Silnik skacze, nie kręci się.

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
zip
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 14 lut 2021, 1:30

Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: zip »

Otóż mam taki problem. Po podłączeniu silnika ( przednie koło, silnik przekładniowy Bikkel 24v 250w) do sterownika i włączeniu samonauki, silnik skacze, drga i nie kręci się. Zamieniłem wszystkie możliwe kombinacje faz i zawsze ten sam objaw. Po naciśnięciu manetki słychać, że silnik nabiera prędkości ale koło nie kręci się tylko drga i przesuwa się o kilka centymetrów.
Sterownik obsługuje silniki bez czujników halla.
Przewody w silniku z halli każdy osobno zabezpieczony. Jeden z przewodów sam odpadł. Czy te przewody z halla mogą odpowiadać za takie zachowanie silnika?
Po przemierzaniu faz podczas kręcenia kołem na sucho napięcie wzrasta zgodnie z prędkością koła.
W czym może być problem?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2064
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: Tooropek »

Silnik kręci się do tyłu? Zwarcie na przewodach fazowych do obudowy lub między sobą? Zmielona przekładnia?
Nie wiem co to znaczy, że jeden z przewodów odpadł... 🤯

Polecam rozkręcić silnik i naocznie sprawdzić co się w nim dzieje.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
zip
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 14 lut 2021, 1:30

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: zip »

Tak Silnik kręci się w obie strony z czym praktycznie nie czuć oporu w żadną stronę 🤔 w każdym kierunku kręci się bez oporu ( a w jedną powinien się on pojawić??) kupiłem z obciętą wtyczką. Po zakupie rozebrałem go przesmarowalem przekładnię (jest cała)
Wydłużyłem fazy, a przewody od halli zaizolowalem każdy osobno żeby zwarcia nie robiły, podczas tych prac, jeden z przewodów od halla odpadł od czujnika (na lucie)
Między sobą pokazują 0.8
, podczas kręcenia kołem na sucho amperomierz wskazuje wzrost napięcia zgodnie z prędkością koła
tkoko
Forumowicz
Posty: 4992
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: tkoko »

zip pisze:
14 lut 2021, 16:54
Tak Silnik kręci się w obie strony z czym praktycznie nie czuć oporu w żadną stronę 🤔 w każdym kierunku kręci się bez oporu ( a w jedną powinien się on pojawić??) .....
Silnik przekładniowy musi mieć opór w jedną stronę, chyba ze ma "zablokowany" wolnobieg, wówczas opór musi być w obie strony.
zip
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 14 lut 2021, 1:30

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: zip »

No wiem właśnie. Nie mam już siły do tego silnika... może jest ktoś z okolic Katowic , kto mógłby zerknąć co z nim jest???
zip
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 14 lut 2021, 1:30

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: zip »

Chyba, że ktoś z forumowiczów ma sprawny silnik gotowy do podpięcia bez halli, który jest zapleciony lub można zaplec do koła 28' . Na 24v . Chętnie taki silnik zakupię, który podepne i będzie działał...
tkoko
Forumowicz
Posty: 4992
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: tkoko »

zip pisze:
14 lut 2021, 22:19
No wiem właśnie. Nie mam już siły do tego silnika... może jest ktoś z okolic Katowic , kto mógłby zerknąć co z nim jest???
Do Czechowic masz 45 - 50 km.
zip
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 14 lut 2021, 1:30

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: zip »

Po zwarciu przewodów fazowych po 2 nie pojawia się żaden opór..
zip
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 14 lut 2021, 1:30

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: zip »

tkoko pisze:
15 lut 2021, 8:20
zip pisze:
14 lut 2021, 22:19
No wiem właśnie. Nie mam już siły do tego silnika... może jest ktoś z okolic Katowic , kto mógłby zerknąć co z nim jest???
Do Czechowic masz 45 - 50 km.
No tak nawet blisko, super jakbyś rzucił okiem na to wszystko
zip
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 14 lut 2021, 1:30

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: zip »

zeeltom pisze:
15 lut 2021, 18:30
zip pisze:
15 lut 2021, 14:32
Po zwarciu przewodów fazowych po 2 nie pojawia się żaden opór..
Możliwe, że masz uszkodzony wolnobieg silnika i kręci się swobodnie nie napędzając koła. Tak, czy siak, musisz ten silnik rozebrać.
A jest sens to w ogóle ratować...🤔?? Czy nie lepiej kupić nowy? Stary
zip
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 14 lut 2021, 1:30

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: zip »

Spróbować można tylko nie wiem nawet na co zwrócić uwagę ibod czego zacząć jeśli chodzi o ten wolnobieg, silnik otwierałem, to nie jest problem tylko na pierwszy rzut oka wydaje się być ok, gdzie dokładnie sprawdzić te wolnobieg?
zip
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 14 lut 2021, 1:30

