Nietypowy sterownik KT

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Quertus
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 09 wrz 2021, 19:46

Nietypowy sterownik KT

Post autor: Quertus »

Cześć,

Posiadam sterownik KT60SVPRCK-XFC01C2

Niestety nie znalazłem na internecie opisu tego konkretnego sterownika KT, jedynie znalazłem podobne sterowniki z serii KT60SVPRCKT

To jest drugi sterownik jaki posiadam w moim rowerze, został on wymieniony na ten powyżej. Niestety po wymianie sterownika przez serwis, rower stracił możliwość blokowania go poprzez pilota. Wcześniej aby rower się włączył, musiał być odblokowany pilotem, aktualnie po wymianie sterownika pilot służył tylko do odblokowania możliwości włączenia świateł oraz portu ładowania USB. Więc i tak musiałem go wozić ze sobą, chociaż stricte nie chronił w żaden sposób roweru przed kradzieżą. Co mnie irytowało tak mocno, że postanowiłem przy okazji poprawek mechanicznych roweru rozebrać instalację elektryczną i ją poprawić.

Na jednym zdjęciu widać wszystkie przewody, natomiast na drugim widać te, których nie jestem pweny do czego służą.

Chciałbym przerobić rower w taki sposób, żeby był uruchamiany za pomocą stacyjki z kluczykiem, bez pilota.
Z tego co się zorientowałem do tej pory, są 2 możliwości.
  • Podłączenie stacyjki poprzez przetwornicę - tutaj nie wiem jak dokładnie powinno się ją podłączyć
  • Kupienie stacyjki wysokovoltowej i podłączenie jej bezpośrednio do bateri
Ta druga opcja wydaje mi się lepsza, ale nie mogłem znaleźć takiej stacyjki bez voltomierza (w rowerze mam wyświetlacz kt lcd3, więc nie potrzebuje voltomierza)

Może ktoś spotkał się z tym sterownikiem, i wie do czego służą poszczególne przewody i któryś z nich jest właśnie przewodem do stacyjki co by mi ułatwiło skorzystanie z stacyjki bez wpinania jej bezpośrednio do baterii.
Załączniki
2.jpg
IMG_1328.jpg
Dede
Forumowicz
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Nietypowy sterownik KT

Post autor: Dede »

Jaki posiadasz pilot?
Jest to jakiś bezprzewodowy czy taki przykręcany na kierownicy co mają sterowniki KT do obsługi wyświetlacza i załączenia i wyłączenia sterownika?
Quertus
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 09 wrz 2021, 19:46

Re: Nietypowy sterownik KT

Post autor: Quertus »

Posiadam dwa.

Jeden do wyświetlacza - działa standardowo uruchamia sterownik i wyświetlacz

Drugi bezprzewodowy - aktualnie uruchamia tylko światła ( czyli pewnie przetwornice tylko). Wcześniej ten pilot, przed wymiana sterownika przez serwis (nie wiem jaki wcześniej był sterownik w rowerze) służył do uruchomienia świateł + wyświetlacza i sterownika.
Dede
Forumowicz
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Nietypowy sterownik KT

Post autor: Dede »

Jak pilot bezprzewodowy to musi być moduł odbiorczy i przekazniki i zasilanie do niego.
Wyślij zdjęcia modułu odbiorczego jak wygląda jaki to jest model tego modułu?
Quertus
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 09 wrz 2021, 19:46

Re: Nietypowy sterownik KT

Post autor: Quertus »

Tutaj zdjęcia modułu od pilota, widać na jednym odcięte dwa przewody, podejrzewam, że one wcześniej służyły do uruchamiania starego sterownika.
IMG_1337.jpg
IMG_1336.jpg
Rower kupiłem używany 3 lata temu, zrobiłem na nim 4tyś km, i do tej pory szczerze mówiąc nie interesowałem się jego budową :? , tym jak dokładnie działa ebike. Używałem go na zasadzie, ok tutaj jest gniazdko do ładowania, ten przycisk służy do włączenia i tyle.

Po ostatnim serwisie nie byłem zadowolony, więc przy okazji serwisu mechanicznego (rower miał inna usterkę mechaniczną, która mnie zmusiła do rozebrania skrzynki z baterią), więc jak już mam ją rozebraną to przy okazji chce zrobić zmiany w instalacji elektrycznej. Najbardziej zależy mi na pozbyciu się obsługi świateł z pilota, dodanie stacyjki żeby rower był minimalnie zabezpieczony.

Dodatkowo przy rozbieraniu skrzynki, odkryłem że był w niej zamontowany GPS, który działał i rozładowywał baterię, choć nigdy z niego nie skorzystałem. Zasilany był za pomocą jednej z przetwornic ( są dwie 12v i 5v).

Aktualnie mam plan podłączyć wszystko na nowo 'po swojemu', ( w mojej ocenie w instalacji jest duży bałagan, pewnie skutek 2 różnych serwisów + poprzedniego właściela).

