akumulator zgrzewanie 13s7p

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Justyna
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2019, 7:42

akumulator zgrzewanie 13s7p

Post autor: Justyna »

Cześć
Wreszcie dotarłam do końca pomiarów pojemności moich baterii. Są to ogniwa LG mj1 3500ah pochodzące z rozpakietowania. Ładowarka Nitecore - wszystkie baterie do 4.20v sprawdzane jeszcze zewnętrznym woltomierzem. Następnie leżakowanie ok. 5h i pomiar pojemności testerem z allegro (niebieskie konektorki ) prądem 1A. No i teraz wyniki. Najwięcej ok. 50% baterii ma pomiędzy 3450mA a 3350mA. Druga grupa to 3350-3250 a trzecia 3250-3100. Jest też parę mających ok. 3000mA (mogę odrzucić- naddatek). Powiedzcie mi proszę czy powinnam jakoś specjalnie je porozmieszczać do zgrzewania ? Pomieszać czy też podobne wartości dawać razem? Chodzi mi o połączenia równoległe.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: akumulator zgrzewanie 13s7p

Post autor: WojtekErnest »

Poniewaz masz tak duze rozbieżności, to te z najmniejszą pojemnością sprawdz czy ;
- nie mają otworów po zgrzewie
- czy po naładowaniu - nie spada samoczynnie na nich napięcie, które świadczy o upływności.
Takich ogniw nie łączymy z innymi
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: akumulator zgrzewanie 13s7p

Post autor: Goliath »

Justyna pisze:
03 maja 2019, 8:05
Następnie leżakowanie ok. 5h
Wydaje mi się, że leżakowanie powinno trwać trochę dłużej... około tygodnia.
Wtedy lepiej widać różnicę między ogniwami sprawnymi i z upływnością.
Sprawdzone ogniwa /tak jak Tomek poradził/ poukładaj by poszczególne bloki "S" miały bardzo zbliżoną pojemność.
Pomoże Ci w tym stronka https://secondlifestorage.com/repackr.php gdzie w pierwsze okno wrzucisz poszczególne pojemności wszystkich swoich ogniw /zapis jeden pod drugim lub po przecinku/.
Ogniw możesz wrzucić więcej... program będzie miał z czego "wybierać"
W drugim oknie wpisujesz planowaną ilość bloków "S", w trzecim planowaną ilość bloków "P" i klikasz "Generate packs".
Na dole wyświetli się podsumowanie... oraz poukładane pojemności ogniw w słupkach które możesz skopiować i wydrukować.
Wojtek
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: 02 maja 2019, 9:48

Re: akumulator zgrzewanie 13s7p

Post autor: Wojtek »

Aby osiągnąć jak najdłuższą żywotność baterii musisz wykonać jeszcze jeden pomiar. Wszystkie akumulatorki są jednakowo naładowane, weź żarówkę z reflektora samochodowego np. H7 i podłącz do np. takiego koszyka:
https://allegro.pl/oferta/koszyk-na-bat ... 6d89136ad5
Wkładaj po koleji wszystkie akumulatorki do koszyka, żarówka powinna się zaświecić, odczekaj jednakowy czas np. 2 minuty, zmierz i zapisz napięcie dla każdej sztuki przy świecącej żarówce. W ten sposób posegregujesz je pod kątem rezystancji wewnętrznej. Każde 7p składaj z 7 sztuk o jak najbardziej zbliżonym napięciu, pamiętając by wszystkie 13s zbudowane z tych 7p miały też zbliżoną pojemność.
Ten, nieco bardziej złożony dobór cel, pozwoli zminimalizować prawdopodobieństwo, że jedna najlepsza sztuka będzie pracowała na 6 słabych padając po 3 miesiącach z przegrzania, zmuszając Cię do kombinowania baterii od nowa.
Justyna
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2019, 7:42

Re: akumulator zgrzewanie 13s7p

Post autor: Justyna »

Ślicznie Wam za wszystkie rady dziękuję. Z prawie każdej skorzystałam. Grypa przerwała pracę ale już wróciłam do działania. Akumulator zgrzany i w tej chwili jest podłączony do pierwszego ładowania. Jeszcze raz Wielkie Dzięki !
Awatar użytkownika
hetm4n
Forumowicz
Posty: 162
Rejestracja: 10 lip 2019, 16:20
Lokalizacja: BYTOM
Kontakt:

Re: akumulator zgrzewanie 13s7p

Post autor: hetm4n »

Witam. Przyłącze się do tematu. Będę zgrzewać podobny pakiet 13s7p lecz z nowych akumulatorów, wstępnie planuje użyć zakupionych na allegro sony vtc5 13zł szt. Obecnie montowałem je w elektronarzędziach gdzie były stare nicd i sprawują sie bdb. Rozmyślam również zakup u Chińczyków oryginalnych vtc6 o pojemności 3100mAh 30A, w cenie 10zl szt (sa pozytywne opinie kupujących je u tego sprzedawcy).

Pakiet ten będzie zasilać zestaw rapid s2100 (2kW) który planuje zakupić.

Pisałem do gościa co zgrzewa pakiety do ebajków i mi polecił zagrzać na ogniwach sanyo 3500mAh 10A , ze ten prąd będzie wystarczający, ale czy na pewno? Na YT sa filmiki gdzie przy tej mocy szybko zużywają się te akumulatory w takim zestawieniu (np "taba na rowerze" miał w swoim rowerze pakiet 13s7p złożony na lg mj1 10A i szybko to mu się zużyło, poczym wymienił na ogniwa VTC5).

Co możecie poradzić?
mongoose teocali 2014 TSDZ2 750W oraz Dartmoor primal 2017 BBS02 750W (od 22r hub XF15C)
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1322
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: akumulator zgrzewanie 13s7p

Post autor: Yasiu77 »

Vtc6 po parudziesięciu ładowaniach podobno mają pojemność vtc5. Zamiast kupować rapida zobacz na nexun.pl, zadzwoń do tasa, policz, pogadaj i wyjdzie lepiej, taniej i dłużej pożyje pakiet. Mj1 mają fajną pojemność ale ich rw jest sporo wyższa od sanyo ga co znaczy że bardziej się grzeją i szybciej padną przy katowaniu. Na np naszym forum często są ogłoszenia z sanyo GA które powinny dać radę ale nie wiem jaki prąd pobiera ten rapidowski sterownik. Wiesz gdzie dzwonił Taba obeznany z ebajkerstwem gdy zajechał pakiet? :)
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: akumulator zgrzewanie 13s7p

Post autor: Astro »

testerem z allegro (niebieskie konektorki ) prądem 1A
Czegoś nie rozumiem,1A to raczej chyba do laptopa można testować.
W warunkach bojowych wasze ogniwa oddają śred.3-4A, to czy nie powinno się sprawdzać ogniw pod takim obciążeniem aby wynik był wiarygodny.
Awatar użytkownika
hetm4n
Forumowicz
Posty: 162
Rejestracja: 10 lip 2019, 16:20
Lokalizacja: BYTOM
Kontakt:

Re: akumulator zgrzewanie 13s7p

Post autor: hetm4n »

Sterownik w zestawie to rapid c2100 35A
mongoose teocali 2014 TSDZ2 750W oraz Dartmoor primal 2017 BBS02 750W (od 22r hub XF15C)
ODPOWIEDZ