Dobór ramy

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
eMdzeJ
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 15 sie 2019, 15:32
Lokalizacja: podwarszawie

Dobór ramy

Post autor: eMdzeJ »

Cześć :)

Powiedzcie mi proszę z doświadczenia jak się dobiera ramę do elektryka? Tak samo jak do normalnego roweru? Chodzi mi o rozmiar bo o miejscu na baterie to wiem. Czy może jest jakaś niepisana zasada ułatwiająca później wygodną jazdę? Z tego widzę to robicie masę km w porównaniu od zwykłych rowerów. Robicie jakieś dodatkowe zabiegi aby było możliwie wygodniej?

Głównie chodzi mi o ramy typu full ale takie do w miarę normalnej jazdy a nie do slalomu między drzewami z prędkością 50 km/h ;)
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dobór ramy

Post autor: Umbur »

Wszytko co ma zawieszenie przód-tył będzie lepsze. Jeżeli chodzi o zwykłą ramę rowerową i wygodę, to najlepiej szukać fulla z jak największą przestrzenią pod skrzynkę. Można też taniej kupić HT i założyć sztycę amortyzowaną. Wszystko zależy od tego gdzie i jak chcesz tym jeździć.
eMdzeJ
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 15 sie 2019, 15:32
Lokalizacja: podwarszawie

Re: Dobór ramy

Post autor: eMdzeJ »

To rozumiem i w sumie to napisałem. Ale mam mieć ramę 18" czy 24" w fullu przy wzrosście 183cm? Bo wg dobierania wg wzrostu to 21"

Ale czy to się sprawdza w elektrykach?
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dobór ramy

Post autor: Umbur »

Ma być wygodnie. Jak dołożysz elektrykę, to rama nie zmieni geometrii. ;)
Weź taką na jakiej normalnie Ci się dobrze jeździ. Oczywiście im większa tym więcej miejsca na aku i resztę, ale trzeba znaleźć kompromis między jednym, a drugim.
eMdzeJ
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 15 sie 2019, 15:32
Lokalizacja: podwarszawie

Re: Dobór ramy

Post autor: eMdzeJ »

Nigdy w życiu nie miałem innego roweru niż jubilat / wigry. Wiec nie wiem na jakim "góralu" mi się dobrze jeździ. Dodatkowo mogę na razie zakręcić korbą z 10 razy wiec za daleko nie pojadę ani nic nie protestuję.

Może inaczej. Czy jest tu ktoś kto ma ok 183cm wzrostu i ma ramę typu full? Możecie się podzielić rozmiarem ramy? Może tak się wyciągnie jakąś średnią... Nie mam innego pomysłu jak to rozwiązać aby nie wtopić paru tyś na rower który będzie za mały / za duży :(
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Dobór ramy

Post autor: AST034 »

eMdzeJ pisze:
21 sie 2019, 9:05
Nigdy w życiu nie miałem innego roweru niż jubilat / wigry. Wiec nie wiem na jakim "góralu" mi się dobrze jeździ. Dodatkowo mogę na razie zakręcić korbą z 10 razy wiec za daleko nie pojadę ani nic nie protestuję.

Może inaczej. Czy jest tu ktoś kto ma ok 183cm wzrostu i ma ramę typu full? Możecie się podzielić rozmiarem ramy? Może tak się wyciągnie jakąś średnią... Nie mam innego pomysłu jak to rozwiązać aby nie wtopić paru tyś na rower który będzie za mały / za duży :(
Ja mam 182 wzrostu i rama Kona Stinky 19 cali jest dla mnie idealna, na maksymalnie obnizonym siodelku prawie dotykam cala stopa ziemi.
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: Dobór ramy

Post autor: chudybws »

Też mam 182 i ramę 22" z poniesionym siodełkiem. Raczej chodzi o prawie wyprostowaną nogę podczas pedałowania niż dotykanie do ziemi z siodełka ;)
piwko7
Forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: 06 mar 2018, 14:52

Re: Dobór ramy

Post autor: piwko7 »

Odnośnie ram, polecacie kupować rower używkę za około 3000 zł. Czy np rame i skladać samemu ? Koła 26 cali, rama full.
eMdzeJ
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 15 sie 2019, 15:32
Lokalizacja: podwarszawie

Re: Dobór ramy

Post autor: eMdzeJ »

ja mam problem ze zginaniem kolan wiec jak je będę miał pod brodą to nie przejdzie bo się tak nie zegną...
Awatar użytkownika
cyklista
Forumowicz
Posty: 204
Rejestracja: 27 maja 2019, 11:14
Lokalizacja: Rzeszów, gg:7481912

Re: Dobór ramy

Post autor: cyklista »

Więc przemyśl sobie wysokość siodełka przede wszystkim, czy jesteś w stanie usiąść na nim po ruszeniu, czy musisz mieć podparcie wcześniej na palcach czy całą nogą, to ci da odpowiedź czy rama 19 czy 22. Podnieść siodełko to nie problem, obniżyć go poniżej minimum ramy to się nie da.
Odległość kierownicy od siodełka to już wtórna sprawa bo tutaj jest wiele możliwości zmiany mostków ich długości i wysokości i dopasowania do siebie.
eMdzeJ
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 15 sie 2019, 15:32
Lokalizacja: podwarszawie

Re: Dobór ramy

Post autor: eMdzeJ »

cyklista pisze:
21 sie 2019, 13:23
Więc przemyśl sobie wysokość siodełka przede wszystkim, czy jesteś w stanie usiąść na nim po ruszeniu, czy musisz mieć podparcie wcześniej na palcach czy całą nogą, to ci da odpowiedź czy rama 19 czy 22. Podnieść siodełko to nie problem, obniżyć go poniżej minimum ramy to się nie da.
Odległość kierownicy od siodełka to już wtórna sprawa bo tutaj jest wiele możliwości zmiany mostków ich długości i wysokości i dopasowania do siebie.
Dzięki :) O takie porady mi chodziło. Co do wejścia na siodełko to raczej problemów nie będzie. Dla mnie ważniejsze jest aby nie było za nisko bo wtedy będę musiał zginać kolana mocniej niż powinienem. Nie chce też podnosić siodła za wysoko bo będę wygięty do przodu. Ale wielkie dzięki za odpowiedź, wiem na co zwrócić uwagę. Podjadę sobie w weekend do decathlonu i się jakoś przymierzę - może mi to też da jakaś odpowiedź.
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobór ramy

Post autor: ximad »

Jak bedziesz sie przymierzal do rowerow to stań nad ramą w lekkim rozkroku, nie na siodelku i zobacz ile masz od jajek do rury, zebys w razie czego (spadniecia z siodelka) sie nie poobijal co moze sie zdazyc na zbyt duzej ramie :)
eMdzeJ
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 15 sie 2019, 15:32
Lokalizacja: podwarszawie

Re: Dobór ramy

Post autor: eMdzeJ »

Panowie, dziękuję za wszelkie rady. Dam znać jak wyjdą przymiarki :)
ODPOWIEDZ