Akumulator 10S6P od zera

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Kszycholas
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 03 maja 2022, 18:14

Akumulator 10S6P od zera

Post autor: Kszycholas »

Potrzebuję rozrysowany schemat 10S6P lub większy przy założeniu że bms ma 30A w trybie ciągłym a ogniwa 18A. Będzie to powerpack do elektronarzędzi. Interesują mnie grubości blaszek że stali niklowanej do łączenia, gdzie łączymy sekcje, jak ustalamy gdzie główny plus i minus, jakie przewody. Może za mało szukałem ale dla nowicjusza możliwość błędu jest ogromna więc prośba o konkretne odpowiedzi a nie wyzywanie od leni.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Akumulator 10S6P od zera

Post autor: Tooropek »

Obrazek Czysty nikiel 0,15x7. Przewody 12awg + xt60.
Nie wyzywam od leni i masz gotowy pakiet 😜 pozdro
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Kszycholas
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 03 maja 2022, 18:14

Re: Akumulator 10S6P od zera

Post autor: Kszycholas »

Nie widać gdzie plus a gdzie minus. Rozumiem że sekcje można mieszać dowolnie biegunami aby każda miała te same wartości. Bo w tym zestawieniu to musi być 10 ogniw połączone równolegle a reszta szeregowo, aby zwiększyć pojemność i zmniejszyć obciążenie prądowe na jedno ogniwo. Sekcje rozumiem zespala bms?

P. S. Tak już mam że ciężko mi coś zrozumieć ale jak się uda to już później się dziwię że czegoś nie kumałem.
To są czyste podstawy a wyszukanie ich w necie to nie jedno zapytanie w Google.
Kszycholas
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 03 maja 2022, 18:14

Re: Akumulator 10S6P od zera

Post autor: Kszycholas »

Widzę różnicę w kolorze pewnie to plusy i minusy. Skrajnie wszystkie te same czyli to muszą być główne wyjścia.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Akumulator 10S6P od zera

Post autor: tkoko »

Kszycholas pisze:
09 lis 2022, 19:29
..... Bo w tym zestawieniu to musi być 10 ogniw połączone równolegle a reszta szeregowo,.......
Jak aku "10S6P", to łączysz dziesięć razy po sześć ogniw równolegle, plus z plusem, minus z minusem, i dziesięć takich pakietów łączysz szeregowo, czyli plus z minusem i w skrajnych "P" pozostanie Ci szukany minus i plus.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2028
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Akumulator 10S6P od zera

Post autor: Tooropek »

Kszycholas najpierw testujesz ogniwa, mierzysz pojemność i rezystancję wewnętrzną, później opisujesz cele markerem albo znacznikami, wrzucasz do programu repacr. Ogniwa masz opisane i pomierzone, naklejasz izolatory. Układasz koszyki jak na moim foto, sekcje po 6 ogniw równolegle, następnie odwracasz bieguny +- widać na foto jak są ułożone. Następnie zgrzewasz szeregi, kolejne łączenia równoległe, robisz odczepy z głównego minusa i plusa tak by zebrały prąd w miarę równo, minimum w dwóch miejscach. Pakiet przewracasz na drugą stronę i robisz to samo pamiętając, że pojawia się już coraz wyższe napięcie na każdej kolejnej zgrzanej sekcji. Dla amatora polecam zaklejać sobie tasmą papierową wszystkie ogniwa które nie są aktualnie zgrzewane i tak by nie popełnić błędu. Zgrzewasz w rękawiczkach bo w razie gdy spadnie Ci blaszka tam gdzie nie trzeba będziesz mógł szybko zareagować i jakimś narzędziem lub po prostu palcem ją oderwać hamując zwarcie. Powiedzmy, że pakiet już masz zgrzany to lutujesz pomiędzy sekcjami przewody od "balansera" bmsa nie wpinając wtyczki do bmsa. Sprawdzasz czy napięcia od minusa rosną o napięcie ogniw. Następnie przekładasz bmsa jakimś izolatorem typu laminat i mocujesz bmsa. Technika mocowania bmsa dowolna byleby nie był luźny na pakiecie i stroną z radiatorem to zewnątrz, nigdy do ogniw. Kolejny krok to lutowanie pola B- bmsa do głównego minusa aku. Jak napięcia na przewodach od balansera masz prawidłowe to podpinasz wtyczkę do bmsa jak już masz przylutowane pole B- do pakietu. Wyprowadzasz główny plus do konektora xt60 ale najpierw do konektora lutujesz, później do pakietu. Pamiętaj o termokurczach jak będziesz lutował złącze xt60!! Wyjście do ładowarki to już kwestia jaki masz bms. Te ze wspólnym portem ładowania/rozładowania to logiczne, że trzeba cienkie przewody do ładowania wyprowadzić równolegle od pola C-/P- w zależności jaki bms takie będzie oznaczenie. Plus zawsze pomija bmsa bo sterowanie odbywa się na minusie.

