Hubsink - wymiary

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Hubsink - wymiary

Post autor: daniel89 »

Witam wszystkich,
Posiadam silnik MXUS 30H 7x9 . Chciałem zrobić do niego radiator - hubsink. Nie bardzo mi się wymiary zgadzają - znaczy promień jaki jest do takiego silnika na radiator ? :roll:
Znalazłem rysunke techniczny, ale tam jest jeszcze zwężenie - podają 222mm - rozumiem że to średnica. Czyli promień powinien być 111mm . Dałem nawet 110mm i puściłem na druk3d by przymierzyć lecz lata mi to z milimetr po każdej stronie .
Według miarki - mało dokładnej takiej krawieckiej wychodzi 69.2cm obwód z tego promień faktycznie by miał 11,0135 cm . Z tym że takie coś nie dolega do obudowy silnika.
Czy powinienem zmniejszyć promień by dolegał ten radiator ściśle do obudowy? na kartce rozrysowałem sobie ten rzut techniczny i mi coś koło 216mm wychodzi do zwężenia, ale nie wiem czy to dobrze mierzę w skali odpowiednio. Dlatego jeśli ktoś już takie coś robił to proszę o poradę ile promień do tego hubsinku powinien wynosić , będę wdzięczny za pomoc :)
Rzut z internetu : https://cdn.shopify.com/s/files/1/1616/ ... 1534375419
Jeszcze jedno , bo rozumiem że jeszcze pasta termoprzewodząca musi wejść, ale to chyba mała ilość tej pasty jak na procku do kompa ściśnięty mikrometr ;)
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Hubsink - wymiary

Post autor: radasss »

Jeśli będą zrobione typowo w 6-ciu kawałkach, to jak będą wykonane (ze zmierzonym z natury promieniem 111) i sumaryczny obwód będzie 0,5 - 1,0 % mniejszy od zmierzonego, to po skręceniu będą przylegać idealnie.
warsztatmotocykli.pl
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Hubsink - wymiary

Post autor: daniel89 »

Dziekuje za szyba odpowiedz :) . Nie bardzo rozumiem sumaryczny obwod bedzie 0.5-1% mniejsze od zmierzonego. 1% mnieszy od 222mm to daje 220mm srednice , promien 110mm. Wydrukowałem Na drukarce 3d o promieniu 110mm w 6 kawałkach Jak ten oryginał I mi lata po bokach MA z 1-2mm luzu. Projekt był robiony w sketchup czy ten program przekłamuje rysunki? Bo Według tego ciezko napisałes powinien przylegac idealnie. Sprobuje Na fusion360 to zrobic, ale czy na pewno promieniu 110mm jest odpowiedni?
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Hubsink - wymiary

Post autor: daniel89 »

Udało mi się dopasować wydruk3d do średnicy tego silnika - wnęki - wystarczy jednak sketchup do tego nie przekłamuje.
Pomierzyłem jeszcze raz i miarka okazała się o 0.5cm mnie przekłamywać - błąd z podstawówki ;)
Jeśli ktoś będzie chciał zrobić sobie hubsink idealnie dopasowany do obwodu tego silnika to podaję wymiary :
- średnica 218,6 mm - podana średnica 222mm jak można na rysunku zauważyć dotyczy pokrywy od silnika a nie obwodu na środku pod hubsink.
- z tego oczywiście promień : 109,3 mm
- obwód pomierzony : 687 mm
- myślę że 1,5cm blacha aluminiowa wystarczy na taki hubsink , wysokość pewnie coś koło 3cm najwyższe wychylenie elementu radiatora - tutaj pewnie zależne od tego jak będą szły szprychy by nie przeszkadzał ten radiator.

Zgodnie z tym co radasss napisał 0,5% obwód mniejszy od zmierzonego daje 683 mm na obwód. Promień 108,7 mm . Po wydruku powiem czy ściśle przylega ;)
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Hubsink - wymiary

Post autor: daniel89 »

Update ...
Z tym 108,7 to trochę przegiąłem :)
Finalna wersja ma promień 109,2 mm . Jakieś 0,5 mm brakuje na obwodzie - śruba powinna to zniwelować przez docisk... powinno być dobrze ...
Jeszcze mam pytanie jak by ktoś to w ogóle czytał , czy ten radiator w sprzedaży ma 3cm wysokości czy więcej od podstawy w najwyższym punkcie ?
Awatar użytkownika
chudybws
Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: 21 kwie 2019, 17:15

Re: Hubsink - wymiary

Post autor: chudybws »

108,7 109,2 czy 107mm co za różnica jak będą skręcane śrubami? Czy między krawędzami elementów będzie 0,1mm czy 1mm nie będzie to miało znaczącego wpływu na odbieranie ciepła.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Hubsink - wymiary

Post autor: daniel89 »

Zależało mi na tym aby cały hubsink równomiernie oplatał całe koło i by nie było prześwitu stąd te pomiary wykonałem - też tutaj rolę gra równomierne rozłożenie całego ciężaru który silnik dodatkowo obraca. Z 0,5 mm dociskiem wychodzi 109,2 i na tym poprzestałem. Do tego cienka warstwa pasty o dobrym współczynniku W/mk i będzie lepsze odbieranie ciepła niż na zwykłej silikonowej. W skrócie też element dobrze wykonany i dobrze spasowny wygląda schludniej .
ODPOWIEDZ