uszkodzony panel po burzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz

uszkodzony panel po burzy

Post autor: pxl666 »

elo

mam małą elektrownię 4.1 kwp na panelach amerisolar . ostatnio wiatr zerwał mi blachę z dachu i uszkodził jeden panel.
gwarant / instalator twierdzi ze tych paneli nie ma już na rynku i nie można wymienić na inny bo będzie miał niewłaściwe parametry .
czy możecie coś poradzić ?
panel to Amerisolar 410 WP

inna sprawa ze ta elektrownia nigdy nie osiągnęła mocy nominalnej choć nachylenie dachu imho na to pozwala ale instalator twierdzi ze tak "bywa"
zamiast 4.1 max co widziałem na wykresach to 3,5 - 3,6 kw
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz

Re: uszkodzony panel po burzy

Post autor: Przemek »

ile fa farma ma lat? bo jeśli 3-5 to dokładanie takiego samego panelu / nowego mija sie z celem bo pozostałe bedą już wysmażone ( efekt dwóch pierwszych lat ) bierz po prostu cos co nie bedzie najsłabszym ogniwem czyli jakikolwiek 410wp
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Kontakt:

Post autor: tas »

Też bym dał jakikolwiek 410W.
Moc masz przy temperaturze panelów 25st a nie 70 w słońcu, stąd rozjazd miedzy mocą znamionową a realną.
No i trzeba je co miesiąc myć, inaczej brud z deszczu obcina 10-20% mocy
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz

Post autor: Tooropek »

pxl666 pisze:
23 cze 2024, 10:50
elo

mam małą elektrownię 4.1 kwp na panelach amerisolar . ostatnio wiatr zerwał mi blachę z dachu i uszkodził jeden panel.
gwarant / instalator twierdzi ze tych paneli nie ma już na rynku i nie można wymienić na inny bo będzie miał niewłaściwe parametry .
czy możecie coś poradzić ?
panel to Amerisolar 410 WP

inna sprawa ze ta elektrownia nigdy nie osiągnęła mocy nominalnej choć nachylenie dachu imho na to pozwala ale instalator twierdzi ze tak "bywa"
zamiast 4.1 max co widziałem na wykresach to 3,5 - 3,6 kw
Albo utraciły moc, albo faktycznie kąt zły, ja mam na 22° i osiągam ponad nominał 3,3kWp na chwilę obecną w południe.
Znajdź najlepiej jakiś używany panel 410wp, a jak nie znajdziesz to nawet nowy będzie git, oby nie był słabszy jak napisał Przemek...
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz

3ci rok im leci i od początku tyle dawały. kąt dachu imho jest ok . instalator twierdzi że absolutnie nie da się go zastąpić choć mnie sie wydaje z tego co czytałem że wystarczy aby prąd i napięcie tego panelu bylo wyższe. chyba że już takich nie produkują ale nie chce mi się wierzyć aby wszystkie obecnie miały niższe te wartości skoro mają wyższe moce
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz

masz dane z tabliczki znamionowej czy tylko Amerisolar 410wp?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz

Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz

No to masz nietypowe panele prąd obwodu otwartego +-50V może byc ciężko ,, trzeba szukać ,,, ale chyba wyjaśniła sie sprawa zaniżonej produkcji ,, popatrz w katalogu na współczynniki NOCT tych paneli ...nie masz 410w tylko 308w :/...
dlatego tez do mojej farmy 10kwp na panelach 410wp wziąłem falownik 8kw produkcje mam 8kw ,,, wyczytałem to w webinarium chyba Froniusa
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz

Przemek pisze:
24 cze 2024, 13:39
współczynniki NOCT tych paneli ...nie masz 410w tylko 308w
rozwiń temat
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz

No zobacz do katalogu który podlinkowałeś !,, każde panele posiadają dwa współczynniki mocy , laboratoryjny ( dla sprzedawców - księgowi) i "na co dzień ( użytkowy dla inwestora )" moje panele tez takie dane maja, dlatego ja zamontowałem farmę 10kwp paneli ale falownik 8kw bo więcej nie ma sensu,,nie chce mi sie szukać mojego NOCT bo to już za mną .. jak stawiałem farmę sam bo firmom które obiecywały mi prąd na zawsze i wszędzie według moich obliczeń zwyczajnie nie wierzyłem bo toto liczyłem,, dobry jest kanał Froniusa,, poczytałem pomyślałem takie ustawienie jest dla mnie optymalne ..
PS szykuje sie do następnych 10-20KWP... ale to nie tu i teraz ,,
wit
Forumowicz

Post autor: wit »

Przemek pisze:
24 cze 2024, 13:39
No to masz nietypowe panele prąd obwodu otwartego +-50V może byc ciężko ,, trzeba szukać ,,,
Trina Vertex S 425W TSM-425-DE09R.08
file:///C:/Users/Daniel/Downloads/Karta-katalogowa-PL-3-2.pdf

w zasadzie podobna cała rodzina od 415W -porównaj parametry do tych swoich -może "podejdzie" napięcie o. otwartego pasuje....
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz

a ten parametr traktować jako najważniejszy ?