- wywalę jedną przetwornicę ( Z tego co rozumiem, to ta 5v służyła do zasilania GPS i USB, a tych rzeczy nigdy nie używałem)
- GPS też się pozbędę
- dodam stacyjkę, według poradnika Tasa z budowy falcona dla dziewczyny.
- Wywalę ten moduł od pilota.
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 773
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Nietypowy sterownik KT

Post autor: lukk »

https://pl.aliexpress.com/item/1005001627305639.html wygląda znajomo? Ten "moduł od pilota" to po prostu alarm z aliexpresu, który był podłączony do zwykłego KT-ka. Ten alarm sterował stacyjką, tylko bez dodatkowych przeróbek miał pewnie klasyczną bolączkę - w stanie uzbrojonym stacyjka jest aktywowana, czyli ktoś może na wyjącym rowerze odjechać.
Quertus
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 09 wrz 2021, 19:46

Re: Nietypowy sterownik KT

Post autor: Quertus »

@lukk

Tak, to dokładnie ten alarm

Dzisiaj skończyłem pracę mechaniczne związane ze spawaniem, szlifowaniem malowaniem ramy eleek lite, więc dzisiaj zabieram się do lutowania i porządkowania instalacji elektrycznej.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Nietypowy sterownik KT

Post autor: Goliath »

lukk pisze:
17 kwie 2023, 8:29
https://pl.aliexpress.com/item/1005001627305639.html wygląda znajomo? Ten "moduł od pilota" to po prostu alarm z aliexpresu, który był podłączony do zwykłego KT-ka. Ten alarm sterował stacyjką, tylko bez dodatkowych przeróbek miał pewnie klasyczną bolączkę - w stanie uzbrojonym stacyjka jest aktywowana, czyli ktoś może na wyjącym rowerze odjechać.
Przepraszam Quertus że tak wtrące się nie w temacie... :roll:
lukk :D czy mógłbyś opisać jak pozbyć się bolączki tego alarmu z aliexpresu ?? :oops:
Może masz jakieś linki ;)
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 773
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Nietypowy sterownik KT

Post autor: lukk »

Goliath pisze:
01 maja 2023, 1:27
lukk pisze:
17 kwie 2023, 8:29
https://pl.aliexpress.com/item/1005001627305639.html wygląda znajomo? Ten "moduł od pilota" to po prostu alarm z aliexpresu, który był podłączony do zwykłego KT-ka. Ten alarm sterował stacyjką, tylko bez dodatkowych przeróbek miał pewnie klasyczną bolączkę - w stanie uzbrojonym stacyjka jest aktywowana, czyli ktoś może na wyjącym rowerze odjechać.
Przepraszam Quertus że tak wtrące się nie w temacie... :roll:
lukk :D czy mógłbyś opisać jak pozbyć się bolączki tego alarmu z aliexpresu ?? :oops:
Może masz jakieś linki ;)
Nie mam :) trzeba by na spokojnie sprawdzić stany i typy wyjść tego alarmu w każdym z trybów pracy i zaprojektować coś co da na wyjściu taki sygnał jak chcemy. Jakoś nigdy nie doszedłem do tego momentu, szpejo trafiło na półkę i tyle :)
Ale jak niedawno pisałem w innym temacie: viewtopic.php?f=45&t=6016
pojawiły się ostatnio takie alarmy, które wydają się być "gotowcami" - mają zasilanie, masę i wyjście "stacyjkowe", które jest nieaktywne w momencie uzbrojenia alarmu. Nie znalazłem tylko nigdzie info na temat wydajności prądowej tego wyjścia stacyjkowego, zakładam że jest na poziomie kilkuset mA. Więc do zasilenia akcesoriów typu przetwornice czy oświetlenie trzeba by dorobić dodatkowy układzić na 2 tranzystorach, żeby zwiększyć tą wydajność.
Klakier86
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2019, 20:08

Re: Nietypowy sterownik KT

Post autor: Klakier86 »

Cześć, i co udało Ci się podłączyć stacyjkę do tego sterownika? Też mam sterownik Kt i na stronie u Tasa wyczytałem że nie da sie tego zrobić. A chciałbym mieć jakiś wyłącznik bo już raz miałem tak że ktoś sobie włączył rower i chciał się przejechać
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2995
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Nietypowy sterownik KT

Post autor: tas »

ustaw PIN aby nie dało sie włączyć roweru, a nie używaj stacyjki przez którą się palą sterowniki i wyświetlacze KT
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
tkoko
Forumowicz
Posty: 4985
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Nietypowy sterownik KT

Post autor: tkoko »

Klakier86 pisze:
22 cze 2023, 11:16
Cześć, i co udało Ci się podłączyć stacyjkę do tego sterownika? Też mam sterownik Kt i na stronie u Tasa wyczytałem że nie da sie tego zrobić. A chciałbym mieć jakiś wyłącznik bo już raz miałem tak że ktoś sobie włączył rower i chciał się przejechać
Zapewne masz wyświetlacz a w nim możliwość blokowania/uruchomienia roweru "hasłem".
ODPOWIEDZ