Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
adihann
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 17 mar 2019, 12:04

Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Post autor: adihann »

Cześć, po długim czasie oczekiwania doczekałem się mxus V3 turbo, do mojej pierwszej elektryfikacji :) zamontowałem wolnobieg, odpaliłem silnik na krótko do testów. Podczas pedałowania (tylko podczas pedałowania) wydobywa się niepokojący dźwięk. Zastanawia mnie czy nie jest to aby przypadkiem wina wolnobiegu. Czy takie metaliczne chrobotanie jest czymś normalnym? Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Post autor: tatar »

Tak bywa ,gdy wolnobieg jes słabo nasmarowany i nierównomiernie naciskasz na pedały.
adihann
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 17 mar 2019, 12:04

Re: Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Post autor: adihann »

zeeltom pisze:
22 cze 2019, 5:50
Pewny jesteś, że ogniwa łańcucha są konkretnie do tej zębatki? Przerzutka ustawiona jest prawidłowo?
nawet nie przyszło mi do głowy, że może nie pasować :o Jest to wolnobieg Ventura rzekomo indeksowany, brałem pierwszy lepszy :?
tatar pisze:
22 cze 2019, 7:05
Tak bywa ,gdy wolnobieg jes słabo nasmarowany i nierównomiernie naciskasz na pedały.
@tatar kurcze aby takie luzy smarować to chyba jakiś bardzo gesty musiałby być ten smar:D. Chyba, że wolnobiegi już tak mają?

Rozumiem, że nie muszę się obawiać, że jest to uszkodzenie silnika?
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Post autor: cyklista »

ale te luzy warto skasować
Awatar użytkownika
Zxc843
Forumowicz
Posty: 665
Rejestracja: 30 gru 2018, 16:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Post autor: Zxc843 »

Mam tez wolnobieg tej firmy lecz 8 rzędowy srebrny, luzy duże, wlasnie te luzy słychać jak dodajesz gazu silnikiem i nie pedałujesz, mój dodatkowo jest bardzo głośny co mi przeszkadza :( bede musial wymienic pewnego dnia na shimano jak mnie szlag trafi z tym.
KRAKÓW
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Post autor: tatar »

niektóre wolnobiegi ..już tak maja''.mozna je rozkreczac i dawać smar.Dżwięk który słysze na filmie prawdopodobnie powstaje na skutek nierównomiernego nacisku na pedały.\gdy bedziesz naciskał równomiernie,ustanie.To odjaw luzów pomiedzy zapadkami w wolnobiegu pracujących albo na sucho,albo przy b,rzadkim smarze typu WD-40.Dzwiek przenosi sie na konstrukcję roweru i stąd taki a nie inny objaw.Spróbuj kręcić pedałami równo .ze stałym naciskiem,a pewnie ustąpi.Wolnobieg jeżeli nie chcesz smarować wewnątrz ,należało by wymienić.
Awatar użytkownika
BluesWings
Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 17 wrz 2018, 11:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Post autor: BluesWings »

Też mam venture i stuka podczas pedalowania. Albo olejesz to i będziesz smigal, albo kupisz inny wolnobieg 😉
adihann
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 17 mar 2019, 12:04

Re: Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Post autor: adihann »

W takim razie będę próbować go wymienić, w takim stanie (jak Zxc mówi) szlag mnie trafi ;) . Zobaczymy jak się sprzedawca ustosunkuje do reklamacji. Wszystkim dziękuję.
Pozostaje działać dalej z blokadą obrotu. Pod mxusa v3 i 45A max w sinusie zda egzamin standardowa blokada, taka od Glebora? Chodzi mi po głowie blokada wycięta w CNC. Może przygotowywaliście projekt blokady pod wycięcie CNC? jak się za to zabrać?
Awatar użytkownika
pk999
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 30 mar 2019, 16:43
Lokalizacja: Lublin

Re: Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Post autor: pk999 »

Dawno już nie miałem nakręcanego wolnobiegu. Solidne teraz części robią, nie ma co.
Należałoby sprawdzić dokręcenie tej widocznej na górze nakrętki z dwoma otworami.
Jeśli jest dokręcona, trzeba ją odkręcić i wyjąć część podkładek ustawiających luz łożysk wolnobiegu. Doświadczalnie - tak aby był minimalny wyczuwalny luz po dokręceniu wspomnianej nakrętki.
Naprawdę chce Wam się takie proste rzeczy reklamować, odsyłać itp? To naprawa na 10 minut.
adihann
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 17 mar 2019, 12:04

