Rekuperacja

Dancos
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 04 sie 2021, 20:01

Re: Rekuperacja

Post autor: Dancos »

Filtry co najwyżej są w stanie zatrzymać duże frakcje w postaci mikroskopijnego pyłu i tyle. Skuteczność odzysku to nawet dziś jakieś mam
Obrazek[img][/img]

Tylko szkoda, że tylko na wyświetlaczu a nie w portfelu.
😀
Kończę dialog bo widzę że pewnych rzeczy nie przeskoczę.
Opinie wyraziłem. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Rekuperacja

Post autor: tas »

A może dzięki ręku masz w domu świeższe powietrze niż ktoś bez ręku i to bez zwiększenia kosztów. Przecież nikt nie mówił że ci reko da do kieszeni pieniądze, równie dobrze można powiedzieć że żyjesz w domu o wyzsZym standardzie bez dodatkowych kosztów stalych
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Dancos
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 04 sie 2021, 20:01

Re: Rekuperacja

Post autor: Dancos »

tas pisze:
08 lis 2021, 18:34
A może dzięki ręku masz w domu świeższe powietrze niż ktoś bez ręku i to bez zwiększenia kosztów. Przecież nikt nie mówił że ci reko da do kieszeni pieniądze, równie dobrze można powiedzieć że żyjesz w domu o wyzsZym standardzie bez dodatkowych kosztów stalych
Zupełnie nie liczyłem na zwrot, zrobiłem rekuperację bo lubię innowacyjne rozwiązania ( w USA to już chyba 100 lat montują :))

Wyraziłem własną opinię po dwóch latach użytkowania.
Nie widzę żadnej różnicy w domu który ma mechaniczną a grawitacyjną wentylację, dodając że zwracałem na to uwagę porównując powietrze :
" pierwsze wrażenie po wejściu domu"
Nie czułem żadnego zaduchu wchodząc do domu z grawitacją
Ostatnio zmieniony 08 lis 2021, 19:33 przez Dancos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Rekuperacja

Post autor: Przemek »

Dancos pisze:
08 lis 2021, 18:09
Kończę dialog bo widzę że pewnych rzeczy nie przeskoczę.
Ok ale na koniec zapytam jeszcze raz
jaką sprawność ma ten wymiennik ? masz te dane ?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Rekuperacja

Post autor: tas »

Mnie tam interesują krytyczne opinie do reku bo sam niebawem mam nad czymś takim robić w swoim domu :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Rekuperacja

Post autor: Przemek »

Tas jeśli nie będzie info o sprawności, to taka gadka o niczym, kilka postów wyżej zapytałem czy kolega ma GWC bo pisze że to tez nie działa, nie dostałem odpowiedzi :(
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Rekuperacja

Post autor: pxl666 »

Dancos pisze:
08 lis 2021, 18:09
Filtry co najwyżej są w stanie zatrzymać duże frakcje w postaci mikroskopijnego pyłu i tyle
a co innego chcesz zatrzymać ? sąsiad rozpyla fosgen albo sarin na działce ? samo oddychanie powietrzem bez frakcji opon jest tego warte . wiesz że możesz założyć filtr węglowy ? w każdym razie ja mogę
Dancos
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 04 sie 2021, 20:01

Re: Rekuperacja

Post autor: Dancos »

Przemek pisze:
09 lis 2021, 8:29
Tas jeśli nie będzie info o sprawności, to taka gadka o niczym, kilka postów wyżej zapytałem czy kolega ma GWC bo pisze że to tez nie działa, nie dostałem odpowiedzi :(
Sprawność izzi 300 jest w nazwie

300m3 /h
zapotrzebowanie domu mam dużo niższe.
Nie mam gwc ale kolega posiada.
Temperatura na wylocie anemostatów w upalny dzień
18 stopni.
Dom parterowy.

