepiej jakbyś wyjeździł całe aku, na pełnej mocy, do wyłączenia BMS'a lub sterownika.
W jeden dzień raczej nie wyjeżdżę, ciężko u mnie z czasem, ale na pewno będę jeździł do wyłączenia.
tkoko pisze:
13 maja 2021, 20:23
Kontroluj jak możesz temperaturę aku w różnych miejscach.
Tu też będzie mały problem. Nie mam żadnych czujników a przed akumulatorem jest sterownik..
sterownik.jpg
tkoko pisze:
13 maja 2021, 20:23
Zapamiętujesz/zapisujesz minimalne napięcie przy którym nastąpiło wyłączenie aku. Ponownie ładujesz aku do osiągnięcia prądu 0.05 - 0.1 A, i sprawdzasz pojemność aku, oraz czy napięcia są porównywalne do wcześniejszego pomiaru.
WojtekErnest pisze:
13 maja 2021, 20:56
Proponuję wtedy odczytac te 13 napięc, bo suma napięc wprowadza w błąd jesli np segment 8 jest 'padniety' i ma juz < 3V a pozostale np 3,5V
Dede pisze:
13 maja 2021, 21:14
jak będziesz na etapie wyładowania akumulatora az do wyłączenia BMSa to obowiązkowo sprawdzić napięcia wszystkich cel.
Teraz mam już wprawę w pomiarach pakietów i nie muszę wypinać wtyczki z BMS'a, więc będę mierzył co jakiś czas i obowiązkowo jak nastąpi odcięcie przez BMS. Do tego mam już zamontowany watomierz, więc powinienem znać ile Ah poszło do momentu wyłączenia.
watomierz.jpg
Wiem, nie wygląda to najlepiej :P ale na estetykę przyjdzie czas, na razie są ważniejsze rzeczy :)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Wskazania są prawidłowe i obiecujące. Z napięć wynika że jest OK. Nie musisz wyjechać całego aku jednorazowo. Jeżeli masz możliwość jazdy na samej manetce to jeździj bez pedałowania z największą mocą silnika. Podaj moc silnika. Zapisuj przejechany dystans, i spadek napięcia w momencie poboru największej mocy przez silnika.
Co do watomierza to kontroluj/zapisuj watogodziny na bieżąco, bo w momencie wyłączenia zasilania przez BMS, prawdopodobnie stracisz te dane.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2021, 19:51 przez tkoko, łącznie zmieniany 1 raz.
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

tkoko pisze:
14 maja 2021, 19:46
Jeżeli masz możliwość jazdy na samej manetce to jeździj bez pedałowania
Mam tylko manetkę, bez PASa nawet, więc pojeżdżę tak jak zalecasz.
tkoko pisze:
14 maja 2021, 19:46
Podaj moc silnika.
Mocy nie znam. W specyfikacji jest tylko "7x9". Watomierz najwięcej pokazuje ok. 27A i 1,4 kW.
tkoko pisze:
14 maja 2021, 19:46
Co do watomierza to kontroluj/zapisuj watogodziny na bieżąco, bo w momencie wyłączenia zasilania przez BMS, prawdopodobnie stracisz te dane.
Będę kontrolował/zapisywał na bieżąco, natomiast z tego co wiem to watomierz ma pamięć i po wyłączeniu przez BMS powinien zapamiętać ostatnią wartość. Jak podjechałem do Lerłamerle po śrubki do niego i wypiąłem go z wtyczki, to po podpięciu wszystko było jak wcześniej.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: WojtekErnest »

Wg mnie 8 nie ma upływności ale nadal twierdzę że na 90% ma mniejszą pojemność/wyższe RW.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

WojtekErnest pisze:
14 maja 2021, 20:29
Wg mnie 8 nie ma upływności ale nadal twierdzę że na 90% ma mniejszą pojemność/wyższe RW.
Zobaczę jak się teraz będzie zachowywać to piętro. Teoretycznie jak by miał mniejszą pojemność, to nie powinien ładować się szybciej od innych P?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

WojtekErnest pisze:
14 maja 2021, 20:29
Wg mnie 8 nie ma upływności ale nadal twierdzę że na 90% ma mniejszą pojemność/wyższe RW.
Jeżeli ósme "P" ma mniejszą pojemność to wyjdzie to przy pierwszym rozładowaniu do odcięcia BMS/sterownik. Pojemność baterii (dyskutowane Ah) jest zależne od najsłabszego "P". Więc przy pierwszym pomiarze rozładowania, z Wh będzie wiadomo jaka jest realna pojemność baterii, i w jakim stanie są ogniwa. Jeżeli są to w miarę nowe, mało używane ogniwa. to jak pisałem wyżej pojemność tego aku powinna być w okolicy 1100 Wh.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Golcu pisze:
14 maja 2021, 20:39
.....
Zobaczę jak się teraz będzie zachowywać to piętro. Teoretycznie jak by miał mniejszą pojemność, to nie powinien ładować się szybciej od innych P?
Właśnie powinien ładować się szybciej, tak jak szybciej napełnisz wodą z kranu szklankę niż litrową butelkę :D
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: WojtekErnest »

Szybciej się laduje, a właściwie ma wyższe napiecie w trakcie ladowania, odcina go BMS i napięcie mu spada, poniżej pozostalych. To typowe.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Golcu
Forumowicz
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2021, 17:00

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Golcu »

WojtekErnest pisze:
14 maja 2021, 20:48
Szybciej się laduje, a właściwie ma wyższe napiecie w trakcie ladowania, odcina go BMS i napięcie mu spada, poniżej pozostalych. To typowe.
To BMS ładuje przez złącze wielopinowe każde piętro osobno, czy szeregowo napięciem 54,6V przez "grube" kable?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: tkoko »

Golcu pisze:
14 maja 2021, 21:19
To BMS ładuje przez złącze wielopinowe każde piętro osobno, czy szeregowo napięciem 54,6V przez "grube" kable?
BMS nic nie ładuje, ładuje ładowarka najpierw stałym prądem (faza CC), a później stałym napięciem (faza CV). BMS tylko w końcowej fazie CV "wyrównuje" każde "P" do jednakowej wartości przez wielopinowe łącze. Ponieważ prąd jest jednakowy dla każdego "P", to "P" które jest najgorsze, ma mniejszą pojemność, ma największe RW itd, najszybciej osiągnie napięcie "graniczne", wyłączające dalsze ładowanie aku (zabezpieczenie przed przeładowaniem).
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kiedy ładować e-bike, jak długo?

Post autor: Dede »

Może nie witać spadku napięcia po paru godzin na sekcji ale brakowało dobre ponad 10~16Ah na sekcji więc musi byc cos nie sprawnego.
Dalej wydaje mi się ze bedzie uszkodzone jedno ogniwo które ma tendencję do wyładowania całej sekcji tylko pobór jest taki niski ze po paru godzinach nie witać spadku napięć a zauważmy na pewno po paru dniach.

Nawiecej dowiemy sie o akumulatorze jeśli zostanie wyładowany do zera i odczytaniu napięć.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2021, 22:20 przez Dede, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