Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
arek1194
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 18 cze 2019, 18:55

Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: arek1194 »

Witam, coś mi się obiło o uszy że ogniwa po naładowaniu do pełna powinny jeszcze jakiś czas ( ile?) pozostać ( podłączone do ładowarki ?) lub nie uzytkowane aby napiecie się wyrównało ?
Co jeśli nie mamy zbyt dużo czasu i naprzykład w połowie ładowania odepnę ładowarkę ? Czy wówczas są jakieś zalecenia dla utrzymania lepszej kondycji baterii ,np odczekać chociaż minimalny czas?

Z góry dziękuje za podpowiedzi.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: Dede »

Można jechać jeśli masz równe napięcia na wszystkich celach to żadnego problemu nie będzie.
Baterie można doładować trochę i od razu jechać.

Jeśli masz problemy z baterią i nie równo pracuje i różne napięcia masz na celach to nie polecam często trochę doładować.
Jeśli nie będziesz ładować do pełna to będziesz miał większy rozjazdy na celach bo balancer uruchamia i wyrównuje napięcia końcowej fazie ładowania i trochę czasu trwa balasowanie ogniw.
Ile czasu moze byc parę minut do nawet godziny kwestia jakiej kondycji masz akumulator najlepiej sprawdzić diody led jak świecą to jeszcze pracuje jak nie świecą to juz skończył pracę balancer.
arek1194
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 18 cze 2019, 18:55

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: arek1194 »

Dede pisze:
22 cze 2019, 5:50
Można jechać jeśli masz równe napięcia na wszystkich celach to żadnego problemu nie będzie.
Baterie można doładować trochę i od razu jechać.
Jak rozpoznać czy mam równe napięcia na wszystkich celach? Czy złe (nierówne) napięcia się jakoś objawiają ?

i jeszcze pytanie odnośnie kolejności włączania ładowarki - Załączając to najpierw wtyka do baterii i potem gniazdo 230V? Czy Najpierw 230V i potem gniazdko baterii ? Domyślam się że odłaczając ładowanie będzie analogicznie odwrotnie.. Tylko co najpierw ?
Awatar użytkownika
genjusz
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2018, 17:23

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: genjusz »

ja najpierw włączam ładowarkę a dopiero potem podłączam wtyczkę do gniazda ładowania w rowerze.
Po naładowaniu wpierw odpinam wtyczkę a dopiero potem odłączam ładowarkę od 220V.
Univega Alpina 500 analog / Falcon QS205
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: WojtekErnest »

arek1194 pisze:
22 cze 2019, 15:54

Jak rozpoznać czy mam równe napięcia na wszystkich celach? Czy złe (nierówne) napięcia się jakoś objawiają ?
Masz gniazdo serwisowe ? W nim mialbys dostęp do napiecia kazdego segmentu 4,2V.
Ps. Poczytaj o aku li'ion.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
arek1194
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 18 cze 2019, 18:55

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: arek1194 »

WojtekErnest pisze:
22 cze 2019, 18:10
arek1194 pisze:
22 cze 2019, 15:54

Jak rozpoznać czy mam równe napięcia na wszystkich celach? Czy złe (nierówne) napięcia się jakoś objawiają ?
Masz gniazdo serwisowe ? W nim mialbys dostęp do napiecia kazdego segmentu 4,2V.
Ps. Poczytaj o aku li'ion.
Ogólnie na zewnątrz skrzynki nic podobnego nie widać, chyba że po ściągnięciu pokrywy było by takie gniazdo?
Wówczas pewnie umiał bym sobie to pomierzyć.
Domyślam się że zmierzyć można by tylko te "gałęzie" zgrzane szeregowo?
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: Dede »

arek1194 pisze:
22 cze 2019, 15:54

Jak rozpoznać czy mam równe napięcia na wszystkich celach? Czy złe (nierówne) napięcia się jakoś objawiają ?
Naj lepiej mieć BMSa z wyświetlaczem lub z bluetooth.
Jak nie masz wyświetlacza lub bluetooth to zostaje ręcznie sprawdzić raz do czasu napięcia ogniw i maja mieć wszytkie podobne napięcia a jakie to zależy od stopnia naładowania akumulatora.
Jak jest ruznica powyżej 0,05V od innych ogniw to juz możemy sie martwić o nie równej pracy.
A ruznica powyżej 0,1V to radziłbym ładować do pełna i czekać na wyrównanie napięcia.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: Dede »

arek1194 pisze:
22 cze 2019, 18:18
WojtekErnest pisze:
22 cze 2019, 18:10
Masz gniazdo serwisowe ? W nim mialbys dostęp do napiecia kazdego segmentu 4,2V.
Ps. Poczytaj o aku li'ion.
Ogólnie na zewnątrz skrzynki nic podobnego nie widać, chyba że po ściągnięciu pokrywy było by takie gniazdo?
Wówczas pewnie umiał bym sobie to pomierzyć.
Domyślam się że zmierzyć można by tylko te "gałęzie" zgrzane szeregowo?
Napiecia idzie sprawdzić przez wtyk balancera.
arek1194
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 18 cze 2019, 18:55

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: arek1194 »

"Napiecia idzie sprawdzić przez wtyk balancera"

No tak, wtyczkę jak się domyślam znajdę po otwarciu obudowy.
Sprawdzać po naładowaniu czy bardziej po jakimś tam obciążeniu.
Jakie różnice w woltach powinni mnie zaniepokojić? (sprawdzę przy okazji)
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: Dede »

