rower montego słabo wspomaga

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
zdzban
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 30 lip 2020, 13:43

rower montego słabo wspomaga

Post autor: zdzban »

witam
Miesiąc temu kupiłem na znanym portalu uszkodzony rower elektryczny Montego. Była w nim całkiem padnięta bateria.
Kolega z forum Paweł regenerował mi ją, Po założeniu baterii rower wspomaga ale wydaje mi się że słabo.
Silnik 250W z przekładnią nie ma wyświetlacza jest tylko prosty manipulator z potencjometrem oraz 3 diody sygnalizujące załączanie i 3 stopnie wspomagania. "E" ekonomiczmy średni i "F" maksymalnie. Po załączeniu świeci się dioda led bardzo jasno od wspomagania 'E"
i pozostałe dwie lekko świecące, widoczne tylko w cieniu. NIe wiem jak one działają, jak przełączyć na inne wspomagania np. Ful.
Regulacja wspomagania odbywa się tylko za pomocą potencjometru ale reakcja diód nic nie reaguje. cały czas swieci się tylko jasno dioda czerwona, a pozostałe ledwo się jarzą.
Czy to tak ma być, czy pozostałe diody są tylko dla jaj?
Może ktoś kto ma do czynienia a tym rowerze może mi pomóc
Załączniki
montego manipulator.jpg
montego.jpg
szalonyfacet
Forumowicz
Posty: 88
Rejestracja: 10 cze 2020, 14:10

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: szalonyfacet »

a mi sie to wydaje z epotencjometr jest od wspomagania i nim krecac ustawiasz mocn wspomagania. Tez ze wskazania potencjometra wiesz jakie wspomaganie jest dane. a diody sa od baterii. 3 wskazania naladowania baterii. F czyli FULL i zeilona dioda. srodkowa to bateria w polowie pusta, a E to Empty czyli bateria pusta i swieci sie na czerwono. nienaladowana bateria wspomaga malo. sprawdz napeicie wychdozace z baterii i wtedy bedzimey wiedziec czy diody dobrze wskzauja/
zdzban
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 30 lip 2020, 13:43

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: zdzban »

bateria jest po regeneracji przez kolegę Pawła z forum. ładowała się ponad 4 godziny na ładowarce 2A. Bateria 24V niby 17Ah przynajmniej taką naklejkę dał Paweł. Po naładowaniu bateria miała 29.2V ładowarka już nie ładowała bo zapaliła się zielona dioda w ładowarce, wiec to nie wina baterii.
Diody pają się wszystkie, z tym czerwona jasno, nawet ją widać w słońcu a reszta diod zielona i pomarańczowa ledwo się świecą.
W drugim rowerze który złożyłem z chinskiego zestawu 1000W z sterownikiem 15A to jest szatan.
Ten holenderski nie ma nawet 10% wspomagania niż ten chińczyk. Po przejechaniu 5km czuje się to już dobrze w nogach.
Nie wiem może te rowery z silnikiem 250W tak mają, bo nie miałem okazji jechać no innym holenderskim aby to porównać
Potencjometr działa bo jest możliwość regulacji wspomagania
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: Goliath »

Czy na 100% oryginalny akumulator był 24V 7S?? Często silniki 250W latają na 36V 10S. To by też tłumaczyło dlaczego na full naładowanej baterii świeci się tylko bardzo mocno czerwona dioda :)
Nie to żebym podważał fachowość Pawła :D
zdzban
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 30 lip 2020, 13:43

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: zdzban »

Oryginalny akumulator był na 7S5P 24V 11Ah - 35 ogniw, Paweł wymienił na ogniwa Sanyo 3500mAh na rozładowarce wyszło mu 17.5Ah
Załączniki
bat2a.jpg
montego bat.jpg
Ostatnio zmieniony 25 sie 2020, 14:29 przez zdzban, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 775
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: lukk »

Jakbyś miał możliwość zapięcia miernika cęgowego na przewód od baterii to można by sprawdzić jaką faktycznie moc bierze sterownik.
Jeżeli nie zbliża się do znamionowej to będzie można się zastanawiać co jest powodem. Tak żeby wyeliminować albo ograniczyć subiektywność :)
zdzban
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 30 lip 2020, 13:43

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: zdzban »

Nie mam miernika cęgowego, a bateria wchodzi do puszki gdzie jest sterownik i nie ma możliwości pomiaru prądu miedzy baterią a sterownikiem.
Możliwość by mogła być miedzy sterownikiem a silnikiem
szalonyfacet
Forumowicz
Posty: 88
Rejestracja: 10 cze 2020, 14:10

