Problem z ładowarka 48V zwiera

ODPOWIEDZ
Bolej1
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 08 mar 2020, 21:47

Problem z ładowarka 48V zwiera

Post autor: Bolej1 »

Witam. Mam problem z ładowarka 48V 4A aluminiowa.
Zaczęła zwierać + z - przez to wypaliło mi gniazdo w baterii. Ładowarka po podłączeniu do prądu odrazu kręci wiatrak zielona dioda się nie świeci. Wykręciłem bezpiecznik i zmierzyłem opór bezpośrednio na płytce. Zwarcie jest na płytce. Ładowarka spalona, tranzystor? Na płytce kompletnie żadnego przypalenia. Sprawa pilna ktoś pomoże? Takie gniazdo duże na 3 bolce da się dokuic?
Dede
Forumowicz
Posty: 2100
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Problem z ładowarka 48V zwiera

Post autor: Dede »

Na pewno mosfety i diody do wymiany.
slow
Forumowicz
Posty: 532
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Problem z ładowarka 48V zwiera

Post autor: slow »

Po naprawie o ile nastąpi koniecznie bezpiecznik na wyjściu
Bolej1
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 08 mar 2020, 21:47

Re: Problem z ładowarka 48V zwiera

Post autor: Bolej1 »

Wylutowalem i na pewno zwiera dioda 6A 110V.
Mosfety muszę wylutowac i sprawdzić ale czy wszystkie? Są 4 szt
Bolej1
Forumowicz
Posty: 49
Rejestracja: 08 mar 2020, 21:47

Re: Problem z ładowarka 48V zwiera

Post autor: Bolej1 »

Jeszcze raz się przyjzalem wtykowi 3 pin owemu Xlr i jeden środkowy pin się cofnął i mogło dojść że została odwrócona polaryzacja kiedy chciałem doładować baterie. Powodem jest spalona 6A dioda. Nie mam w weekend gdzie kupić. Czy coś się stanie jak podłącze bez niej żeby spr czy ładowarka działa? Oczywiście zgodnie z polaryzacja + -.
W.P.
Forumowicz
Posty: 348
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z ładowarka 48V zwiera

Post autor: W.P. »

Bolej1 pisze:
06 maja 2023, 15:38
Jeszcze raz się przyjrzałem wtykowi 3 pin-owemu Xlr i jeden środkowy pin się cofnął i mogło dojść że została odwrócona polaryzacja kiedy chciałem doładować baterie. Powodem jest spalona 6A dioda. Nie mam w weekend gdzie kupić. Czy coś się stanie jak podłączę bez niej żeby spr czy ładowarka działa? Oczywiście zgodnie z polaryzacją + -.
Jeśli rzeczywiście doszło do odwrotnego podłączenia to skutkiem było uszkodzenie diody.

Jednak włączanie ładowarki z pominięciem w/w diody to zły pomysł. Nawet nie próbuj.
Strona pierwotna raczej nie ucierpiała, ale próba o jakiej myślisz... Nie chcę tu wchodzić w opis zjawisk.
Po prostu wymień diodę bądź na taką samą, bądź na inną ale szybką, w identycznej obudowie, o krótkim czasie wyłączania i napięciu wstecznym co najmniej 200V. Na stronie TME jest dobra wyszukiwarka typów.
ODPOWIEDZ