co dokładnie znaczy ten NOCT ? sprawność w funkcji temperatury ? czy mam go czytać tak że te moje osiągają moc max w temp nieosiągalnej w normalnych warunkach - stąd niska produkcja w największym nasłonecznieniu w danych warunkach (blaszany dach -słaba wentylacja) ?
wit
Forumowicz

dokładnie to parametry w warunkach "normalnych" przy niepełnym nasłonecznieniu -czyli 800W/m2. prawie zawsze są jakieś obłoczki, zamglenia itp...

warunki standardowe to dla odmiany 1000W/m2 -w Polsce osiągalne w lipcu przy absolutnie bezchmurnym niebie, idealnej przejrzystości powietrza itd.
wsp temperaturowy powoduje kolejny spadek produkowanej mocy...
rezystor1990
Forumowicz

Post autor: rezystor1990 »

Wartość NOCT jest o wiele bliższa prawdy niż dziś podawana STC. Po za tym wartości STC w naszym regionie zdążają się a nawet bywają lepsze warunki a co dopiero NOCT te to bez problemu w ciągu roku występują.

Więc nie rozumiem o co chodzi w tym stwierdzeniu?
NOCT tych paneli ...nie masz 410w tylko 308w :/...
Normalna temperatura pracy dla paneli to 43°C a współczynnik temperaturowy -0,36% / °C, panel w upał nagrzeje się maksymalnie do powiedzmy dla łatwego rachunku 83°C. Spadek mocy względem NOCT w upalny dzień wynosi -0,36% / °C*(83-43)= 14,4%. Dla instalacji 4,1kWp spadek sprawności o 14,4% daje 3,5kWp. Więc taka moc maksymalna w okolicach 3,5kWp przy dobrym nasłonecznieniu powinna być częstym widokiem a nie historyczną chwilą. W okresach wiosennych moc maksymalna albo bliska powinna być osiągana (dużo słońca, chłodne powietrze). Być może falownik nie obsługuje pełnej mocy paneli częstym zabiegiem jest przewymiarowanie paneli o około 20% względem falownika.

"NOCT (Normal Operating Cell Temperature-temperatura ogniw w normalnych warunkach pracy) określa się dla konkretnych warunków, czyli:

nasłonecznienie 800 W/m2
temperatura otoczenia oświetlanego panelu 20°C, przy czym samo ogniwo pv w tym przypadku nagrzewa się do temperatury ok. 45°C pod wpływem promieniowania słonecznego
prędkość wiatru 1 m/s
spectrum promieniowania dla gęstości atmosfery 1,5 AM – współczynnik grubości warstwy atmosfery dla Europy
Moc w warunkach NOCT pomaga zrozumieć, jak panele działają w normalnej temperaturze. Warto jednak pamiętać, że w Polsce średnie roczne nasłonecznienie wynosi 1000 W/m2, a nie 800.

Standardowo panele pv bada się w warunkach:

temperatura ogniwa 25°C
nasłonecznienie 1000 W/m2
Wartość ta nazywana jest wskaźnikiem STC (Standard test cell) i określa optymalne warunki pracy paneli pv, a tym samym ich Moc maksymalną. Po przekroczeniu temperatury ogniwa pv 25°C (STC) sprawność spada i w temperaturze NOCT jego moc może być od 5% do 10% niższa od maksymalnej."
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz

no umnie właśnie nigdy te 4kw nie występowały. 3.6 to chyba max co widziałem. falownik wg instalatora przyjmie 4.5 kw więc zgodnie z tym co piszecie zle dobrali panele albo dobrali za mało względem ich noct. który parametr głównie brac pod uwagę przy poszukiwaniu zamiennika?
wit
Forumowicz

pxl666 pisze:
26 cze 2024, 16:06
no umnie właśnie nigdy te 4kw nie występowały. 3.6 to chyba max co widziałem. falownik wg instalatora przyjmie 4.5 kw więc zgodnie z tym co piszecie zle dobrali panele albo dobrali za mało względem ich noct. który parametr głównie brac pod uwagę przy poszukiwaniu zamiennika?
prąd pracy -zbliżony lub minimalnie większy od istniejących. moc zwłaszcza noct -zbliżona lub minimalnie większa.

napięcie w stanie otwartym -suma nowego + istniejące stare nie może przekroczyć dopuszczalnego dla falownika

w dalszej kolejności napięcie pracy.

podstawa -nowy panel nie może być słabszy od pozostałych. jeśli masz podobną moc i napięcie to prąd powinien się zgrać. jeśli podobną moc i prąd -to napięciami za bardzo się nie przejmuj. No i wymiary -kwestia, żeby dało się zamocować.
ODPOWIEDZ