małe agregaty chłodzone wodą ?

wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

specjalnie nie analizowałem, dla mnie raczej zbyt mała moc i pieca nie planuję...
jednak z uwagą czytałem twój watek.

to co mi się nasuwa na mysl to "paskudny" czynnik roboczy -drogi, potencjalnie szkodliwy może palny/wybuchowy i pewnie podlegający jakims obostrzeniom prawnym -wynnika z tego, że priorytetem będzie szczelność instalacji. raczej odpadną wszelkie maszyny w których trzeba uszczelnić jakiś ruchomy wał itp.

osobiście bym próbował z hermetyczną sprężarką chłodnicza/klimatyzacyjną. jakiś scrol dc inverter. czyli po naszemu z silnikiem bldc z neodymami. są takie. trzeba by "kontrolnie" popsuć zawór zwrotny -aby czynnik roboczy zasilić od strony tłoczenia -wtedy sprężarka zadziała jako silnik a jej silnik jako generator. co do sprawności i trwałości -nie potrafię się wypowiedzieć -nie słyszałem aby ktokolwiek próbował.... -pewnie ze względu na cenę takich sprężarek i brak wzorców.

jeśliby udało się dorwać taką sprężarkę sprawną mechanicznie, z uszkodzonym jednym uzwojeniem (czyli złom dla chłodniarza) rozwalić zawór, podpiąć pod sprężone powietrze -i sprawdzić jaką moc generuje na sprawnym uzwojeniu... jeśli wyjdzie obiecująco to kupić identyczną sprawną i działać, tyle,że można utopić kilka tysi i nie wiadomo czy to zagra. teoretycznie jest obiecujące.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

Przemek pisze:
29 paź 2023, 8:36
wana kangoo czy coś tego typu może bym w nim zainstalował bojler powiedzmy 200l i wpiął go do układu chłodzenia auta
jeśli nie przeszkadza Ci, że zajmie to sporo miejsca w przestrzeni bagażowej, oraz waga tego spowoduje większe zużycie paliwa i szybsze niszczenie zawieszenia. jesli to diesel -to zużycie paliwa w ruchu o w miarę równej szybkości wzrośnie minimalnie. w mieście pewnie proporcjonalnie do wzrostu masy kompletnego pojazdu...
Przemek pisze:
29 paź 2023, 8:36
,, po przyjechaniu do domu z hurtowni podpoił sie do niego złączką i "przepompował " ciepło do domu ,,, 200l wody o temp 90C to już coś
masz około 1kWh na tonę wody przy zmianie temp o 1* -czyli jeśli do ogrzewania jeszcze leczy Cię 35stopni w obiegu CO domu -to przywieziesz jakieś 10-12kWh ciepła. odpowiednik 1 litra oleju, około 1,8 litrów lpg albo 2kg ekogroszku. to tak orientacyjnie -bardzo uproszczone obliczenie
zielony71
Forumowicz
Posty: 1335
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: zielony71 »

A jak już tak ćwiczymy umysły to może jeszcze inaczej:
Po co produkować prąd do zasilania pompy ciepła, co jest nieco skomplikowane, skoro można zastosować pompę ciepła z obiegiem amoniaku (coś jak lodówka w niektórych kamperach) i zasilać pompę ciepła bezpośrednio palnikiem gazowym lub innym źródłem ciepła.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: pxl666 »

jak na byle jakie obiadowe zakupy w stonce wydaje 300 400zeta to 3k za sezon za ogrzewanie to żadna kwota . ja obecnie i tak opalam węglem bo nie mam gazu a odmówili mi warunków i węglem mam podobne koszty więc dlamnie to i tak atrakcyjne bo nie łażę do kotlowni i mam syfu . na chopski rozum to do kogeneracji chyba lepszy dizel pracujący jak na kutrze 50 lat na wolnych obrotach pyrpyrpyr
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: gienek333 »