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: szalonyfacet »

tutaj moze tez byc istotna subiektywnosc.. jechalem 1000W ktory pewnie w peaku mial 1.5kw i wsiadasz na 250w bez jezdzenia nim wczesniej. on tak po prostu moze jezdzic. podjedz do ajkiegos sklpeu nie maja elektryka 250W zapytaj o jazde testowa. dadza ci kolko to zobaczysz czy to ta sama polka. ja jak wsiadlem na krossa hexagon 250w z mysla ze zejde z bananem na twarzy bylem gleboko rozczarowany bo dwa razy mocniej machnalem i i juz mialem 25km/h na blaci a wtedy odcinal a pod gorke bez pedlaowania nie chcial sie wtoczyc :) wiec odczucia to slaby miernik czy cos dziala czy nie. mozg sie szybko przywyczaja do nowych g-przeciazen stad te wszystkie chorujace na watowice jednostki:)
zdzban
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 30 lip 2020, 13:43

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: zdzban »

Na tym składanym moim rowerze z zestawem 1000W i sterownikiem 15A mam wyświetlacz LCD3 pokazuje 180-250W i to się czuje że wspomaga a tego holendra kupiłem dla żony ale chyba nie bedzie chciała jeździć z takim wspomaganiem. Muszę dorwać kogoś kto ma podobnego holendra i porównać.
wyczytałem tu na forum że 250W na asfalt jest wystarczający, ja jak na razie twierdze że to za mało, chyba że ktoś ma dobre mocne nogi.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 775
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: lukk »

no to wygląda na to, że faktycznie z jakiegoś powodu to nie osiąga tej mocy. No chyba że coś tą moc mechanicznie traci :)
Jaki tam jest sterownik?
Pewnie najprostsza droga to wrzucenie małego KT np. z LCD5.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: tkoko »

zdzban pisze:
25 sie 2020, 14:45
...... Wyczytałem tu na forum że 250W na asfalt jest wystarczający, ja jak na razie twierdze że to za mało, chyba że ktoś ma dobre mocne nogi.
Tu masz symulator roweru elektrycznego.

https://www.electricbikesimulator.com/index,pl.html

Zmień parametry na te które masz, a zobaczysz ze 250 wat jeździ do co najmniej 35 km/godz przy prawidłowej konfiguracji, i odpowiednim RPM silnika/koło. Oczywiście jak twój silnik kończy RPM na 25 km/godz (ma np. 200 RPM na kole), to bez zmiany napięcia/mocy, silnika, lub przełożenia korba tylna zębatka, nic z tym nie zrobisz.
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: Paweł »

Musisz porównać z innym 250W. Np. oryginalna gazelle w trybie boost, według mojej opinii wspomaga dużo słabiej niż jakaś konwersja na chińczyku 250W, pomimo teoretycznie takiej samej mocy.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: WojtekErnest »

Rower 250W z aku o napięciu max 27 V a aku 42 V, to niestety znacząca różnica w prędkości max
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
zdzban
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 30 lip 2020, 13:43

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: zdzban »

On wspomaga w miarę ale gdzieś do szybkości 15-18km jak chce się jechać szybciej to już trzeba się dobrze na pedałować.
1 - Jak bym zwiększył napięcie do 36V bez zmiany kontrolera to poprawiły by się osiągi i wspomaganie?
2 - jak bym zmienił kontroler na 48V 12A nie uszkodzę silnika?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: WojtekErnest »

zdzban pisze:
26 sie 2020, 22:30
On wspomaga w miarę ale gdzieś do szybkości 15-18km jak chce się jechać szybciej to już trzeba się dobrze na pedałować.
To nie jest normalne.... Albo jest sterownik zle sterowany, np podawany sygnal oznacza tryb malego wspomagania. Nie zmieniaj pochopnie napiecia. To musi dzialac do ok 25-27 km
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: tkoko »

zdzban pisze:
26 sie 2020, 22:30
On wspomaga w miarę ale gdzieś do szybkości 15-18km jak chce się jechać szybciej to już trzeba się dobrze na pedałować.
1 - Jak bym zwiększył napięcie do 36V bez zmiany kontrolera to poprawiły by się osiągi i wspomaganie?
2 - jak bym zmienił kontroler na 48V 12A nie uszkodzę silnika?
1. niekoniecznie, bo być może spada wspomaganie z powodu zbliżania się do limitu prędkości, a wówczas zmiana napięcia nie wpłynie na zmianę mocy/prędkości wspomagania.
2. przy tych parametrach sterownika nie uszkodzisz raczej silnika, i jeżeli sterownik nie będzie miał ograniczenia prędkości, prędkość maksymalna silnika powinna wzrosnąć.
Jeżeli masz dostęp do czujnika PAS (magnesów) usuń co drugi magnes, i sprawdź czy to coś dało. Magnesy które zostaną muszą być rozmieszczone w tej samej odległości od siebie.
Jeżeli rower ma zewnętrzny czujnik prędkości, i wyświetlacz z możliwością zmiany średnicy koła, zwiększ średnicę koła do maksymalnej, i sprawdź czy jest zwiększenie prędkości wspomagania. Jeżeli zwiększy się prędkość, to być może można zastosować "speed box" do Boscha, lub zwykły przerzutnik bistabilny na czujniku prędkości (ale to tylko przypuszczenie/teoria).
zdzban
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 30 lip 2020, 13:43

