Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Astro »

Budowa e-roweru to nie takie proste,chyba pójdę na skróty ;) :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=66mWAWgUfi8
2.20 --- 5.30 min.
Awatar użytkownika
Zxc843
Forumowicz
Posty: 665
Rejestracja: 30 gru 2018, 16:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Zxc843 »

Bateria wystarczy na krótko, sam sprzęt też sie będzie pewnie grzał a moze sie spali. jak masz zestaw do konwersji i baterie w bidonie to nie aż tak ciężko.
KRAKÓW
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Yasiu77 »

Przypomniał mi się e-klęcznik ze zlotu zasilany z wkrętarki :) Budowa ebajka jest bardzo prosta, prostsza niż takie wynalazki. W godzinę z moich śmieci zrobiłem marny erower ale na pewno lepszy niż na wkrętarce, no a gdyby mieć więcej środków i czasu...
Załączniki
20190625_210708a.jpg
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Astro »

Nie no spokojnie,tak łatwo to się nie poddam,preferencje mam trochę inne ;)
Ale z tą wkrętarką to iście Mac Gyver-owskie kreatywne podejście do tematu, :lol:
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: EV-Maniak »

Mnie też przerażała , ale jakoś dałem radę 😉
Jak robić to DOBRZE , albo wcale .
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Witt »

Zastanów się nad kompletnym zestawem, a najlepiej pierwszy daj do przeróbki komuś kto zrobić Ci to w 3 tygodnie:), będziesz miał czym jeździć, poznawać komponenty w praktyce i nie stracisz rok na dobieranie komponentów, a bo ten za słaby, a ten za różowy, a może zrobię kable 2 razy większe bo mi się zmini i podbiję z 20A na 35A. na to będziesz miał czas przy budowie drugiego docelowego, podpatrując swój już działający.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: tatar »

Nie wiem,co wbudowie roweru może byc przerażajacego.Sterownik,silnik i bateria?trzeba to połaczyć ze soba,ale w sumie można ogarnąć samemu albo z pomoca kogoś,kto ma troche pojecia o elektryce... ;)
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Astro »

Nie chodzi o złożenie gotowca zestawu bo to jest w miarę proste.Chciałbym ogarnąć budowanie i składanie od podstaw samemu ,taka robota dla majsterkowicza .A tu np;taki pakiet 18650 ileż problemów ,zrobienie zgrzewarki to już niemałe wyzwanie,nawet lutować to trzeba umieć,aby nie przegrzać. ile wiedzy trzeba posiąść aby taki pakiet prawidłowo poskładać :dobór ogniw, RW, pojemność i inne ble ble,BMS-y ładowarki,sterowniki i inne pieprzniki plus cała reszta.To setki puzzli które trzeba odpowiednio poukładać.Powiem tak Wielki Wielki szacun dla tych co to wszystko mają ogarnięte.Lubię te tematy ale widzę że może mnie to przerosnąć.
Awatar użytkownika
Zxc843
Forumowicz
Posty: 665
Rejestracja: 30 gru 2018, 16:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Zxc843 »

Ja się nie znam na tym kompletnie i mój ebike jeździ , tylko że ja mam gotowy akumulator i zaplecione koło odrazu.
KRAKÓW
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: pxl666 »

Zaplatanie to imho największy problem. Pewnie temu że szprychy trzeba zamawiać....
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: tatar »

nie od razu Kraków zbudowano ,ale ten jest ,istnieje ,jak widać powyżej. :D
Awatar użytkownika
Zxc843
Forumowicz
Posty: 665
Rejestracja: 30 gru 2018, 16:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Zxc843 »

pxl666 pisze:
01 lip 2019, 23:06
Zaplatanie to imho największy problem. Pewnie temu że szprychy trzeba zamawiać....
Zawsze można poprosić kogoś o pomoc w policzeniu długości szprych.
KRAKÓW
m.j.
Forumowicz
Posty: 33
Rejestracja: 25 kwie 2019, 17:31

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: m.j. »

W dobie internetu można potrzebne informacje zdobyć samemu. Fakt, że z tony informacji przydatne będzie z 10-50kg jednak ja tak własnie zbudowałem swój rower. Baterię ogarnąłem sam. Zakupiłem ogniwa i je polutowałem (myślę, że dobrze ponieważ bateria jak na razie trzyma swoje parametry, a zasięgi są bardzo podobne do tych teoretycznych więc chyba nie spaprałem roboty). Uwierz lub nie ale lutownica i elektronika to nie jest mój żywioł. Sterownika, bmsa i innych skomplikowanych cudów nikt nie każe robić. Są gotowe i to już naprawdę za rozsądne pieniądze. Grunt to dobrze budowę przemyśleć. Ja w trakcie budowy zmieniłem koncepcję co kosztowało mnie dość sporo jednak i tak wyszło taniej niż kupić nówkę lub komuś zlecić.
Co do zaplatania to ja to zleciłem. Koszt zaplatania jest tak znikomy w stosunku do całości, że nawet nie ryzykowałem samodzielnego zaplatania.
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: mr_x »

