Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: Astro »

Witam:)
Rower do jazdy po mieście max 25 km. Jaki silnik,na jakie napięcie ( takie minimum) aby:
Jadąc takie było wspomaganie żeby człowiek nic się nie męczył,czyli pedałuję (symboliczne kręcenie)cała moc szła z silnika,zasięg na aku do 15-20 km.
:grin: :grin: :grin:
tylko proszę nie piszcie // kup sobie skuter :mrgreen:
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: tkoko »

Silnik dowolny od 200 wat mocy, napięcie dowolne, zależne od sterownika, sterownik z PAS zero-jedynkowym (stała moc), lub manetka, bateria dobrana do wagi, terenu, i zasięgu 25 km/godz. To wystarczy :D
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: Astro »

:P jazda na 250 W 24 V pass,to mizeria,mimo że jest wspomaganie to trzeba kręcić i można się spocić ,być może to wina że jest pass, może byłoby łatwiej z samej manetki- tego nie wiem.To ma jeździć :prosta ,pod lekką górkę,tak aby silnik się nie przeciążał i dawał swobodnie radę.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: tkoko »

Astro pisze:
12 cze 2020, 18:11
:P jazda na 250 W 24 V pass,to mizeria,mimo że jest wspomaganie to trzeba kręcić i można się spocić ,być może to wina że jest pass, .......
250 wat bez problemu na manetce, i PAS'ie z maksymalną mocą, bez pedałowania rozpędza się do 30 km/godz. Z pedałowaniem nawet 40 km/godz ( ale to mocno trzeba dawać w palnik).
PAS o maksymalnej mocy, czy manetka, a nawet zwykły przycisk nie mają wpływu na prędkość.
Jeżeli 250 wat to "mizeria", to wybierz 3K, i "będzie Pan zadowolony"
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: miki »

Potwierdzam, jeżdżę na silniku przekładniowym 36V/250W i nie mam tu zupełnie płasko, całość daje radę.
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: Astro »

Zapytałem dlatego bo tu gdzieś w wypowiedziach na forum wyczytałem że taki rower np. 250 W /24 V to zabaweczka i na ulicę miasta się nie nadaje,że to totalne nieporozumienie i że silnik powinien zaczynać się od 350/500 W :o
Ale jeśli już to minimalny jaki : 250 W /36 V czy 350 W / 24 V ,a może 350 W / 36 V ??? ale też aby niepotrzebnie nie przesadzać.
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: AST034 »

Astro pisze:
12 cze 2020, 19:56
Zapytałem dlatego bo tu gdzieś w wypowiedziach na forum wyczytałem że taki rower np. 250 W /24 V to zabaweczka i na ulicę miasta się nie nadaje,że to totalne nieporozumienie i że silnik powinien zaczynać się od 350/500 W :o
Ale jeśli już to minimalny jaki : 250 W /36 V czy 350 W / 24 V ,a może 350 W / 36 V ??? ale też aby niepotrzebnie nie przesadzać.
Bo 24V to troche malo jesli chcesz jezdzic z taka predkoscia przy jakis wzniesieniach...
Bateria 36 a najlepiej 48V, silnik znamionowo 500W i sterownik np 15-20A. Wtedy gorki nie straszne, pedalowac mozna tylko dla picu a rower jedzie na spokojnie i wiatr mu nie straszny :) Akumulator jak najwiekszy, ale spokojnie takie 10S6-7P na MJ1 da rade :)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: tkoko »

Weź sobie symulator,

http://www.apk.electricbikesimulator.com/index,pl.html

wprowadź następujące dane
waga - 120 kg, jeżeli ważysz więcej z rowerem to zwiększ.
napięcie - 36V
prąd - 15A
prędkość maksymalna - 35 km/godz
To jest dokładnie silnik 250 wat

Taki silnik, na płaskim osiąga 35 km/godz, przy kole 26", oczywiście jeżeli ma odpowiednie RPM do koła.
Na 5% wzniesienie (stromy drogowy podjazd), taki rower wjeżdża z prędkością do 20 km/godz. Na 10% podjazd (bardzo strome górskie podjazdy), taki rower powinien bez pedałowania na samej manetce wjechać z prędkością około 12 km/godz. Oczywiście dłuższy podjazd z takim obciążeniem i prędkością jest ryzykowny (spalenie silnika).
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: AST034 »

tkoko pisze:
12 cze 2020, 20:58
Weź sobie symulator,

http://www.apk.electricbikesimulator.com/index,pl.html

wprowadź następujące dane
waga - 120 kg, jeżeli ważysz więcej z rowerem to zwiększ.
napięcie - 36V
prąd - 15A
prędkość maksymalna - 35 km/godz
To jest dokładnie silnik 250 wat

