Pasek napędowy zamiast łańcucha

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
los12
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: los12 »

Cześć,

od jakiegos czasy planuję i projektuję rower (custom bazując na Buzz Raw X). I tak jak onim, chciałbym wykorzystać system paskowy na napęd.
Problem jest w tym, że kosztuje to w ciul pieniążków, sam wolnobieg (a musi być to wolnobieg), kosztuje 250 euro.
Firma nazywa się CarbonDrive. I tutaj pytanie, czy ktoś słyszał o innej alternatywie? Na Ali nie ma, na e-bayu nie ma, ale na 100 % ktoś inny musi takie coś robić i to taniej. Byłem teraz na targach rowerowych w Warszawie i wystawiał się Pan, który sam robi rowery składane (nawet elektryczne) i w niektórych modelach miał własnie ten system pasokowy, ale nie chciał powiedzieć jaka firma jemu je robi. Jakies pomysły?
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: EV-Maniak »

Mnie temat bardzo interesuje . Fajnie taki pasek się prezentuje, cichutko pracuje i ma coś w sobie psychodelicznego. Jedyny minus , to że nie można biegów zmieniać , no i teraz się dowiedziałem , że drogo kosztuje.
Jeden z naszych użytkowników ma ebajka z paskiem ...
Awatar użytkownika
Maran_hand
Forumowicz
Posty: 956
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:04
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów

Re: Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: Maran_hand »

Delikatna przeróbka tego co jest na rynku np asortyment embia.pl i zaadoptujesz takie rozwiązanie do roweru.
Pogadaj z kolegą Ice on na dniach właśnie skończył robić cruisera na pasku.
los12
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Re: Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: los12 »

Właśnie te paski są super, tylko drogie.

Ja u siebie (podobnie jak kolega Ice) nie będę miał zmiany biegów, więc mi akurat to odpowiada.

Kupno paska HTD, który można zakupić tutaj na ebmia.pl to wiem, chodzi mi bardziej o gotowe zestawy do rowerów.
Szukam chińskiej podróbki CarbonDrive, jak nie będzie to paski HTD pojdą w ruch.
Awatar użytkownika
Iceman
Forumowicz
Posty: 347
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:28

Re: Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: Iceman »

los12 pisze:
14 kwie 2019, 23:21
Szukam chińskiej podróbki CarbonDrive, jak nie będzie to paski HTD pojdą w ruch.
Nie wiem czy to chińska podróbka, ale trochę tańsze rozwiązanie ma firma Strida. Mają swoje rowery, do których możesz dokupić elementy napędowe.
https://www.rowerystylowe.pl/m-189/strida
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: gienek333 »

W Krakowie jest firma, gdzie docinają paski na odpowiednią szerokość. Jak kupowałem pasek do skutera, to gotowy kosztował ok 60 zł, a u nich poniżej 30. Firma Dabflex".
Awatar użytkownika
Maran_hand
Forumowicz
Posty: 956
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:04
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów

Re: Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: Maran_hand »

Tu chyba nie o sam pasek chodzi. Kolega chce kupić gotowy system tylko w niższej cenie niż mają Chińczycy a jak uczy doświadczenie, tak nie da rady ;) Opcją jest znalezienie elementów czyli kół zębatych u polskiego sprzedawcy czyli jak podałem wyżej ebmia.pl i zaadoptowanie ich na własne potrzeby np. z pomocą jakiegoś specjalisty. To nadal będzie dużo tańsza opcja niż gotowy produkt.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: tatar »

W sumie zrobienie samemu napędu na pasek jest dziecinnie proste i tanie.Wystarczy pasek rozrządu od samochodu i para kół z tegoż i mamy napęd.Problem ma ten,kto nie umie tego zrobić,bo koszty żadne.Może być zrobiony z używek wyrzucanych w warsztatach samochodowych.Jężdziłem już dawno temu na tak wykonanym napędzie,a to przykład wykonanego przeze mnie wolnobiegu.

Obrazek

Można skorzystać z firmy podanej przez @gienek333,wtedy będzie można mieć wąski pasek,prawie jak oryginał :D
Paff
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 25 lut 2018, 10:09
Lokalizacja: Poznań

Re: Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: Paff »

Tatar, a ramę przerabiałeś do takiego napędu jakoś ? Paska nie da się przecież rozpiąć jak łańcucha a przez tylny trójkąt w klasycznej ramie przełożyć chyba trzeba.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: tatar »

Niestety,rama musi być rozpinana,rozłączana,ale ja przerobiłem to w ten sposób,że cały hak od strony wolnobiegu był odkręcany/6 śrub/Pomysł zaczerpnąłem z Winory Town i nie jest to zbyt skomplikowane :D

Obrazek

Rolloff też podobnie rozwiązał

Obrazek

można też tak

Obrazek
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: Yin »

W fotce poniżej zębatka korby z tego co pamiętam jest odlana z żywicy epoksydowej.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: EV-Maniak »

A jaka jest żywotność takiego paska ? Długo to pociągnie ? Nie wyciąga się ?
Awatar użytkownika
Maran_hand
Forumowicz
Posty: 956
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:04
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów

Re: Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: Maran_hand »

Nie wiem jak w przypadku pasków wymyślonychy i dedykowanych do rowerów. Ale w przypadku pasków ..nie pamiętam teraz nazwy/oznaczenia.. takich jak ja mam w czarnym to wydają się być niezniszczalne.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: gienek333 »

Mam rolki na pasek od drzwi przesuwanych ( mogą być na tył), mam też paski (rozcięte) można z nich zrobić formę do odlania dużej zębatki do korby.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pasek napędowy zamiast łańcucha

Post autor: tatar »

Pasek rozrządu jest stosowany w prawie każdym silniku.Jaka jest jego rola i jak ważne jest,aby wytrzymał te powiedzmy 80 tys,km,możemy się domyslić,bo pracuje w dużo cięższych warunkach niż te w rowerze. :D
ODPOWIEDZ