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: zip »

zeeltom pisze:
15 lut 2021, 18:30
zip pisze:
15 lut 2021, 14:32
Po zwarciu przewodów fazowych po 2 nie pojawia się żaden opór..
Możliwe, że masz uszkodzony wolnobieg silnika i kręci się swobodnie nie napędzając koła. Tak, czy siak, musisz ten silnik rozebrać.
Panowie i Panie...Zaraz po zakupie koło w jedną stronę miało opór ...
po rozkręceniu silnika, nasmarowaniu i podłączeniu faz...teraz sobie przypominam wypadł taki mały dynks ja wiem 1 cm na 0.5 cm może trochę większy, a ja głupi oczywiście to olałem...( odłożyłem na bok.. zapomniałem i to wyrzuciłem 🤤🤤🤤) wracając do meritum sprawy idąc dalej drogą dedukcji właśnie od tego momentu koło swobodnie obraca się w obie strony bez oporów. Czy ten 'dynks' - klinik mógł mieć coś wspólnego właśnie z wolnobiegiem i dlatego są z nim takie problemy?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4992
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: tkoko »

Ten "dynks" jak go nazwałeś, to prawdopodobnie jeden z trzech wałków blokujących wolnobiegu. Właśnie miałem spytać czy nie "zablokowałeś" tych wałeczków smarem.
zip
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 14 lut 2021, 1:30

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: zip »

tkoko pisze:
16 lut 2021, 7:59
Ten "dynks" jak go nazwałeś, to prawdopodobnie jeden z trzech wałków blokujących wolnobiegu. Właśnie miałem spytać czy nie "zablokowałeś" tych wałeczków smarem.
Podejrzewam że to właśnie będzie to.. tylko teraz muszę dokładnie zlokalizować w którym miejscu się te wałeczki znajdują.
A jeśli to się potwierdzi czy da radę to czymś zastąpić?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4992
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: tkoko »

zip pisze:
16 lut 2021, 14:29
tkoko pisze:
16 lut 2021, 7:59
Ten "dynks" jak go nazwałeś, to prawdopodobnie jeden z trzech wałków blokujących wolnobiegu. Właśnie miałem spytać czy nie "zablokowałeś" tych wałeczków smarem.
Podejrzewam że to właśnie będzie to.. tylko teraz muszę dokładnie zlokalizować w którym miejscu się te wałeczki znajdują.
A jeśli to się potwierdzi czy da radę to czymś zastąpić?
Będzie trudno to zastąpić. Można spróbować poszukać łożyska wałeczkowego z wałkami o podobnych wymiarach.
KrzysiekEV
Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:33
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: KrzysiekEV »

Jak to co wyleciało i wyrzuciłeś było podłużne , pół okrągłe to na pewno był klin blokujący oś z sprzęgłem .
Na Elektroda ktoś miał problem ze sprzęgłem i je zaspawał , ale u ciebie tylko klina brakuje.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3660227.html
W to kwadratowe wycięcie wchodzi klin i blokuje oś .
Znajdź i dopasuj jakąś twardą śrubę i zamiast klina wciśnij.
zip
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 14 lut 2021, 1:30

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: zip »

KrzysiekEV pisze:
16 lut 2021, 19:59
Jak to co wyleciało i wyrzuciłeś było podłużne , pół okrągłe to na pewno był klin blokujący oś z sprzęgłem .
Na Elektroda ktoś miał problem ze sprzęgłem i je zaspawał , ale u ciebie tylko klina brakuje.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3660227.html
W to kwadratowe wycięcie wchodzi klin i blokuje oś .
Znajdź i dopasuj jakąś twardą śrubę i zamiast klina wciśnij.
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
zip
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 14 lut 2021, 1:30

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: zip »

Potwierdziło się tak jak KrzysiekEV pisał.
Z racji remontu mam na chwilę obecną mało czasu na rower ale dziś udało mi się zajrzeć do środka i brakuje jednak tego klina osi ze sprzęgłem. Jak będę miał czas to dopasuje coś zamiast tego klina i mam nadzieję, że to pomoże i wszystkie źle objawy ustąpią.
zip
Forumowicz
Posty: 40
Rejestracja: 14 lut 2021, 1:30

Re: Silnik skacze, nie kręci się.

Post autor: zip »

Problem zażegnany 👍 po zastosowaniu kołka walcowego 80* fi 0.4 w miejsce blokady wolnobiegu wszystko wróciło do normy. Cały sprzęt podłączony pod Aku i sterownik działa prawidłowo. Dziękuję wszystkim za pomoc, temat uważam za zamknięty.
ODPOWIEDZ