Pierwsza elektryfikacja :)

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Logan
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2019, 13:04

Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: Logan »

Cześć,

chcę zelektryfikować rower Author Basic 2006. Moje oczekiwania to wyłącznie wspomaganie podczas jazdy, manetka jest mi zupełnie zbędną. Na wielkim przyspieszeniu też mi nie zależy, spod świateł ruszam sprawniej, niż nie jeden kierowca ;) Jeżdżę głównie po mieście, więc 99% trasy jest po asfalcie, po płaskim terenie. Moja kondycja pozwala mi jechać około 20 km/h bez wypluwania płuc ;) Jako, że jeżdżę głownie po ulicach, gdzie auta jeżdżą 30 - 40 km/h też chciałbym tyle jechać, tak, żeby nie być w pracy zlany potem ;) Zastanawiam się, jakiej mocy silnik potrzebuję. Im więcej czytam, tym większy mam mętlik w głowie. Czy MXUS 30H (10x6) nie będzie za mocny?
Awatar użytkownika
Iceman
Forumowicz
Posty: 348
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:28

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: Iceman »

Ogólnie silnik 10x6 przy zasilaniu 13S (48V) przy sterowniku 30A i kole 26" daje prędkość ok 50 km/h
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: Rugos »

Nie przejmuj się mocą. 90% użytkowników łapie watowica ;)
Awatar użytkownika
leszcz
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:39
Lokalizacja: Rumia

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: leszcz »

Lekka przekładniówka na tył. Połowa wagi mxusa.
Moja przygoda z ebike od 2017:
Damka 28" https://cutt.ly/7e8jyMJ
Dla syna 26" https://cutt.ly/Fe8juR3
Dla syna 24" https://cutt.ly/ue8ju03
Full 29" MXUS 30H 1500W https://cutt.ly/3e8jiaG

Od 2019 100% bezprąd :) https://cutt.ly/ge8jop2
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: ximad »

Przy takich wymaganiach też bym sugerował przekładniówke na tył. Na 48v ze spokojem pojedziesz 40km/h. Ja jade na 36v ok 40km/h ale na kołach 29. Do wspomagania po płaskim Ci starczy jakieś nominalne 350-500w ale to już kwestia preferencji czy wolisz więcej czy mniej.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: EV-Maniak »

Przekładniówki są mniej żywotne. Wymagają częstszej konserwacji i doglądania. Są delikatniejsze.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: tatar »

Także sugerował bym lekką przekładniówkę.Wygląd roweru prawie się nie zmienia,wagowo też do przyjęcia,a co do żywotności...Niektórzy jeżdżą na silniku przekładniowym po kilka lat nawet nie wiedząc ,że taki mają w rowerze ,bo nic się złego nie dzieje :D
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: EV-Maniak »

A którą przekładniówkę byście proponowali? Żeby była mocna, żywotna z największą ilością watów.
Absolutnie nie dla mnie, tak poprostu pytam dla info.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: tatar »

Na forum jest sporo na ten temat.Wystarczy poszukać.

viewtopic.php?f=14&t=275
Logan
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2019, 13:04

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: Logan »

Panowie, a jak z hałasem w przekładniówkach? Nie ukrywam, że cenię sobie ciszę podczas jazdy rowerem :)
LesnyJezdziec
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 11 lut 2019, 17:55

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: LesnyJezdziec »

W bezprzekładniowych hałas jest większy na sterownikach blokowych. Na sterownikach sinusowych i wektorowych chodzą cicho. Silnik Mxus 10x6 jest wystarczający. Jak to jest z przekładniowymi to nie wiem nie miałem okazji sprawdzać.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: tatar »

Powiem tak.Na sinusie Bafang 750W zupełnie nie słychać.Mruczy tylko przy dużych obciążeniach np. gwałtownym ruszaniu,po dodaniu gazu czy podjeżdzie pod strome wzniesienie itp.Ogólnie słychać tylko szum opon.Cisza w lesie niczym nie zakłócona. :)
Logan
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2019, 13:04

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: Logan »

Co sądzicie o Bafang SWX02 (G020.500.D DC)?
https://www.aliexpress.com/item/36V-48V ... 21876.html

