Problem z bateria

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
piwko7
Forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:52

Problem z bateria

Post autor: piwko7 »

Witam,
Mam problem z bateria 13S8P zbudowanych z ogniw sanyo GA. Mianowie z baterią było wszystko w porządku do czasu gdy znajomy chciał sobie zmierzyć napięcie na wyjściu do rozładowania (XT60) i zwarł przypadkowo elektrody. Po tym "zabiegu" napięcie po BMS spadło na 37V, (na zaciskach baterii 47V) oraz bateria się nie ładowała po wpięciu ładowarki.
Myslalem ze BMS sie spalił więc wymieniłem na nowy, i napięcie owszem jest takie samo przed jak i po (47V) ale po wpięciu do ładowania nic się nie dzieje (pobiera 0A), po podpięciu do obciązenia aktywnego napiecie gwałtownie spada i przerywa rozłądowanie, po czym po chwili napiecie wraca do 47V.
Co może być przyczyną problemu ? BMS wymieniony na nowy, plus i minus solidnie przylutowane, złacza XT takż.
Gdzie szukać problemu ?

LInk do BMSa:
https://www.aliexpress.com/item/1pc-Hig ... 63c0MHFQsG
slow
Forumowicz
Posty: 525
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Problem z bateria

Post autor: slow »

po podpięciu do obciązenia aktywnego napiecie gwałtownie spada i przerywa rozładowanie, po czym po chwili napięcie wraca do 47V.
Spada za BMS'em czy przed BMS'em?

Tak czy inaczej pewnie uwalony BMS skoro nie ładuje.
Nie miałeś tam bezpiecznika?
piwko7
Forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:52

Re: Problem z bateria

Post autor: piwko7 »

Napiecie przed BMS 47V
Napiecie po BMS 37V
NIe mialem bezpiecznika.
Wymienilem BMS na nowy i napiecia sa takie same, ale mimo to bateria nadal nie dziala
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z bateria

Post autor: WojtekErnest »

Sprawdz stan połączeń wewnątrz akumulatora, bo mógł upalic się styk połączeń segmentów bliżej plusa lub/i kable balansera BMS.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
slow
Forumowicz
Posty: 525
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Problem z bateria

Post autor: slow »

Zewrzyj kawałkiem drutu dla testu tranzystory mocy.
piwko7
Forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:52

Re: Problem z bateria

Post autor: piwko7 »

Płaczenie sprawdzałem i raczej są ok.
BMS nie bedzie działać jesli cos sie stało z kablami balansera ? Tj. oddawac energii ?
slow
Forumowicz
Posty: 525
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Problem z bateria

Post autor: slow »

Po odpięciu dowolnego kabla ze złącza balansującego BMS zacznie działać tzn odłączy obciążenie.
piwko7
Forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:52

Re: Problem z bateria

Post autor: piwko7 »

OK, dzieki posprawdzam kable bms-a najpierw
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z bateria

Post autor: WojtekErnest »

Procesory BMS róznie reagują. Miałem taki co przy rozjezdzie (stan spoczynku) 1 segment 4,17, pozostałe 4,10 blokował ładowanie.
To się stało po wczesniejszym ładowaniu, które zostało przerwane i cały pakiet był oczywiście niedoładowany.
Włączanie ładowarki (dwóch róznych) nic nie dawało.
Po ręcznym osłabieniu tego 4,17, do poziomu (celowo) 4,05 V całośc bez problemu ruszyła.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
shadow
Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 12 mar 2019, 21:46

Re: Problem z bateria

Post autor: shadow »

WojtekErnest pisze:
06 kwie 2019, 22:34
Procesory BMS róznie reagują. Miałem taki co przy rozjezdzie (stan spoczynku) 1 segment 4,17, pozostałe 4,10 blokował ładowanie.
To się stało po wczesniejszym ładowaniu, które zostało przerwane i cały pakiet był oczywiście niedoładowany.
Włączanie ładowarki (dwóch róznych) nic nie dawało.
Po ręcznym osłabieniu tego 4,17, do poziomu (celowo) 4,05 V całośc bez problemu ruszyła.
To cenna uwaga.Ja kupiłem kolejny BMS,bo stary za nic nie dał się zresetować,by przywrócić ładowanie ;)
piwko7
Forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:52

Re: Problem z bateria

Post autor: piwko7 »

Wymienilem BMS i niby wszystko ok napiecie jest normalne. Ale czasami mam tak że np na na noc napiecie 48V, rano przychodze i napiecie na wyjsciu 5V. I podpiecie do ladowarki nic nie daje, bateria sie nie laduje. Po odpieciu wtyczki do balancera i ponownym wpieciu wszystko dziala z powrotem, bateria laduje sie normalnie.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2054
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Problem z bateria

Post autor: Tooropek »

Luźne styki w złączce do balansera? Albo robi się gdzies zwarcie na przewodach bmsa, sprawdz, czy nie docisnąłeś gdzies przewodu do ogniwa.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Problem z bateria

Post autor: tkoko »

Być może masz gdzieś "zimny lut".
piwko7
Forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:52

Re: Problem z bateria

Post autor: piwko7 »

Kurcze, nie wiem juz co z ta bateria, dzialala przez dwa dni i nagle to samo. Jest napiecie na wyjsciu, ale nie dostarcza pradu, nie laduje sie.
Taki BMS:
https://pl.aliexpress.com/item/13-S-48- ... cafea74f-1

Uzywalem juz go kilkanascie razy i nigdy nie było z nim problemów.
Luty raczej są ok, bo lutowałem drugi raz wszystkie wtyczki, poszukam jeszce zwarcia miedzy przewodami balancera, ale jesli to nie to to kompletnie nie mam pomyslu
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Problem z bateria

Post autor: Umbur »

Spróbuj podmienić BMS i powtórzyć test. Różnie z tymi BMSami bywa. Zwykle są już sprawdzone modele i marki, a taki wynalazek pierwszy raz widzę w sumie. Chyba, że ktoś inny miał już z tym do czynienia.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z bateria

Post autor: WojtekErnest »

piwko7 pisze:
05 kwie 2019, 22:27
Witam,
,, do czasu gdy znajomy chciał sobie zmierzyć napięcie na wyjściu do rozładowania (XT60) i zwarł przypadkowo elektrody. Po tym "zabiegu" napięcie po BMS spadło na 37V, (na zaciskach baterii 47V) oraz bateria się nie ładowała po wpięciu ładowarki.
Chyba jednak nie można wykluczyć fizycznego uszkodzenia pakietu. Trudnego do namierzenia, bo masz momenty działania.
No cóż chyba przed rozbiórką pakietu, odłączył bym BMS i zrobił pomiary pod obciążeniem. Wtedy prawdopodobnie szybciej wyjdą jednoznaczne problemy z wybranymi segmentami czy wręcz dojdzie do trwałej przerwy.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