Budowa Aku na 18650 nie jest skomplikowana i wystarczy obejrzeć kilka filmów by się nauczyć. Problem pojawia się ze sprzętem i dostępem do poszczególnych elementów akumulatora typu ogniwa, sprzęt do zgrzewania czy przewody. Wszystko trzeba skompletować a niektórym na jeden pakiet czy dwa nie opłaca się tego kompletować i bądź sam temat zgrzewarki niektórych przerasta....

Tyle ode mnie. Oglądaj filmy na YT i czytaj zanim podejmiesz działania, bo akumulator li-ion to nie żarty i pamiętaj, że jak popełnisz gdzieś błąd to może się źle skończyć.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulator 10S6P od zera

Post autor: WojtekErnest »

@Krzycholas, musisz oczywiscie spokojnie obejrzeć wiele filmów i opisów na ten temat.
To wraz ze streszczeniem @Tooropek, winno Ci dac odpowiedź czy :
- dysponujesz sprzętem do tego, czyli woltomierzem, miernikiem impedancji ogniw
- czy i jakim dysponujesz sprzętem do zgrzewania
- czy masz lutownicę o odpowiedniej mocy grzejnej
- skąd, w jakim stanie są/mają byc ogniwa.
Ps. Jeśli to jedyny Twoj plan robienia pakietu, to rozważ zlecenie to firmom które to robią bezpiecznie na codzień.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Kszycholas
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 03 maja 2022, 18:14

Re: Akumulator 10S6P od zera

Post autor: Kszycholas »

Sporo było tematów odnośnie firm robiących bezpiecznie na codzień. Wkładanie do sekcji ogniw o różnych rezystancjach. Ba nawet czytałem że były niekiedy ogniwa wymieszane z podróbkami. Nie wspomnę o latających przewodach bms i podobnych historiach. Nie mówię że mi wyjdzie super ale doświadczenie będzie bezcenne.

Temat rezystancji to temat rzeka. Czytałem na ten temat sporo. Proszę określić czym to można zrobić.
Aby zgrzewać nikiel to trzeba sprzętu. Mam zgrzewarkę transformatorową własnej roboty zrobioną przez jakiegoś zapaleńca który jako jedyny powiedział że ważne jest nawet gniazdko. Sprawdziłem i potwierdzam. W pokoju na przedłużaczu 0.15 nikla nawet nie ruszyła a w garażu przy gnieździe trzyfazowym ładnie dogrzała ale to już jej maks. Blaszka na blaszkę już nie. Za to niklowaną 0.3 zgrzeje a podobno ona jest zbliżona do niklu 0.15
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Akumulator 10S6P od zera

Post autor: tkoko »

Kszycholas pisze:
10 lis 2022, 5:57
......... jest nawet gniazdko. Sprawdziłem i potwierdzam. .......
Zadziałały prawa fizyki
Na gniazdku przy "sile" miałeś pełną moc, pełne napięcie sieci/zgrzewarki, a w pokoju, jeszcze na przedłużaczu, miałeś już taki spadek mocy/napięcia pod obciążeniem że przestało zgrzewać.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulator 10S6P od zera

Post autor: WojtekErnest »

Kszycholas pisze:
10 lis 2022, 5:57
Sporo było tematów odnośnie firm robiących bezpiecznie na codzień. Wkładanie do sekcji ogniw o różnych rezystancjach. Ba nawet czytałem że były niekiedy ogniwa wymieszane z podróbkami. Nie wspomnę o latających przewodach bms i podobnych historiach....
Nie sądzę aby tego typu "produkcje" były wykonywane przez obecnych na forum leaderow, ktorzy oferują swoje uslugi.
To by byl ostracyzm środowiskowy...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