Dziwne, że na stronie Bafanga nie ma G020.500.D DC.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: tatar »

Przede wszystkim to przód i o połowę słabszy od 750-ki
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: EV-Maniak »

To że temat o przekładniówkach istnieje to wiem, bo forum czytam i szukać nie muszę. Myślałem, że znawcy tematu mają swojego faworyta, tak jak to jest w bezprzekładniowych. A tu widać faworyta nie ma...
Tas wielokrotnie w swoich wypowiedziach stawiał wyżej siniki bezprzekładniowe jako mniej awaryjne i wytrzymujące większe przeciążenia, no i najważniejsze - są praktycznie bezserwisowe. No ale to już indywidualne sprawa co kto wybierze bo są różne preferencje.
Logan
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2019, 13:04

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: Logan »

tatar pisze:
27 mar 2019, 8:01
Przede wszystkim to przód i o połowę słabszy od 750-ki
Tam są wersje 350W i 500W, przód i tył.
Logan
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2019, 13:04

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: Logan »

tatar pisze:
26 mar 2019, 20:24
Powiem tak.Na sinusie Bafang 750W zupełnie nie słychać.Mruczy tylko przy dużych obciążeniach np. gwałtownym ruszaniu,po dodaniu gazu czy podjeżdzie pod strome wzniesienie itp.Ogólnie słychać tylko szum opon.Cisza w lesie niczym nie zakłócona. :)
Jaki masz model silnika i sterownika?
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: tatar »

Silnik z osią fata/170mm/?/750W i zwykły sinus 30A/Mial 45A,ale przecięta jedna zworka/
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: Witt »

tatar pisze:
26 mar 2019, 19:10
Na forum jest sporo na ten temat.Wystarczy poszukać.

viewtopic.php?f=14&t=275
z podziałem nawet na mocna przekładnikówka i najlżejsza przekładniówka. Cza już szukać bo wątków tych samych robi się bardzo dużo.
Obrazek
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: Witt »

henio-EV-Maniak pisze:
27 mar 2019, 9:49
...
Tas wielokrotnie w swoich wypowiedziach stawiał wyżej siniki bezprzekładniowe jako mniej awaryjne i wytrzymujące większe przeciążenia, no i najważniejsze - są praktycznie bezserwisowe. No ale to już indywidualne sprawa co kto wybierze bo są różne preferencje.
Heniu przeczytaj tylko wątki zygmakosa ew. tatara są bardzo konkretne zestawy silnik+sterownik z analizami jaka bateria.
zygmakos
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: zygmakos »

w mocach do 3kw śledząc/ tylko 7 lat/ krajowe i światowe fora mniej problemów sprawiają przekładniowce niźli DD ( ale owczy pęd niestety ...) , kto tak wymienia zębatki , kto przegrzewa ???
Awatar użytkownika
Vegasnight9
Forumowicz
Posty: 569
Rejestracja: 04 cze 2018, 0:10
Lokalizacja: Żary

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: Vegasnight9 »

zygmakos pisze:
29 mar 2019, 20:46
w mocach do 3kw śledząc/ tylko 7 lat/ krajowe i światowe fora mniej problemów sprawiają przekładniowce niźli DD ( ale owczy pęd niestety ...) , kto tak wymienia zębatki , kto przegrzewa ???
Nie twierdzę że tak nie jest ale na logike jak coś co ma bardziej skomplikowaną budowę wewnętrzną (ruchome elementy itd.) może być mniej problematyczne od silnika w którym jedyne co się rusza to łożyska :)
Jeżdżę na HT Viper GTS 3kW :arrow: viewtopic.php?f=30&t=1243
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: tatar »

Muszę Panów pogodzić.Zygmakos ma rację .ale tylko w sferze dotyczącej markowych silników przekładniowych.Na rynku bardzo dużo jest tanich chińskich silników i tu rzeczywiście są problemy jeżeli chodzi o przekładniowe. Vegasnight9 natomiast logicznie podchodzi do silnika,który nie ma sprzęgła,nie ma przekładni i jest prosty jak budowa cepa.Jednak tu znowu daje o sobie znać tania chińska produkcja i awarii jest co niemiara.Łożyska,halle,pękające i krzywe osie niestaranne połączenia wewnątrz silnika,a także dziwne i niezgodne ze specyfikacją nawoje,nieszczelna obudowa/korozja/to tylko niektóre wady tych prostych na pozór silników.Natomiast jeżeli chodzi o oszczędność energii,moment obrotowy od zera,silniki przekładniowe bija na głowę bezprzekładniowce ;)
zygmakos
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: zygmakos »