Chłodnictwo absorbcyjne ma małą sprawność. Można sprężarkę PC napędzać silnikiem spalinowym. Pracuję w zakładzie gdzie mamy trigenerację. Silnik spalinowy na gaz ziemny napędza generator elektryczny, ze spalin produkuje się parę ok 170 stopni, a reszta ciepła ze spalin i układu chłodzenia idzie do absorbera (produkuje zimną wodę) i ogrzewania bufora CWU.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

zielony71 pisze:
29 paź 2023, 9:23

Po co produkować prąd do zasilania pompy ciepła, co jest nieco skomplikowane, skoro można zastosować pompę ciepła z obiegiem amoniaku (coś jak lodówka w niektórych kamperach) i zasilać pompę ciepła bezpośrednio palnikiem gazowym lub innym źródłem ciepła.
po to, że pc absorpcyjne są rzadko spotykane, i mają kieski COP -około 1,5-2,5. A "tradycyjne" sprężarkowe 3-7 :D :D :D
Ponadto absorpcyjne pc są pierońsko drogie a samodzielnie absorpcyjnej nie zrobisz. chyba, że dorwiesz duuuuży "agregat" absorpcyjny od lodówki -ale ja większego niż jakieś 120W wydajności nie spotkałem....
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

gienek333 pisze:
29 paź 2023, 10:03
Pracuję w zakładzie gdzie mamy trigenerację. Silnik spalinowy na gaz ziemny napędza generator elektryczny, ze spalin produkuje się parę ok 170 stopni, a reszta ciepła ze spalin i układu chłodzenia idzie do absorbera (produkuje zimną wodę) i ogrzewania bufora CWU.
jeśli nikt tego nie spieprzył na etapie wykonania to piękny układ -i sens kogeneracji na max -wyzyskane praktycznie wszystko co się da.
Szkoda tylko, że trudno coś takiego zbudować w małej skali -w dużej to super rozwiązanie. Masz możliwość jakieś zdjęcia wrzucić ? -czy instalacja jest "utajniona" ?
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

pxl666 pisze:
29 paź 2023, 9:46
na chopski rozum to do kogeneracji chyba lepszy dizel pracujący jak na kutrze 50 lat na wolnych obrotach pyrpyrpyr
brzmi dobrze. jeśli na lpg to tez ma pracować pyr pyr pyr (około 1500 obr/min) a nie ziuuu

masz na oku jakiś oszczędny diesel o mocy rzędu 3kW przy obrotach ekonomicznych pyr pyr pyr ?
Awatar użytkownika
Dawdzio
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:14

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: Dawdzio »

Przemek pisze:
29 paź 2023, 8:36
może bym w nim zainstalował bojler powiedzmy 200l i wpiął go do układu chłodzenia auta
Może korzystniej będzie przerobić to ciepło w energię? Wożenie takiego obciążenia ma raczej same wady, ale nie wiem czy silnik Stirlinga nie jest zbyt abstrakcyjnym rozwiązaniem w takim wypadku. Choć warunki niby idealne. Tylko czy zysk jest wart takich kombinacji?
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

Dawdzio pisze:
29 paź 2023, 11:06
.... ale nie wiem czy silnik Stirlinga nie jest zbyt abstrakcyjnym rozwiązaniem w takim wypadku. Choć warunki niby idealne. Tylko czy zysk jest wart takich kombinacji?
idealne warunki ? różnica temp pomiędzy dolnym i górnym źródłem rzędu 60-70 stopni -silnik sterlinga odzyska z tego ze 20% w najlepszym przypadku. no i trzeba dużą chłodnicę, żeby z kolei schłodzić tego Stirlinga. a energie mechaniczną trudno się wozi. dodatkowy alternator, magazyn energi... za cenę 50 zbiorników mamy urządzenie skomplikowane awaryjne, większe i cięższe niż ten zbiornik -które sumarycznie odzyska zmagazynuje 10% energii magazynowanej przez prosty tani zbiornik. a i wielkość oraz waga zbiornika będą mniejsze....
Awatar użytkownika
Dawdzio
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:14

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: Dawdzio »

Zimą nie powinno być problemu z chłodzeniem. Zresztą jest to pomysł na tym samym poziomie co wożenie ze sobą zbiornika 200 litrów, żeby grzać dom. Co do wielkości i komplikacji się nie wypowiem, była to jedynie luźna myśl do rozpatrzenia.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

Dawdzio pisze:
29 paź 2023, 14:09
Zimą nie powinno być problemu z chłodzeniem. Zresztą jest to pomysł na tym samym poziomie co wożenie ze sobą zbiornika 200 litrów, żeby grzać dom. Co do wielkości i komplikacji się nie wypowiem, była to jedynie luźna myśl do rozpatrzenia.


nie -nie na tym poziomie co wożenie zbiornika. zb 200l +armatura -można to ogarnąć poniżej 2k. a jeśli nie wykorzystuje się całej powierzchni dostawczaka -to praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie. zbiornik zajmie mu mniej niż 0,5m2 powierzchni ładunkowej.