Taki silnik, na płaskim osiąga 35 km/godz, przy kole 26", oczywiście jeżeli ma odpowiednie RPM do koła.
Na 5% wzniesienie (stromy drogowy podjazd), taki rower wjeżdża z prędkością do 20 km/godz. Na 10% podjazd (bardzo strome górskie podjazdy), taki rower powinien bez pedałowania na samej manetce wjechać z prędkością około 12 km/godz. Oczywiście dłuższy podjazd z takim obciążeniem i prędkością jest ryzykowny (spalenie silnika).
Zycie to nie symulator i jednak trzeba liczyc zapas na wszystko. Te parametry jakie podalem to takie sensowne minimum, zeby nie cisnac caly czas z manetka do konca ;)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: tkoko »

AST034 pisze:
12 cze 2020, 21:35
..... Zycie to nie symulator i jednak trzeba liczyc zapas na wszystko. Te parametry jakie podalem to takie sensowne minimum, zeby nie cisnac caly czas z manetka do konca ;)
Ja na takim zestawie jeździłem sześć lat, i to na składaku po górach. Obecnie ten zestaw jest u zięcia w Konie, do 33 km na godz jedzie na manetce, do 38 km/godz jeździłem tym podczas testów. Aktualnie mam między innymi składaka ze szczotkowym silnikiem 250 wat,

viewtopic.php?f=30&t=3330&p=59027&hilit ... mid#p59027

i jak widzisz jeździ to to, 33 km/godz, i zacytuję sam siebie;
"Dane testu z dzisiejszego przejazdu, w większości po "górkach", są następujące;
Dystans; 37km, najwyższa prędkość; 51,2km/godz, średnia prędkość; 22.2km/godz, zasięg ze "starej" baterii 7.8Ah / 36V, ~ 40km. Na "płaskim" powinien wzrosnąć do 60 - 70 km ( sprawdzę w najbliższym czasie przy Paprocanach :D )."
miki
Forumowicz
Posty: 1412
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: miki »

Przecież człowiek jasno napisał, że chce taki rower, który mu trochę pomoże, moim zdaniem 250W w zupełności wystarczy.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: tkoko »

miki pisze:
12 cze 2020, 23:36
Przecież człowiek jasno napisał, że chce taki rower, który mu trochę pomoże, moim zdaniem 250W w zupełności wystarczy.
Kłopot w tym że Astro miał/ma fabryczny rowerek 250 wat, któremu nawet dołożyliśmy manetkę i zwiększyliśmy prędkość ponad 25 km/godz, i ponownie chce 25 km/godz. :D

viewtopic.php?f=31&t=4945
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: Astro »

miki pisze:Przecież człowiek jasno napisał, że chce taki rower, który mu trochę pomoże, moim zdaniem 250W w zupełności wystarczy.
Mój obecny 250 W /24 V to pomagał w 50 % resztę trzeba było wykręcić samemu
No właśnie o to chodzi ,że on trochę pomagał,a chciałbym aby jechał jak "skuter " pedałowanie tylko tak dla picu.a w związku z awarią silnika zastanawiam się nad inna alternatywą ,albo podpięcie jakiegoś szczotkowego z magmy ,albo zakup silnika w kole.. :D
ASTO34 - podpowiada o zastosowaniu takiego o wyższych parametrach i w tym kierunku na pewno pójdę.
Do tej pory nie miałem z tym styczności a wiem że tu na forum są praktycy co na różnych już jeździli i dlatego liczę na Wasze pomoc,a za obecną Wam dziękuję. :-)
tkoko - a do tamtego wątku to muszę powrócić ,bo nie jest tak różowo :cry:
Pozdrawiam i dzięki :)
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: Goliath »

Mam zestaw przekładniowy od Michała/Glebora... 500W nominalnie 1000W chwilowo na starowniku 20A zasilanym z bidona 14S5P.
Przy mojej wadze /prawie 130kg/ rozpędza się żwawo, na samej manetce prędkość na full naładowane baterii dochodzi do 42km/h, przy lekkim dopedałowaniu nawet do 45km/h :) Jadąc na samej manetce ok. 37km/h silnik ssie ok. 600-700W po równej drodze.

Bierz silnik 500W nominalnie. Zawsze będziesz miał zapas na wyprzedzanie i podjazdy. Silnik nie będzie tak przeciążany.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: tkoko »

Goliath pisze:
13 cze 2020, 10:49
Mam zestaw przekładniowy od Michała/Glebora... 500W nominalnie 1000W chwilowo na starowniku 20A zasilanym z bidona 14S5P.
Przy mojej wadze /prawie 130kg/ rozpędza się żwawo, na samej manetce prędkość na full naładowane baterii dochodzi do 42km/h, przy lekkim dopedałowaniu nawet do 45km/h :) Jadąc na samej manetce ok. 37km/h silnik ssie ok. 600-700W po równej drodze.

