Konwersja - prośba o ocenę zestawu

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Elitary
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 06 gru 2020, 23:00

Konwersja - prośba o ocenę zestawu

Post autor: Elitary »

Cześć. Przymierzam się do konwersji swojego roweru: hardtail, rama 17", koła 28" (Lazaro Integral v3). Nie mam doświadczenia, dlatego proszę o pomoc. Przeznaczenie to teren nizinny (małe miasto i sporo wsi dookoła), czasami przejażdżka przez las. Ważę 70kg, rower +/- 14kg.

Chciałbym osiągać prędkość max 50+ km/h i podczas spokojnej jazdy zasięg powyżej 100km.

Wstępnie myślałem o zestawie:
-silnik mxus 30H 1500W (zastanawiam się, czy mam wybór, czy przy kołach 28" pozostaje mi brać 7x9)
-sterownik KT36, 30A
-BMS 50A? (wyczytałem na forum, żeby brać z zapasem)
-bateria 48V, 13s(8-11)p (13s8p zmieści się i będzie miejsce na sterownik, 13s11p muszę jeszcze dokładnie sprawdzić)

Przy wyborze kierowałem się informacjami z innych tematów. Użyłem konfiguratora, ale od was dowiem się więcej.
Jaki może być przybliżony koszt baterii 13s11p z bms i jakie ogniwa polecacie w moim przypadku? Czy skrzynka z nierdzewki 1/1.5mm nada się, czy iść w laminat?
Awatar użytkownika
Zxc843
Forumowicz
Posty: 665
Rejestracja: 30 gru 2018, 16:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Konwersja - prośba o ocenę zestawu

Post autor: Zxc843 »

Co do sterownika to zastanowiłbym się nad mniej kulturalnym i prostszym gt500, ale za to wykorzystałby możliwości 7x9,
Co do skrzynki z nierdzewki to musisz się liczyć, że woda będzie się skraplać dużo bardziej niż w skrzynce z laminatu czy sklejki.
KRAKÓW
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1324
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Konwersja - prośba o ocenę zestawu

Post autor: Yasiu77 »

-przy 13s na wolnobieżnym 7x9 prędkość max będzie pewnie w okolicach 38km/h, jeśli chodzi o sam dobór silnika to najlepiej zadzwoń na techniczny nexuna, podobnie zadzwoń tam z zapytaniem o koszty pakietu
-Sterownik kt 36/48A sinus jak najbardziej polecam dodatkowo z wyświetlaczem, ma delikatniejszy start i większy moment obrotowy od blokowca i masę opcji konfiguracyjnych
-Bms jak z dobrego sprawdzonego źródła to nie musi być przewymiarowany, wystarczy 13s 30A
Elitary
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 06 gru 2020, 23:00

Re: Konwersja - prośba o ocenę zestawu

Post autor: Elitary »

Odnośnie doboru silnika - po rozmowie 10x6 powinien się sprawdzić. Skrzynkę zamówię z laminatu. Ogólnie ten zestaw powinien dobrze współpracować. Na nexunie jest pakiet 13s11p 29E za niecałe 1500zl, ale pomyślę o wykorzystaniu ogniw o większej pojemności.

Przy okazji - jeśli pakiet ma np. 48V, a silnik 1500W, to max sterownik jaki można dobrać to 30A (żeby nie przekroczyć max mocy silnika i go nie przegrzać)?
Dzięki zxc i yasiu za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1324
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Konwersja - prośba o ocenę zestawu

Post autor: Yasiu77 »

moc sterownika dobieramy pod kątem wydajności pakietu jak i silnika, 10x6 mógłby chodzić nawet na 45A ale koniecznie z wyłącznikiem termicznym a 13s11p na 29e sobie spokojnie poradzi. W praktyce najpojemniejsze ogniwa nie są tak pojemne jak pisze na papierze i czasami warto się zastanowić czy warto zapłacić z 300 więcej do pojemnych ogniw, zamiast np. dołożyć więcej "p" z tańszych ogniw i mieć pojemniejszy i wydajniejszy pakiet który dłużej przeżyje. Tylko wymiary skrzynki nas ograniczają :) Możesz też zadzwonić na pakiety z Nexuna i podpytać chłopaków czy nie mają pojemniejszych ogniw jak sanyo ga, samsung 35e czy lg mj1, bywa że mają ogniwka nie wystawione jeszcze na sklepie.
ODPOWIEDZ