Skuteczność można porównać do dobrego wentylatora.
Niby jest dobrzy a jednak.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Rekuperacja

Post autor: Przemek »

Dancos pisze:
09 lis 2021, 9:04

Sprawność izzi 300 jest w nazwie
:shock: w nazwie :shock:
no to nie było dyskusji , tzn była ale o niczym,
Obrazek
sprawność jest w manualu wyrażana w procentach
tak jak pisałem w dla twojego wymiennika nie podają sprawności , czemu? to już wiesz , bo niema jej i przez to nie działa ,
czyli sprawa sie rozwiązała

To jeszcze GWC które tez nie działa - MASZ GWC?? 8-

edyta doczytałem
No nie masz GWC
kolega ma
i opisuje ze nie działa bo klima działa lepiej ehhhh
Musisz jeszcze duuuż czytać by wypisywać takie rewelacje jak posty wyżej, miedzy innymi , to że GWC nie zastępuje klimy, ,ma zupełnie inne zastosowanie, i fakt jeśli sie będzie oczekiwać od niego takich rewelacji to nie będzie działać
temat wyczerpany
:roll:
Ostatnio zmieniony 09 lis 2021, 9:38 przez Przemek, łącznie zmieniany 4 razy.
Dancos
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 04 sie 2021, 20:01

Re: Rekuperacja

Post autor: Dancos »

Oczywiście że wymiennik to nie klima, nie każdy również może przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych więc jest to jakaś alternatywa.
Co do sprawności mojej centrali to mnie zaciekawiłeś.
Cały czas myślałem, że pytasz o wydajności.
Spróbuję poszukać dokumentów albo napisze do producenta tak z ciekawości.
Dancos
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 04 sie 2021, 20:01

Re: Rekuperacja

Post autor: Dancos »

,,
Wartość sprawności dla wymmiennika entalpicznego (z odzyskiem wilgoci) znajdującego się w jednostce izzi fast 300 wynosi:
Dla odzysku ciepła 95 %
Dla odzysku wilgoci 65 %

Taką odpowiedź dostałem od producenta.
Wiadomu suche dane z katalogu.
Coś niezależnego
Tekst wycięty :

Cała prawda o rekuperatorze entalpicznym

Według bilansu energetycznego opracowanego w Niemczech dla tego typu wymiennika sprawność termiczna (oparta na zmierzonej temperaturze) wyniesie około 80-85%, będzie więc niższa niż sprawność termiczna analogicznego wymiennika przeciwprądowego. Jednakże dzięki przekazaniu dodatkowej energii wraz z wilgocią obliczona całkowita sprawność energetyczna takiego wymiennika sięga nawet 127%, czego nie zapewni jakikolwiek wymiennik krzyżowy czy przeciwprądowy. Mimo, iż sprawność większa niż 100% na pierwszy rzut oka wydaje się być wartością nieprawdziwą, warto zauważyć, że podobnego typu obliczenia wykonuje się dla pieców CO, posiadających dzięki efektowi kondensacji sprawności powyżej 100%, co często podają producenci tychże.

W wymienniku entalpicznym powietrze zostaje nawilżone parą wodną zawierającą energię cieplną z pomieszczeń, a więc o temperaturze wyższej niż temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczeń, stąd w bilansie energetycznym, a przede wszystkim w odczuwaniu komfortu klimatycznego wymiennik entalpiczny góruje nad wymiennikiem krzyżowym, a nawet przeciwprądowym
Ostatnio zmieniony 10 lis 2021, 8:39 przez Dancos, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Rekuperacja

Post autor: Przemek »

Dancos, wszystko fajnie ale ,,, popatrz na odczyty z twojego sterownika, jeśli są poprawne to faktycznie masz prawo twierdzić że to nie działa, nie chce mi si,ę liczyć ale nie napawają optymizmem podlinkowałem Ci forum na którym ludkowie walczą z tym modelem od momentu wypakowania z kartonu, borykają sie z nieszczelnym bypassem z nie zoptymalizowanym sprężem na wentylatorach itd,,, podejrzewam że twoje niezadowolenie wynika właśnie z takich "niedoróbek" o których zwyczajnie nie wiesz/ nie wiedziałeś.
Dancos
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 04 sie 2021, 20:01

Re: Rekuperacja

Post autor: Dancos »

Przemek pisze:
10 lis 2021, 10:12
Dancos, wszystko fajnie ale ,,, popatrz na odczyty z twojego sterownika, jeśli są poprawne to faktycznie masz prawo twierdzić że to nie działa, nie chce mi si,ę liczyć ale nie napawają optymizmem podlinkowałem Ci forum na którym ludkowie walczą z tym modelem od momentu wypakowania z kartonu, borykają sie z nieszczelnym bypassem z nie zoptymalizowanym sprężem na wentylatorach itd,,, podejrzewam że twoje niezadowolenie wynika właśnie z takich "niedoróbek" o których zwyczajnie nie wiesz/ nie wiedziałeś.
Oczywiście masz rację ,centrala ma słabo rozwiązany bypass ,ale wystarczyło włożyć kawałek gąbki i pamiętać o niej w sezonie letnim.
optymalizacji powietrza ,prędkości w kanałach poświeciłem dużo czasu i jest zrobione zgodnie ze sztuką .
rekuperator pomimo tych drobnych mankamentów które zostały rozwiązane działa prawidłowo.