Kolega ma wolne miejsce na 200litrów i wozi pustkę -czemu nie przywieźć dziennie trochę ciepła i mieć 200-300zł miesięcznie oszczędności . a pewnie wie jak mu się dostawczak zachowuje z ładunkiem i pusto.

My np do busa z założenia kładliśmy 200kg czegokolwiek na tył -bo się lepiej prowadził. W f-mie jeździmy powiększonym transitem -3,5 metra paki -i może z 10 dni w roku jest potrzebna pełna ładowność. pozostałe -to załadowane do połowy -ja spoko i mógłbym i 500litrów wody wozić... ale nie wpadłem na ten pomysł i inna specyfika -bus częściej jeździ wokół komina niż długie trasy.


silnik stirlinga -gabarytowo większy od silnika busa + chłodnica o rozmiarze metr na metr na 20cm i wydmuch powietrza o zbliżonym rozmiarze (metrowa dziura w karoserii), generator, bank energi o wadze kilkudziesięciu kg -ciężar instalacji około 250kg zajmowany rozmiar ponad 2m2 z osprzętem cirka 50k zł -sensowny tak jak względnie mała zwarta konstrukcja zbiornika za 2k zł?

Ogólnie to miło jeśli ktoś coś pisze żeby miał o tym choć elementarne pojecie -albo sprawdził w necie... np jaka jest sprawność silnika stirlinga w zależności od temperatur albo jaki jest rozmiar takiego silnika o mocy powiedzmy 30-40kW.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1009
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: Przemek »

Dawdzio pisze:
29 paź 2023, 14:09
była to jedynie luźna myśl do rozpatrzenia.
i bardzo dobrze kto nie kombinuje ten pal węglem, nie dość że beeee to jeszcze drogim i z drugiego końca świata + jego dostarczenie spala sryliony ton mazutu
Jakieś 15lat temu miałem prace a w niej tak dużo czasu że zacząłem budować silniczek sterlinga ,, miał być zasilany ciepłem z kubka kawy a na zimny tłok kostka lodu ,, nie dałem rady z tamtejszym parkiem maszyn ,, to zbyt precyzyjne uradzenie jeśli ma działać na temperaturze z rzędu 100C ,, przypuszczam ze jeśli podoił bym ponownie próbę żeby działa na różnicy 300c czyli świeczką czy ognisko było by łatwiej ,,

Wit co do bojlera na pace to myślę ze z 300zł bym sie zmieścił ,,, oczywiście wszystko było by budowane z przysiadów + z pomocą przychylnego złomowiska
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

jeśli masz zamiar wozić toto non stop (nie wykorzystujesz pełnej ładowności dostawczaka) to ja bym się zastanowił, czy nie zrobić droższego dopasowanego zbiornika / jakiś prostokątny albo płaski na całej podłodze -albo np pionowo jak ściana grodziowa -tak aby pozostała przestrzeń była optymalna do przewożenia towaru. Oczywiście pamiętając że środek ciężkości nisko -to lepsze prowadzenie. I że zb. musi być porządnie zaizolowany .

może warto pomyśleć nad dedykowanym/zrobić na wymiar ? i porządnie kotwić do konstrukcji/ramy. elastyczne izolowane węże z szybkozłączką, ewentualnie wymiennik

i... miło byłoby przeczytać jak to się sprawuje, jak się jeździ -na ile upierdliwe a na ile korzyści ? trzymam kciuki.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

pxl666 pisze:
29 paź 2023, 9:46
na chopski rozum to do kogeneracji chyba lepszy dizel pracujący jak na kutrze 50 lat na wolnych obrotach pyrpyrpyr
dzięki... a taki może być Lister Petter AC1W ? :D
przykład z youtube



chłodzony woda, 6koni przy 3000/min i prawie 3 konie przy 1500/min zużycie ropy przy pełnej mocy 0,9litra/h,

przy połowie mocy jakieś pół litra na godzinę. co teoretycznie da 2kWh prądu i 3kWh ciepła. Pc zasilana prądem lub "na pasek" z 2kW mocy silnika zrobi 8kW ciepła. -i razem będzie 11kWh ciepła z pół litra ropy.