Vegasnight9 i ja na start tak też rozumowałem ale po latach nigdy nie wrócę do DD ( 2.5x większe akku i problemy jw. nawet z markowym silnikami takimi jak crystalyte ,9C ). A o ciężkich powrotach do domu bez prądu ( brak sprzęgła ) , ruszanie pod górę ,mułowaty start od zera i o wielu minusach nigdy nie zapominajmy.
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 932
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: TomaS »

Każdy ma inne priorytety. Naj sam przykład dla mnie istotnym jest absolutna cisza silnika DD w połączeniu ze sterownikiem FOC 👍😉
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: EV-Maniak »

Ja to wychodzę z założenia, że konstrukcja ma być SOLIDNA, że robi się raz, a porządnie. A potem jeździ sie i jeździ i nigdzie i nie zagląda, drżąc czy to już trzeba smarować, czy jeszcze nie, albo czy zębatki mają jeszcze wszystkie zęby. Owszem, dogląda się, monitoruje sprzęt, ale bez latania przy nim jak zając. Nie wierze, że jak coś jest bardziej skomplikowane to jest lepsze. W prostocie siła. I pewnie to ciągłe chuchanie na sprzęt, czy oby nie przesadziłem z tym ruszaniem spod świateł, albo czy nie za mocno go przeciążyłem pod ostatnia górką? Mocne konstrukcje w większości moją silniki BEZPRZEKŁADNIOWE.
Awatar użytkownika
Vegasnight9
Forumowicz
Posty: 569
Rejestracja: 04 cze 2018, 0:10
Lokalizacja: Żary

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: Vegasnight9 »

Henio zgadzam się z Tobą. Dyskusja ciekawa się toczy i dwa pytania mi się nasuwają :

Silniki przekladniowe mają mniejsze zużycie energii... Ale czy to znaczy że jadąc 25km/h po płaskim terenie bez wiatru i pomagania nogami spalą mniej niż DD w takich samych warunkach?

I druga sprawa. DD mają słaby "dół" i start od zera. No a weźmy ustawmy obok siebie mocna przekladniówke i Falcona np. 8kw. Który wygra wyścig 🏁 od 0 do 15km/h? (pytanie z czystej ciekawości bo się zastanawiam od jakiej mocy DD zostawiają bez szans nawet najmocniejsze przekladniowki. Czy jest to 5kw? A może dopiero 10 lub 15kw?)
Jeżdżę na HT Viper GTS 3kW :arrow: viewtopic.php?f=30&t=1243
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: ximad »

Jak mi padnie przekladniowka po kilku latach to ile mnie bedzie kosztowac wymiana, 500zl? A najprawdopodobniej wystarczy czesc zamienna zamowic za jeszcze mniej. Jakbym mial robic bezprzekladniowy to wiecej wydam na wiekszy aku i mocniejszy sterownik zeby nie mulil na starcie.
Logan chce jezdzic 30-40kmh po plaskim a Wy mu zaraz helikopter wmowicie ;)
Kwestia cichej jazdy to juz inny argument, jak Ci przeszkadza dzwiek przekladniowki to nie ma wyjscia
zygmakos
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: zygmakos »

o przekładniowych bezszumnych , bezzębnych/rolkowe/ , niezawodnych już na forum było ...Ogólnie użytkowników/ także markowych e-bike'ów / DD procentowo jest znikomo mało pomimo naszych preferencji
zygmakos
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: zygmakos »

temat tyle razy powtarzany...
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza elektryfikacja :)

Post autor: tatar »

Czasami ludzie sami zabijają radość z jazdy,radość życia.Idą ulicą z nosem w smartfonie,jadą rowerem z nosem w watomierzu,a gdzie przyjemność,relaks?Chyba za trudne pytanie...
ODPOWIEDZ