sprawność dziś
Obrazek
Obrazek



91% odzysku ciepła
Ostatnio zmieniony 10 lis 2021, 19:24 przez Dancos, łącznie zmieniany 2 razy.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Rekuperacja

Post autor: gienek333 »

Co do pary, to tutaj cudów nie ma, jak jest mróz na zewnątrz, to powietrze jest suche i trzeba wilgoć wprowadzić (i przekazać jej tą energię którą się niby odzyskało), przy pompowaniu ciepła możemy wykroplić wodę na zewnątrz i to ciepło wprowadzić do mieszkania.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Rekuperacja

Post autor: scuda »

Troche rozwiał sie mój entuzjazm co do rekuperatora. U mnie jak u Tasa jest stan surowy tylko zamknięty i będę niedługo działał z reku lecz mam teraz wątpliwości czy warto, choć nie mam chyba wyjścia, bo zrobiłem tylko jeden komin wentylacyjny w salonie w razie w. Myślałem, że przy reku będzie super świeże powietrze i brak strat ciepła ale to chyba jest moje wyobrażenie tylko ;)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Rekuperacja

Post autor: pxl666 »

scuda pisze:
10 lis 2021, 23:07
Troche rozwiał sie mój entuzjazm co do rekuperatora. U mnie jak u Tasa jest stan surowy tylko zamknięty i będę niedługo działał z reku lecz mam teraz wątpliwości czy warto, choć nie mam chyba wyjścia, bo zrobiłem tylko jeden komin wentylacyjny w salonie w razie w. Myślałem, że przy reku będzie super świeże powietrze i brak strat ciepła ale to chyba jest moje wyobrażenie tylko ;)
Słabo się opierać na jednej opinii wyrażonej w tak specyficzny sposób...
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Rekuperacja

Post autor: tas »

A ja robię :)
Chociaż wezmę pod uwagę negatywne zdanie i tak przygotuje instalacje aby móc w przyszłości podpiąć klimę :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Dancos
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 04 sie 2021, 20:01

Re: Rekuperacja

Post autor: Dancos »

pxl666 pisze:
10 lis 2021, 23:56
scuda pisze:
10 lis 2021, 23:07
Troche rozwiał sie mój entuzjazm co do rekuperatora. U mnie jak u Tasa jest stan surowy tylko zamknięty i będę niedługo działał z reku lecz mam teraz wątpliwości czy warto, choć nie mam chyba wyjścia, bo zrobiłem tylko jeden komin wentylacyjny w salonie w razie w. Myślałem, że przy reku będzie super świeże powietrze i brak strat ciepła ale to chyba jest moje wyobrażenie tylko ;)
Coś musisz zrobić, nawet ze względu na warunki techniczne :)

Pomyś może o prostej niedrogiej wentylacji bez wymmiennika z mocnymi silnikami.Odpadnie koszt komina, okapu kuchennego.
Coś tam zawsze ruszy powietrzem, zabierze trochę pary po kąpieli.
W twoim wypadku to może nawet dobre rozwiązanie. Bo coś musisz....
Dancos
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 04 sie 2021, 20:01

Re: Rekuperacja

Post autor: Dancos »

tas pisze:
11 lis 2021, 5:57
A ja robię :)
Chociaż wezmę pod uwagę negatywne zdanie i tak przygotuje instalacje aby móc w przyszłości podpiąć klimę :)
Na etapie stanu surowego można kanały zrobić, zawsze mogą działać jak grawitacja, koszt porównywalny do komina.

I tak jak napisałem wyżej. Prosta centrala bez wymiennika, zawsze lepsza od okapu i wentylatorków kanałowych łazienkowych.
W dodatku mieszkasz na południu, więc coś tam zawsze wyłapie na czerpni......

