Wskaźnik naładowania baterii - % pod obciążeniem?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Powerarmor
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 23 cze 2019, 11:42

Wskaźnik naładowania baterii - % pod obciążeniem?

Post autor: Powerarmor »

Mam w swoim rowerze prosty wskaźnik, który pokazuje ile zostało % naładowania baterii. Pod obciążeniem procent chwilowo maleje. Podobno są takie mierniki, w których nie ma tego efektu i nawet pod obciążeniem pokazuje stałą wartość. Ktoś jakiś doradzi? Najprostszy i najmniejszy możliwy, do zamontowania w skrzynce.
Awatar użytkownika
Mr.Freeman
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 16 maja 2019, 10:45
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wskaźnik naładowania baterii - % pod obciążeniem?

Post autor: Mr.Freeman »

Pod obciążeniem napięcie na ogniwach przysiada a miernik to pewnie woltomierz prosty stąd takie wskazania, to jest normalne, zależne od tego jakie ogniwa tam siedzą, jaki wiek baterii itp.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Wskaźnik naładowania baterii - % pod obciążeniem?

Post autor: Goliath »

Sa takie wskaźniki naładowania.... oparte na pomiarze realnie zużytych Ah lub Wh w odniesieniu do wpisanej/zmierzonej rzeczywistej pojemności akumulatora.

Poszukaj na Ali
https://pl.aliexpress.com/wholesale?cat ... Coulometer
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1324
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Wskaźnik naładowania baterii - % pod obciążeniem?

Post autor: Yasiu77 »

A na ile A masz sterownik? Z reguły im więcej A tym droższe. Z tych co Goliath pokazał ten jest całkiem znany i fajny do 50A . https://pl.aliexpress.com/item/32848111 ... b201603_55
Powerarmor
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 23 cze 2019, 11:42

Re: Wskaźnik naładowania baterii - % pod obciążeniem?

Post autor: Powerarmor »

Dzięki za podpowiedzi. Sterownik to Sabvoton ML45.

Widzę, że trzeba poświęcić ponad 80 pln na taki wskaźnik. Liczyłem, że uda się kupić do 40-50 pln. No nic, póki co biorę zwykły, ale będę obserwował, bo w końcu przecież potanieją :).
Awatar użytkownika
Mr.Freeman
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 16 maja 2019, 10:45
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wskaźnik naładowania baterii - % pod obciążeniem?

Post autor: Mr.Freeman »

Ciężko będzie o lepszą cenę takiego watomierza co pokazuje jeszcze ile czasu zostało do rozładowania akumulatora przy aktualnie pobieranej mocy.
Awatar użytkownika
Mariusz_p
Forumowicz
Posty: 373
Rejestracja: 18 sie 2018, 10:28

Re: Wskaźnik naładowania baterii - % pod obciążeniem?

Post autor: Mariusz_p »

To normalne zjawisko. Tak zwany SAG pakietu. Wynika z rezystancji ogniw. Im niższe RW, np ogniwa pojemne 28mR vs 12-15mR wysokpradówki tym mniejszy spadek napięcia pid obciazeniem. Starsze ogniwa, wyższe rw, większy spadek.
Ogólnie obserwuj napięcie bez obciążenia i wtedy wszystko wiesz jak pakiet jest ok.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wskaźnik naładowania baterii - % pod obciążeniem?

Post autor: scuda »

W tsdz2 z lcd3 jest taka opcja, że możesz wpisać RW pakietu i wtedy procenty czy tam kreski na poziomie baterii, nie spadają pod obciążeniem. Być może da się gdzieś kupić taki woltomierz z taką funkcją.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wskaźnik naładowania baterii - % pod obciążeniem?