i dalszy rozwój pomysłów.
kogenerator pc.JPG
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1009
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: Przemek »

Wit i jak celujesz w ten silnik ? szukałem na necie ale linkowanego modelu nie znajduje a te które sa to w zasadzie sa w cenach gotowych agregatów na dizlu..
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

kupiłem taki. :D
na razie "na zapas niech leży -jeść nie woła" -zmienię olej, filtry i odpalę (działał u poprzedniego właściciela -dostałem filmik)
przyjdzie jego czas to poskładam. na razie są pilniejsze sprawy do ogarnięcie...

A porównanie do gotowych agregatów na dizlu -te gotowe zazwyczaj są mniej trwale (projektowane do doraźnego użycia na budowach itp a nie do "'pyrkania" latami), więcej palą - no i są chłodzone powietrzem -czyli ponad połowa energii paliwa idzie się paść... no i rzadko kiedy pasują pod projekt mocy i elektrycznej i cieplnej...

a ten wydaje się jakby zrobiony konkretnie pod moje zapotrzebowanie.... teraz znaleźć sensowną prądnicę/generator i to ożenić ze sobą... i pomału do przodu...
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1009
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: Przemek »

który dokładnie model wziąłeś ? czytałem DTR nie wiem którego dokładnie i doczytałem sie ze on wymaga co 250 moto godzin "serwisu" nie wiem na czym ma polegać ale taki serwis ? oby na dolaniu paliwa ;) ,,
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

Lister Petter AC1W

tak, piszą, że wymaga serwisu co 250 godzin -to wymiana oleju i filtrów -ale...

1 to asekuracja producenta -coby ograniczyć warunki gwarancji.
2 to silnik pracujące w warunkach morskich, chłodzone słoną wodą i opary soli wszędzie, morskie słone powietrze i syf dostaje się do oleju.
3 silnik łodzi/kutr, generator na jachcie -250 godzin to jakiś rok.
z opisów z forów -ludzie latami nie zaglądają, wyciągają silnik z trawy pod płotem, rozruszają zawory -trochę oleju na "klawiaturę"
-i silnik pali z korby w ciągu kilku minut.

mam zapasowy cylinder -żeliwna tuleja ścianka jakieś 7 mm

myślę, że zadbać o temperaturę pracy, obroty 1500-1800 -i spoko serwis 1x w roku wytrzyma... zwłaszcza, że to ma współpracować z fotowoltaiką, może i wiatrem i pracować okazjonalnie -jak mróz większe zapotrzebowanie mocy a prąd drogi...
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1009
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: Przemek »

no to gratki Panie ,, to jeszcze jedno pytanie , masz jakiś pomysł na wyciszenie tego klekota ? :D chyba że Ci zupełnie na tym nie zależy ,, podoba mnie sie on ( oglądałem filmiki) ale obawiam sie że po pierwszym dniu pracy w moich warunkach myślę ze dzięki sąsiadom będę miał ze trzy odwiedziny policji straży miejskiej i ochrony środowiska ,, sa do tego tłumiki znaczne go wyciszające?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: pxl666 »

Przemek pisze:
23 lis 2023, 9:28
no to gratki Panie ,, to jeszcze jedno pytanie , masz jakiś pomysł na wyciszenie tego klekota ? :D chyba że Ci zupełnie na tym nie zależy ,, podoba mnie sie on ( oglądałem filmiki) ale obawiam sie że po pierwszym dniu pracy w moich warunkach myślę ze dzięki sąsiadom będę miał ze trzy odwiedziny policji straży miejskiej i ochrony środowiska ,, sa do tego tłumiki znaczne go wyciszające?
obudowa z płyt wełnianych 20cm ? zgromadzone ciepło wykorzystać?
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1009
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: Przemek »

mam komin nierdzewny podwójna sciakanka 200 i w środku 180 ocieplony mogę puszczać spaliny i ciepło odpadowe płaszczem a rdzeniem zaciągać ogrzane powietrze do rekuperatora , kwestia wyciszenia tłumika
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

co do hałasu -zdaje się, że silnik z link u pracuje całkiem bez tłumika...
a jak niektórzy mówią -sąsiedzi powinni dopłacać za możliwość posłuchania Listera...