Jeśli chcesz sprawdzić czy pakiet równo pracuje to lepiej sprawdzić na wyładowanym 3V do 3,5V lub trakcie ładowania powyżej 3,9V do 4,1V i wtedy wychodzi czy ogniwa równo pracują.
Bo od 3,6 do 3,8V napięcie utrzymuje miarę równo i nie zauważymy dużej różnicy rozjazdach na celach.
arek1194
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 18 cze 2019, 18:55

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: arek1194 »

Powiedzcie proszę jeszcze, jak to jest z tym odłączaniem ładowarki po naładowaniu.
Chodzi o to że nie zawsze mogę odłączyć ładowarke po naładowaniu (rower trzymam w pomieszczeniu oddalonym trochę od domu)
Np wczoraj podłączyłem ładowarke ale dzisiaj jestem już od wczesnego rana do wieczora w pracy (nie było czasu rano jej odłączyć). Ktoś uczulał mnie aby nie zostawiać połączonej ładowarki.
Ja najwcześniej mogę odłączyć ją dopiero dzisiaj wieczorem (czyli około 24 godz. Pod prądem) Czy w ten sposób bardzo szkodze ogniwom?? Coś tam kminie z elektroniki i jeśli to by miało pomóc i miało by to sens, to rozłączanie obwodu mogę wysterować zdalnie np poprzez sms-a (mam gdzieś taki moduł z przekaźnikiem) Jakie Wasze zdanie - bardzo bateria cierpi? (podczas tak długo włączonej ładowarki)
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: cyklista »

Wcale nie cierpi jak dobra łądowarka, bo przecież jak naładuje to się wyłacza i więcej prądu nie daje
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: Astro »

Pozwolę sobie o coś zapytać co mnie nurtuje,ale to wynika pewnie z braku wiedzy,a mianowicie:
Chodzi o słynne powiedzenie "Z pustego i Salomon nie naleje"
Ładujemy pakiet ,powiedzmy że jest trochę rozjechany,jedne ogniwa osiągną górny próg ładowania , BMS uzna że jest już full i wyłączy, a inne nie zostaną w pełni naładowane.Teraz powinien nastąpić proces balansu wszystkich ogniw, te niedoładowane powinny zostać doładowane.
Ale jak ma to uczynić skoro od razu po naładowaniu zaświeci się zielona lampka na ładowarce ,a my ją wyłączymy.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: WojtekErnest »

Astro pisze:
28 cze 2019, 9:14
, te niedoładowane powinny zostać doładowane.
Ale jak ma to uczynić skoro od razu po naładowaniu zaświeci się zielona lampka na ładowarce ,a my ją wyłączymy.
Te niedoładowane nie będą ładowane. Balanser BMS obnizy napięcia tych naładowanych ma max lub przeładowanych.
Czyli po czasie gdy ponownie podłaczysz ładowarkę, będzie znów ładowanie wszystkich segmentów, ale bedzie to trwało krótko.
Dlatego wczesniej warto rozładowac pakiet o kilka Volt i wznowić ładowanie /powtarzać taki proces/.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: Astro »

Dziękuję bardzo.
Dlatego wczesniej warto rozładowac pakiet o kilka Volt i wznowić ładowanie /powtarzać taki proces/.
Czyli to w tęn sposób działa ,jest to jednak jakieś tam utrudnienie.
Bo myślałem że jeśli w BMS jest balanser,to powinien to wszyściutko ładnie wyrównać,takie miałem skojarzenia z ładowarką modelarską.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: WojtekErnest »

Balanser BMS-a tylko minimalnie koryguje końcowe róznice napięć segmentów, poprzez obnizanie tych największych, przekraczających próg. BMS to również bezpiecznik ładowania i rozładowania w zalezności od napięć i prądów sumarycznych. Nie słuzy do naprawy pakietu i z założenia 'broni' pakiet przed nierozsądnym/niebezpiecznym rozbalansowaniem ogniw, które są wynikiem ich nierównomiernego zużycia lub notorycznego przeciązania prądowego i temperaturowego.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: EV-Maniak »

Dobry nawykiem też jest doładowanie baterii tuż przed wyjazdem . Wówczas ogniwa są ładowane małym , wyrównującym prądem . Oczywiście jest jeszcze lepiej jak takie ogniwa są ładowane systemem 90%.
BMS z aplikacją do podglądu cel , to dzisiaj podstawa . Bardzo fajna sprawa. Można monitorować aku na bieżąco👍😉
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: Astro »

Dziękuję.
Tu jest coś o czym nigdzie nie wyczytałem :
Oczywiście jest jeszcze lepiej jak takie ogniwa są ładowane systemem 90%.
,czyli tu chodzi o to że nie ładujemy ogniwa do końca.
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: mr_x »

Astro pisze:
28 cze 2019, 13:57
Dziękuję.
Tu jest coś o czym nigdzie nie wyczytałem :
Oczywiście jest jeszcze lepiej jak takie ogniwa są ładowane systemem 90%.
,czyli tu chodzi o to że nie ładujemy ogniwa do końca.
Pod warunkiem, że masz dostosowaną ładowarkę (niższe napięcie) i odpowiednio ustawiony BMS (programowalny), a Henio takie ma. Inaczej BMS nigdy by nie mógł działać poprawnie (balansować).
Ostatnio zmieniony 28 cze 2019, 14:19 przez mr_x, łącznie zmieniany 1 raz.
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Jazda zaraz po odłączeniu ładowarki?

Post autor: Astro »

No tak.
Coś za coś.
Jak widzę i w tych BMS też postęp na wypas postępuje a cena w górę.
ODPOWIEDZ