Fizyczne zabezpieczenie pakietu (folia termokurczliwa?)

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
medyk81
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 04 sty 2022, 15:19
Lokalizacja: Łódź

Fizyczne zabezpieczenie pakietu (folia termokurczliwa?)

Post autor: medyk81 »

Witam
Mam duży bidon na 91 ogniw zakupiony przez olx. Teoretycznie depakiet ogniw samsung 29e (w silnik idzie w piku max 30A). Z racji okresu zimowego chciałem sprawdzić jak pakiet wygląda w środku, zdjąłem obudowę. Na początek wygląda że ogniwa są jak deklarował sprzedawca - jeśli chodzi o typ ogniw i to że nie jest to zlepek różnych ogniw. Pakietów nigdy nie budowałem i budować nie zamierzam, ale miernikiem potrafię się obsługiwać i efekt przypadkowego zwarcia przy ogniwach 18650 też jest mi znany :D

Co chciałbym osiągnąć?
1. Mam kamerę termowizyjną więc mogę spojrzeć czy nic się nie grzeje, pytanie tylko czy przy samym ładowaniu (3A) będzie miało to sens czy jednak trzeba na obciążeniu - tutaj nie bardzo mam jak lub nie mam wiedzy/pomysłu jak(bez sprzętu).
2. Pakiet jest owinięty tylko taśmą dosyć szczelnie, ogniwa zgrzewane. Przy termowizji taśmę oczywiście muszę usunąć, pytanie jak i czym to potem zabezpieczyć - jaka taśma ew czym zabezpieczacie przed wilgocią - niebieska folia termokurczliwa? Opalarkę też znajdę. Jakiś link do alledrogo?
Łożyska do tsdz2 (Stieber/NSK/SKF).
Wgrywam osf
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fizyczne zabezpieczenie pakietu (folia termokurczliwa?)

Post autor: WojtekErnest »

Prosta próba na początek:
a) naladowac na max
b) sprawdzic 13 napiec, jaki jest max rozrzut napięc między segmentami szeregowymi
c) obciążyć np zarowkami samochodowymu (sumarycznie 48V 200W ) lub sztucznym nawet 300-400W
d) w trakcie obciążenia np co 15 min notowac 13 napiec
e) zanotowac 13 napięc w chwili odcięcia przez BMS
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Fizyczne zabezpieczenie pakietu (folia termokurczliwa?)

Post autor: tkoko »

1. A po co przy termowizji chcesz zdejmować taśmę, przecież i przez taśmę różnica temperatur będzie widoczna.
2. Przy ładowaniu również może być widoczna różnica w temperaturze miedzy ogniwami/połączeniami.
3. Do rozładowania baterii wystarczy kilka urządzeń 230V / 2 kW (grzejnik, żelazko, czajnik, suszarka do włosów itp.) połączonych równolegle. Jedno urządzenie 220V / 2 kW to prąd ~1.5 A. Większe prądy łatwiej uzyskać "panem cegłą".
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fizyczne zabezpieczenie pakietu (folia termokurczliwa?)

Post autor: WojtekErnest »

Termowizja jest nieoceniona przy wykrywaniu poważnych wad pakietu, czyli połączeń i calego segmentu szeregowego. Ale do tego tak jak pisze @Tkoko musisz mieć silne obciążenie rzędu 12-15 A.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
medyk81
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 04 sty 2022, 15:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Fizyczne zabezpieczenie pakietu (folia termokurczliwa?)

Post autor: medyk81 »

tkoko pisze:
16 sty 2022, 9:19
1. A po co przy termowizji chcesz zdejmować taśmę, przecież i przez taśmę różnica temperatur będzie widoczna.
2. Przy ładowaniu również może być widoczna różnica w temperaturze miedzy ogniwami/połączeniami.
3. Do rozładowania baterii wystarczy kilka urządzeń 230V / 2 kW (grzejnik, żelazko, czajnik, suszarka do włosów itp.) połączonych równolegle. Jedno urządzenie 220V / 2 kW to prąd ~1.5 A. Większe prądy łatwiej uzyskać "panem cegłą".
Urządzenia 230V równolegle można łatwo podpiąć zwykłym przedłużaczem z kilkoma gniazdami, zastanawia mnie tylko czy np suszarka do włosów 2kW dla 230V AC zadziała na 48V DC (grzałka i nadmuch) i wciągnie 1,5A czyli jakieś 75W? Nie będzie tak, że sama grzałka zadziała a wentylator już nie? Nie spali się grzałka? I czy moc będzie faktycznie tak niska?

Zakupiłem też watomierz Hidance z BT którym chciałem sprawdzić pojemność bidonu w czasie jazdy, przy teście obciążeniem mógłbym to zrobić przy okazji.

Co do samej taśmy i folii to w końcu jakie są stosowane? Wygląda mi to na jakąś z przeplotem a folia o jakiej grubości?
Łożyska do tsdz2 (Stieber/NSK/SKF).
Wgrywam osf
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Fizyczne zabezpieczenie pakietu (folia termokurczliwa?)

Post autor: tkoko »

Jak zauważyłeś moc urządzenia 230V / 2 kW przy napięciach 30 - 60V to zaledwie 60 - 90 wat więc co ma się spalić. Wentylator w suszarce zapewne będzie się ledwo kręcił ale i drut oporowy się za bardzo nie zagrzeje przy tak małej mocy. Co do taśm to masz kapton
https://www.google.com/search?q=ta%C5%9 ... utc=sp-006
co do foli to masz termokurcze o odpowiedniej średnicy.
https://www.google.com/search?q=re%C4%9 ... utc=sp-006
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fizyczne zabezpieczenie pakietu (folia termokurczliwa?)

Post autor: WojtekErnest »

Obecne urządzenia na 230 mają często regulator elektroniczny i to obciążenie może nic nie dac.
Trzeba fizycznej spirali, materialu oporowego.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2022, 21:21 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
medyk81
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 04 sty 2022, 15:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Fizyczne zabezpieczenie pakietu (folia termokurczliwa?)

Post autor: medyk81 »

Dzięki za podpowiedzi, pójdę w żarówki 2 w szeregu 24V jakieś h7 z ciężarówki i z 4 zestawy równolegle wpinane w poczwórne gniazdo z przedłużacza z przydasi tak aby można obciążenie dać różne. Ze smartem na allegro zmieszczę się w 40PLN.
Łożyska do tsdz2 (Stieber/NSK/SKF).
Wgrywam osf
zielony71
Forumowicz
Posty: 1335
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Fizyczne zabezpieczenie pakietu (folia termokurczliwa?)

Post autor: zielony71 »

10 m drutu oporowego kosztuje z 10 zł, a potrzebujesz mniej niż metr.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4995
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Fizyczne zabezpieczenie pakietu (folia termokurczliwa?)

Post autor: tkoko »

Załączniki
20220117_092041.jpg
zielony71
Forumowicz
Posty: 1335
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Fizyczne zabezpieczenie pakietu (folia termokurczliwa?)

Post autor: zielony71 »

A to jest prowizoryczny (prowizorka u mnie trwa najdłużej) Pan cegła, a właściwie w tej wersji to Pan nurek.
Bierze 15 A przy 36V.
Załączniki
IMG_20220117_114652.jpg
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
ODPOWIEDZ