tłumik -mam od łódki na której był ten silnik + można dać komplet tłumików od samochodu. Powinno wyciszyć prawie do zera. najlepiej duży tłumik wypełniony wełna metalową. Raczej nie ma problemu ze stosowaniem nawet kilku tłumików -o ile nie wykorzystuje się pełnej mocy silnika..

obudowa -płyty wełna mineralna itp.
silnik /agregat -obudowa na stalowych profilach i gumach do podłoża -na ramę obudowy rama agregatu na wibroizolatorach
(rama agregatu może być drewniana)
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1009
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: Przemek »

kurna można znaleźć perełki
https://www.ebay.co.uk/itm/355210122169 ... SwWvtlJYPC
ale ten bez chłodzenia wodnego ?
Awatar użytkownika
RadQ
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: 01 paź 2020, 22:56
Lokalizacja: Miasto grzejników

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: RadQ »

Przemek pisze:
25 lis 2023, 10:25
ale ten bez chłodzenia wodnego ?
Na jednym ze zdjęć widać żeberka chłodzące na cylindrze więc raczej woda tu nie wchodzi w rachubę ;)
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

Przemek pisze:
25 lis 2023, 10:25
kurna można znaleźć perełki
https://www.ebay.co.uk/itm/355210122169 ... SwWvtlJYPC
ale ten bez chłodzenia wodnego ?
piękny.
i cena niezła -niestety do Polski nie wysyłają i bez chłodzenia wodnego. ale...

przełożył bym mój silnik do reszty agregatu. albo dokołował głowicę wodną (cylinder mam w częściach zapasowych mojego AC1W)

-pozostaje problem z wysyłką. (gabaryt około 90kg)
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1009
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: Przemek »

Chyba chodzi o literę "W" w nazwie
Lister Petter AC1W chłodzony
Lister Petter AC1 nie chłodzony..
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

AC1 -chłodzony powietrzem
AC1W -chłodzony woda
AC1W M -chłodzony wodą zmarynizowany -chłodzony wodą morska, dodany alternator, przekładnia nawrotna i chyba jest inna pompa wody niż w wersji bez M
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1009
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: Przemek »

Przemek pisze:
22 paź 2023, 8:59
Niestety Wit, nic ale to nic nie znajdziesz ,,,
Wit cofam swoje słowa ,,, znalazłem coś pięknego , wyciszony , oszczędny dizelek chłodzony woda z prądnicą , w zasadzie gotowy kogenerator
zobacz sobie
Generatory Fischer Panda
ale nie szukaj ceny bo uszkadza oczy... :cry:
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

agregaty bardzo fajne, ale zerknąłem cenę -prawie zawał...

ciekawostką jest wygląd prądnicy -krótka, duża średnica -czyżby coś w rodzaju silnika hub direct do roweru ?
Awatar użytkownika
RadQ
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: 01 paź 2020, 22:56
Lokalizacja: Miasto grzejników

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: RadQ »

wit pisze:
27 lis 2023, 17:29
-czyżby coś w rodzaju silnika hub direct do roweru ?
A może coś w rodzaju prądnicy "amerykanki"?
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

RadQ pisze:
27 lis 2023, 23:28
A może coś w rodzaju prądnicy "amerykanki"?
nieprawdopodobne -"amerykanka" w zastosowaniu do agregatu nie ma praktycznie żadnych zalet za to ma sporo wad.
duże straty magnetyczne, bardzo duża wielkość w stosunku do mocy, trudności wykonawcze (wytrzymałość mechaniczna) dla wyższych obrotów. wysoka cena wykonania...
praktycznie jedyne zalety amerykanki to bardzo mały moment zaczepowy -i mały moment przy niewielkich obciążeniach -co pozwala ruszyć wiatrakowi przy małej prędkości wiatru -i produkować niewielką energię przy słabej sprawności -ale produkować. Inne -bardziej zaawansowane prądnice przy słabym napędzie żedu pojedynczych procentów mocy nominalnej po prostu w ogule nie ruszą. A amerykanka ruszy i coś tam da...
w agregacie z założenia silnik ma zapas względem zapotrzebowania -i prądnice pracują blisko mocy nominalnych z lepsza sprawnością, moment zaczepowy i napędowy spoko są pokonywane przez silnik spalinowy o wysokim momencie obrotowym... na większej mocy klasyczna prądnica o zamkniętym "w żelazie" układzie magnetycznym ma lepszą sprawność i rozsądne wymiary.
"amerykanka" na 5kW to już kolos - i raczej nie na 3000 obr/min
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: gienek333 »