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: zdzban »

tkoko pisze:
27 sie 2020, 8:36
zdzban pisze:
26 sie 2020, 22:30
On wspomaga w miarę ale gdzieś do szybkości 15-18km jak chce się jechać szybciej to już trzeba się dobrze na pedałować.
1 - Jak bym zwiększył napięcie do 36V bez zmiany kontrolera to poprawiły by się osiągi i wspomaganie?
2 - jak bym zmienił kontroler na 48V 12A nie uszkodzę silnika?
1. niekoniecznie, bo być może spada wspomaganie z powodu zbliżania się do limitu prędkości, a wówczas zmiana napięcia nie wpłynie na zmianę mocy/prędkości wspomagania.
2. przy tych parametrach sterownika nie uszkodzisz raczej silnika, i jeżeli sterownik nie będzie miał ograniczenia prędkości, prędkość maksymalna silnika powinna wzrosnąć.
Jeżeli masz dostęp do czujnika PAS (magnesów) usuń co drugi magnes, i sprawdź czy to coś dało. Magnesy które zostaną muszą być rozmieszczone w tej samej odległości od siebie.
Jeżeli rower ma zewnętrzny czujnik prędkości, i wyświetlacz z możliwością zmiany średnicy koła, zwiększ średnicę koła do maksymalnej, i sprawdź czy jest zwiększenie prędkości wspomagania. Jeżeli zwiększy się prędkość, to być może można zastosować "speed box" do Boscha, lub zwykły przerzutnik bistabilny na czujniku prędkości (ale to tylko przypuszczenie/teoria).
Rower nie ma licznika, ma dołożony zwykły licznik rowerowy, wiec nie można nic zmienić, czujnika pass nie widzę, nie idą żadne przewody w kierunku suportu, może coś jest pod osłoną łańcucha. Ten rower tak ma widocznie że mocne wspomaganie jest do około 18-20km/h potem słabnie. gdy licznik pokazuje 30km/h to wspomaganie jest bardzo słabe i aby utrzymać tą prędkość trzeba już mocno pedałować. Rower ma przerzutki w kole, 8 stopni.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: tkoko »

zdzban pisze:
27 sie 2020, 12:23
....... Ten rower tak ma widocznie że mocne wspomaganie jest do około 18-20km/h potem słabnie. gdy licznik pokazuje 30km/h to wspomaganie jest bardzo słabe i aby utrzymać tą prędkość trzeba już mocno pedałować. Rower ma przerzutki w kole, 8 stopni.
A do jakiej prędkości wspomaga rower na luzie? Włącz miedzy baterię a sterownik amperomierz, podnieś koło, zakręć korbą, i zmierz prędkość koła przy której prąd osiągnie największą wartość.
Co do spadku "wspomagania" to każdy rower/silnik tak ma że po osiągnięciu maksymalnego RPM przestaje wspomagać i staje się prądnicą :D
zdzban
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 30 lip 2020, 13:43

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: zdzban »

wczoraj zrobiłem sobie krótką wycieczkę 15 km, bateria 17.5Ah napiecie 24W pod koniec trasy gdy przestawałem pedałować silnik pracował coraz głośniej, jak by coś się ocierało myślałem że szczęki hamulca ale nie. Po przejechaniu 15km bateria zużyła się 70%. Pomyslałem że może trzeba będzie rozebrać silnik i zobaczyć jak on wygląda w środku. Gdy zobaczyłem wybity numer i tym silnika chciałem coś poszukać na temat niego w internecie ale niewiele znalazłem. Ktoś tylko szukał sterownika do niego bo to silnik szczotkowy DC model: ce-yps01 m03eb0 10s823 24v28" 200W o mocy tylko 200W , szybko sprawdziłem w koszulce ile przewodów idzie i okazuje się ze tylko dwa dlatego wspomaganie jest takie słabe chyba. Przeróbka jego chyba nie jest za bardzo opłacalna bo bateria nowa 2 cykle tylko i 24V. Chyba lepiej go sprzedać niż przerabiać?
Załączniki
silnik montego.jpg
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 775
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: lukk »

raczej z takim silnikiem nic nie zrobisz, jeżeli piszesz o dziwnym odgłosie ocierania to warto sprawdzić stan szczotek.
Jakbyś dorwał drugi taki silnik to możesz wrzucić na drugie koło i zrobić sobie 2WD, zasilając z jednego sterownika o odpowiedniej mocy :)
zdzban
Forumowicz
Posty: 37
Rejestracja: 30 lip 2020, 13:43

Re: rower montego słabo wspomaga

Post autor: zdzban »

Raczej to nie jest możliwe, bo w tylnie kolo ma przerzutki w piaście
Te koło by się nadawało https://www.olx.pl/oferta/kolo-z-silnik ... FeeqB.html
pod napięcie 24V gdy bym wymienił sterownik, i jaki byłby najtańszy koszt sterownika i co tam jeszcze by było potrzeba?
Chyba to nie jest silnik szczotkowy?
ODPOWIEDZ