Pierwsza konwersja - rower dla 7 latka

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
tawerzysta
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2023, 8:47
Lokalizacja: Kraków

Pierwsza konwersja - rower dla 7 latka

Post autor: tawerzysta »

Cześć,

Po ostatniej wycieczce rowerowej w 2022 doszliśmy do wniosku, że pierwszy rower elektryczny w rodzinie jest potrzebny dla dziecka.
Przydałoby się wspomagania pod niektóre podjazdy, bym nie musiał go pchać ręką ;) poza tym chętnie pedałuje samodzielnie więc z jazdą po płaskim nie ma problemu.
Młody obecnie jeździ na Authorze record 20" - https://en.author.eu/junior/junior-20/a ... 03001-6404 , rower 9kg, rowerzysta 25kg.

Rowery elektryczne dla dzieci są poza budżetem, zresztą nie czuję by potrzebował takiego sprzętu. Myślałem o konwersji przedniego koła i możliwie małym akumulatorze. Z forum dowiedziałem się że dla dziecka wystarczyłaby nawet bateria z hoverboarda.

Po początkowych poszukiwaniach na aliexpress:
https://pl.aliexpress.com/item/4000757519837.html
znalazłem jednak zestaw w podobnej cenie na allegro:
https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-kon ... 2795492350 obecne koło też ma 10cm, więc powinno wejść.
Bateria - https://allegro.pl/oferta/bateria-aku-h ... 9149604688
Baterię najchętniej bym umieścił w jakieś torbie trójkątnej (myślę że to detal, muszę jednak znaleźć torbę która wejdzie do tej ramy bo jest specyficznie zgięta), ew. w torbie w okolicy mostka.

Obawy:
Czy kupując taki zestaw mogę ograniczyć wspomaganie aby nie wypychało młodego pod górkę albo pchało po prostym 25km/h... Chcę by jazda była "przewidywalna".
Czy zamiana koła jest faktycznie realizowalna?
W zestawie widzę brak czujnika PAS - brakuje jeszcze czegoś? Cena w stosunku do np. zestawu na nexun jest podejrzanie niska. Chciaż na Nexun wszystkie silniki to 350W.

Niby prędkość dziecka się nie zwiększy, albo przynajmniej nie taki jest cel, ale jednak zwiększy się masa - obecne vbreak hamują na mój gust słabo - czy więc elektryk w połączeniu z v-break to dobry pomysł? Może czas przyspieszyć przejście na 24" i kupić coś z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi?

Dzięki za rady!
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5855
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pierwsza konwersja - rower dla 7 latka

Post autor: pxl666 »

imho bateria z deski za słaba , za duże prądy i za mała pojemność , szukaj najmniejszego silnika do przedniego koła i np baterii z gazeli na bagażnik . plus oczywiście sterownik z pas - żadnej manetki
zielony71
Forumowicz
Posty: 1332
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Pierwsza konwersja - rower dla 7 latka

Post autor: zielony71 »

W tym zestawie z Allegro widać na zdjęciu czujnik PAS. Jest też "wyświetlacz", który umożliwia wybór 3 stopni wspomagania. Jeśli hamulce v-break słabo hamują przy masie rowerzysty 25 kg to je trzeba dać do regulacji (ewentualnie wymienić na sprawne, bo w dziecięcych czasami dają plastikowe).

Sterownik ma maksymalny prąd 15A, a to o wiele za dużo dla 25 kg 7 latka (i dla baterii też). Nie wiem na ile ten wyświetlacz potrafi ograniczać moc, bo takiego nie używałem - jest obawa, że będzie za mocny nawet na najmniejszym stopniu wspomagania.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 965
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Pierwsza konwersja - rower dla 7 latka

Post autor: Yin »

Ograniczenie prędkości i to regulowane zrobisz tak: https://ebike.nexun.pl/ograniczenie-moc ... a-przycisk
Fajny lekki silnik masz tu: viewtopic.php?f=5&t=8045
Baterię raczej proponował bym 10s3p lub lepiej 10s4p - wtedy ogniwa będą mniej obciążone i pakiet dłużej pożyje. Jak napiszesz na forum ze potrzebujesz to na pewno ktoś się zgłosi kto zrobi to w dobrej jakości i cenie.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
tawerzysta
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2023, 8:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsza konwersja - rower dla 7 latka

