Upływność ogniw; naładować i zgrzać czy wymienić

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Radowit
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 17 maja 2019, 22:38
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą

Upływność ogniw; naładować i zgrzać czy wymienić

Post autor: Radowit »

Cześć,
Ogniwa Samsung 35E kupione w nexunie z usługą wyrownania; leżały ze trzy miesiące, teraz je pomierzyłem i wyszło że dwie sztuki na 176 zgubiły napięcie. Reszta mieści się w przedziale 4,08-4,13V a dwie mają po 3,39V i 3,63V
Ogólnie jestem miło zaskoczony, spodziewałem się konieczności powtórnego ładowania wszystkich ogniw, a są już wbite w koszyki więc trochę niewygodnie.
Co z tymi dwoma? Teoretycznie mógłbym je naładować do poziomu reszty, ale skoro wyszło że są słabsze, to ich sekcje nie będą bardziej obrywać i się "rozjeżdżać"? Mam tylko jedno wolne ogniwo(4,1V), więc wystarczy dokupić jedną sztukę żeby je wymienić.
Resztę ogniw(napięcie od 4,08 do 4,13V), wg swojego stanu wiedzy mógłbym zgrzewać bez powtórnego ładowania do pełna. Mylę się?
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Jarek Hałas
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 29 cze 2019, 13:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Upływność ogniw; naładować i zgrzać czy wymienić

Post autor: Jarek Hałas »

Wszystkie podejrzane wywal (do recyklingu). Z reszty zgrzej pakiet, po zgrzaniu przemierz cele i po tygodniu powtórz pomiar. Jak to są jakieś mocno szlifowane ogniwa to mogą być z tego problemy. Ostatnio dostałem od zleceniodawcy ogniwa tak przeszlifowane że w czasie zgrzewania elektrody wbiły by się w nie :lol:
Dede
Forumowicz
Posty: 2079
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Upływność ogniw; naładować i zgrzać czy wymienić

Post autor: Dede »

Napiecie 3,39V to praktycznie wyładowany ogniwo to strata pojemności o 3400mAh na jednym ogniwie w 3 miesiące to balanser o mocy 30mA zeby wyrównać ta pojemność to musi pracowac 113godzin to jakieś 4,7 dnia balansowania ogniwa co 3 miesiące.
Wiec wymienić teraz jak juz sa problemy.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1321
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Upływność ogniw; naładować i zgrzać czy wymienić

Post autor: Yasiu77 »

Nie ładuj ich i nie dawaj do pakietu. A czy jak przyjechały po wyrównywaniu to je mierzyłeś? Ogniwa są ręcznie segregowane i w tej ilości różu człowiek głupieje i mógł Ci dać nienaładowane do paczki :P Zagadaj do tasa to Ci na pewno dośle brakujących pełnych tylko wyślij mu numer z ogniw by Ci ten sam rocznik posłał.
Radowit
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 17 maja 2019, 22:38
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą

Re: Upływność ogniw; naładować i zgrzać czy wymienić

Post autor: Radowit »

Cenna uwaga z tym numerem ogniw, dzięki. W sumie od razu byłem nastawiony na ich wymianę, ale przy okazji dowiedziałem się czegoś istotnego.
Tylko jak je teraz wyjąć z koszyków? Wystarczy wyłamać te trójkątne ząbki i się wysunie?
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Upływność ogniw; naładować i zgrzać czy wymienić

Post autor: Eryk »

Nie ma co ryzykować wymień, będziesz spać spokojnie. Ogniwa wypchniesz, tylko trzeba wyłamać łapki z jednej strony.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2986
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Upływność ogniw; naładować i zgrzać czy wymienić

Post autor: tas »

Jak się kupuje w nexunie to zawsze jest 5% więcej ogniw aby można było sobie je podmienić w razie problemów. Raczej bardziej prawdopodobne, że te ogniwa nie zostały naładowane niż same straciły napięcie, no ale lepiej wymień je z zapasu dla pewności.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Radowit
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 17 maja 2019, 22:38
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą

Re: Upływność ogniw; naładować i zgrzać czy wymienić

Post autor: Radowit »

Właśnie te 5% zmotywowało mnie do utworzenia 11p zamiast 10 p :D
Ale teraz Yasiu mnie uświadomił że popełniłem błąd dokupując kilka ogniw bez informacji jakie już mam.
ODPOWIEDZ