Pierwszy elektryk

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
marcinelb
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 25 maja 2019, 19:59

Pierwszy elektryk

Post autor: marcinelb »

Witam
Chciałbym kupić pierwszego elektryka ale nie rower a hulajnogę. Dlaczego hulajnogę? ponieważ mam coś takiego jak: Zerwanie mięśnia brzuchatego. I lekarz powiedział 0 roweru :(
Myślałem nad zakupem hulajnogi marki Xiaomi ale z tego co czytałem na facebookowej grupie ma ona kilka problemów natury technicznej i ogólnie chciałbym wyliczyć czy za 1700 zł nie złożyłbym czegoś "lepszego". I chciałbym zweryfikować już posiadaną wiedzę.
Zauważyłem że już na forum jest jedna hulajnoga tylko czy te silniczki wytrzymałyby 110 kg? Chyba nie za bardzo :(
viewtopic.php?f=30&t=1778

I jeżeli chciałbym złożyć taką hulajnogę to potrzebuje silnik i właśnie jaki? Taki co jest w kole czy lepiej byłoby osobny na łańcuch?
Czy bylibyście w stanie mi pomóc? :)

Coś takiego by wystarczyło?
https://allegro.pl/oferta/silnik-36v-25 ... 8120428714
marcinelb
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 25 maja 2019, 19:59

Re: Pierwszy elektryk

Post autor: marcinelb »

Witam ponownie
Dziękuje bardzo za odpowiedz. Nie spodziwałem się nawet że odpisze mi sam Administrator.
Widziałem hulajnogi na forum w dziale "Własne konstrukcje ".
Byłbym niezmiernie wdzięczny gdyby Pan napisał mi co byłoby potrzebne do zrobienia własnej konstrukcji.
Pzeczytałem troche for na ten temat i już wiem że potrzebny jest:
Silnik, kontroler do tego silnika, rama, 2 pary opon, bms, ogniwa wysokoprądowe, ładowarka. Tylko proszę mi powiedzieć lepiej wziąć silnik zamontowany w kole czy lepiej jak jest on na zewnątrz?
Czy taki silnik mocno się nagrzewa? Czy trzeba go jakoś specjalnie chłodzić?
Czy to forum byłoby w stanie mi pomóc jeżeli chciałbym sam zmontować taki sprzęt?
Awatar użytkownika
Zxc843
Forumowicz
Posty: 665
Rejestracja: 30 gru 2018, 16:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy elektryk

Post autor: Zxc843 »

Każdy silnik sie grzeje troche ale zależy jaką moc dajesz.
KRAKÓW
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwszy elektryk

Post autor: tatar »

Najprościej i chyba najlepiej zamontować/zapleść/ silnik w kole.Odpada wtedy cała masa problemów mechanicznych w takcie montażu i w przyszłości/regulacja i smarowanie rozciągnietego łańcucha,hałas z napędu itp./Zawsze należy dobrać tak silnik jak i sterownik,aby nie grzały sie/szczególnie silnik/,co nie jest problemem.Forum jest po to,aby sobię nawzajem pomagać/przynajmniej nasze/,więc na pomoc zawsze możesz liczyć.
marcinelb
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 25 maja 2019, 19:59

Re: Pierwszy elektryk

Post autor: marcinelb »

tatar pisze:
26 maja 2019, 12:28
Najprościej i chyba najlepiej zamontować/zapleść/ silnik w kole.Odpada wtedy cała masa problemów mechanicznych w takcie montażu i w przyszłości/regulacja i smarowanie rozciągnietego łańcucha,hałas z napędu itp./Zawsze należy dobrać tak silnik jak i sterownik,aby nie grzały sie/szczególnie silnik/,co nie jest problemem.Forum jest po to,aby sobię nawzajem pomagać/przynajmniej nasze/,więc na pomoc zawsze możesz liczyć.
Dzięki za odpowiedz. Silnik w kole- ciekawa propozycja ale nie wiem czemu kosztuje aż 600zł.

https://allegro.pl/oferta/silnik-do-nap ... 8109130583

Do tego jeszcze trzeba kupić sterownik, rame, manetkę, jakieś światła. To chyba jednak i tak lepiej opłaca się kupić już zrobioną Xiaomi. Bo teoretycznie licząc:
-Silnik- 600zł
-Sterownik-około 200zł
-bms- 150zł
Baterie- tutaj nie wiem ale wydaje mi się że na 36V będzie składało się 10 baterii po 15-18zł więc wychodzi około 180zł.
Wiem że wrażenia z jady- bezcenne tylko trzeba też spojrzeć na wyliczenia :)
Myślałem że na tym silniku co Państwu pokazałem udałoby się to złożyć.
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Pierwszy elektryk

Post autor: mr_x »

Zamierzasz zrobić pakiet 10S1P? Od razu mówię, że 1P to stanowczo za mało, bardzo szybko zniszczysz ogniwa (za duży prąd). O mizernym zasięgu nie wspominając.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1324
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Pierwszy elektryk

Post autor: Yasiu77 »

Rozumiem że nie możesz przez pewien okres pedałować i dla tego rower odpada? Rower w porównaniu do hulajnogi jest jednak bardziej komfortowy, bo można usiąść, ma amortyzację ,duże koła i nogi mogą odpocząć na platformach i nie tak trudno przerobić. Nie wiem czy jadąc na drgającej hulajnodze nie pogłębisz kontuzji? Przy e-rowerze nie ma konieczności pedałowania jak nie chcesz i można tylko jeździć na manetce gazu. Hulajnogę można natomiast wrzucić do auta i potem szybko rozłożyć i dojechać i to wg. mnie jej jedyny plus.

Koszty elektryfikacji roweru i hulajnogi będą zbliżone
marcinelb
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 25 maja 2019, 19:59

Re: Pierwszy elektryk

Post autor: marcinelb »

Właśnie chyba źle poczytałem to ludzie też piszą żeby zrobić 10S 4P i wtedy to pociągnie. Ale wtedy to staje się nie opłacalne. Bo same baterie 600+600silnik+200sterownik+150bms+około 100-150zł rama+ masa innych rzeczy. Nie chodzi oto że jestem Januszem ale chciałem właśnie zapytać też o aspekt finansowy którego wiem że się zabardzo nie liczy.

A jakie są koszty elektryfikacji roweru. Mógłbyś przedstawić poszczególne potrzebne elementy oraz orientacyjne koszty?
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwszy elektryk

Post autor: tatar »

Własne konstrukcje robi się pod własne upodobania,preferencje i możliwości.Plusem tego jest nie tylko satysfakcja ze swojego dzieła lecz również możliwość łatwej konfiguracji ustawień/sterownik,moc itp./Tak na marginesie .Nikt nikomu nie każe kupować nowych,często drogich silników,te można kupić o wiele taniej na portalach aukcyjnych i zaadaptować na własne potrzeby.Możliwości na tanią i dobrą hulajnoge naprawdę jest mnóstwo.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1324
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Pierwszy elektryk

Post autor: Yasiu77 »

jeśli chodzi o hulajnogę gotowca to chyba najlepszą okazją była ostatnio TOODI TD-E101 za ok 1130 złotych z siodełkiem z pakietem 10s8p :) W takich pieniądzach to nie opłaca się robić samemu viewtopic.php?f=40&t=1542
ODPOWIEDZ