MPPT z przetwornicy step down

ODPOWIEDZ
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

MPPT z przetwornicy step down

Post autor: gość »

Cześć

Chciałbym zrobić przetwornice jak w tym temacie:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3586695.html

Jeśli dobrze rozumiem dioda i rezystory są podłączone do potencjometru regulującego prąd zmniejszając go przy spadku napięcia i zwiększając przy wzroście napięcia.

Czy dobrze rozumiem ten układ?
zielony71
Forumowicz
Posty: 1324
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: zielony71 »

Niestety nie pomogę, bo się nie znam, ale też chętnie bym to wypróbował. Dlatego podbijam, może ktoś się wypowie :-)
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: WojtekErnest »

Nie wiem czy autor to sprawdził z rzeczywistym solarem. Bo to że zasilając układ z zasilacza laboratoryjnego, będzie taki ooisany efekt stabilizacji to ok, ale w rzeczywistych warunkach w okresie pełnego nasłonecznienia da 40V, to okresie pozostałym, zbyt często jest nawet 1/10 a nawet 1/20. A to oznacza że nie tylko napięcie będzie niskie ale i istotny prąd z solara nawet po podbiciu napięcia przez przetwornice, nie da się uzyskać.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
zielony71
Forumowicz
Posty: 1324
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: zielony71 »

Ja trochę eksperymentowałem z prawdziwym solarem i dlatego wiem, że przy prawidłowo dobranym obciążeniu nawet w stosunkowo kiepskich warunkach można uzyskać 1/4 mocy szczytowej panela, co bez możliwości regulacji obciążenia jest niemożliwe.
Moje próby polegały na tym, że utrzymywałem ręcznie napięcie w okolicy napięcia mppt zmieniając obciążenie poprzez zmianę długości drutu oporowego. Wydaje mi się, że tytułowy układ powinien dobrze reagować na pojawiające się chmury, zmniejszając obciążenie przy spadku napięcia, natomiast mam wątpliwości czy będzie prawidłowo wracał później do pełnego obciążenia, bo wzrost napięcia jest wtedy nieznaczny.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: WojtekErnest »

Odrębnym problemem jest zachowanie sie przetwornicy gdy napiecie wejsciowe chwilowo zmniejszy się ponizej progu. Powtórne włączenie moze byc wtedy utrudnione bo najczęściej wymagane jest sporo większe napiecie jego ponownego startu.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: gość »

Fajnie że ktoś zainteresował się tematem.
Do przeróbki trafi taka przetwornica
https://m.pl.aliexpress.com/item/100500 ... c2polMsite

Napięcie wyjściowe jest tu ustawiane na stałe (w zależności od akumulatora)
Dodatkowy układ miałby regulować natężenie prądu wyjściowego w zależności od napięcia wejściowego.
Większe napięcie z panelu = większy prąd na wyjściu.
Mniejsze napięcie z panelu = mniejszy prąd na wyjściu.

Całość nie musi dawać wyników MPPT z prawdziwego zdarzenia. Wystarczy że będzie działać wystarczająco dobrze.

Szkoda że tanie i mocne przetwornicae step down nie są fabrycznie wyposażane w trzeci potencjometr UVP tak jak przetwornice step up.
Ren
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 20 lis 2020, 9:46

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: Ren »

Witam
Robiłem próby na przetwornicy step-up i panelu 20W, ładowałem akumulator 55v. Panel ustawiony płasko (nie prostopadle do słońca). Panel pod obciążeniem dawał 20V 0,8A (było 16W) a po przetwornicy było 55V 0,1A czyli 5,5W.
Dede
Forumowicz
Posty: 2081
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: Dede »

Zbyt duże straty na przetwornicy step up.
Lepiej zastosować przetwornice step down mniejsze straty będą ale tym przypadku inne napięcie akumulatora poniżej napięcia panela słonecznego.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1324
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: zielony71 »

