Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Morientes
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 09 lip 2021, 20:56
Lokalizacja: wielkopolska centralna

Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: Morientes »

Witam
otrzymałem a raczeje nadziałem się na olx na baterie która miała być sprawna ... w rzeczywistości 30 ogniw ma napiecie 3,5v reszta martwa - sprzedawca oszust który twierdzi że on wyslał dobrą baterie a ja przelożyłem środek ..... jaja. no cóż począć ...

wiec zakupiłem z allegro tanią ładowarkę i tester do ogniw jak na zdj. by sprawdzić pozostałe ogniwa
ogniwa to Samsung 29e 2900mah

i teraz mam pyt. ładuję oczywiście ogniwo do 4,2 v (4,15 według miernika)
uruchamiam test ustawiając na nim graniczne rozładowanie 3v - test konczy się wyjmuję baterię i mierzę miernikiem a ona ma 3,6v :shock: .......
pomiar w czasie testu też inny wedlug miernika a testera...... zdj.bateria według miernika 3.87 według testera 3.35

może ktoś z WAS fachowców napisać jak poprawnie ustawić by sprawdzić pojemność......?
Załączniki
zdj.miernik.jpg
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: zielony71 »

Pomiar robisz dobrze (to znaczy na tym sprzęcie lepiej się nie da). Wyciągasz tylko niewłaściwe wnioski :-D
To normalne, że po odłączeniu obciążenia ogniwo "wstaje" czyli ponownie wzrasta na nim napięcie. Tak ma być i nie należy się tym przejmować.
A różnica wskazań napięcia pomiędzy testerem a miernikiem wynika prawdopodobnie z tego, że mierzysz napięcie w innych punktach styku.
Jednym mierzysz bezpośrednio na ogniwie, a drugim na rezystorach. W sumie to tu jest pewien błąd, bo powinieneś kończyć test dopiero wtedy gdy napięcie bezpośrednio na ogniwie spadnie do minimalnego (około 2,7V)
Ostatnio zmieniony 01 maja 2022, 10:19 przez zielony71, łącznie zmieniany 1 raz.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: Yasiu77 »

Do testu można by mierzyć jak to robi producent w zakresie 4,2-2,5V by wynik był bardziej rzeczywisty. Po rozładowaniu do 2,5v ogniwo może sporo wstać w zależności od obciążenia. Przy obciążeniu 2A lepsze ogniwa (Rw) mogą mieć ok 3V po rozładowaniu, a gorsze jak ten testowany Twój 29e samsunga nawet i 3,3V.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: zielony71 »

Z mojego doświadczenia pomiędzy 2,7 a 2,5 V to jest już tylko kilka sekund pracy, więc wpływ na pomiar pomijalny, a szkoda męczyć ogniwa.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: tkoko »

Ustaw (doświadczalnie) na tym testerze próg ładowania na 4.17 - 4.18 V mierzone miernikiem bezpośrednio na aku, i próg rozładowania na 2.8 V, również mierzone bezpośrednio na aku. Zapewne na testerze będzie to odpowiednio 4.2 V - 2.5 V.Są to typowe wartości dla BMS'a więc uzyskasz zbliżone pojemności w docelowym aku.
Morientes
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 09 lip 2021, 20:56
Lokalizacja: wielkopolska centralna

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: Morientes »

dzięki Koledzy
jutro na spokojnie to przetestuje bo dzis grill ;D

tak mi się zdawało że coś nie tak bo wychodziła pojemność tylko 1100 ah...
ustawię na testerze do 2,5 v i zobaczę czy coś warte te ogniwa. jak cos dokupię 20 szt i zrobię pakiet 10s5p.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: WojtekErnest »

Zakladamy ze ten miernik ma sprawna baterię 9V a nie np 7,5V ?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Morientes
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 09 lip 2021, 20:56
Lokalizacja: wielkopolska centralna

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: Morientes »

jutro kupię nową , drugiego miernika nie mam by ja sprawdzic, a tym to by było przegięcie hehe :lol:
Morientes
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 09 lip 2021, 20:56
Lokalizacja: wielkopolska centralna

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: Morientes »

witam pomiar przeprowadzony według waszych wskazań

i tak. rzeczywiście miernik na nowej bateri pokazuje o 0,05 wartości większe np stara bateria w mierniku i pomiar ogniwa 3.50 nowa 3.55.