pxl666 pisze:
01 lip 2019, 23:06
Zaplatanie to imho największy problem. Pewnie temu że szprychy trzeba zamawiać....
Rok temu wydawało mi się to niemożliwe, a teraz każde koło ogarnąłem sam od zera.
Awatar użytkownika
BluesWings
Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 17 wrz 2018, 11:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: BluesWings »

kalkulator długości szprych i po problemie

https://www.sapim.be/kalkulator-dlugosci-szprych
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Astro »

m.j. pisze:Grunt to dobrze budowę przemyśleć
Popierając to wiedzą z forum,bo bez tego byłoby ciężko.

Dzięki za kalkulator BluesWings,to jest przydaśka.

Jak myślicie ,w zwykłym serwisie rowerowym- zaplecenie z centrowaniem, to chyba panowie dadzą sobie radę,bo jak widzę zaplecenia są różne .
Ale szprychy to będę musiał im pewnie zamówić.
A wracając do filmiku ,zlot już niedługo,trzeba się jakoś pokazać :P myślę że dwie wkrętarki aku.5Ah.każda, z lewej i prawej strony widelca tylnego ,to będzie jazda :twisted: :lol:
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: pxl666 »

u mnie nikt nie zaplecie silnika - muszę wysyłać do innego miasta . kalkulator długości szprych to jedno , ale nagwintowanie ich to drugie
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Astro »

No u mnie też nie zaplotą a o gwintowaniu nie ma mowy,same problemy.Kurna już mi się odechciewa tego roweru,coś czuje że skończy się na zakupie gotowego zestawu z zaplecionym kołem włącznie.
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: ximad »

Mysle ze gotowe kolo mozesz zamowic, po kilkudziesieciu kilometrach tylko kwestia dociagniecia szprych, nie ma sie co stresowac.
Nie widze jakis niesamowitych plusow z zamawiania samego silnika i zaplatania go lokalnie jezeli nie masz sprawdzonego miejsca.
Oszczednosc z tego tez zadna.
Skup sie na skrzynce, aku, to sa rzeczy w ktorych warto cos zrobic samemu.
Jak nie chcesz sam zgrzewac / lutowac, to zamow zgrzany aku, tylko ogarnij sam bmsa i reszte kabelkologii.
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Astro »

Masz rację posłucham cię,Zakup całego zestawu włącznie z zapleceniem silnika w koło.
A skupię się jedynie na baterii,to chciałbym zrobić samemu,nie daje mi spokoju pomysł pakietowania bez zgrzewania czy lutowania,choć tu koledzy nagminnie mi to odradzają.Ale zagadnienie powoli ogarniam i myślę że pierwsza moja bateria będzie właśnie taka,z drukowanych holderów 3D ,jedynie zostaje dobór elementu stykowego ale nad tym pracuję,styki muszą być stu procentowe.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: pxl666 »

Jak jesteś zielony to budowę aku sobie daruj bo to drogi i łatwy do z%$#nia element bajka. Ponadto niewłaściwie zbudowany jest niebezpieczny w eksploatacji...myślę że dość zabawy będziesz miał z połączeniem tego do kupy na bajku tak żeby nie odpadło na pierwszym korzeniu i na start tyle ci wystarczy. Jeśli sam chcesz budować skrzynkę to już masz questa do expienia
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Astro »

Temat budowy baterii nie jest łatwy ,ale w internecie jest tyle informacji,że można się tego podjąć.Miesiąc temu bym nawet o tym nie pomyślał,a teraz zaczyna mnie to wciągać.Mam czas, ten sezon i tak sobie odpuszczam.Myślę że za dwa trzy miesiące to już będę na takim etapie wiedzy że spokojnie będę mógł budować i mieć nad tym kontrolę.
Awatar użytkownika
elektrotonus
Forumowicz
Posty: 1259
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: elektrotonus »

Część rzeczy zleć komuś kto potrafi. Na forum są pomocni ludzie. Prostego ebike dasz radę złóżyć. Zacznij od przeczytania blogu Tasa.
https://ebike.nexun.pl
https://ebike.nexun.pl/budujemy-elektry ... ver-1500w/
- Wheller DD 250 W - w planowanej modernizacji :-) https://tiny.pl/tnmmg
- Rockrider MID 750 W - "Srebrna Strzała" ;-) https://tiny.pl/tnmmh
- Samurai DD 3500 W - prawie gotowy :) https://tiny.pl/tnmxv
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Astro »