Post autor: tawerzysta »

Tak, manetka zdecydowanie odpada.
Dzięki za link do Ananda, nie znalazłem tego wcześniej a waga 2kg wygląda obiecująco. Czy są w ogóle produkowane np silniki 150W które byłyby jeszcze lżejsze? Wstępnie znalazłem jeszcze Cortina Ecomo 150W, ale drogi (250euro) i bez podanej wagi.
Co do baterii - dzwoniłem do Nexuna i też proponowali 10s3p, wspominając o masie 4,6kg. Sumując taki zestaw to wychodzi jakieś 7kg - czy jest jakakolwiek opcja odchudzenia tego?

Jakim cudem rower https://www.ben-e-bike.net/en/ben-e-bik ... Power_139/ waży 11kg?

Jeszce jedno pytanie co do samej mocy silnika - czy moc silnika mogę tak ograniczyć by dziecko musiało pedałować? Chciałbym by na prostym faktycznie używało własnych mięśni i silnik pomagał tylko tyle o ile zwiększył masę roweru ;) a faktyczną moc pokazywał na podjazdach (a nie że jedzie na elektryku cały czas a potem braknie prądu i energii w nogach jak będzie górka ;) )

A jeszcze na koniec co do v-break - może faktycznie są źle ustawione, bo na spokojnie myśląc przecież te hamulce potrafą wyhamować dorosłego 70kg z rowerem 15kg... więc chyba i tutaj powinien dać radę po dociążeniu roweru nawet o 10kg. Chyba że mniejsza siła ścisku dziecka ogranicza moc hamowania?
zielony71
Forumowicz
Posty: 1332
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Pierwsza konwersja - rower dla 7 latka

Post autor: zielony71 »

Ja bym tak do końca manetki nie odrzucał, bo wbrew pozorom może to być lepsze rozwiązanie niż PAS.
Przy sterowaniu z wyświetlacza jak się ustawi najwyższy poziom wspomagania to rower będzie jechał sam, a pod pedałami nie będzie żadnego oporu - tak jakby koło było w powietrzu. Jak młody będzie leniwy to sobie ustawi maksymalne wspomaganie i jak Ty to będziesz sprawdzał?
A to czy używa manetki tylko pod górę (zgodnie z instrukcją) łatwo sprawdzić, bo silnik przekładniowy nigdy nie jest bezgłośny.
Idealnym rozwiązaniem byłby tensometr - im mocniej naciskasz pedały tym mocniej wspomaga, ale to dość drogie rozwiązanie.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 965
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Pierwsza konwersja - rower dla 7 latka

Post autor: Yin »

tawerzysta pisze:
13 mar 2023, 11:08
Tak, manetka zdecydowanie odpada.
Jest moim zdaniem bezpieczniejsza niż pas.
tawerzysta pisze:
13 mar 2023, 11:08
Dzięki za link do Ananda, nie znalazłem tego wcześniej a waga 2kg wygląda obiecująco. Czy są w ogóle produkowane np silniki 150W które byłyby jeszcze lżejsze? Wstępnie znalazłem jeszcze Cortina Ecomo 150W, ale drogi (250euro) i bez podanej wagi.
Pewnie są natomiast dzieci rosną i lepiej dać coś trochę na wyrost mocowo. No i silnik ma taką moc jaką poda sterownik, inna kwestia czy jest tą moc przyjąć i się nie spalić :)
tawerzysta pisze:
13 mar 2023, 11:08
Co do baterii - dzwoniłem do Nexuna i też proponowali 10s3p, wspominając o masie 4,6kg. Sumując taki zestaw to wychodzi jakieś 7kg - czy jest jakakolwiek opcja odchudzenia tego?
Można dać mniejsza baterię kosztem żywotności, ale te + 7kg będzie w praktyce nieodczuwalne bo silnik to zrekompensuje. Waga elektryka w sporym uproszczeniu ma tylko znaczenie jeśli musimy go wnosić po schodach na 4 piętro :)
tawerzysta pisze:
13 mar 2023, 11:08
Jakim cudem rower https://www.ben-e-bike.net/en/ben-e-bik ... Power_139/ waży 11kg?
Rama 1.26kg i mikrobaterja.