co do pomiaru ogniwa usawiłem rozładowywanie z 4,16 do 2,5 v - pomiar pojemności 2286 ogniwo bez obciążenia po teście pomiar miernikiem 3,3 v
czyli jeszcze pewnie pojemność by wzrosła gdybym czekał aż ogniwo osiągnie 2,8 v ale ogolnie jestem zadowolny bo wiem że można z tych ogniw jakies aku złożyć .

dziękuję wszystkim !!!!
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: tkoko »

Morientes pisze:
02 maja 2022, 18:11
....... czyli jeszcze pewnie pojemność by wzrosła gdybym czekał aż ogniwo osiągnie 2,8 v ale ogolnie jestem zadowolny bo wiem że można z tych ogniw jakies aku złożyć .

dziękuję wszystkim !!!!
Przy tym samym prądzie praktycznie nic by już nie wzrosło. Po obniżeniu prądu być może jeszcze kilka mAh byś jeszcze wyssał, ale spadek napięcia o 0.2 - 0.3 V przy prądzie 1 - 1.5 C to "norma".
slow
Forumowicz
Posty: 522
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: slow »

Na zdjęciu widzę 2 problemy które sprawiają że mierniki inaczej pokazuje pokazują.
Cienkie przewody i rezystancja chińskiego koszyka.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: WojtekErnest »

Tak to prawda, na sprężynkach i ich stykach zdecydowanie nie można polegac przy prądzie rzędu 1,5A.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Morientes
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 09 lip 2021, 20:56
Lokalizacja: wielkopolska centralna

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: Morientes »

tzn . pomiar mija się z rzeczywistością ? dużo ? mogę zastosować grubsze przewody bo to nie problem , co do sprężynek to zostają bo nie wiem czym można zastąpić......
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: tkoko »

Morientes pisze:
03 maja 2022, 8:58
tzn . pomiar mija się z rzeczywistością ? dużo ? mogę zastosować grubsze przewody bo to nie problem , co do sprężynek to zostają bo nie wiem czym można zastąpić......
Praktycznie każdy pomiar niezgodny z "fabrycznym standardem" mija się z rzeczywistością. Wystarczy porównać pojemność rozładowania gdzie występuje "sag" (niższe napięcie przy rozładowaniu), z pojemnością ładowania gdzie występuje wyższe napięcie. Obie te pojemności mniej/bardziej będą się różniły. Dla Ciebie w sumie mało istotna jest dokładna pojemność każdego ogniwa gdyż ogniwa masz jakie masz. Dla Ciebie istotna jest POWTARZALNOŚĆ pomiaru każdego ogniwa, czyli w miarę możliwości to samo urządzenie pomiarowe, ten sam prąd rozładowania, temperatura, napięcie początkowe/końcowe (mierzone najlepiej bezpośrednio na ogniwie) temperatura ogniwa pod koniec rozładowania itp.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: WojtekErnest »

Morientes pisze:
03 maja 2022, 8:58
tzn . pomiar mija się z rzeczywistością ? dużo ? mogę zastosować grubsze przewody bo to nie problem , co do sprężynek to zostają bo nie wiem czym można zastąpić......
Koszyk z twardymi blaszkami lub specjalny uchwyt z dokręcanymi stykami. Tam jest styk DUZO lepszy i powtarzalny.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Morientes
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 09 lip 2021, 20:56
Lokalizacja: wielkopolska centralna

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: Morientes »

przyjęte do realizacji ,zrobi się , dam znać oczywiście czy będą różnice ale zaraz po zjeżdzalini dla dzieci ;p bo teraz pogoda a Tata obiecał ;p
Morientes
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 09 lip 2021, 20:56
Lokalizacja: wielkopolska centralna

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: Morientes »

witam pomiar przeprowadzony na przylutowanych grubych kablach do ogniwa - różnica na plus pojemności w stosunku
do sprężynek poj.2056
luty te samo ogniwo 2188

temat do zamknięcia, dziękuję za pomoc !!
zielony71
Forumowicz
Posty: 1298
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Pomiar pojemnośći ogniwa - wskazówka ?

Post autor: zielony71 »

Lutowanie jest nieco niepraktyczne :-)
Sądzę, że równie dobry rezultat osiągniesz używając ścisku stolarskiego.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
ODPOWIEDZ