Rur zostanie, to daj kanały na awaryjne przewody elektryczne.
Przydały się do połączenia urządzeń stacjonarnych z routerem. 😋
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Rekuperacja

Post autor: Przemek »

Ja robim na 100%, może u mnie sytuacja jest inna bo mam dużo szarego ciepła powstającego w związku z hobby żony,,, wczoraj dotarła paka z elementami, patrze sie na nią coś mała , otwieram WZ i patrzę , ahah połowy nie dosłali, tele dzwonie tak wiedzą, będzie w przyszłym tygodniu :shock:a wszystko w sklepie na stanie jest, tak ze sklep dyskusyjny

Dancos nie jest źle, uszy do góry +-1,2kw odzyskany na godzinę + świeże powietrze, parametr Ci wzrośnie jak temperatury jeszcze spadną,, czyli działa subtelnie ale na plus, jak dla mnie super, może ze ja porostu umiem "jeść małą łyżeczką" czy coś :)

Co do odzysku wilgoci to właśnie ja tego nie chciałem, dla mnie to jest nie sterowalne, wolę wysuszać i w miarę potrzeb nawilżać automatem do zadanej wartości, tym bardziej że żonka prócz szarego ciepła produkuje szarą wilgoć
Dancos
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 04 sie 2021, 20:01

Re: Rekuperacja

Post autor: Dancos »

Przemek pisze:
11 lis 2021, 8:35
Ja robim na 100%, może u mnie sytuacja jest inna bo mam dużo szarego ciepła powstającego w związku z hobby żony,,, wczoraj dotarła paka z elementami, patrze sie na nią coś mała , otwieram WZ i patrzę , ahah połowy nie dosłali, tele dzwonie tak wiedzą, będzie w przyszłym tygodniu :shock:a wszystko w sklepie na stanie jest, tak ze sklep dyskusyjny

Dancos nie jest źle, uszy do góry +-1,2kw odzyskany na godzinę + świeże powietrze, parametr Ci wzrośnie jak temperatury jeszcze spadną,, czyli działa subtelnie ale na plus, jak dla mnie super, może ze ja porostu umiem "jeść małą łyżeczką" czy coś :)

Co do odzysku wilgoci to właśnie ja tego nie chciałem, dla mnie to jest nie sterowalne, wolę wysuszać i w miarę potrzeb nawilżać automatem do zadanej wartości, tym bardziej że żonka prócz szarego ciepła produkuje szarą wilgoć
Obrazek
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Rekuperacja

Post autor: scuda »

A jak ogarnąć wentylacje mechaniczną i klimatyzację w jednym, tak żeby kanałami w zimę była wentylacja a w lato i wentylacja i klimatyzacja ?
Dancos
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 04 sie 2021, 20:01

Re: Rekuperacja

Post autor: Dancos »

scuda pisze:
11 lis 2021, 12:48
A jak ogarnąć wentylacje mechaniczną i klimatyzację w jednym, tak żeby kanałami w zimę była wentylacja a w lato i wentylacja i klimatyzacja ?
Pisałem o tym wcześniej. Można zastosować klimatyzator kanałowy przed wentylacją, lub tanim kosztem tak jak ja zrobiłem -
Wpiąć mocny przenośny klimatyzator
w kanał nawiewny, przed skrzynkami rozprężnymi.
Tak właśnie obniżam temperature na poddaszu około 70 m2

Mam model qobo q40hd
Może stać na zewnątrz
Jest bardzo głośny
Siłą nawiewu steruję anemostatem.
W pomieszczeniach w których nie przebywam poprostu zakręcam.
Steruję nim przez WiFi choć myślę wyciągnąć termostat i umieścić na piętrze.
Warunek :
Kanały pe flex mogą zachodzić szronem, ale nie muszą.
Tak samo metalowe skrzynki rozprężne.
Wiec na kanały w wełnie, trzeba zachować ostrożność.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Rekuperacja

Post autor: tas »

Mam taki plan, aby między sondami w odwiertach a pompą ciepła zastosować trójnik i w lecie (gdy pompa stoi lub pracuje tylko minimalnie na ciepłą wodę) przepuszczać to przez Klima konwektor i z wyjścia reku na dom. W lecie w odwiercie jest po zimie z 5st max i chciałbym to zimno wykorzystywać.
Czy jest tym rozwiązaniu jakiś niuans poza odpowiednim przeliczeniem mocy klima konwektora i sprawności przy zakładanych temperaturach wej/wyj?
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Rekuperacja

Post autor: scuda »

Dancos pisze:
11 lis 2021, 13:40
scuda pisze:
11 lis 2021, 12:48
A jak ogarnąć wentylacje mechaniczną i klimatyzację w jednym, tak żeby kanałami w zimę była wentylacja a w lato i wentylacja i klimatyzacja ?
Pisałem o tym wcześniej. Można zastosować klimatyzator kanałowy przed wentylacją, lub tanim kosztem tak jak ja zrobiłem -
Wpiąć mocny przenośny klimatyzator
w kanał nawiewny, przed skrzynkami rozprężnymi.
Tak właśnie obniżam temperature na poddaszu około 70 m2