Mam takie silniki naleśnikowe, które mają wirniki z samych miedzianych drutów, bez momentu zaczepowego. Przy 3000 rpm można ok 1.6 kW pobrać DC, bo silniki mają szczotki. Są produkcji Francuskiej i krajowe Wamelu z lat 70 zeszłego wieku.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

a tak przez ciekawość -jakie rozmiary i wagę maja te silniki ?

i czy za magnesami dyski są magnetyczne -tak że droga pola jest -cewka wirnika -magnes na dysku stal magnetyczna-kolekny magnes -kolejna cewka ?
czy tak jak w amerykance -magnesy montowane na czymkolwiek ? na jakim bakelicie ?

ciekawi mnie sprawność -ja spotykałem -mam małe silniczki -wirnik dzwonowy samo uzwojenie zalane żywica (bez materiałów magnetycznych) z komutatorem, wewnątrz silny magnes alnico w postaci walca na zewnątrz drugi magnes w postaci rury. sam wirnik -"dzwon": ma poniżej 1mm grubości...
silnik waży ze 3 deka ima ledwie kilka W mocy.... ale sprawności spore .
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: gienek333 »

Sprawności są normalne, są okrągłe magnesy przyklejone do stalowej obudowy (magnetowodu). Waga kilkanaście kg. Jak będę miał trochę czasu to wykopię i zrobię fotki, ale jak się trochę ociepli :) .
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

gienek333 pisze:
29 lis 2023, 23:50
Waga kilkanaście kg. .
i to by pasowało pod moje rozważania -kilkanaście kg -1,6kW.

Przywołany przez Przemka agregaty miały 4 lub 6kW - proporcjonalnie wielkość i waga prądnicy wykonanej jako naleśnik wyjdzie spore kilkadziesiąt kg...

PS z niecierpliwością czekam na zdjęcia.... jeszcze nie widziałem takich fabrycznych konstrukcji.
MultiMech
Forumowicz
Posty: 30
Rejestracja: 16 maja 2022, 15:41

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: MultiMech »

A co Panowie powiedzą o typowym chińskim agregacie na silniku gx200, przerobionym na chłodzenie wodne?
Jak mógłby się sprawdzać taki agregat ładujący akumulator trakcyjny z dużego wózka, ciepło z silnika na podłogówkę, ciepło ze spalin do cwu, za akumulatorem falownik, za falownikiem dom w tym pompa ciepła i praca agregatu uzależniona od poziomu naładowania akumulatora?
Oczywiście mamy w tym jeszcze fotowoltaikę a agregat pracuje na lpg.
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

główne problemy to jak to przerobić na chłodzenie wodą oraz trwałość takiego silnika. Te agregaty raczej nie są przeznaczone do pracy ciągłej...

Dodatkowa kwestia to spore zużycie paliwa. LPG jest dość tanie względem innych paliw, jednak najwięcej korzyści wyrabia to korzystając z dobrego COP pompy ciepła -a do zasilania pompy ciepła potrzebna jest moc (i/lub prąd) dostarczana przez silnik...

przykład

silnik "porządny diesel" zużycie na godz 0,9litra ON przy 6,5kM
-1litr ON -5kWh ciepła + 5kWh na wale/ z tego mamy jakieś 4,5 kWh prądu -i sumarycznie 5kWh ciepła z silnika oraz ponad 20kWh ciepła z pompy ciepła. łącznie 1 litr ON daje nam około 25kWh ciepła -lub mniej ciepła i prąd do użytku.