Bierz silnik 500W nominalnie. Zawsze będziesz miał zapas na wyprzedzanie i podjazdy. Silnik nie będzie tak przeciążany.
Problem w tym że w pierwszym poście ASTRO ma "MAX 25 KM/GODZ", a Ty mu proponujesz 40 i więcej km/godz :D
Jeszcze raz powtórzę, jeżeli faktycznie chcesz maksymalną prędkość 25 km/godz. bierzesz silnik 250 wat z RPM 200. Tali silnik w kole 26" da Ci maksymalną prędkość 25 km/godz, i dosyć dużą moc na podjazdach.Każdy silnik o większym RPM, da większą prędkość maksymalną, kosztem mniejszej mocy na podjazdach. Każdy mocniejszy silnik potrzebuje mocniejszej/większej baterii, ma większy ciężar itd. Stąd musisz dokładnie określić czego potrzebujesz.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: Goliath »

A kto mu broni ograniczyć na wyświetlaczu max prędkość do 25km/h :)
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: Astro »

Nie chcę wkładać coś na wyrost i to ograniczać nie korzystając z tego ,bo za tym idzie i też kasa.
Czyli zostaję przy niskoobrotowym (czyli przekładniowym) 24/36V i 250 W.
Prędkość w zupełności mi wystarczy te ok.30 km/h ,Ale moc musi być tz:na prostej czy pod małą górkę swobodnie bez przeciążenia jechał 25-30 km/h.
Pozwólcie że dopytam o sam silnik.ponoć są silniki które wymagają przy zmianie baterii resetu komputerowego,takiego bym nie chciał kupić,jak je rozpoznać który jest który ,czujnik pass/hall też mi nie jest potrzebny wystarczy manetka.
Pozdrawiam i dziękuje za odp.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: tkoko »

Astro pisze:
14 cze 2020, 14:42
.... Czyli zostaję przy niskoobrotowym (czyli przekładniowym) 24/36V i 250 W.
Prędkość w zupełności mi wystarczy te ok.30 km/h ,Ale moc musi być tz:na prostej czy pod małą górkę swobodnie bez przeciążenia jechał 25-30 km/h. ......
Jeżeli "wystarczy te 30 km/godz" i "pod górkę" ma jechać 25 -30 km/godz, to nie wystarczy 250 wat :D
250 wat z RPM 200, po płaskim pojedzie 25 km/godz maksymalnie, a pod górkę, w zależności od nachylenia terenu, nawierzchni, i masy, pojedzie od 15 - 25 km/godz.
250 wat z RPM 260, po płaskim pojedzie 30 km/godz, Przy stromych podjazdach 6 - 10%, silnik zapewne będzie potrzebował dodatkowego wsparcia z pedałów, gdyż będzie miał mniej niutonów/mocy na kole.
Problem "blokowania" komputerków czy baterii, dotyczy tylko fabrycznych konstrukcji. Rower składany z elementów silnik, sterownik, LED/LCD, bateria takich ograniczeń nie posiada.
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: Astro »

Oki oki pomylunek z mojej strony miało być 350 W 24/36V to takie min.
Problem "blokowania" komputerków czy baterii, dotyczy tylko fabrycznych konstrukcji. Rower składany z elementów silnik, sterownik, LED/LCD, bateria takich ograniczeń n ie posiada.
No ale właśnie masa silników w drugim obiegu to są z takich rowerów batawusy sparty i innej masci,więc czym się kierować aby nie kupić ,z takim właśnie zabezpieczeniem.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: tkoko »

Astro pisze:
14 cze 2020, 18:27
..... No ale właśnie masa silników w drugim obiegu to są z takich rowerów batawusy sparty i innej masci,więc czym się kierować aby nie kupić ,z takim właśnie zabezpieczeniem.
Ilością kabli wychodzących z sinika. Jeżeli masz trzy "grube" (żółty, zielony, niebieski) i pięć (lub więcej) cienkich przewodów, masz silnik BLDC "bez blokad". Jeżeli jest inna ilość grubych (i cienkich) przewodów, to albo masz silnik szczotkowy (najstarsze silniki), albo masz silnik BLDC zintegrowany ze sterownikiem. Da się go uruchomić z zewnętrznym sterownikiem po wybebeszeniu fabrycznego sterownika. Jeżeli w silniku BLDC brak hali, do sterowania potrzebujesz sterownik obsługujący zarówno silniki z halami, jak i bez hali.
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: Astro »

Dzięki tkoko :)
Jeszcze zapytam .Np. taki silnik 3+ 5 tranzX przekładniowy. I nie chcę stosować halli ,ale tylko jazda z manetki ,To czy mogę nie podpinać tych przewodów z hall do sterownika,czy jednak tak się nie da ?
Pozdrawiam.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: tkoko »

Astro pisze:
26 cze 2020, 11:24
Dzięki tkoko :)
Jeszcze zapytam .Np. taki silnik 3+ 5 tranzX przekładniowy. I nie chcę stosować halli ,ale tylko jazda z manetki ,To czy mogę nie podpinać tych przewodów z hall do sterownika,czy jednak tak się nie da ?
Pozdrawiam.
Potrzebny jest sterownik do obsługi silników bez hali, musisz na to zwrócić uwagę. Przy takim sterowniku wystarczy podpiąć tylko trzy grube, nawet wówczas gdy sterownik ma i pięć cienkich kabli.
Astro
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 22 cze 2019, 18:50

Re: Jakie parametry winien mieć rower ze wspomaganiem

Post autor: Astro »

Ok. dzięki :)
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