Post autor: tkoko »

scuda pisze:
04 lis 2019, 22:48
W tsdz2 z lcd3 jest taka opcja, że możesz wpisać RW pakietu i wtedy procenty czy tam kreski na poziomie baterii, nie spadają pod obciążeniem. Być może da się gdzieś kupić taki woltomierz z taką funkcją.
Problem w tym, że większość ogniw ma mniejszą pojemność pod dużym obciążeniem, czy niską temperaturą. Zmieniają się więc i wskazania wyświetlacza. Jest to bardzo pożyteczne, gdyż "zabezpiecza wizualnie" użytkownika, przed odcinaniem zasilania sterownika, przy zbyt niskim napięciu. Przykład takiego "przysiadu" baterii, i wyłączania sterownika mimo 40% pojemności baterii, masz opisany nap tutaj (testy z 26 października)

viewtopic.php?f=14&t=3873

Tak więc sprzętowo-programowe "maskowanie" chwilowego spadku pojemności, poprawi tylko Twoje samopoczucie :D
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wskaźnik naładowania baterii - % pod obciążeniem?

Post autor: scuda »

Tkoko chodzi o procentową ocenę pozostałej pojemności na podstawie napięcia w baterii. Na watomierzu też Ci może pokazać 40% i odciąć zasilanie i nikt nie mówi o "maskowaniu". Chodzi bardziej o to by to działało podobnie do watomierza a nie żeby maskować uszkodzoną baterie. Wiadomo podgląd do napięcia jest najważniejszy nawet gdy mamy watomierz czy taki algorytm, który oblicza pojemność na podstawie napięcia.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Wskaźnik naładowania baterii - % pod obciążeniem?

Post autor: tkoko »

scuda pisze:
05 lis 2019, 21:09
Tkoko chodzi o procentową ocenę pozostałej pojemności na podstawie napięcia w baterii. ...
Powiem tak. Dawno, dawno temu, w samochodach był prosty wskaźnik rezerwy paliwa, działający "bezpośrednio" na wskazówkę rezerwy, i lampkę rezerwy. W czasach kiedy paliwo było na kartki, a tankowanie możliwe np. co drugi dzień, dokładna znajomość na ile km starcza paliwa w baku, była bardzo istotna, by nie zostać "w polu". Na podstawie czasu "mrugania" kontrolki rezerwy i momentu stałego świecenia rezerwy, byłem w stanie określić z dokładnością do 3-5km, kiedy skończy mi się paliwo. Aktualnie, w dobie komputerków pokładowych, i stałego świecenia rezerwy, nie masz najmniejszej możliwości określić dystansu rezerwy. Ta sama droga, pełny bak, podobne miejsce zaświecenia kontrolki, wg pokładowego komputera 78km do przejechania, i zostałem bez paliwa 30 km przed stacją benzynową. :D
Podobnie mam teraz w moich rowerkach. Cztery diody, i sposób ich gaśnięcia, w zupełności wystarczają mi do oceny zasięgu roweru, a czy jest to 40 czy 55% pojemności, jakie to ma znaczenie :D
Awatar użytkownika
Mr.Freeman
Forumowicz
Posty: 68
Rejestracja: 16 maja 2019, 10:45
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wskaźnik naładowania baterii - % pod obciążeniem?

Post autor: Mr.Freeman »

Kosztowny sposób ale najlepszy myślę to ev computer jednego z forumowiczów który pokazuje dystans do przejechania przy danej prędkości, i działa to doskonale. Chyba lepszej rzeczy już nie ma. Posiadam i polecam.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wskaźnik naładowania baterii - % pod obciążeniem?

Post autor: scuda »

W starym sinusie miałem ograniczenie mocy przy koncu baterii, teraz w tsdz2 z lcd3 również mogę ustawić ograniczenie mocy np. przy 46v tak jak mam teraz ustawione przy 14s, i nie ma szans nie żeby nagle odcięło prąd. Już przy 48v widze, że silnik nie rozkręca się powyżej 500w (normalnie ładuje 750w) i tak liniowo obniża prąd maksymalny powoli zbliżając się do 46v, lecz nie odcina praktycznie całkowicie.
ODPOWIEDZ