Mam model qobo q40hd
Może stać na zewnątrz
Jest bardzo głośny
Siłą nawiewu steruję anemostatem.
W pomieszczeniach w których nie przebywam poprostu zakręcam.
Steruję nim przez WiFi choć myślę wyciągnąć termostat i umieścić na piętrze.
Warunek :
Kanały pe flex mogą zachodzić szronem, ale nie muszą.
Tak samo metalowe skrzynki rozprężne.
Wiec na kanały w wełnie, trzeba zachować ostrożność.
Wykropli się woda w kanłach i będzie kapało do pomieszczeń jeśli nie masz zrobionego spadku w kierunku rozdzielacza/centrali. Zreszta nawet jak jest spadek to może i tak zapleśnieć. Jeśli klima to kanały izolowane i temperatura powietrza nawiewanego nie niższa niż 18 stopni. Ja mam zamiar zrobić glikolwe GWC i dodatkowy wentylator z bypasem, żeby GWC miało sens. Nie ma sensu jeśli dajemy GWC przy normalnych nastawach prędkości dla wentylacji, bo za mało powietrza będzie by nam ciepło odebrać. Ale jeśli damy dodatkowy wentylator 1000m3/h i bypass to jest możliwe zrzucić temperaturę o kilka stopni w domu. Klima to nie będzie ale ja nie lubię mieć w pomieszczeniach 22, gdy na zewnątrz jest ponad 30.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Rekuperacja

Post autor: wit »

tas pisze:
04 lip 2022, 14:04
Mam taki plan, aby między sondami w odwiertach a pompą ciepła zastosować trójnik i w lecie (gdy pompa stoi lub pracuje tylko minimalnie na ciepłą wodę) przepuszczać to przez Klima konwektor i z wyjścia reku na dom. W lecie w odwiercie jest po zimie z 5st max i chciałbym to zimno wykorzystywać.
Czy jest tym rozwiązaniu jakiś niuans poza odpowiednim przeliczeniem mocy klima konwektora i sprawności przy zakładanych temperaturach wej/wyj?
lepiej późno niż wcale -jak powiedział dziadek spóźniwszy się na pociąg...

pomysł bardzo dobry -to się nazywa "chłodzenie pasywne" i zużywa bardzo mało energii -niektóre PC mają to wbudowane -zwykle jako dodatkowy wymiennik...
pomysł dobry -ale... nie trójnik tylko zawór mieszający i sterownik lub co najmniej pompka obiegowa o dokładnie regul0wanych obrotach - powietrze wydmuchiwane powyżej 18*C (zresztą klima też wiele niżej nie dmucha/nie powinna dmuchać -bo niżej to ustawienia tylko dla serwisu)
generalnie w pomieszczeniu nie powinno być zimniej niż 5* poniżej temp otoczenia -tyle to granica tolerancji zmian temp przeciętnego człowieka a już daje wrażenie chłodu.

czyli albo ograniczasz pompkę tak żeby z klimakonwektora szło powietrze cieplejsze niż +18*C -niestety przy zmianie siły nadmuchu musisz to przestawiać

albo zawór mieszający i regulator dawkuje zimny glikol tak żeby pilnować temp nawiewu.

ewentualnie pompka z obrotami sterowanymi przez czujnik temperatury -niestety nie kojarzę takich sterowników...

wracając do porad klima vs Twoja metoda... klima dobra jest ale na przeciętny pokój 25m2 w lecie "zjada" około 15kWh na dobę... a klimakonwektor + pompka glikolu z sond pc razem wezmą około 1kWh/dobę .

tyle, że klima może szybko zbić temperaturę nawet o kilkanaście *C (błąd -źle dobrana klima i niezdrowo ustawiona) a klimakonwektorem zasilanym glikolem z sond odwiertów pionowych zbijesz pomalutku o te 5*C i więcej raczej nie da rady. klima to szybkie rozwiązanie siłowe drogie eksploatacyjni, odwierty (i tak sa pod pc) i klimakonwektor to rozwiązanie tańsze i niejako spokojniejsze.


to tak jak samochód -powolny niezawodny mało palący -kontra mocny szybki wciągający beczkę na setkę...
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Rekuperacja

Post autor: Przemek »

