Będzie pożar? - uszkodzony akumulator, uszkodzony BMS ? warto naprawiać, czy utylizować ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BluesWings
Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 17 wrz 2018, 11:19
Lokalizacja: Wrocław

Będzie pożar? - uszkodzony akumulator, uszkodzony BMS ? warto naprawiać, czy utylizować ?

Post autor: BluesWings »

Hej,
od razu uprzedzam przed zakończeniem czytania. Miernik sprawny, a pomiary poprawione innym, bo sam nie wierzyłem. ;)


od dłuższego czasu walczę z baterią która robi psikusy.
dane sprzętu:
bateria 16s10p panasonic-B ma już parę lat
BSM z Nexun - najprostszy 16s 50A

podpięty pod GT1500 i 3K turbo

W posiadaniu dwie ładowarki 3,5A i 5A(awaryjna w pracy)

Problem?
od jakiegoś czasu ładowarka kończyła pracę poniżej 100%. Zdarzyło się, że zakończyła pracę przy 65V.
Aku pojechał na serwis i wyrównanie cel. Chłopaki z Nexun wyrównali cele i wskazali 80% sprawności akumulatora.
Przez Chwilę było ok i działał jak nowy.

Od dwóch miesięcy pojawiły się nowe problemy.
1. BMS puszcza ładowarkę do około 68V
2. Kilka razy przy 50% naładowania brak reakcji na ładowarkę. Dopiero odłączenie BMSa (reset) pozwoliło naładować akumulator.

dzisiaj problem pojawił się ponownie wiec sprawdziłem napięcie na celach i wyszło jak niżej:

3. problem z pkt.2 pojawił się i pierwsze 9 cel o napięciu 4,10V - 4.12V , a pozostałe 3,80V - 3,82V
4. Akumulator naładowałem do pełna, odczekałem 3 godziny do zakończenia balansowania i zmierzyłem. Wszystkie cele wyszły 4,30V -4,31V . Sprawdziłem napięcie na wtyczce ładowania i wyszło 69.09V.


Utylizować akumulator, czy wymieniać BMS?
Za dużo niewiadomych dlatego dla bezpieczeństwa rower wyjechał na zewnętrzny parking! :/
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 3002
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Będzie pożar? - uszkodzony akumulator, uszkodzony BMS ? warto naprawiać, czy utylizować ?

Post autor: tas »

z ładowarka problem jest, wymień ją
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
BluesWings
Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 17 wrz 2018, 11:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Będzie pożar? - uszkodzony akumulator, uszkodzony BMS ? warto naprawiać, czy utylizować ?

Post autor: BluesWings »

Właśnie po to kupiłem nową ładowarkę 5A.
Problem pojawia się przy używaniu obu.
Dede
Forumowicz
Posty: 2099
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Będzie pożar? - uszkodzony akumulator, uszkodzony BMS ? warto naprawiać, czy utylizować ?

Post autor: Dede »

O panie przy 4,30v na ogniwach to może ten akumulator zapalić.

Druga sprawa 4.12v i 3,80v to rozjazdy aż 0,32V to jest za dużo i należy wyrównać cele ale jak już robiłeś i dalej nasz problem to znaczy że akumulator należy naprawić wymienić ogniwa które są nie sprawne.

Ładowarka daje za duże napięcia albo zrobić regulację napięcia ładowania albo wrzucić i kupić nową która ładuje do 67,2V

Bms jeśli pozwala ładować ogniwa do 4,30V to bym też wrzucić i kupić sprawny
slow
Forumowicz
Posty: 530
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Będzie pożar? - uszkodzony akumulator, uszkodzony BMS ? warto naprawiać, czy utylizować ?

Post autor: slow »

2. Kilka razy przy 50% naładowania brak reakcji na ładowarkę. Dopiero odłączenie BMSa (reset) pozwoliło naładować akumulator.
I zamiast zmierzyć w tym momencie napięcia na każdej sekcji żeby wiedzieć w czym jest problem to ty jakieś magiczne resety robiłeś.
3. problem z pkt.2 pojawił się i pierwsze 9 cel o napięciu 4,10V - 4.12V , a pozostałe 3,80V - 3,82V
4. Akumulator naładowałem do pełna, odczekałem 3 godziny do zakończenia balansowania i zmierzyłem. Wszystkie cele wyszły 4,30V -4,31V
Jak naładowałeś skoro ładowarka ładowała tylko do 50%?
Jakim cudem na celach które miały 3,8V wyrównało się napięcie po 3 godzinach z tymi celami co było 4,1?
Przeciętny BMS z pasywnym balancerem balansuje prądami w okolicach 60mA. Twój pakiet jest tak duży że wyrównanie cel o ile w ogóle byłoby możliwe przy takich rozjazdach 3,8V-4,1V zeszło by ok 120godzin wg moich wstępnych obliczeń.

To co piszesz jest wg mnie niezbyt spójne.
Mam jeszcze jedno pytanie. Ile wynosi napięcie na ładowarce mierzone tym twoim miernikiem?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Będzie pożar? - uszkodzony akumulator, uszkodzony BMS ? warto naprawiać, czy utylizować ?

Post autor: WojtekErnest »

Grzesiu, Twoj aku ma juz problem od wielu mies.
Wyrownywanie ogniw które są już FIZYCZNIE NIERÓWNE, a nie można wykluczyć ze w części nawet uszkodzone, daje pozorną poprawę.
Teraz jest gorąco i wszelkie usterki tego typu zwiększają niebezpieczeństwo.
Niestety....
Jest szczyt sezonu wiec Aaternatywą bylby aku zastępczy, mniejszy, byle wszedl w obecną obudowę. Albo nawet bidon 48V lub jego wklad, byle sterownik to przyjął. A wtedy na boku, przez kilkadziesiąt godzin testowanie tego Twojego "wynalazku" i wyrzucenie najslabszych modułów 10P. To demolka całości i niecwiadomo czy po takim podratowaniu, nie będą np po 3 mies padaly kolejne.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
BluesWings
Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 17 wrz 2018, 11:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Będzie pożar? - uszkodzony akumulator, uszkodzony BMS ? warto naprawiać, czy utylizować ?

Post autor: BluesWings »

Problem rozwiązany.

Okazało się, że prawdopodobnie nałożyły się dwie przyczyny. Po wymianie Bmsa rower odżył, i brak jest rozjazdów na celach. Po wyrównaniu bardzo ładnie balansuje i odcina ładowanie przy 67V
Dugi powód, który wyszedł zaraz po zmianie bmsa, to uszkodzony przewód pomiędzy gniazdem ładowania, a akumulatorem. Teoretycznie działał, ale przy wyższej temp. odłączał ładowanie i raz doładowywał, a raz kończył ładowanie.
W każdym bądź razie problem elektryki wyjaśnił się, przy czym z tej radości uszkodziłem obręcz tylnego koła, 😐

Czy ktoś ma namiary na serwis, który wymieni obręcz?
Gdyby nexun miał taką usługę, to może i silnik poszedłby na serwis? 🤔
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1327
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Będzie pożar? - uszkodzony akumulator, uszkodzony BMS ? warto naprawiać, czy utylizować ?

Post autor: Yasiu77 »

Jakby co to możesz też zagadać i podesłać do Andrzeja https://www.cylex-polska.pl/firmy/bikem ... 68320.html
ODPOWIEDZ