Budowa Falcon V2

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
mateusz9127
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2021, 7:59

Budowa Falcon V2

Post autor: mateusz9127 »

Witam,
zabieram się za budowę pierwszego e-bike na ramie Falcon V2.

Na razie jestem zielony w temacie, ale sukcesywnie nabieram wiedzy z forum :)
Mam pytanie odnośnie przedniego widelca. Chciałbym już zrobić zakup i upatrzyłem sobie amortyzator Marzocchi 888 RV 170.
Rodzaj osi 20 mm, długość 110, skok: 170.
Planuje założyć koła: na tył 18", na przód 24".
Czy przy tej konfiguracji ten amortyzator będzie ok? Mam wzrost 170 cm i 85kg wagi dlatego taki dobór średnicy kół.
Przybliżycie Panie i Panowie na co zwracać uwagę w dobrze amortyzatora przedniego i tylnego? E-bike będzie jeździł w konfiguracji 70% asfalt / 30% las. Tereny raczej płaskie. W moich okolicach (Bydgoszcz/Piła) gór nie ma :).


Pozdrawiam
Mateusz
Wojtek
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: 02 maja 2019, 9:48

Re: Budowa Falcon V2

Post autor: Wojtek »

Miałem 888 z fabryczną sprężyną. Przy wadze roweru ~53kg i mojej ~ 66kg wykorzystywałem 70 - 80% skoku, czyli dla Ciebie może być ok. Przetestowałem też zestawy kół: tył -19" / przód -26" oraz tył -19" / przód - 24". Co prawda nie w falconie, a w qulbix-ie, ale sądzę, że efekt będzie podobny - wyraźnie lepsza zwrotność i manewrowość dla mniejszego koła przy nieco mniejszej zdolności pokonywania wysokich schodów, krawężników. Gdybyś zdecydował się na 24" z przodu to mam do sprzedania nowego maxxisa dhf, dodatkowo wolnobieg dnp 7-rzędowy 11-28T, i chyba jeszcze 1-rzędowy 12T - do odebrania w Bydgoszczy. Aaa, i przednie koło 26".
mateusz9127
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2021, 7:59

Re: Budowa Falcon V2

Post autor: mateusz9127 »

Jeśli Ty przy Twojej wadze wykorzystywałeś 70/80% skoku to chyba dla mnie będzie to 170 będzie jednak za mało, będę jednak szukał 200 mm. Ogólnie dzięki za info, dobrze, że znalazłem kogoś z moich okolic. Jak się zagłębie w temacie kaset to się do Ciebie odezwę. A jakie to koło 26" masz? Jaka obręcz i jaka opona? Jaki stan itp? Bo jeśli faktycznie nie ma dużej różnicy miedzy 24" a 26" to też zdecyduje się na to większe koło z przodu. Będzie mi łatwiej znaleźć przedni widelec do koła 26" niż 24".
Szymon_
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2020, 20:37
Lokalizacja: Białystok

Re: Budowa Falcon V2

Post autor: Szymon_ »

Do widelca 29" możesz założyć koło jakie chcesz. Mam dwa Boxxery - jeden pod 27,5" i mam koło 26" założone, drugi pod 29" i też mam 26" założone
Wojtek
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: 02 maja 2019, 9:48

Re: Budowa Falcon V2

Post autor: Wojtek »

Nie wiem jaki model 888 wpadł Ci w oko, ale wiele z nich ma oprócz sprężyny komorę powietrzną do dostrajania twardości pod jeźdźca. Chodziło mi o to, że przy podanych wcześniej parametrach wagowych nie wykorzystywałem pełnego skoku widelca na samej fabrycznej sprężynie, bez pompowania komory. Gdyby nie miał komory i sag kazał się zbyt duży, to zawsze możesz pokombinować z napięciem wstępnym sprężyny za pomocą podkładek albo w ostateczności za stoparę złotych kupić na allegro twardszą sprężynę. Co do koła to jest ono na 36 szprych, obręcz - kapslowana dartmoor fortress V2 czarna, piasta dartmoor revolt czerwona pod widelec 110mm i oś 20mm, opona schwalbe nobby nic e-bike ready 26x2.35. Zanim przeszedłem na 24" zrobiłem jakieś 1500km, zużycia praktycznie nie widać, edycja opon e-bike ready jest z wyraźnie twardszej gumy, ale mniejsze zużycie okupione gorszą przyczepnością na np. mokrych korzeniach.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2021, 13:39 przez Wojtek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