Kilka słów podsumowania mojej rekuperacji,, ponad rok trwało doprowadzenie całości do poziomu 99% projektu, prace mi sie ślimaczyły bo to wyszła potrzeba tynkowania, albo malowania albo dziesiątek drobnych ehh które wydłużały projekt ale myślę ze skończyłem "prawie" czemu prawie to za chwile. "Rozkopaną " rekuperację użytkowałem od roku czy działa - działa i to dobrze a dobrze dzięki cudowi zaawansowanej inżynierii w postaci 60m rury 160 fi plus kila kolan czyli GWC,, to cudo daje realne oszczędności i to nie małe,,, na początku sezonu grzewczego czyli w listopadzie z GWC do reku pobierałem powietrze o temp 12C do dziś złoże się zużyło do wartości 8C co jest bardzo pomocne przy temperaturze powietrza na zewnątrz w okolicach 0C ,, o niższych nocnych temperaturach nie wspominam ,, w lato GWC puszczane przez reku daje rewelacyjne wyniki w postaci chłodzenia powietrza, udawało mis sie uzyskiwać w upały z rzędu 30C nawiew w okolicach 18C ,, w nowym sezonie letnim osiągi będą jeszcze lepsze dlatego że planuje zewnętrznym urządzeniem sterować bajpasem reku czego wcześniej jeszcze nie zrobiłem,, z rzeczy których nie przewidziałem to problem z okapem kuchennym ,,,zakładałem że okap pracujący na pierwszym biegu nie będzie otwierał przepustnicy kominowej tylko całość pchał do reku , niestety nie udało sie bo kupiłem okap z czujnikiem ciśnienia czego nie było w instrukcji ,, nie mam możliwości przydławić go steruje płynni e w oparciu o ciśnienie wylotu jak sie mu je przydławi to nawet na pierwszym biegu pracuje z maksymalną mocą ,,, podsumowując jestem z całości baaardzo zadowolony ,,, na wiosnę będę myslal nad stworzeniem układu sterowania "klapą przełączającą GWC/ zewnątrz i bypass ... ale to niebawem
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Rekuperacja

Post autor: tas »

Na jakiej głębokości masz GWC?
Masz problem z kondensującą w nim wodą?
Mam z piwnicy przez ścianę wprowadzoną rurę i planuję też sterowany bypass też około 60m z rur 160 :D
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Rekuperacja

Post autor: Przemek »

Głębokość rury była 120cm do 160cm ale po pracach ziemnych dowiozłem do zniwelowania terenu z dodatkowe 60-100cm zależy od "terenu" czyli teraz będzie 160cm do nawet sporo ponad 200cm
Kondensacja - bałem się jej wiec zrobiłem czterospadowy system na każdym "zakręcie jest studnia do skroplin z 50-70 cm żwiru, po +- roku pracy powietrze nawiewane jest świeże nie trąci stęchlizną a wilgotność w domu spadła zauważalnie do 55% i tak się utrzymuje , w domu z uwagi na hobby żony miałem dużo szarego ciepła i wilgoci ,, sam mam spore akwarium o powierzchni lustra 0,8m2 stale napowietrzane wiec też sporo wilgoci dodaje ..
w lato jak będę sie kręcił po włościach to wpuszczę o GWC endoskop i zobaczę jak to tam wygląda

Teraz myślę nad sterowaniem przepustnicą gwc

założenia

1 mam miec wybór trybu lato zima , grzanie / chłodzenie
2 zimą urządzenie to ma pracować w trybie grzania , ma sprawdzać temperaturę na zewnątrz i jeśli wykryje ze temperatura powietrza jest wyższa niż GWC, urządzenie ma przełączyć ( siłownik / serwo) trójnik powietrzny dwu drogowy na powietrze "atmosferyczne" jeśli wykryje że w GWC jest cieplej przełącza analogicznie
3 lato , ma pilnować temperatury w domu ustawionej na +- 20C jeśli dom sie przegrzewa przełącza na GWC i otwiera byyps gdy dom jest nie dogrzany zatka byypas i przełącza Zawór dwu drogowy na powietrz atmosferyczne


Panowie chętnie poproszę Was o pomoc by takie sterowanie ogarnąć bo,, ja zwykły ślusarz jestem ..