rozpatrywany silnik/agregat oryginalny gx200 honda zużycie benzyny 1,7litra przy 5,5kM -
na litr benzyny 5,5kWh ciepła i 2,5kWh energii mechanicznej na wale.
co nam da około 2,25kWh elektrycznie. pompa ciepła z tego zrobi 10kWh ciepła. ale odbiór ciepła silnika z kombinowana przeróbką będzie może w połowie... więc mamy 2,7kWh ciepła z silnika i 10 z pompy ciepła -razem 12,7kWh na litr benzyny. przy silniku chłodzonym woda byłoby około 16.

zasilanie agregatu lpg -cena litra paliwa wyjdzie taniej -ale zużycie większe... jeśli zamiast lpg gaz z sieci to wyjdzie korzystniej.


ale silnik diesla też mogę w znacznej części puścić na tanim lpg... (powiedzmy 30% ON i 70% lpg powinno działać) -zużycie paliwa nawet tego lpg bedzie skrajnie małe w stosunku do mocy na wale i pc z tego cudownie rozmnoży energię do ogrzewania...

energię (czyli nasza korzyść) porównywałem w stosunku do 1 litra paliwa a nie do max mocy silników . nie są to bardzo ścisłe obliczenia -bardziej szacunkowe -ale dobrze ilustrują porównanie -błędy porównawcze max kilka %
MultiMech
Forumowicz
Posty: 30
Rejestracja: 16 maja 2022, 15:41

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: MultiMech »

Co do pracy ciągłej, to właśnie po to chciałbym ładować akumulator tym agregatem, żeby pracy ciągłej nie było. Nie znam dziennego zużycia przeciętnego domu, więc nie wiem na ile czasu starczałby taki akumulator, stąd nie wiem jak często uruchamiałby się agregat i czy w przypadku jego przerywanej pracy podłączenie układu chłodzenia do podłogówki ma sens.
Jeśli chodzi o kombinacje przeróbkowe, to jeśli cylindrowi zrobić kąpiel w chłodziwie, to taka przeróbka powinna wyciągać tyle ciepła z silnika co fabryczny układ.
Czy się mylę?
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

przeciętne zużycie patrząc wg ustawodawcy to 2000 kWh rocznie :365dni daje 5,5kWh dziennie.

W niektórych domach będzie trochę mniej, w innych nawet 2x więcej (np jeśli jest elektryczna kuchnia, klimatyzacja, terma itp.
jeśli jest ogrzewanie pompa ciepła albo piecem elektrycznym to dobowe zużycie prądu będzie rzędu 12-30kWh, przy ogrzewaniu piecem elektrycznym
w dużych lub gorzej izolowanych domach nawet do 3x więcej...

Agregat nieprzeznaczony do pracy ciągłej należy w tym przypadku rozumieć nie, że musi mieć przerwy (raczej musi) ale, że jego trwałość jest niewielka,
i używając po kilka godzin dobowo szybko go "zajedziesz"

jak zamierzasz zrobić "kąpiel w chłodziwie ? przewrócić cylindrem w dół raczej odpada -bo miska olejowa będzie odwrotnie,
uszczelnić poniżej i powyżej cylindra -trochę kłopotliwe,
ponadto spora część ciepła płynie przez głowicę -ją też trzeba by zanurzyć w chłodziwie... ciekawe może być odizolowanie świecy zapłonowej ? ja sobie tego nie wyobrażam. (znaczy skutecznego wykonania w warunkach domowych sobie nie wyobrażam)

pozostaje kwestia zmienionego rozkładu temperatur i deformacji cienkiego cylindra i ewentualnych uszkodzeń... może zadziała, a może z tulei zrobi się jajo i się zatrze po kilku godzinach... raczej jako silnik chłodzony woda należałoby zastosować silnik fabrycznie chłodzony wodą -inna budowa cylindra i głowicy.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2023, 21:47 przez wit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1009
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: Przemek »

wit pisze:
26 gru 2023, 20:37
jak zamierzasz zrobić "kąpiel w chłodziwie ? przewrócić cylindrem w dół raczej odpada -bo miska olejowa będzie odwrotnie,
uszczelnić poniżej i powyżej cylindra -trochę kłopotliwe,
ponadto spora część ciepła płynie przez głowicę -ją też trzeba by zanurzyć w chłodziwie... ciekawe może być odizolowanie świecy zapłonowej.
nomm, silniki na już mam ze trzy ,, ale jak dorobić chłodzenie ? prócz świecy jest jeszcze króciec dolotu i wydech ,,to według mnie będzie heroiczna przeróbka ,,
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