tawerzysta pisze:
13 mar 2023, 11:08
Jeszce jedno pytanie co do samej mocy silnika - czy moc silnika mogę tak ograniczyć by dziecko musiało pedałować?
Dokładnie tak działa ograniczenie mocy. Ustawiasz dowolny zakres, od " lekki wiatr w plecy'' do "samo jedzie".

tawerzysta pisze:
13 mar 2023, 11:08
A jeszcze na koniec co do v-break - może faktycznie są źle ustawione, bo na spokojnie myśląc przecież te hamulce potrafą wyhamować dorosłego 70kg z rowerem 15kg... więc chyba i tutaj powinien dać radę po dociążeniu roweru nawet o 10kg. Chyba że mniejsza siła ścisku dziecka ogranicza moc hamowania?
Mała siła hamowania może wynikać z słabych jakościowo klocków, plastikowych klamek hamulców i słabej jakości ramion hamulca. No i ze złej regulacji. V -brake są wstanie zatrzymać nawet rower z ciężkimi sakwami.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Azmadan
Forumowicz
Posty: 90
Rejestracja: 21 wrz 2019, 17:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Pierwsza konwersja - rower dla 7 latka

Post autor: Azmadan »

Heh ;-)
Miałem kiedyś podobne dylematy... tak wyglądała 7-latka z 24"... ale zawsze była wysoka...
Obrazek

Z doświadczenia:
- dodawałem w pewnym momencie manetkę - bo jak się zatrzymała pod górkę to nie mogła ruszyć...
- wspomaganie na 1 albo 2 z 5... w zupełności wystarcza... powyżej 3 bała się przełączać.
- jak jest PAS to wystarczy kręcić pedałami na lekkiem przełożeniu i jedzie - trzeba dziecko kontrolować (mówić "zmień przerzutkę"...) bo ma tendencję do lenistwa ;-)
- w 24" ledwo wchodzi torba z baterią - w 20" nie widzę szansy na włożenie w ramę - jedynie jakiś bagażnik i bateria przymocowana na nim
- pakiet z howerborda to stanowczo za mało - młoda miała/ma aktualnie stary już akumulator odkupiony razem z większością części do elektryfikacji (z rozbiórki jego 24" dla dziecka )od kogoś z forum 10s6p bez koszyków - zrobiony w 2017r - miał 600Wh.

Nasz 24" rower został właśnie rozłożony i większość części do elektryfikacji została przeniesiona do 27,5" w rozmiarze XS (prawie tyle samo miejsca w ramie co w 24" - a nawet mniej).
2019 - Merida Dakar 24"- HUB przód (dla dziecka)
2020 - Focus Black Forest - TSDZ2 (przejęła żona)
2021 - GT eVerb - Shimano E8000
2023 - Haibike Seet HardLife 27,5" XS - HUB tył (dla dziecka)
https://zaliczgmine.pl/img/maps/map-6259-s.png
Awatar użytkownika
gonzales
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 05 lip 2018, 10:01
Lokalizacja: Augustów

Re: Pierwsza konwersja - rower dla 7 latka

Post autor: gonzales »

viewtopic.php?p=110758#p110758 zerknij na ten temat.
Nawet twórcę Tesli - Elona Muska - jego tesla tak wkurzyła, że ją wysłał w kosmos.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5855
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pierwsza konwersja - rower dla 7 latka

Post autor: pxl666 »

gonzales pisze:
14 mar 2023, 7:56
viewtopic.php?p=110758#p110758 zerknij na ten temat.
pojemność aku do elektronarzędzi pozostawia wiele do życzenia jeśli się chce pojechać w dalszy trip noi oryginalne aku makity tanie nie będą a chińskie podróbki umrą po dwóch dniach . yasiu ma obcykany jakiś drukowany mały bidon a kajman jakąś torebkę pod siodło na 13s3p chyba
tkoko
Forumowicz
Posty: 4987
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pierwsza konwersja - rower dla 7 latka

