Bafang BBSHD całkowicie martwy

ODPOWIEDZ
grzesik33
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwie 2023, 12:43

Bafang BBSHD całkowicie martwy

Post autor: grzesik33 »

Witam wszystkich,
Niedawno wymieniłem w silniku uszczelki, czujnik PAS, smar oraz sterownik. Silnik zaczął pracować bardzo cicho, ale miał jeden problem. Przy większym obciążeniu wyłączał się całkowicie łącznie z wyświetlaczem. Postanowiłem wymienić baterię na nową, tj. 48V, 34 Ah, 30A BMS. Ta wymiana niczego nie wniosła, zaś wczoraj przy wspomaganiu na poziomie 9. wszytko zgasło i nie daje się w ogóle uruchomić. Wyświetlacz również jest martwy. Zmierzyłem napięcie na przewodzie do wyświetlacza, jest tylko 5-6V. Podpiąłem również drugą baterię, ale wszystko jest bez zmian. Zmieniłem sterownik na stary, który wyświetla błąd 30H. Dzięki temu jednak stwierdziłem, że wyświetlacz jest w pełni sprawny. Moje pytanie: jeżeli sterownik nie przekazuje napięcia 52V na wyświetlacz, to czy sterownik jest kompletnie martwy?
slow
Forumowicz
Posty: 531
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Bafang BBSHD całkowicie martwy

Post autor: slow »

Skoro ty masz to w rękach i nie wiesz to jak my mamy to zdiagnozować na odległość.
Albo coś umiesz, bierzesz miernik, rozkręcasz, mierzysz albo oddaj komuś kto to naprawi.
Generalnie jak napięcie zasilania jest, połączenia są a układ sie nie włącza to sterownik do naprawy
grzesik33
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwie 2023, 12:43

Re: Bafang BBSHD całkowicie martwy

Post autor: grzesik33 »

Dziękuję za uświadomienie. To, że sterownik jest martwy, sam stwierdziłem. Moje pytania i prośby kieruję do użytkowników tych silników, aby podzielili się swoimi doświadczeniami. Podobno te sterowniki są względnie trwałe, jednakże mój padł w ciągu dwóch tygodni.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5876
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Bafang BBSHD całkowicie martwy

Post autor: pxl666 »

może cos zwarłeś ?
grzesik33
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwie 2023, 12:43

Re: Bafang BBSHD całkowicie martwy

Post autor: grzesik33 »

Zdecydowanie zwarcie nie było powodem ostatecznej awarii. Cały system padł podczas jazdy. Jak wcześniej pisałem sterownik wraz z wyświetlaczem wyłączał się gdy obciążenie silnika przekraczało 500W. Ostatnim razem włączyłem wspomaganie na poziomie 9 i cały układ całkowicie padł. Podłączyłem stary, padnięty sterownik, który daję napięcie 52V na wyświetlacz, co na szczęście wykazało sprawność wyświetlacza. Zastanawiające jest dla mnie napięcie 52V na przewodzie zasilającym martwy sterownik, utrzymujące się również po jego demontażu. Nie jestem elektrykiem, wiec jest to dla mnie dziwne. Wiadomo, że ten prąd wynika z naładowania kondensatorów, ale powinny one dawać takie napięcie na przewodzie do wyświetlacza. Niestety z teorii elektryki jestem laikiem, ale posiadam podstawowe umiejętności montażowe wg tutoriali. Dziś mam zamiar wydłubać zalewę silikonową ze starego sterownika, może uda się znaleźć przyczynę awarii o ile nie padały scalaki.
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 969
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Bafang BBSHD całkowicie martwy

Post autor: Yin »

Rower wcześniej nie miał kontaktu z wodą? Paru osób w tym i mi padły sterowniki od wilgoci.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
grzesik33
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwie 2023, 12:43

Re: Bafang BBSHD całkowicie martwy

Post autor: grzesik33 »

Yin pisze:
14 maja 2023, 17:35
Rower wcześniej nie miał kontaktu z wodą? Paru osób w tym i mi padły sterowniki od wilgoci.
W pewnym sensie niestety nie była to wilgoć. Silnik z tym z tym sterownikiem nie doświadczył nawet niewielkiego deszczu.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5045
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Bafang BBSHD całkowicie martwy

Post autor: tkoko »

grzesik33 pisze:
13 maja 2023, 18:12
...... Podłączyłem stary, padnięty sterownik, który daję napięcie 52V na wyświetlacz, co na szczęście wykazało sprawność wyświetlacza. Zastanawiające jest dla mnie napięcie 52V na przewodzie zasilającym martwy sterownik, utrzymujące się również po jego demontażu. Nie jestem elektrykiem, wiec jest to dla mnie dziwne. Wiadomo, że ten prąd wynika z naładowania kondensatorów, ale powinny one dawać takie napięcie na przewodzie do wyświetlacza. Niestety z teorii elektryki jestem laikiem, ale posiadam podstawowe umiejętności montażowe wg tutoriali. Dziś mam zamiar wydłubać zalewe silikonową ze starego sterownika, może uda się znaleźć przyczynę awarii o ile nie padały scalaki.
Bo być może stary sterownik ogólnie jest sprawny tylko brak jest np. napięcia 5V lub jest przerwa na przewodzie
Co do awarii. Wygląda to na przegrzewanie sterownika, ale dlaczego nie działa zabezpieczenie termiczne które ma np. Yoch (klon BBS02 500 wat).
slow
Forumowicz
Posty: 531
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Bafang BBSHD całkowicie martwy

Post autor: slow »

Masz 2 sterowniki które maja inne usterki.
W takim przypadku naprawa nie powinna być problemem bo można mierzyć jeden i porównywać do drugiego.
Zrobienie sprawnego z 2 różnie zepsutych wydaje się tu być najoczywistszym zadaniem.

Pokaż chociaż jakieś zdjęcia tego. Nie każdy miał to w rękach żeby coś doradzić
grzesik33
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwie 2023, 12:43

Re: Bafang BBSHD całkowicie martwy

Post autor: grzesik33 »

slow pisze:
15 maja 2023, 10:29
Masz 2 sterowniki które maja inne usterki.
W takim przypadku naprawa nie powinna być problemem bo można mierzyć jeden i porównywać do drugiego.
Zrobienie sprawnego z 2 różnie zepsutych wydaje się tu być najoczywistszym zadaniem.

Pokaż chociaż jakieś zdjęcia tego. Nie każdy miał to w rękach żeby coś doradzić
Gdzieś na forum rosyjskim wyczytałem, że należy rozładować kondensatory w sterowniku i wówczas jest szansa, że się on odblokuje. Niestety nic to nie pomogło. Oryginalny sterownik przekazuje prąd na wyświetlacz, który wyświetla błąd 30H. Jego fleszowanie kończy się na etapie "Checking target MCU", czyli scalak raczej jest spalony. Zatem raczej szkoda czasu na dłubankę i wyciąganie go z zalewy silikonowej. Z tym nowszym sterownikiem jest podobnie, poza tym w ogóle nie przekazuje napięcia na wyświetlacz. Wyślę go na reklamację, ciekaw jestem co Niemcy stwierdzą.
ODPOWIEDZ