Re: Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Post autor: adihann »

pk999 pisze:
22 cze 2019, 15:30
Dawno już nie miałem nakręcanego wolnobiegu. Solidne teraz części robią, nie ma co.
Należałoby sprawdzić dokręcenie tej widocznej na górze nakrętki z dwoma otworami.
Jeśli jest dokręcona, trzeba ją odkręcić i wyjąć część podkładek ustawiających luz łożysk wolnobiegu. Doświadczalnie - tak aby był minimalny wyczuwalny luz po dokręceniu wspomnianej nakrętki.
Naprawdę chce Wam się takie proste rzeczy reklamować, odsyłać itp? To naprawa na 10 minut.
Wychodzę z takiego założenia, że jak się kupuje coś nowego to powinno to, tak po prostu działać. Pewnie z reklamacją półtora tygodnia zejdzie. To jest właśnie jedyny problem- czas.
Jeżeli faktycznie to 10 min pracy może się podejmę próby naprawy.
Obrazek

Powiedz bezpośrednio pod tą nakrętką znajdują się podkładki, jedną usuwam dokręcam i powinno być ok :?:
W jaki sposób najlepiej/najłatwiej odkręcić tą nakrętkę?
Awatar użytkownika
pk999
Forumowicz
Posty: 95
Rejestracja: 30 mar 2019, 16:43
Lokalizacja: Lublin

Re: Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Post autor: pk999 »

adihann pisze:
23 cze 2019, 11:51
...
Powiedz bezpośrednio pod tą nakrętką znajdują się podkładki, jedną usuwam dokręcam i powinno być ok :?:
W jaki sposób najlepiej/najłatwiej odkręcić tą nakrętkę?
Podkładki i kilkadziesiąt kulek. Nakrętkę odkręcisz pobijakiem/punktakiem i stukadełkiem.
Z tego co pamiętam powinien to być lewy gwint. Podkładek usuwasz tyle, aby pozostał minimalny luz.
adihann
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 17 mar 2019, 12:04

Re: Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Post autor: adihann »

Wolnobieg zyskał "nowe życie", dolegliwości ustąpiły ;) . Odkręcanie kapsla odbyło się za pomocą punktaka i młotka w moim przypadku zgodnie z ruchem zegara. Została usunięta jedna z podkładek. Nie omieszkałem rozsypać kulek :roll: więc przy okazji został nasmarowany cały wolnobieg smarem do łożysk ŁT-4S3.
Obrazek
Zxc843 pisze:
22 cze 2019, 12:33
.. mój dodatkowo jest bardzo głośny co mi przeszkadza :( bede musial wymienic pewnego dnia na shimano jak mnie szlag trafi z tym.
@Zxc Obawiałem się, że to będzie bardziej skomplikowane ale naprawdę 10min pracy, daj znać jak Ci poszło z Twoim ;)

Dzięki za zainteresowanie i pomoc.
benju3
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 18 sie 2018, 20:26
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Post autor: benju3 »

Witam, mam podobny objaw na wolnobiegu sunrace 7 rzędowym pod silnikiem Rapid M3000 , są luzy na wolnobiegu, podobny dźwięk , ale się już przyzwyczaiłem, są dosyć głośne, poza tym nic się nie dzieje. Dlatego chyba warto zainwestować w wolnobieg DNP 10 lub 7,6 też mi podchodziła, ale kupiłem, nową 7 sunrace by wykluczyć luzy , ten sam objaw. Może Shimano są cichsze lub faktycznie zakupić najlepiej DNP.
Awatar użytkownika
Dlaczego by nie.
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 10 maja 2019, 19:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Dziwny dźwięk, uszkodzony wolnobieg?

Post autor: Dlaczego by nie. »

Jeżeli do tego silnika założyłeś 10 rzędowy wolnobieg bo sporo musiałeś rozwinąć rame ja próbowałam założyć 9 i stwierdziłem że nie będę tak bardzo rozwinął rana może pęknąć więc założyłem 7 rzędowy z najmniejszą 14 ale znalazłem na AliExpress 7 rzędowy najmniejszą 11 i parę dni temu mi przyszedł dzisiaj będę zakładać.
ODPOWIEDZ