Post autor: tkoko »

tawerzysta pisze:
12 mar 2023, 12:41
........ znalazłem zestaw w podobnej cenie na allegro:
https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-kon ... 2795492350 obecne koło też ma 10cm, więc powinno wejść.
Bateria - https://allegro.pl/oferta/bateria-aku-h ... 9149604688 .....
Taki zestaw dla 7 latka powinien być wystarczający. Na PAS'ie, przy drugim poziomie wspomagania "Medium" (75% mocy), maksymalna prędkość wspomagania będzie dochodzić do 22 - 25 km/godz, zasięg do 40 - 50 km. Loterią jest jak działa PAS, czy zero-jedynkowo, czy "płynnie", proporcjonalnie do obrotów korby (spytać sprzedawcę)
tawerzysta pisze:
12 mar 2023, 12:41
Obawy:
Czy kupując taki zestaw mogę ograniczyć wspomaganie aby nie wypychało młodego pod górkę albo pchało po prostym 25km/h... Chcę by jazda była "przewidywalna".
Czy zamiana koła jest faktycznie realizowalna?
W zestawie widzę brak czujnika PAS - brakuje jeszcze czegoś?
1. ograniczysz moc wspomagania. W trybie "Low" (pierwsza dioda) będzie to ~50% mocy/~15 km/godz, w trybie "Medium" (druga dioda) będzie to ~75% mocy/~23 km/godz, w trybie "High" (trzecia dioda) jest 100% mocy/~30 km/godz.
2. to czy jazda będzie bardziej/mniej rowerowa zależy od działania PAS/sterownik, są lepsze/gorsze w działaniu lecz przy sterownikach "no name" trudno stwierdzić czy będzie lepiej/gorzej. Do każdego sterownika (tak jak i do samego roweru) człowiek się z czasem "przyzwyczaja".
3. jeżeli silnik wejdzie w widelec, nie ma innego problemu.
4. w zestawie masz czujnik PAS.
tawerzysta pisze:
12 mar 2023, 12:41
....... Niby prędkość dziecka się nie zwiększy, albo przynajmniej nie taki jest cel, ale jednak zwiększy się masa - obecne vbreak hamują na mój gust słabo - czy więc elektryk w połączeniu z v-break to dobry pomysł? ........
V breki, szczególnie przy małych mocach silnika, są wystarczające. Trzeba tylko dobrać "odpowiednie" klocki. Warto również dodać czujniki odcięcia silnika na hamulce, gdyż po zaprzestaniu kręcenia korbą, silnik jeszcze sekundę/dwie nadal pracuje. Da się obejść czujniki hamowania, ucząc młodego nawyku cofnięcia korby podczas hamowania (jak w starych rowerach z hamulcem w piaście).
spewak
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 22 kwie 2023, 20:31

Re: Pierwsza konwersja - rower dla 7 latka

Post autor: spewak »

@tawerzysta jaka w końcu baterię zastosowałeś i jak ją zamocowałeś?
tawerzysta
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2023, 8:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsza konwersja - rower dla 7 latka

Post autor: tawerzysta »

Po pierwsze to dzięki za wszystkie rady, tak długo się zbierałem by napisać że nic nie napisałem. @spewak - zasmucę Cię - temat odłożyłem.
Stanęło na tym, że kupiłem rower 24" z dobrymi przełożeniami na początek, rozwiązało to problem górek które mam najbliżej domu. Jak polegnie na większych podjazdach to się będę martwił.

Całkiem nie rezygnuję, bo 20" przejął młodszy brat i teraz on ma problem pod górki gdzie starszy wyjeżdża nawet nie stając na pedałach :D Ale nie wiem czy "pierwsza konwersja - rower dla 5 latka" to już nie przesada :) Biorę więc problem na przeczekanie, będę też testował shotgun tow rope i wrócę (albo nie) do tematu po kilku dłuższych wycieczkach.

@Yin a po Twoim poście zmieniłem klocki na Author 3CC i jest znacznie lepiej! :)
ODPOWIEDZ