Przemek pisze:
26 gru 2023, 21:44
... ,, ale jak dorobić chłodzenie ? prócz świecy jest jeszcze króciec dolotu i wydech ,,to według mnie będzie heroiczna przeróbka ,,
dokładnie tak myślę. może i jakoś się da... ale zrobić to skutecznie to wyjdzie sporo drożej niż kupić nowy silnik.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: radasss »

warsztatmotocykli.pl
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

silnik z małego motocykla -pewnie kiepsko z trwałością.
1000 godzin pracy to odpowiednik jakiś 60 000-70 000 km. a 1000 godzin to kogenerator wyrobi w 2 miesiące, no może w sezon zimowy.
trochę strat energii będzie też na przekładniach... obroty trzeba zredukować. za to cena silnika -rewelacja -jakby spasować napęd prądnicy paskami, chłodzenie na wężach a sam silnik potraktować jako element łatwo wymienny...


alternatywa to silnik solidny, wolnoobrotowy, sporo oszczędniejszy w zużyciu paliwa -ale wtedy silnik będzie sporo droższy..

ja kupiłem chłodzonego wodą malutkiego diesla od jakiejś łodzi rybackiej...
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: pxl666 »

wit pisze:
27 gru 2023, 16:04
silnik z małego motocykla -pewnie kiepsko z trwałością.
1000 godzin pracy to odpowiednik jakiś 60 000-70 000 km. a 1000 godzin to kogenerator wyrobi w 2 miesiące, no może w sezon zimowy.
trochę strat energii będzie też na przekładniach... obroty trzeba zredukować. za to cena silnika -rewelacja -jakby spasować napęd prądnicy paskami, chłodzenie na wężach a sam silnik potraktować jako element łatwo wymienny...


alternatywa to silnik solidny, wolnoobrotowy, sporo oszczędniejszy w zużyciu paliwa -ale wtedy silnik będzie sporo droższy..

ja kupiłem chłodzonego wodą malutkiego diesla od jakiejś łodzi rybackiej...
uuhuhuhuhu
download.jpg
download/file.php?mode=view&id=21586
MultiMech
Forumowicz
Posty: 30
Rejestracja: 16 maja 2022, 15:41

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: MultiMech »

Czyli wychodzi na to, że wypadałoby się zastanowić nad starym Es15. Wolnoobrotowy diesel stacjonarny, z chłodzeniem wodnym. Koszt zakupu około 2.5k za używany oczywiście, części zamienne wciąż dostępne. Słyną z niezawodności i oszczędnego spalania. Być może przy podaniu dodatkowej porcji lpg, byłoby jeszcze ekonomicznej. No ale to aż 15KM, chyba trochę overkill jak na kogenerator do zwykłego, dobrze ocieplonego domku.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: pxl666 »

a do tego generator gazu drzewnego i buforowanie energii w baterii samochodu czy sam kogenerator ?
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

zielony71 pisze:
29 paź 2023, 9:23
Po co produkować prąd do zasilania pompy ciepła, co jest nieco skomplikowane, skoro można zastosować pompę ciepła z obiegiem amoniaku (coś jak lodówka w niektórych kamperach) i zasilać pompę ciepła bezpośrednio palnikiem gazowym lub innym źródłem ciepła.
po to, że COP takiej PC oscyluje około 1,5 a "normalnej" sprężarkowej 3-5 a w porywach nawet więcej...

No i żeby coś "zastosować" -to najpierw trzeba to kupić -a do tego musi być dostępne... jakoś PC absorpcyjnych o mocach kilku-kilkunastu kW nie widać...
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: wit »

MultiMech pisze:
27 gru 2023, 19:24
....o ale to aż 15KM, chyba trochę overkill jak na kogenerator do zwykłego, dobrze ocieplonego domku.
chyba, że umówisz się z kilkoma (10cioma) sąsiadami (albo sąsiadkami) -i będziecie grzać się razem... :D
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1009
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: małe agregaty chłodzone wodą ?

Post autor: Przemek »

Przeglądałem co jest jeszcze rozsądnego w klekocie typu Petter i podsunięto mi Volvo Penta MD1podobno pancer no ale cena tez spora lub Farymann-a
ODPOWIEDZ