Edyta

Pod rurą czerpni do gwc też jest studnia skroplin wiec przed pierwszym kolanem już kondensują skropliny, może to wystarcza ??? hmm
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Rekuperacja

Post autor: wit »

Przemek pisze:
09 sty 2023, 18:09
Gby takie sterowanie ogarnąć bo,, ja zwykły ślusarz jestem ..
szukaj np, na alle czegoś co się nazywa różnicowy sterownik temperatury do solarów.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Rekuperacja

Post autor: Przemek »

"Zabawę" w różnorakie sterowanie solariami dosyć dokładnie przerobiłem przez kilka ładnych lat eksperymentów z bieda solarami, mam kilka urządzeń do sterowania od analogowych które sa ustawiane jedynie na czuja do elektronicznych na których "widzę "co sie dzieje patrząc na wyświetlacze, o ile o analogowych to szkoda pisać ( ,,, ) to elektroniczny jaki teraz posiadam i z budżetowych wydaje mi sie najkorzystniejszy wyborem dla moich solarów to jego problemem jest próg reakcji, potrzebuje różnicy temperatur w zakresie minimum 2C co przy solarach sprawdza sie (nawet nie używa sie takiego nastawienia ) to przy walce o waty GWC/atmosfera to za dużo , potrzebował bym taki który reaguje na różnicę w zakresie najlepiej 0,4C lub jeszcze mniej, temperatura w GWC jest bardzo statyczna powietrze atmosferyczne także dosyć stabilne ( 5minut) , interesuje mnie różnica wykrywana na minimalnym poziomie co przez okres zimowy ma znaczenie czy wpuszczam do domu 8C atmosferycznego czy np 8,4C z GWC , w lato ta dokładność nie będzie tak istotna ,,,
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Rekuperacja

Post autor: wit »

Niestety raczej trudno będzie znaleźć sterownik który działa przewidywalnie dla różnicy rzędu pół stopnia. Praktycznie większe są błędy czujników -wszystko co działa w miarę stabilnie zaczyna się około 2* różnicy...
można próbować zwykły analogowy sterownik na potencjometrach i pokombinować z opornikami wewnątrz -ale wg mnie przy tak małej wymaganej różnicy temperatur będzie to niestabilne...
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Rekuperacja

Post autor: Przemek »

Gdybym tylko miał pojecie o arduino,,, tu potrzeba niewiele
Zima
1. dwa czujniki, jeden atmosfera drugi gwc , dwa wyłączniki krańcowe, silnik dc ( serwo / siłownik ) arduino na czujniku wykrywa różnicę ( czujniki ) może jakieś leprzejsze? może ze wzmacniaczami / filtrami ?.. ja zwykły ślusarz jestem , no wiec wykrywa różnice załącza silnik dc siłownik dojeżdża do krańcówki, arduino wykrywa krańcówkę wyłącza siłownik i sprawdza pomiary ,,,
lato
2. trzy czujniki
początek co co w punkcie 1. ale arduino przestawione jest na chłodzenie
trzeci czujnik w domu ustawiony na20C, jeśli na czujniku temperatura zostanie przekroczona arduino włącza byypas, czeka na sygnał z krańcówki,
temperatura w domu spada na 19C wiec działanie analogiczne zaczyna zamykać czekając na sygnał z krańcówki...


EDYTA

mamy tu szpeca od arduino ?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Rekuperacja

Post autor: tas »

Panowie, jest XXI wiek....
Obrazek

https://chat.openai.com/chat
Teraz aby programować to trzeba się uczyć j. polskiego :)

Można by jeszcze poprosić aby wynik podawany był na wyświetlaczu hd44780 i żeby AI dodała ze 2 przyciski do ustawiania zakresu temperatury.

Zresztą jak ją zapytacie o poszczególne funkcje żeby wam wytłumaczyła to się szybko nauczycie sami programować, ona fajnie to tłumaczy.
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Rekuperacja

Post autor: wit »

problemem takiego dokładnego sterowania nie jest sterownik tylko czujniki i ich błędy -oporności złączkach zawilgocenie -po prostu dokładność pomiaru czujnika pływa -i nawet precyzyjny sterownik będzie dostawał fałszywe dane. to tak jakby prowadzić samochód wąską droga mając niewłaściwe okulary rozmazujące obraz.

odpuść te pół stopnia. od pełnego stopnia masz szanse... i zawsze możesz dodać do którejś czujki oporniki które przesuną odczyt -na sterowniku delta 2 stopnie -a jeden z czujników przesuniesz o półtora i rzeczywista różnica wyjdzie pół.
czujniki -przewód 2x1 wszelkie połączenia lutowane, żadnych kostek skrętek, i wszystko w termokurczach klejowych.