Ren pisze:
08 cze 2023, 14:36
Witam
Robiłem próby na przetwornicy step-up i panelu 20W, ładowałem akumulator 55v. Panel ustawiony płasko (nie prostopadle do słońca). Panel pod obciążeniem dawał 20V 0,8A (było 16W) a po przetwornicy było 55V 0,1A czyli 5,5W.
A to była przetwornica z regulacją prądu wyjściowego? Bo całkiem możliwe, że po prostu przeciażyłeś panel.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Dede
Forumowicz
Posty: 2081
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: Dede »

zielony71 pisze:
08 cze 2023, 17:05
Ren pisze:
08 cze 2023, 14:36
Witam
Robiłem próby na przetwornicy step-up i panelu 20W, ładowałem akumulator 55v. Panel ustawiony płasko (nie prostopadle do słońca). Panel pod obciążeniem dawał 20V 0,8A (było 16W) a po przetwornicy było 55V 0,1A czyli 5,5W.
A to była przetwornica z regulacją prądu wyjściowego? Bo całkiem możliwe, że po prostu przeciażyłeś panel.
Jak panel oddawał 16W mocy a akumulator pobierał 5,5W to straty na przetwornicy 10,5W więc dużo.
Co to za przetwornica step up jaki to model?

Ile pobiera przetwornica step up u ciebie z 20V na 55V spoczynku bez obciążenia?

Umnie przetwornica step up 30A z 20V na 55V spoczynku pobiera nie cały 1W trakcie pracy.
Praca z zarówką na wejściu 5,5W a na wyjściu 4,5W więc straty na przetwornicy 1W.

Na pewno u ciebie panel generuje 16W przed przetwornica step up a na wejściu jest tylko 5,5W?
zielony71
Forumowicz
Posty: 1324
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: zielony71 »

Mało prawdopodobne, żeby przetwornica miała takie straty. Pewnie najpierw sprawdził panel miernikiem bez obciążenia, a później podłączył przetwornicę, która obciążyła panel tak, że zszedł z napięciem poniżej mppt.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: radasss »

gość pisze:
07 cze 2023, 15:25
Do przeróbki trafi taka przetwornica
https://m.pl.aliexpress.com/item/100500 ... c2polMsite
Jeśli cena tej przetworki to 2 zł to obstawiam, że przy mocy 50 W podziała 5 miut ;)
Rozumiem, że warto szukać oszczędności ale szkoda czasu na takie ulepy.
warsztatmotocykli.pl
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: gość »

Nie wiem jaką przetwornice Zobaczyłeś ale ta którą chce przerobić kosztuje trochę ponad 23 zł.

A wracając do tematu proszę mnie poprawić jeśli źle czytam schemat z elektrody.

R4 nóżka 1 do minusa z panelu, nóżka 2 do diody nóżka 3 do plusa panelu
R1 do anody diody i minusa
R3 do anody diody i rezystora sterującego prądem przetwornicy

Do której nóżki rezystora sterującego należy przylutować R3?
Dede
Forumowicz
Posty: 2081
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: Dede »

gość pisze:
09 cze 2023, 13:17

Do której nóżki rezystora sterującego należy przylutować R3?
Trochę źle oznaczone R3 jest rezystor 220k i też R3 potencjometr 10k nie powinno być dwóch elementów oznaczone tak samo błąd opisu.
Teraz pytanie R3 chodzi Tobie o rezystor czy potencjometr?

Bądź razie zasilanie 5V do potencjometru odłączamy i podłączamy zewnętrzne sterowanie tak jak na schemacie.

Obrazek

Regulację należy zrobić tak żeby przy napięciu minimalnym panelu był minimalny prąd ładowania i przy większym napięciu większy prąd ładowania więc czym większy napięciu będzie większe wydajność prądowo.

Chodzi o to żeby przetwornicy stało prądowo zrobić zmienio prądowo zależności od napięcia panelu słonecznego tak żeby wykorzystać moc odpowiednia od nasłonecznienia panelu.
gość
Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 20 maja 2019, 22:28

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: gość »

Faktycznie źle to opisałem.

Potencjometr R4 nóżka 1 do minusa nóżka 2 do katody diody nóżka 3 do plusa panelu.
Rezystor R1 do minusa i anody diody.
Rezystor R3 220k do anody diody i 3 nóżki potencjometru R3 10k

Jeśli chodzi o tą 3 nóżkę potencjometru R3 10k to rozumiem że trzeba ją wylutować z płytki i podłączyć bezpośrednio z rezystorem R3 220k?

Jeszcze jedna sprawa, mój panel ma napięcie MPP 33.2V a nie 24V.
zielony71
Forumowicz
Posty: 1324
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: MPPT z przetwornicy step down

Post autor: zielony71 »

Może nie do końca w temacie, ale kupiłem takiego chińskiego szpeja i właśnie go testuję. Wstępnie wygląda, że to działa, a koszt to około 100 zł, więc w sumie to nie wiem czy się opłaci kombinować z przetwornicą.
IMG_20230616_094206.jpg
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
ODPOWIEDZ