czujnik PAS do mocnych customów na Sabkach

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
Awatar użytkownika
Sławek
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 08 mar 2020, 9:47

Re: czujnik PAS do mocnych customów na Sabkach

Post autor: Sławek »

kinats pisze:
24 mar 2020, 11:02
Sławek pisze:
24 mar 2020, 10:02
Aby to zrealizować, trzeba dwóch czujników hall i kodu Graya - to działa analogicznie jak enkoder obrotowy, wtedy można wykrywać kierunek obrotu. Na jednym czujniku nie da się tego zrobić.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kod_Graya

Pozdr
A jeden czujnik i magnesy obok siebie z odpowiednio ustawionymi biegunami ?
Niestety nie :(
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: czujnik PAS do mocnych customów na Sabkach

Post autor: miki »

kinats pisze:
24 mar 2020, 11:02
A jeden czujnik i magnesy obok siebie z odpowiednio ustawionymi biegunami ?
Teoretycznie można by to sobie wyobrazić przy jakimś szczególnym rozmieszczeniu tych magnesów, np. po dwa i mała przerwa. Co nie zmienia faktu, że też potrzebna jest jakaś logika.
Awatar użytkownika
Sławek
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 08 mar 2020, 9:47

Re: czujnik PAS do mocnych customów na Sabkach

Post autor: Sławek »

W teorii tak, niemniej w praktyce trudno sobie wyobrazić jak skomplikowany byłby algorytm obliczania czasu pomiędzy tak ustawionymi magnesami, zwłaszcza biorąc pod uwagę przyspieszanie i zwalnianie pedałowania. Błąd z tego wynikający byłby niewspółmiernie większy niż inwestycja w drugi hall i 100% pewność działania.

Pozdr
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: czujnik PAS do mocnych customów na Sabkach

Post autor: miki »

Czyli dwa Hall'e i bramka XOR w samym module czujnika?
Awatar użytkownika
Sławek
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 08 mar 2020, 9:47

Re: czujnik PAS do mocnych customów na Sabkach

Post autor: Sławek »

To zależy co sterownik sterownik PAS potrzebuje, u mnie to robi atmega, czyta stany i na podstawie Graya rozpoznaje kierunek i liczbę odczytów, klasyczny enkoder kwadraturowy, prosty temat.
https://www.leniwiec.org/2014/04/28/enk ... olera-avr/

Na bramkach logicznych np. tak :
7823052200_1301943667[1].jpg
Ale jak widać, bez względu na metodę, są dwa sygnały do sterownika.

Pozdr
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: czujnik PAS do mocnych customów na Sabkach

Post autor: miki »

Właśnie dostałem do rąk taki czujnik Pass, wszystkie magnesy są ustawione identycznie jeśli chodzi o rozkład biegunowości. Czyli nie poszli w odwracanie biegunów w kolejno następujących magnesach. Oczywiście nakierowane jednym biegunem wprost w czujnik Hall. Modułu z czujnikiem/czujnikami Hall'a nie otworzę, zalali go chyba jakąś żywicą epoksydową. W sumie tak się powinno zabezpieczać Halle przed czynnikami zewnętrznymi.
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: czujnik PAS do mocnych customów na Sabkach

Post autor: miki »

Sławek pisze:
24 mar 2020, 14:33
To zależy co sterownik sterownik PAS potrzebuje, u mnie to robi atmega, czyta stany i na podstawie Graya rozpoznaje kierunek i liczbę odczytów, klasyczny enkoder kwadraturowy, prosty temat.
https://www.leniwiec.org/2014/04/28/enk ... olera-avr/

Na bramkach logicznych np. tak :

7823052200_1301943667[1].jpg

Ale jak widać, bez względu na metodę, są dwa sygnały do sterownika.

Pozdr
Tak, wydaje się, że to jest właściwy trop. Sama realizacja (CMOS czy mały mikrokontroler) w zasadzie nie gra roli.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: czujnik PAS do mocnych customów na Sabkach

Post autor: tkoko »

miki pisze:
24 mar 2020, 15:39
Właśnie dostałem do rąk taki czujnik Pass, wszystkie magnesy są ustawione identycznie jeśli chodzi o rozkład biegunowości. Czyli nie poszli w odwracanie biegunów w kolejno następujących magnesach. Oczywiście nakierowane jednym biegunem wprost w czujnik Hall. Modułu z czujnikiem/czujnikami Hall'a nie otworzę, zalali go chyba jakąś żywicą epoksydową. W sumie tak się powinno zabezpieczać Halle przed czynnikami zewnętrznymi.
Napiszę tak, wszelkie "proste" rozwiązania typu, magnes/hall bokiem, naprzemiennie itd, nie zadziałają tak, by na wyjściu uzyskać prawidłowe impulsy, przy kręceniu w jedna stronę, i to na jednym przewodzie sygnałowym. Nie wiem jaki typ czujnika posiadasz, ale najbardziej "typowy" czujnik PAS, czyli mały "walec", który można obrócić w osi o dowolny kąt, jak obrócisz o 90*, to czujnik przestanie reagować na obroty tarczy magnesowej. Jeżeli obrócisz czujnik o 180*, to wówczas czujnik będzie reagował tylko na obroty tarczy do tyłu. Podobny efekt otrzymasz, czyli obroty do tyłu, jeżeli obrócisz tarczę z magnesami o 180*. Żeby nie było tak prosto, nie wszystkie sterowniki reagują podobnie na tego typu "modyfikacje", by uzyskać prawidłowy kierunek obrotów, przy zmianie tarczy z lewej strony (fabryczny układ czujnika PAS), na prawą stronę (bardziej "naturalne" umiejscowienie tarczy i czujnika).
Davvvi
Forumowicz
Posty: 216
Rejestracja: 08 lis 2019, 20:19

Re: czujnik PAS do mocnych customów na Sabkach

Post autor: Davvvi »

Siemka. Wracam z tematem. Dzięki pomocy kolegi miki oraz podesłaniu części zbudowałem(a raczej poskładałem do kupy) pas który działa z EVcomputer. Kręcąc do przodu pas działa ,do tyłu nie reaguje. Wszystko na 3 przewodowym przewodzie. Czujnik działa jak należy.
ODPOWIEDZ