Jestem chłodniarzem -prawie każde urządzenie w mojej branży to pomiar temperatur i sterowanie na ich podstawie -i wyniki tańczą -jak nie skaczą to w ciągu kilku dni wynik pomiaru pływa o stopień. Dasz pół stopnia różnicy któraś czujka popłynie więcej i będzie Ci przełączać odwrotnie niż potrzebujesz. Albo wyniki pomiaru się nałożą i będzie przełączać w tą i z powrotem. To co chcesz zrobić to łapanie w bokserskich rękawicach komara za jaja...



zmienię temat -jaki masz spadek rur GWC w kierunku studni rozsączających ?

planuję zrobienie GWC -na działce mam naturalny spadek 1,3metra na 100metrach .
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Rekuperacja

Post autor: Przemek »

Dzieki Tas ,,, postudiuję ,, jak chat box znajdzie dla mnie chwilę ,,, na ten moment podziękował za odwiedziny i odesłał mnie do domu :D mam odwiedzić go za jakiś czas ,,,

Wit GWC to otok do okoła domu, zaczyna sie na głębokości płyty fundamentowej i schodzi do ław
po kolei,,
1. wejście rury pionowej fi 160 do gruntu głębokość +- 150cm trójnik i pod nim studnia
2. dalej rura 6m kolano pod nim studnia
3. dalej rura 13m kolano studnia
4. dalej rura 13m kolano studnia
5. dalej rura 13m, kolano studnia
6. dalej rura 6m kolano studnia i pion do góry
spadek na tych 60m to maksymalnie metr bliżej 80cm .

co bym poprawił dla pełni fanatyzmu ... na kołnierzach rur które łącza sie na odcinkach 13m powiercił bym dziury i zrobił kolejne studnie tak aby mieć pewność że na tych "wargach" nic nie zatrzymuje sie

poprawił bym może rurę ssąca go gwc, może dał bym aluminiową by na wejściu wykroplic większość pary ?? ale to już raczej fanatyzm, jak będzie lepsza pogoda to zobaczę endoskopem jak to wygląda ale wydaje mi sie że nie ma tam nic bo po takim czasie było by już czuć ze tam jest życie :|
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Rekuperacja

Post autor: tas »

Ja to planuje robić na rurach PN od nawadniania w postaci kilku równoległych odcinków bez łączeń, cenowo wychodzi to dobrze i jest szczelne
https://www.olx.pl/d/oferta/rura-pe-160 ... QC5ZG.html
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rekuperacja

Post autor: radasss »

Ja oczywiście również myślałem o rekuperatorze. Niestety. Jest to tak pracochłonne w wykonaniu urządzenie, jeśli nie było projektowane przed budową domu, że po prostu nadal otwieram okna i wietrzę tradycyjnie. Ogrzewanie domu mam w tej chwili tak tanie, że rekuperator nigdy by się nie zwrócił. Oczywiście uważam, że to b. dobry system, ale do nowo budowanego domu.
warsztatmotocykli.pl
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Rekuperacja

Post autor: Przemek »

Cześć , odkopuje bo idzie zima , zastanawiam sie czy można zrobić coś z ciepłem odpadowym wyrzucanym przez reku temperatury? na wylocie to średnio 15C zastanawiam sie czy można by to ciepło wykorzystać i wprowadzać do pompy PW takiej bojerowej, pytanie czy sa pompy pracujące z niewielkimi przepływami oczywiście nie oczekuje kokosów ale "jakiś uzysków" z tego ciepła , co o tym sadzicie ?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5764
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Rekuperacja

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
05 sie 2023, 8:08
Cześć , odkopuje bo idzie zima , zastanawiam sie czy można zrobić coś z ciepłem odpadowym wyrzucanym przez reku temperatury? na wylocie to średnio 15C zastanawiam sie czy można by to ciepło wykorzystać i wprowadzać do pompy PW takiej bojerowej, pytanie czy sa pompy pracujące z niewielkimi przepływami oczywiście nie oczekuje kokosów ale "jakiś uzysków" z tego ciepła , co o tym sadzicie ?
też o tym myślę. A schłodzone powietrze wpuszczać do reku na zasilaniu. problem jest tylko z jakimś połączeniem obu systemów. póki co jednak olałem pc cwu więc dogłębnie nie zgryzłem tematu . najbezpieczniej to chyba podwójny kanał na wyrzucie i poborze powietrza tak by przekazywać temperaturę ale był swobodny przepływ
ODPOWIEDZ