Akumulatory 18V z elektronarzędzi do eBike

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
brute4c
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 02 kwie 2021, 13:42

Akumulatory 18V z elektronarzędzi do eBike

Post autor: brute4c »

Witam,
chcę zbudować budżetowy napęd elektryczny do roweru narzeczonej, żeby wyrównać nasze możliwości i ewentualnie podbierać jej czasem rower na jazdę do pracy, bez większego wysiłku. Zdecydowałem, że chcę wykorzystać silnik Tongsheng TSDZ 36V 250W montowany przy supporcie z czujnikiem momentu dla naturalnych odczuć. Na Ali z wysyłką z Czech wychodzi około 1400zł. Baterię chciałem kupić już w Polsce np. od Green Cell, mają 36V 10.4Ah (374Wh) za 740zł.

Wszystko razem i tak nie wychodzi najgorzej, ale planuję też niedługo kupić zestaw elektronarzędzi bezprzewodowych, jeszcze nie wybrałem systemu, ale na pewno będzie to coś z serii 18V. Narzędzia, oprócz planowanego remontu, będą używane raczej do majsterkowania od czasu do czasu, więc akumulatory nie będą miały dużo do roboty. Nieużywane tylko niszczeją, więc pomyślałem, żeby wykorzystać jej do zasilania roweru elektrycznego. Na pewno brałbym zestaw z akumulatorami 5Ah 18V, więc przy połączeniu dwóch takich będziemy mieć pakiet 36V 5Ah (180Wh). Dwa razy mniejszy, ale za darmo. Ma starczyć na wspomaganie do 25km/h na najniższym poziomie do 75km. Ewentualnie można pomyśleć do połączeniu trzech, przy wyższym napięciu, wyszłoby wtedy 5Ah 54V (270Wh), ale nie wiem jak sterownik 52V zniesie te odrobinę wyższe napięcie.

Wliczając czas pracy ekonomiczniej wyjdzie gotowy zestaw, ale tu też chodzi o to, żeby wykorzystać aku z elektronarzędzi i czegoś się przy okazji nauczyć. Czy ktoś testował takie rozwiązanie i czy to w ogóle ma sens?
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Akumulatory 18V z elektronarzędzi do eBike

Post autor: miki »

Porzuć ten pomysł na samym początku.
brute4c
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 02 kwie 2021, 13:42

Re: Akumulatory 18V z elektronarzędzi do eBike

Post autor: brute4c »

Ok, dzięki za odpowiedź, ale mógłbyś trochę rozwinąć? Co jest największym problemem? Ilość pracy, wydajność aku, ich pojemność?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Akumulatory 18V z elektronarzędzi do eBike

Post autor: pxl666 »

Da się tak ale mała pojemność. Noi średnio wygodne to będzie.
Na 99% po tygodniu będziesz to chciał przerobić na normalny bidon ?
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Akumulatory 18V z elektronarzędzi do eBike

Post autor: miki »

Dlatego od razu odradzam to rzeźbienie w guanie. Szkoda czasu.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Akumulatory 18V z elektronarzędzi do eBike

Post autor: pxl666 »

miki pisze:
02 kwie 2021, 15:45
Dlatego od razu odradzam to rzeźbienie w guanie. Szkoda czasu.
no ale można było od razu mu wytłumaczyć czemu ...
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Akumulatory 18V z elektronarzędzi do eBike

Post autor: miki »

Mała pojemność to raz. Niskie napięcie to dwa, trzeba kombinować z łączeniem w szereg. A trzy to odpowiednia i wygodna konserwacja ogniw w takim improwizowanym układzie. Szkoda atramentu.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulatory 18V z elektronarzędzi do eBike

Post autor: WojtekErnest »

1. Nie każdy aku elektronarzędzi pracuje gdy podłączymy tylko + i -
2. Mała pojemność oznacza ze szybko dojdzie do różnic między akumulatorami
3. Używane z elektronarzedziami są różnej jakości, bo nie są identycznie eksploatowane.
4. Trzeba zrobić złącza kontaktowe, które nie będą przerywać w czasie wstrząsów
5. Nie próbuj wersji zrownoleglania, by wykorzystac 4 pakiety 18V na 36 V (2S2P)
Czyli do zabawy da się wykorzystać, ale do częstego, pewnego jeżdżenia wiecej problemów niz staly pakiet na bagazniku, lub w bidonie.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
brute4c
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 02 kwie 2021, 13:42

Re: Akumulatory 18V z elektronarzędzi do eBike

Post autor: brute4c »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Mocowanie chciałem wydrukować na drukarce 3D albo wykorzystać gotowe gniazda z zepsutych ładowarek itp. te mocowania wydają się solidne, w końcu to jednak pracuje w narzędziach, które przenoszą dużo wibracji i wstrząsów, to dałoby się zrobić. Graphite widzę ma akumulatory nawet 6Ah, ale to i tak za mało, nie ma co kombinować. Może rzeczywiście lepiej im znaleźć inne zajęcie w międzyczasie. Będę używać jako power bank, albo do drugiego roweru do zasilania oświetlenia. Odpuszczam temat zasilania roweru tymi akumulatorami.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulatory 18V z elektronarzędzi do eBike

Post autor: WojtekErnest »

Teraz wiele firm produkuje przystawki, power banki czy wręcz przenośne stacje zasilania, które są na 1-4 szt aku elektronarzędzi.
A zasilanie lampki w rowerze ma większy sens.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
miki
Forumowicz
Posty: 1390
Rejestracja: 14 gru 2019, 11:46

Re: Akumulatory 18V z elektronarzędzi do eBike

Post autor: miki »

WojtekErnest pisze:
03 kwie 2021, 7:56
A zasilanie lampki w rowerze ma większy sens.
Tak, to jest zupełnie logiczny kierunek myślenia.
ODPOWIEDZ