Dziękuję za podpowiedź, ale już czytałem i to dwa razy :lol: ,zresztą czytam wszystko, jeśli znajduję coś ciekawego.
Strona tech-elektryczna budowy roweru, wciąga mnie coraz bardziej,a miało być tylko złożenie roweru :P
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: ximad »

Mysle ze przy pierwszym bajku powinienes odpuscic sobie experymenty, jak np laczenie ogniw tymiblaszkami na srube. Zrob wedlug porad z bloga i forum, wtedy nie bedzie przykrych niespodzianek. Experymenty zostaw sobie na kolejny projekt kiedy juz podstawy ogarniesz (praktycznie nie teoretycznie).
Skrzynka to masa roboty jezeli ma byc dokladna, z mocowaniem wszystkiego bedziesz mial duzo roboty, jak zamowisz zgrzany aku to tez dopiero polowa sukcesu. Zobacz sobie filmik tasa na youtubie gdzie pokazuje budowe aku od poczatku do konca. Tam jest kupa roboty ktora musisz wykonac.
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Astro »

ximad,zostało mi coś z dzieciństwa z zabawy klockami LEGO,system modułowy bardzo mi pasuje.wiem że istnieje jakieś tam ryzyko coś nie zatrybi,ale to wszystko jest do pokonania.Jedynym ograniczeniem będzie objętość ,ale tego nie można przeskoczyć.
Film widziałem Tas się faktycznie napracował -kawał dobrej roboty.
Mimo wszystko ktoś musi przetrzeć ten szlak,wypadło na mnie z tymi modułami,bo mi to pasuje,lubię wyzwania,a porażkę przełknę jak by co.
Składanie baterii musi być łatwe szybkie i przyjemne,a przede wszystkim łatwy dostęp do każdego ogniwa.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: pxl666 »

Tiaa tylko że 35a to nie jest 2a ...
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Astro »

Tiaa tylko że 35a to nie jest 2a ...
? ? ?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: pxl666 »

mam nam myśli ze przy budowie aku trzeba uważać na zupełnie innym poziomie ...
stuk83
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 21 mar 2018, 1:41
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: stuk83 »

Jeżeli porównujesz budowę roweru do klocków LEGO, to już na pewno LEGO Technic Pneumatic, wyższa level w budowie, działaniu i zabawie. Jeśli ogarnąłeś bez problemu takie klocki to budowę roweru tez ogarniesz :D. Moja pierwsza bateria lutowana to 17s11p, zanim przystąpiłem do składania aku, zrobiłem szablon w skali 1:1 na brystolu gdzie był rozrysowany całe aku ogniwo po ogniwie i na "sucho" testowałem składnie całego akumulatora (może trochę to głupie, ale już przy składaniu nie popełniłem żadnego błędu). CO do tego lutować czy zgrzewać, są rożne opinie, lutowanie daje większa powierzanie styku ogniwa z blaszkami co daje lepsze przewodzenie prądu (a o to w tym wszystkim chodzi)i trochę więcej jest z tym roboty niż przy zgrzewaniu, czy to lutowanie wybierzesz czy zgrzewanie,PAMIĘTAJ :!: :!: :!: poćwicz pierw na jakiś rozładowanych starych ogniwach
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: Astro »

mam nam myśli ze przy budowie aku trzeba uważać na zupełnie innym poziomie ...
zdaję sobie z tego sprawę,przy takich poziomach prądu ,chwila nieuwagi,jakieś zwarcie i jest problem :o
stuk83 pisze: lutowanie daje większa powierzanie styku ogniwa z blaszkami co daje lepsze przewodzenie prądu (a o to w tym wszystkim chodzi)
No nie wiem sam co o tym myśleć,bo jak to się ma to połączenia ogniwa za pomocą cienkiego drucika φ 1mm,lub bezpiecznika i przylutowaniu do szyny zbiorczej,powierzchnia styku jest minimalna.I czy my nalejemy centymetr cyny ,(to tylko pogrubimy katodę) ,czy damy tylko kropelkę cyny ,liczy się tylko przekrój przewodu odchodzący od katody.czyli 1mm/2 na 10A.Reasumując kropla cyny o powierzchni 2-3mm/2 w zupełności wystarczy.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5765
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: pxl666 »

nie używaj drutu do łączenia ogniw - linkę odizolowaną bo jest elastyczna , o wiele lepiej się lutuje niż taśmę
Awatar użytkownika
JerzyZ
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 18 lut 2018, 21:55
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: JerzyZ »

Niby sprawa oczywista, ale lepiej przypominać! Dziękuję!
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przeraża mnie budowa e-roweru-alternatywa

Post autor: WojtekErnest »

Ja uzywam sztywnego drutu lub linki jako szyny pradowej. Ale odprowadzen do styków wyłącznie cienkiej i elastycznej srebrzanki. Szybki montaż i co ważne krótki czas podgrzania/lutowania styku.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